IPPP2/443-290/14-2/DG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 czerwca 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-290/14-2/DG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy-przedstawione we wniosku z dnia 25 marca 2014 r. (data wpływu 27 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku sporządzania remanentu likwidacyjnego na okoliczność śmierci wspólnika - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 marca 2014 r. wpłynął do tut. Organu ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku sporządzania remanentu likwidacyjnego na okoliczność śmierci wspólnika.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność w formie spółki jawnej. Spółka ma tylko dwóch wspólników; są to dwaj bracia. W umowie Spółki jest zapis: "Pomimo śmierci wspólnika, Spółka trwa nadal pomiędzy pozostałymi wspólnikami. W miejsce zmarłego wspólnika może przystąpić do Spółki osoba wskazana niezwłocznie przez jego spadkobierców". Wnioskodawca zamierza zmienić umowę Spółki wprowadzając zapis: "W miejsce zmarłego wspólnika przystąpi do Spółki osoba wskazana niezwłocznie przez jego spadkobierców".

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy zapis w umowie spółki spowoduje, że w razie śmierci jednego ze wspólników Spółka jawna będzie kontynuowała swoją działalność w niezmienionej formie prawnej, tj. nie nastąpi likwidacja działalności zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług i nie będzie obowiązku sporządzania remanentu likwidacyjnego w sytuacji wejścia w miejsce zmarłego wspólnika jego spadkobiercy.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 64 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. kodeks spółek handlowych, pomimo śmierci lub ogłoszenia upadłości wspólnika oraz pomimo wypowiedzenia umowy spółki przez wspólnika lub jego wierzyciela, spółka trwa nadal pomiędzy pozostałymi wspólnikami, jeżeli umowa spółki tak stanowi lub pozostali wspólnicy tak postanowią. Na podstawie art. 60 § 1 k.s.h., jeżeli umowa spółki stanowi, że prawa, jakie miał zmarły wspólnik służą wszystkim spadkobiercom wspólnie, a nie zawiera w tym względzie szczególnych postanowień, wówczas do wykonywania tych praw spadkobiercy powinni wskazać spółce jedną osobę. Czynności dokonane przez pozostałych wspólników przed takim wskazaniem wiążą spadkobierców wspólnika.

Ponieważ w umowie spółki dwuosobowej będzie zawarte stosowne uregulowanie: "Pomimo śmierci wspólnika, spółka trwa nadal pomiędzy pozostałymi wspólnikami. Na miejsce zmarłego wspólnika wchodzi spadkobierca.", zatem pomimo śmierci wspólnika Spółka jawna będzie trwać nadal, ponieważ w prawach zmarłego wspólnika wejdzie jego spadkobierca. Zgodnie z powyższą argumentacją Wnioskodawca uważa, że nie wystąpi również konieczność sporządzania remanentu likwidacyjnego zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż Spółka jawna będzie kontynuowała działalność w niezmienionej formie prawnej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku:

1.

rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej;

2.

zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

Na podstawie art. 14 ust. 5 ustawy, w przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 3, podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, zwany dalej "spisem z natury". Podatnicy są obowiązani załączyć informację o dokonanym spisie z natury, o ustalonej na jego podstawie wartości i o kwocie podatku należnego, do deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Przepis art. 14 ma zatem zastosowanie w odniesieniu do spółki jawnej, jako spółki handlowej niemającej osobowości prawnej i wskazuje na obowiązek opodatkowania towarów własnej produkcji lub towarów nabytych przez tę spółkę w trakcie prowadzonej działalności gospodarczej w sytuacji gdy towary te nie zostały zbyte na dzień rozwiązania spółki. A zatem w myśl ww. przepisu, wspólnik (wspólnicy) spółki jawnej jest zobligowany do sporządzenia spisu z natury na dzień rozwiązania Spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Definicja działalności gospodarczej, zawarta w art. 15 ust. 2 Ustawie o VAT, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem "podatnik" tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w obrocie gospodarczym.

Ustawa o podatku od towarów i usług nie zawiera uregulowań wskazujących jakie okoliczności powodują, że spółka jawna ulega rozwiązaniu. Zasady funkcjonowania spółki jawnej regulują przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1030, dalej k.s.h.).

Jak wynika z treści art. 58 tej ustawy, rozwiązanie spółki powodują:

1.

przyczyny przewidziane w umowie spółki,

2.

jednomyślna uchwała wszystkich wspólników,

3.

ogłoszenie upadłości spółki,

4.

śmierć wspólnika lub ogłoszenie jego upadłości,

5.

wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika lub wierzyciela wspólnika,

6.

prawomocne orzeczenie sądu.

Jeżeli umowa spółki stanowi, że prawa, jakie miał zmarły wspólnik, służą wszystkim spadkobiercom wspólnie, a nie zawiera w tym względzie szczególnych postanowień, wówczas do wykonywania tych praw spadkobiercy powinni wskazać spółce jedną osobę. Czynności dokonane przez pozostałych wspólników przed takim wskazaniem wiążą spadkobierców wspólnika, o czym stanowi art. 60 § 1 ww. ustawy.

Przeciwne postanowienia umowy są nieważne (art. 60 § 2 wskazanej ustawy).

Stosownie do treści art. 64 § 1 ustawy, pomimo śmierci lub ogłoszenia upadłości wspólnika oraz pomimo wypowiedzenia umowy spółki przez wspólnika lub jego wierzyciela, spółka trwa nadal pomiędzy pozostałymi wspólnikami, jeżeli umowa spółki tak stanowi lub pozostali wspólnicy tak postanowią.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność w formie spółki jawnej. Spółka ma tylko dwóch wspólników; są to dwaj bracia. Strona zamierza zmienić istniejący w umowie zapis na okoliczność śmierci jednego ze wspólników. Wnioskodawca zamierza wprowadzić zapis: "W miejsce zmarłego wspólnika przystąpi do Spółki osoba wskazana niezwłocznie przez jego spadkobierców".

Przedmiotem wątpliwości Spółki jest, czy wskutek zmiany umowy Spółki, w sytuacji wystąpienia śmierci jednego ze wspólników Spółka będzie zobowiązana do sporządzenia remanentu likwidacyjnego w myśl art. 14 ust. 1 ustawy.

Należy zauważyć, że w świetle cyt. powyżej przepisów Kodeksu spółek handlowych mogą zaistnieć różne przyczyny rozwiązania spółki jawnej. Jedną z przyczyn może być śmierć wspólnika. Skutki wystąpienia niektórych przyczyn mogą być jednak zmienione przez umowę spółki. W opisanym we wniosku zdarzeniu umowa Spółki będzie przewidywać, że w przypadku śmierci wspólnika w jego prawa wstąpi osoba wskazana przez spadkobierców wspólnika, co świadczy o tym, że Spółka wskutek zaistnienia takiej sytuacji zamierza kontynuować działalność gospodarczą.

Zatem w rozpatrywanej sprawie należy stwierdzić, że jak wskazał Wnioskodawca, na podstawie umowy spółki jawnej w powiązaniu z przepisami ustawy - Kodeks spółek handlowych - śmierć jednego ze wspólników Spółki nie stanowi przesłanki do jej rozwiązania, a w miejsce zmarłego wspólnika wstępuje jego spadkobierca, to tym samym ewentualne zaistnienie tego zdarzenia nie będzie okolicznością powodującą ustanie bytu prawnego spółki jawnej. W efekcie nie wystąpi obowiązek sporządzenia remanentu likwidacyjnego, o którym mowa w art. 14 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług.

Reasumując, w przypadku śmierci jednego ze wspólników i wstąpienia w jego miejsce osoby wskazanej przez spadkobierców, spółka jawna będzie kontynuowała działalność w niezmienionej formie prawnej, czyli nie nastąpi likwidacja działalności i obowiązek opodatkowania towarów pozostałych na stanie spółki, stosownie do art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl