IPPP2/443-1827/08-2/ASi

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 lutego 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-1827/08-2/ASi

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 grudnia 2008 r. (data wpływu 19 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku od towarów i usług z tytułu realizacji projektu niezwiązanego z wykonywaniem czynności opodatkowanych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 grudnia 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku od towarów i usług z tytułu realizacji projektu niezwiązanego z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Gmina zamierza przeprowadzić inwestycję polegającą na adaptacji budynku komunalnego na świetlicę wiejską w miejscowości K. Po zaadoptowaniu budynek będzie parterowy, niepodpiwniczony i nie będzie posiadał poddasza. Obiekt znajduje się na działce o powierzchni 1760,60 m2

W chwili obecnej w części budynku znajduje się centrala telefoniczna, która przed rozpoczęciem robót budowlanych zostanie trwale przeniesiona w inne miejsce. Pozostała część budynku nie jest zagospodarowana - pustostan. Planowany jest demontaż zużytych elementów budynku (dach, sufity, podłogi, ściany działowe) i wykonanie nowych, położenie nowych instalacji wewnętrznych (elektrycznej, kanalizacyjnej, wodnej) oraz termoizolacja. W wyremontowanym budynku powstaną pomieszczenia służące miejscowej ludności czyli świetlica z zapleczem sanitarnym, pomieszczenie porządkowe oraz węzeł sanitarny. Na działce obok powstanie parking samochodowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Gminie, jako podatnikowi podatku VAT będzie przysługiwało prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego i ewentualny zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad podatkiem należnym w przypadku inwestycji polegającej na adaptacji budynku komunalnego na świetlicę wiejską w miejscowości K....

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku inwestycji polegającej na adaptacji budynku komunalnego na świetlicę wiejska w miejscowości K Gmina nie ma prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wyłącznie w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W przypadku przedmiotowej inwestycji, którą planuje przeprowadzić Wnioskodawca, czynności opodatkowane nie wystąpią, bowiem pomieszczenia świetlicy udostępnione będą nieodpłatnie miejscowej ludności jako miejsce spotkań dzieci, młodzieży i dorosłych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl