IPPP2/443-274/10-2/IG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 lipca 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-274/10-2/IG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 5 maja 2010 r. (data wpływu 7 maja 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 maja 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest podatnikiem VAT i współwłaścicielem #189; budynków typu kurniki do hodowli drobiu i budynków towarzyszących typu (stodoła i garaż).

Drugim współwłaścicielem w #189; części jest jego siostra, która użyczyła mu tej części gospodarstwa na 10 lat.

Działalność dotycząca hodowli drobiu jej nie dotyczy, gdyż zawiesiła działalność.

Posiada tytuł prawny do tych kurników (#189; współwłasności i użyczenie pomieszczeń na 10 lat drugiej połowy), tak wygląda stan faktyczny. Stan przyszły to planowana modernizacja i remont kurników.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy będąc współwłaścicielem fermy w #189; części i po użyczeniu drugiej połowy części gospodarstwa przez siostrę może odliczyć podatek VAT po modernizacji fermy i remoncie fermy.

Zdaniem Wnioskodawcy może odliczyć podatek VAT zgodnie z art. 86 ustawy o podatek od towarów i usług, czyli modernizacji fermy w zakresie nowej linii paszowej wraz z silosami paszowymi, wymianie okien na okna z wentylacją grawitacyjną wspomagane dodatkowymi wentylatorami oraz remontu poszycia dachowego w zakresie docieplenia dachu i zrzucenia eternitu i wymianie na blachę trapezową.

Wszystkie ponoszone przez niego wydatki na remont i modernizację kurników będą związane wyłącznie z prowadzeniem sprzedaży opodatkowanej.

Ponosząc przedstawione koszty odliczy podatek VAT zgodnie z art. 86.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą - w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Natomiast art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) stanowi, że kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca jest współwłaścicielem #189; budynków typu kurniki do hodowli drobiu i budynków towarzyszących typu (stodoła i garaż).

Drugim współwłaścicielem w #189; części jest jego siostra, która użyczyła mu tej części gospodarstwa na 10 lat.

Działalność dotycząca hodowli drobiu jej nie dotyczy, gdyż zawiesiła działalność.

Posiada tytuł prawny do tych kurników (#189; współwłasności i użyczenie pomieszczeń na 10 lat drugiej połowy). Planuje modernizację i remont kurników.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca w chwili obecnej prowadząc działalność w zakresie hodowli drobiu, posiada tytuł prawny do użytkowania całości budynków związanych z tą hodowlą drobiu. Budynki będą w całości wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

W związku z tym stanowisko Wnioskodawcy o możliwości odliczenia podatku naliczonego związanego z modernizacją i remontem fermy związanym wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M. C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl