IPPP2/443-235/10-2/RR

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 czerwca 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-235/10-2/RR

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Podatnika, przedstawione we wniosku z dnia 20 kwietnia 2010 r. (data wpływu 26 kwietnia 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntu zabudowanego budynkiem należącym do innego podmiotu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 kwietnia 2010 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntu zabudowanego budynkiem należącym do innego podmiotu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Podatnik - Gmina na podstawie prawomocnego postanowienia Sądu Rejonowego Wydział Cywilny z dnia 29 maja 2006 r. w sprawie nabycia nieruchomości przez Skarb Państwa przez zasiedzenie stał się właścicielem nieruchomości położonej w W. oznaczonej jako działka nr 661/2 o pow. 3869 m2. Na działce tej znajduje się budynek punktu skupu mleka, murowany, wolnostojący, osłona śmietnika. Działka ta jest częściowo utwardzona o nawierzchni betonowej, na której położono trylinkę i pokryto asfaltem. Działka ta jest ogrodzona przęsłami metalowymi na podmurówce. Prawa i roszczenia do nakładów poczynionych na wybudowanie budynku przysługiwały małżonkom K..., zgodnie z przedwstępną umową sprzedaży sporządzoną przed notariuszem Marią C... prowadzącą Kancelarię Notarialną w R, w dniu 11 marca 1996 r., Rep. zawartą pomiędzy Rolniczą Spółdzielnią Mleczarską w R... a Państwem K.... Gmina W... aktem notarialnym Repertorium A numer... sporządzonym w dniu 22 maja 2009 r. w trybie art. 231 § 2 kodeksu cywilnego przeniosła własność działki oznaczonej numerem 661/2 o powierzchni 3869 m2 na rzecz małżonków K. Zgodnie z wypisem z rejestru gruntu wydanym z upoważnienia Starosty R..., sporządzony według stanu na dzień 23 kwietnia 2009 r. działki 661/1 i 661/2 o łącznej powierzchni 4030 m2 położone w W. są to tereny mieszkaniowe (B) i tereny zabudowane inne (Bi). Podatnik - Gmina W... nie ponosiła nakładów na tej nieruchomości, w stosunku do których miałaby prawo obniżenia podatku VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w opisanym stanie faktycznym przeniesienie własności gruntu zabudowanego budynkiem należącym do innego podmiotu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy - przeniesienie własności nieruchomości zabudowanej (gruntu) na osobę, która jest właścicielem nakładów poniesionych na wybudowanie budynku na tym gruncie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Dokonana sprzedaż gruntu przez Gminę W... ma charakter samodzielny, ponieważ nie miała żadnych praw do tego budynku i nie dokonywała jego sprzedaży. Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 zwalnia się dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę, który to zdaniem Podatnika nie ma zastosowania w tym przypadku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Według art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, towarami są rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Za dostawę towarów - na mocy art. 7 ust. 1 ustawy o VAT - uważa się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Co do zasady podstawowa stawka podatku VAT - na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o VAT - wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1, jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi oraz zwolnienie od podatku. W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Przez pierwsze zasiedlenie - w myśl art. 2 pkt 14 ustawy o VAT - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10 pod warunkiem, że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat (ust. 7a ww. artykułu). Należy wskazać, iż w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części budynków lub budowli, w myśl art. 29 ust. 5 ustawy o VAT z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem. Jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony. Również przepisy kodeksu cywilnego wskazują, że budynki są częścią składową gruntu (art. 48 k.c.) i dzielą jego los prawny (zasada superficies solo cedit).

Z sytuacji przedstawionej we wniosku wynika, iż Podatnik - Gmina W... w 1996 r. na podstawie prawomocnego postanowienia sądu przez zasiedzenie stał się właścicielem nieruchomości położonej w W... oznaczonej jako działka nr 661/2 o pow. 3869 m2, na którym znajduje się: budynek punktu skupu mleka, murowany, wolnostojący, osłona śmietnika oraz działka ta jest częściowo utwardzona o nawierzchni betonowej, na której położono trylinkę i pokryto asfaltem, działka ta jest ogrodzona przęsłami metalowymi na podmurówce. Prawa i roszczenia do nakładów poczynionych na wybudowanie budynku przysługiwały małżonkom K.... Następnie Gmina aktem notarialnym sporządzonym w 2009 r. przeniosła własność działki oznaczonej numerem 661/2 o powierzchni 3869 m2 na rzecz małżonków K.... Biorąc powyższe pod uwagę, stwierdzić należy, iż w stosunku do przeniesienia własności gruntu zabudowanego budynkiem należącym do innego podmiotu należy przyjąć zasadę, że budynki są częścią składową gruntu i dzielą jego los prawny. W związku z tym, z analizy art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT wynika, że przedmiotowa sprzedaż będzie korzystała ze zwolnienia, gdyż spełnione są warunki do zwolnienia ww. transakcji spod opodatkowania podatkiem VAT tj.: po pierwsze Gminie W... nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, bowiem Gmina nabyła przedmiotowa nieruchomość na podstawie postanowienia sądu (czynność niepodlegająca opodatkowaniu podatkiem VAT), po drugie Gmina nie dokonywała żadnych nakładów na ww. nieruchomość, w stosunku do których miałaby prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a prawo do nakładów poczynionych na wybudowanie budynku przysługuje innemu podmiotowi. Zatem mając na uwadze powołane regulacje oraz przedstawiony stan faktyczny odnośnie wyżej przedstawionego zdarzenia, stwierdzić należy, iż przeniesienia własności gruntu zabudowanego budynkiem należącym do innego podmiotu podlega opodatkowaniu podatkiem i od towarów i usług, ale korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl