IPPP2/443-198/11-3/MM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 kwietnia 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-198/11-3/MM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 10 lutego 2011 r. (data wpływu 16 lutego 2011 r.), uzupełnione pismem z dnia 4 marca 2011 r. (data wpływu 7 marca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT nieodpłatnego wydania nieruchomości pod drogi publiczne - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 lutego 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT nieodpłatnego wydania nieruchomości pod drogi publiczne, określenia właściwej podstawy opodatkowania tej czynności i momentu powstania obowiązku podatkowego. Przedmiotowy wniosek zawierał braki w przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym. W związku z czym tut. Organ podatkowy pismem z dnia 25 lutego 2011 r. znak IPPP2/443-198/11-2/MM wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku o powyższe braki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Agencja, w zamian za wydawane nieruchomości na podstawie m.in. art. 11 i art. 12 ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 193, poz. 1194 z późn. zm.), otrzymuje odszkodowanie.

Czynność ta - zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT - jest traktowana przez Agencję jako odpłatna dostawa towaru, dla której podstawą opodatkowania jest kwota należnego (przyznanego) odszkodowania pomniejszona o kwotę należnego podatku VAT a obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z par. 3 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2010 r. Nr 246, poz. 1649), tj. z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty.

Aktualnie, w jednym przypadku przekazania nieruchomości pod drogę w powyższym trybie, Agencja zamierza zrezygnować (zrzec się) z kwoty odszkodowania. Powstała w związku z tym wątpliwość, czy wydanie nieruchomości pod drogi w zamian za odszkodowanie, w przypadku zrzeczenia się odszkodowania jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Jeżeli tak, to jaka jest podstawa opodatkowania i kiedy powstaje obowiązek podatkowy.

W uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawca wskazał, co następuje:

* w stosunku do nieruchomości opisanej we wniosku, Agencji nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od czynności nabycia tej nieruchomości,

* nieruchomość ta znajduje się w aktywach jednostki

* wydanie przedmiotowej nieruchomości następuje w wykonaniu przepisów ustawowych - m.in. art. 11 i art. 12 ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 193, poz. 1194 z późn. zm.) - cel związany z prowadzonym przedsiębiorstwem, tj. z ustawowymi zadaniami wykonywanymi przez Agencję,

* Agencja rozważa dwie możliwości rezygnacji z odszkodowania tj. odstąpienie od dochodzenia odszkodowania (czyli rezygnacja z odszkodowania przed jego ustaleniem) lub zrzeczenie się odszkodowania (czyli rezygnacja z już przyznanego odszkodowania przed jego otrzymaniem - odszkodowanie nie wpłynie na konto Agencji). Zgodnie z art. 24 ust. 5c ustawy o gnrsp, Agencja może przekazać nieodpłatnie nieruchomości zajęte lub przeznaczone pod drogi gminne, powiatowe i wojewódzkie (drogi publiczne).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wydanie nieruchomości pod drogi publiczne, w przypadku zrzeczenia się Agencji z przysługującego jej odszkodowania, jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Jeżeli tak, to jaka jest podstawa opodatkowania i kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy:

W przypadku wydania nieruchomości pod drogi z rezygnacją z odszkodowania bądź decyzji o odstąpieniu od dochodzenia odszkodowania, Agencja zobowiązana będzie potraktować czynność zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT jako czynność nieodpłatną, w dniu spisania dokumentu, w którym wyzbywa się roszczeń (rezygnuje z odszkodowania), zaś podstawą do naliczenia podatku należnego VAT - w przypadku, gdy w chwili nabycia nieruchomości przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w całości lub w części - będzie obrót ustalony zgodnie z:

* art. 29 ust. 1 ustawy o VAT - w przypadku zrzeczenia się z przyznanego odszkodowania - kwota przyznanego odszkodowania pomniejszona o należny podatek VAT, lub

* art. 29 ust. 10 ustawy o VAT - w przypadku, gdy rezygnacja z roszczenia o odszkodowanie następuje przed ustaleniem wysokości odszkodowania - cena nabycia towarów (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów.

Gdy prawo do odliczenia w momencie nabycia nie przysługiwało, to dostawa nieodpłatna tej nieruchomości nie będzie podlegać ustawie o VAT.

Zdaniem Agencji, zarówno w przypadku odstąpienia od dochodzenia odszkodowania (czyli rezygnacji z odszkodowania przed jego ustaleniem) jak i w przypadku zrzeczenia się odszkodowania (czyli rezygnacji z już przyznanego odszkodowania), ewentualny moment obowiązku podatkowego powstanie w dniu podjęcia decyzji przez Agencję o rezygnacji z odszkodowania.

W tym dniu bowiem, czynność wydania tej nieruchomości związanej z prowadzonym przedsiębiorstwem, staje się czynnością nieodpłatną, i w przypadku braku prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu nieruchomości, zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), nie polega przepisom ustawy o VAT.

W razie ewentualnego uchwalenia zmiany przepisu art. 7 ust. 2 ustawy o VAT uznającego, że wszelkie wydania nieruchomości bez pobrania należności (niezależnie czy związane z prowadzonym przedsiębiorstwem czy nie), będą podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od czynności nabycia nieruchomości, powyższa transakcja - zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT - także nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż Agencja nie miała prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu przedmiotowej nieruchomości.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy o VAT przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Natomiast zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Biorąc pod uwagę powyższe opodatkowaniu podatkiem VAT podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, zarówno na cele związane jak i na cele niezwiązane z prowadzoną działalnością, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tego towaru. Jeżeli natomiast podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, darowizna nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z § 3 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011, Nr 73, poz. 392), zwanego dalej "rozporządzeniem", w przypadku przeniesienia z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu własności towarów w zamian za odszkodowanie, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty.

W przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca w zamian za wydawane nieruchomości pod drogi publiczne, zgodnie z przepisami ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych otrzymuje odszkodowanie. Aktualnie, w jednym przypadku przekazania nieruchomości Wnioskodawca zamierza zrezygnować z kwoty odszkodowania. W uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawca wskazał, iż w stosunku do nieruchomości opisanej we wniosku Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od czynności nabycia tej nieruchomości. Nieruchomość ta znajduje się w aktywach Wnioskodawcy. Wydanie przedmiotowej nieruchomości pod drogi publiczne związane jest z celami prowadzonego przedsiębiorstwa - ustawowymi zadaniami wykonywanymi przez Wnioskodawcę. Przedmiotem zapytania Wnioskodawcy jest czy wydanie nieruchomości pod drogi publiczne, w przypadku zrzeczenia się Agencji z przysługującego jej odszkodowania, jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Jeżeli tak, to jaka jest podstawa opodatkowania i kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku VAT.

Biorąc pod uwagę opis przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego tut. Organ podatkowy stwierdza, iż stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe. Kluczową rolę w rozwiązaniu wskazanego we wniosku problemu odgrywa przepis art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, a także przepis § 3 ust. 3 rozporządzenia. Z przepisów tych wynika, iż czynność nieodpłatnego przekazania towarów, niezależnie od tego czy jest związana z prowadzonym przedsiębiorstwem, czy też nie, nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w przypadku, gdy podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w całości lub w części przy nabyciu tych towarów. Z kolei przepis rozporządzenia stanowi, że obowiązek podatkowy w podatku VAT z tytułu przeniesienia własności towarów z nakazu organu władzy publicznej w zamian za odszkodowanie powstaje w momencie otrzymania całości lub części zapłaty. Z treści wniosku wynika, iż Wnioskodawcy w stosunku do nieruchomości opisanej we wniosku nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od czynności nabycia tej nieruchomości. Obecnie Wnioskodawca zamierza zrzec się kwoty odszkodowania przysługującej za wydanie tej nieruchomości pod drogi publiczne.

Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności tut. Organ podatkowy stwierdza, iż wydanie nieruchomości pod drogi publiczne i związane z tym faktem zrzeczenie się przysługującej Wnioskodawcy kwoty odszkodowania nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT, bowiem Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Tym samym nie została spełniona jedna z przesłanek wskazanych w art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT. Co więcej tut. Organ podatkowy stwierdza, iż z tytułu tej czynności nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku VAT, bowiem Wnioskodawca zamierza zrzec się kwoty odszkodowania - nie otrzyma więc zapłaty za tą nieruchomość.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w tak przedstawionym zdarzeniu przyszłym należało uznać za prawidłowe.

Z uwagi na fakt, iż czynność nieodpłatnego przekazania nieruchomości nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT odpowiedź na pytanie dotyczące wskazania podstawy opodatkowania z tytułu tej czynności, stała się bezprzedmiotowa.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację, w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl