IPPP2/443-229/10-2/AO

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 czerwca 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-229/10-2/AO

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 20 kwietnia 2010 r. (data wpływu 23 kwietnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej zakwalifikowania sprzedaży działki gruntowej niezabudowanej jako czynność niedokonaną przez podatnika VAT i niepodlegającą opodatkowaniu VAT - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 kwietnia 2010 r. do tut. Organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej zakwalifikowania sprzedaży działki gruntowej niezabudowanej jako czynność niedokonaną przez podatnika VAT i niepodlegającą opodatkowaniu VAT.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W miesiącu listopadzie 2006 r. Spółka zakupiła działkę gruntową niezabudowaną na firmę. Jest to działka budowlana. Działka nie znalazła się w wykazie środków trwałych firmy, ponieważ nie była wykorzystywana do działalności gospodarczej. Spółka wykazuje, że nie miała co do niej żadnych planów. Podatek od nieruchomości nie był kosztem uzyskania przychodu w firmie. Spółka planuje sprzedaż tej nieruchomości gruntowej w bieżącym roku. Dowodem zakupu nieruchomości oprócz aktu notarialnego, była faktura VAT na firmę ze zwolnieniem z VAT.

W uzupełnieniu do wniosku wskazano, że:

Spółka jest obecnie czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT oraz prowadzi działalność w zakresie tłumaczeń, a także zajmuje się wynajmem i zarządzaniem nieruchomością własną.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy na gruncie ustawy o VAT można zakwalifikować tę sprzedaż jako niedokonaną przez podatnika VAT, w okolicznościach nie wskazujących na zamiar wykonywania jej w sposób częstotliwy jako nie podlegającą pod VAT.

Wnioskodawca wskazuje, że na gruncie ustawy o p.d.o.f., uznano w odrębnej interpretacji, że sprzedaż nie rodzi przychodu z działalności, bo nie była w niej wykorzystywana. Spółka uważa, że konsekwencją przyjęcia takiego stanowiska na gruncie ustawy o p.d.o.f. jest niepodleganie jej pod regulacje ustawy o podatku VAT, ponieważ nie jest to czynność wykonywana przez podmiot wymieniony w art. 15 ust. 1 i 2.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Na mocy art. 7 ust. 1 cyt. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Za towar w rozumieniu przedmiotowej ustawy, stosownie do zapisu art. 2 pkt 6, rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Zgodnie z ww. przepisami, grunt spełnia definicje towaru, wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju. Jednakże nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ww. ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem muszą być spełnione dwa warunki:

* po pierwsze - dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług,

* po drugie - czynność musi być wykonana przez podmiot, który jest podatnikiem VAT lub podmiot, który w związku z jej wykonaniem stanie się podatnikiem podatku od towarów i usług.

Treść art. 15 ust. 1 ww. ustawy stanowi, że podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza, stosownie do zapisu ust. 2 wyżej wymienionego artykułu, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem "podatnik" tych podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto podatnikiem staje się również ten, kto dokonuje czynności handlu, produkcji, świadczenia usług także wtedy, gdy czynność taka dokonywana jest przez niego jednorazowo, lecz w taki sposób, że wyraźnie wynika z niej zamiar handlu, produkcji, świadczenia usługi tj. obiektywny zamiar prowadzenia takiej działalności. W przypadku działalności gospodarczej w zakresie handlu, zamiar częstotliwego wykonywania czynności ujawniony musi być już w momencie nabycia towaru, a nie w momencie jego sprzedaży. Na gruncie powyższego unormowania, dla przypisania danemu podmiotowi statusu podatnika podatku od towarów i usług, tj. działania w charakterze handlowca, nie jest wystarczające ustalenie i ocena okoliczności związanych z samą sprzedażą, lecz konieczne jest również ustalenie i ocena okoliczności towarzyszących nabyciu towarów, a zwłaszcza, czy zostały one nabyte w celu ich odsprzedaży, a nie na potrzeby własne. Nie jest bowiem działalnością handlową, a zatem i gospodarczą w rozumieniu przepisu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, sprzedaż, czy wyprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży.

Z treści złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca jest obecnie czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT oraz prowadzi działalność w zakresie tłumaczeń, a także zajmuje się wynajmem i zarządzaniem nieruchomością własną. W miesiącu listopadzie 2006 r. Spółka zakupiła działkę gruntową niezabudowaną na firmę. Jest to działka budowlana. Dowodem zakupu nieruchomości oprócz aktu notarialnego, była faktura VAT na firmę ze zwolnieniem z VAT. W przedmiotowej sprawie zatem są spełnione obydwa warunki do uznania, że planowana sprzedaż gruntu podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Po pierwsze Wnioskodawca zamierza dokonać dostawy gruntu (towaru) czyli czynności podlegającej opodatkowaniu - art. 5 ust. 1 pkt 1. Po drugie czynności zamierza dokonać Spółka cywilna będąca podatnikiem podatku od towarów i usług - art. 15 ust. 1. Fakt, że Spółka zakupu działki nie umieściła w wykazie środków trwałych i nie była wykorzystywana do działalności gospodarczej nie przesądza o braku opodatkowania. Istotne jest to, iż Wnioskodawca nabył przedmiotową nieruchomość jako czynny podatnik VAT. Spółka jest podmiotem prowadzącym działalność, świadczy usługi podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Przedmiotowy grunt zakupiony został na firmę, dowodem czego oprócz aktu notarialnego, była faktura VAT na firmę ze zwolnieniem z podatku od towarów i usług. Sprzedaż przedmiotowej działki, zakupionej na firmę, związana jest z działalnością. W sytuacji, gdy dokonana przez Spółkę dostawa pozostaje w związku z prowadzoną działalnością, nie ma znaczenia jednorazowość i niepowtarzalność tej czynności.

Biorąc pod uwagę treść złożonego wniosku oraz powołane wyżej przepisy uznać należy, iż Wnioskodawca na gruncie ustawy o VAT, dokonując sprzedaży przedmiotowej działki będzie działał jako podatnik podatku od towarów i usług, w rozumieniu art. 15 ust. 1 cyt. ustawy i dostawa przedmiotowej działki będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie, że nie jest to czynność wykonywana przez podmiot wymieniony w art. 15 ust. 1 i 2 należy uznać za nieprawidłowe. Ponadto należy wyjaśnić, iż uregulowania ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą podatników, poszczególnych wspólników Spółki, którymi są osoby fizyczne a nie Spółki. Natomiast na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług uregulowania dotyczą Spółki.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl