IPPP2/443-189/09-2/AZ - Sposób opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży książek.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 kwietnia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-189/09-2/AZ Sposób opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży książek.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 22 lutego 2009 r. (data wpływu 26 lutego 2009 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania sprzedaży książek - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 lutego 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania sprzedaży książek.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny (zdarzenie przyszłe).

Wnioskodawca - Spółka z o.o. z siedzibą na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz podlegająca w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu - prowadzi od 1996 r. drukarnię cyfrową. Na podstawie zlecenia klienta Wnioskodawcy (składanego na stronie internetowej Wnioskodawcy, oraz potwierdzanego przez niego pocztą elektroniczną), Wnioskodawca dokonuje:

(i)

czynności wytworzenia wydruku książki metodą druku cyfrowego, oraz

(ii)

obróbki tego wydruku do postaci książkowej (tekst jedn. cięcie papieru, szycie, klejenie, oprawianie, itp.).

Wydruk książki przez Wnioskodawcę następuje na podstawie stworzonej przez Wnioskodawcę elektronicznej wersji książki

(i)

z plików komputerowych dostarczonych Wnioskodawcy przez klienta albo

(ii)

na podstawie materiałów dostarczonych Wnioskodawcy przez klienta. Jednak całość użytych w procesie produkcji książki materiałów (tekst jedn. papier oraz drukarskie materiały eksploatacyjne, niezbędne do wydrukowania określonej ilości egzemplarzy książek), stanowią własność Wnioskodawcy. Po zakończeniu obróbki wydruku do postaci książkowej (tekst jedn. po wykonaniu zlecenia), Wnioskodawca przenosi na klienta - własność wydrukowanych - na zlecenie tego klienta - egzemplarzy książki (PKWiU 22.11) posiadającej symbol ISBN.

W ramach prowadzonej działalności, Wnioskodawca nie drukuje książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek.

Do tej pory, Wnioskodawca stosował zwykle 22 % stawkę VAT do dostaw książek, dokonywanych na terenie kraju w ww. stanie faktycznym. Jednak od pewnego czasu, konkurenci Wnioskodawcy uzyskują interpretacje podatkowe, z których wynika, iż w analogicznej sytuacji mamy do czynienia z dostawą książek opodatkowanych podatkiem VAT wg 0 % stawki VAT. W razie uzyskania pozytywnej interpretacji indywidualnej, Wnioskodawca nie zamierza jednak korygować wystawionych do tej pory faktur sprzedaży z tego względu, iż Wnioskodawca w ciągu tylko jednego roku wystawia około 6.000 sztuk faktur sprzedaży (średnia wartość jednej faktury sprzedaży Wnioskodawcy to około tysiąc złotych).

W dniu 29 września 2004 r., Wnioskodawca otrzymał od Naczelnika Urzędu Skarbowego pismo wydane na podstawie art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, z którego wynika, iż "opisane przez podatnika czynności należy uznać jako dostawę książek (PKWIU ex 22.11) dla, której to czynności stosuje się stawkę podatku VAT w wysokości 0 %. Stanowisko to nie zostało do tej pory zmienione.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy prawidłowe jest stanowisko, iż w świetle art. 2 pkt 6 i art. 7 w zw. z § 9 ust. 1 pkt 10 lit. a) tiret pierwszy Rozporządzenia MF z 2008 r. (a także § 7 ust. 1 pkt 9 lit. a) tiret pierwszy Rozporządzenia MF z 2004 r. oraz art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. a) tiret pierwszy ustawy o VAT), przeniesienie przez Wnioskodawcę na klienta - własności wydrukowanych egzemplarzy książki (PKWiU 22.11), posiadającej symbol ISBN stanowi - nieprzerwanie od dnia 1 maja 2004 r. - dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu stawką 0 % VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, w świetle art. 2 pkt 6 i art. 7 ustawy o VAT w zw. z § 9 ust. 1 pkt 10 lit. a) tiret pierwszy Rozporządzenia MF z 2008 r. (a także § 7 ust. 1 pkt 9 lit. a) tiret pierwszy Rozporządzenia MF z 2004 r. oraz art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. a) tiret pierwszy ustawy o VAT), przeniesienie przez Wnioskodawcę na klienta własności wydrukowanych egzemplarzy książki (PKWiU 22.11), posiadającej symbol ISBN stanowi - nieprzerwanie od dnia 1 maja 2004 r. - dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu stawką 0 % VAT.

Art. 2 pkt 6 ustawy o VAT stanowi, iż "ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o (...) towarach - rozumie się przez to rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty." W świetle art. 7 ustawy o VAT, przez dostawę towarów (...) rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...)."

Od dnia 1 grudnia 2008 r., zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 10 lit. a) tiret pierwszy Rozporządzenia MF z 2008 r., "obniżoną do wysokości 0 % stawkę podatku stosuje się również do (...) dostaw w kraju (...) książek (PKWiU ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN." Identyczna regulacja obowiązywała w okresie od dnia 1 maja 2004 r. do dnia 30 listopada 2008 r. i była zawarta w § 7 ust. 1 pkt 9 lit. a) tiret pierwszy Rozporządzenia MF z 2004 r. oraz art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. a) tiret pierwszy ustawy o VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, w stanie faktycznym tej sprawy, w świetle ww. przepisów należy uznać, iż wytworzona w procesie druku (tekst jedn. wydruku metodą cyfrową i obróbki wydruku do postaci książkowej) książka - z materiałów stanowiących wyłączną własność Wnioskodawcy - jest rzeczą ruchomą. Ze zużytych do procesu druku materiałów zostaje bowiem wytworzone nowe dobro materialne, o funkcji odmiennej od funkcji materiałów wykorzystanych w tym procesie. Tym samym, przeniesienie prawa do rozporządzania jak właściciel wytworzoną, w procesie druku (wydruk metodą cyfrową i obróbka wydruku), książką na klienta I wydawcę stanowi dostawę towarów. Wnioskodawca uważa zatem, iż ma prawo do stosowani stawki 0 % VAT w odniesieniu do dostawy książek, posiadających symbol ISBN, wytworzonych przez Wnioskodawcę na zlecenie klienta.

Stanowisko identyczne do stanowiska Wnioskodawcy wyrażono też w:

(i)

interpretacji indywidualnej wydanej - w imieniu Ministra Finansów - przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 10 października 2008 r., nr IPPPI-443-1409/08-2/MP,

(ii)

interpretacji indywidualnej wydanej - w imieniu Ministra Finansów - przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 18 listopada 2008 r., nr ITPPI/443-768/08/BS,

(iii)

interpretacji indywidualnej wydanej - w imieniu Ministra Finansów - przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 20 listopada 2008 r., nr IBPP2/443-834/08IEJ, oraz

(iv)

interpretacji indywidualnej wydanej - w imieniu Ministra Finansów - przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 6 lutego 2008 r., nr ILPP2/443-126/07-2/GZ.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 7 ust. 1 powołanej ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Co do zasady stawka podatku, na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy wynosi 22 % z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i z przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku.

W oparciu o § 9 ust. 1 pkt 10 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2008 r. Nr 212, poz. 1336 z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 grudnia 2008 r. - obniżoną do wysokości 0 % stawkę podatku stosuje się również do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia książek (PKWiU ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.

Rozstrzygnięcie kwestii dotyczącej prawidłowości zastosowania stawki 0 % wymaga ustalenia czy proces wytworzenia książek należy rozpoznać jako dostawę towaru w rozumieniu art. 7 ust. 1 ww. ustawy czy też jako świadczenie usług o którym mowa w art. 8 przedmiotowej ustawy (każde świadczenie, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7).

W niniejszej sprawie ww. preferencyjna stawka podatku może mieć bowiem zastosowanie wyłącznie do dostawy towarów.

W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca prowadzi drukarnię cyfrową. Jest wykonawcą książek, wytworzonych z materiału własnego, na rzecz Zamawiającego. Podatnik na zlecenie Zamawiającego wykonuje działalność produkcyjną, której efektem finalnym są książki (PKWiU 22.11) oznaczone symbolami ISBN. Do ich wytworzenia Drukarnia zużywa surowce i komponenty będące jej własnością. Podatnik dysponując wykonanym już nakładem książek stawia go do dyspozycji Zamawiającego, przekazując jednocześnie odpłatnie prawo do dysponowania tymi książkami jak właściciel.

W ocenie tutejszego organu, w rozpatrywanym przypadku spełnione zostają przesłanki do potraktowania czynności wykonywanych przez Podatnika jako dostawy towarów.

Wobec powyższego opierając się na przedstawionym stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym) oraz treści wyżej powołanych przepisów (§ 9 ust. 1 pkt 10 lit. a) Rozporządzenia MF z 2008 r. a także § 7 ust. 1 pkt 9 lit. a) Rozporządzenia MF z 2004 r. oraz art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy o VAT) należy stwierdzić, iż dostawa w kraju książek, które mieszczą się w grupowaniu statystycznym PKWiU ex 22.11, oznaczonych na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 0 %.

Mając na uwadze powyższe orzeka się jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl