IPPP2/443-181/10-4/MM - Możliwość zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości zabudowanej budynkiem hotelowym oraz budynkami rekreacyjnymi.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 czerwca 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-181/10-4/MM Możliwość zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości zabudowanej budynkiem hotelowym oraz budynkami rekreacyjnymi.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 22 marca 2010 r. (data wpływu 29 marca 2010 r.), uzupełnione pismem z dnia 16 kwietnia 2010 r. (data wpływu 19 kwietnia 2010 r.) oraz pismem z dnia 26 maja 2010 r. (data wpływu 31 maja 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku VAT sprzedaży nieruchomości zabudowanej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 marca 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku VAT sprzedaży nieruchomości zabudowanej. Przedmiotowy wniosek zawierał braki w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym. W związku z czym tut. Organ podatkowy pismem z dnia 7 kwietnia 2010 r. znak IPPP2/443-181/10-2/MM oraz pismem z dnia 18 maja 2010 r. znak IPPP2/443-181/10-3/MM wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku o powyższe braki. Wniosek został uzupełniony w terminach prawidłowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 2 marca 2010 r. Wnioskodawca zakupił, w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, nieruchomość zabudowaną budynkiem hotelowym i innymi budynkami rekreacyjnymi (pawilony, domki) jako zwolnioną z VAT. W dniu 10 marca 2010 r. Wnioskodawca sprzedał udział wynoszący #189; w tej nieruchomości Spółce x. Przy nabyciu tej nieruchomości Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego oraz nie zostały poniesione żadne wydatki na jej ulepszenie.

W uzupełnieniach do wniosku Wnioskodawca wskazał, co następuje:

Z uzyskanych informacji od poprzedniego właściciela wynika, iż:

*

przy nabyciu ww. nieruchomości przez Wnioskodawcę zastosowano zwolnienie z VAT stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT;

*

budynek hotelowy użytkowany jest od 1976 r., a pozostałe zabudowania od końca lat 60-tych;

*

Podmiot x (poprzednik prawny podmiotu y) dokonał zabudowania przedmiotowej nieruchomości w latach 80-tych XX wieku;

*

do dnia 20 kwietnia 2000 r. nieruchomość pozostawała w trwałym zarządzie podmiotu y, a potem w użytkowaniu wieczystym, a do decyzji z dnia 17 stycznia 2008 r. Wojewody - stała się własnością podmiotu y (nieodpłatne nabycie niepodlegające podatkowi VAT);

*

z posiadanych przez podmiotu y informacji nie wynika jakoby kiedykolwiek przedmiotowa nieruchomość była przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub tym podobnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż udziału w ww. nieruchomości będzie zwolniona z podatku VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy sprzedaż ta będzie zwolniona z podatku VAT, ponieważ spełnia przesłanki do objęcia zwolnieniem określonym w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, tzn. przy zakupie nie przysługiwało Wnioskodawcy odliczenie podatku naliczonego i nie zostały poniesione żadne wydatki na ulepszenie.

Poza tym przy sprzedaży budynków trwale z gruntem związanych nie wyodrębnia się wartości gruntu, czyli stosuje się taką samą stawkę VAT jak do budynków.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą o VAT", opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o VAT rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Towarami, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy o VAT w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Co do zasady stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy o VAT stawka podatku wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Przy czym ustawodawca od powyższej zasady ustanowił szereg wyjątków, a jedną z nich jest zwolnienie od podatku (art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy o VAT) dostawy budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata;

oraz dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa powyżej, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

W tym miejscu należy zauważyć, że zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, przez pierwsze zasiedlenie - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z powyższych przepisów wynika, iż dostawa nieruchomości, co do zasady, korzysta ze zwolnienia z podatku VAT. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia nie minęły co najmniej dwa lata.

Żeby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do oddania budynków (budowli) do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Jeżeli zatem podatnik wybuduje obiekt, lub go zmodernizuje, przy czym nakłady na ulepszenie przekroczą 30% wartości początkowej, a następnie obiekt ten (lub ulepszenie) zostanie oddany do użytkowania (wprowadzony przez podatnika do ewidencji środków trwałych), nie oznacza to, że został on zasiedlony. Oddanie do użytkowania nie nastąpiło bowiem w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie będzie miało natomiast miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany obiekt zostanie sprzedany lub np. oddany w dzierżawę, najem. Zarówno sprzedaż, jak i dzierżawa, czy najem są bowiem czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonał zakupu nieruchomości zabudowanej budynkiem hotelowym oraz innymi budynkami rekreacyjnymi. Transakcja zakupu podlegała zwolnieniu z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, zatem Wnioskodawcy przy jej zakupie nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Nie dokonywał również żadnych ulepszeń tej nieruchomości. Z uzupełnienia do wniosku wynika, iż podmiot x dokonał zabudowania przedmiotowej nieruchomości w latach 80-tych XX wieku. W dniu 17 stycznia 2008 r. dokonała zbycia przedmiotowej nieruchomości na rzecz podmiotu y - transakcja ta była poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT. Ponadto przedmiotowa nieruchomość nigdy nie była przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze. Przedmiotem zapytania Wnioskodawcy jest czy sprzedaż udziału w ww. nieruchomości podlega zwolnieniu z podatku VAT.

Biorąc pod uwagę opisany we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego tut. Organ podatkowy stwierdza, iż dostawa przedmiotowej nieruchomości jest zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz z uzupełnienia do niego wynika, iż pierwsze zasiedlenie nieruchomości zabudowanej budynkiem hotelowym oraz innymi budynkami rekreacyjnymi w myśl art. 2 pkt 14 ustawy o VAT nastąpiło w dniu 2 marca 2010 r., bowiem wówczas dokonano transakcji, na mocy której nastąpiło oddanie przedmiotowej nieruchomości do użytkowania w wykonaniu czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT pierwszemu nabywcy po wybudowaniu tych budynków. Zatem dostawa #189; udziału w tej nieruchomości dokonana w dniu 10 marca 2010 r. nie może korzystać ze zwolnienia w ramach przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 lit b ustawy o VAT, bowiem pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą części nieruchomości nie upłynął okres dłuższy niż dwa lata.

W związku z tym, co zostało stwierdzone powyżej dostawa nieruchomości zabudowanej budynkiem hotelowym oraz innymi budynkami rekreacyjnymi korzysta ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, bowiem w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało Wnioskodawcy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a także w stosunku do tych obiektów Wnioskodawca nie dokonywał nakładów na ich ulepszenie. Z uwagi na fakt, iż dostawa budynków, o których mowa wyżej jest zwolniona, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, a grunt związany z budynkami jest opodatkowany w świetle art. 29 ust. 5 ustawy o VAT według tych samych zasad co budynki na nim posadowione, zatem dostawa gruntu również korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w tak przedstawionym stanie faktycznym należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację, w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl