IPPP2/443-1795/08-2/AZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 lutego 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-1795/08-2/AZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 4 grudnia 2008 r. (data wpływu 8 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej dla sprzedaży książek i kalendarzy wydrukowanych z materiałów własnych dla podmiotu zagranicznego będącego członkiem Wspólnoty Europejskiej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 grudnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej dla sprzedaży książek i kalendarzy wydrukowanych z materiałów własnych dla podmiotu zagranicznego będącego członkiem Wspólnoty Europejskiej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca ma zamiar drukować i sprzedawać podmiotowi zagranicznemu będącemu członkiem państw Wspólnoty Europejskiej bądź spoza państw Wspólnoty książki oraz kalendarze, zużywając do tego materiały własne (papier, okładki itd.). Następnie wykonane książki oraz kalendarze zostaną wysłane za granicę. Przedmiotem dostawy jest przeniesienie na zamawiającego, będącego podmiotem zagranicznym, prawa do rozporządzania jak właściciel produktem materialnym (towarem) w postaci wydrukowanych książek i kalendarzy. Wykonawcy dzieła w postaci książek i kalendarzy co do zasady nie przysługują prawa autorskie. Prawa takie przysługują zamawiającemu bądź samemu autorowi. Z istoty przedmiotu dostawy realizowanego przez Zainteresowanego wynika, iż produkcja i sprzedaż książek i kalendarzy odnosi się do towarów. Nie przenosi on na nabywcę więcej praw niż sam posiada. Nie dysponując autorskimi prawami majątkowymi nie dokonuje ich sprzedaży na żadnym z pól eksploatacji. Spółka realizuje dostawę towarów w postaci materialnej i w tym zakresie przenosi prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Nabywca kupując wydrukowane przez Wnioskodawcę książki i kalendarze staje się ich właścicielem i to bez względu na to jaki posiada zakres uprawnień w sferze autorskich praw majątkowych.

Wnioskodawca jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT, niekorzystającym ze zwolnienia, który zgłosił w urzędzie skarbowym zamiar dokonywania dostaw wewnątrzwspólnotowych, w związku z czym, dla potrzeb tych transakcji może posługiwać się numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym oznaczeniem PL. W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia, nabywcą będzie podatnik podatku od wartości dodanej zidentyfikowany dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium Polski. Wnioskodawca dla zastosowania stawki 0% w przypadku dostawy dla nabywcy będącego członkiem państwa Unii Europejskiej będzie dysponował dokumentami, o których mowa w art. 42 ust. 3 ustawy.

Zgodnie z art. 41 ust. 4 w przypadku eksportu towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a) stawka podatku wynosi 0%. W myśl przepisu art. 41 ust. 6 ustawy, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się w eksporcie towarów, pod warunkiem, że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty, zaś w przypadku nieotrzymania takiego dokumentu w terminie wynikającym z ust. 6 zastosowanie ma ust. 7. Wnioskodawca dla zastosowania stawki 0% dla eksportu będzie dysponował dokumentem potwierdzającym wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jaka stawka podatku VAT obowiązuje w przypadku sprzedaży (dostawy) przez Wnioskodawcę książek i kalendarzy wydrukowanych z materiałów własnych podmiotowi zagranicznemu będącemu członkiem Wspólnoty Europejskiej.

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż książek i kalendarzy z materiałów własnych w wymienionych powyżej przypadkach winna być opodatkowana stawką 0%. Zgodnie z art. 13 ustawy o VAT, przez opodatkowaną wewnątrzwspólnotową dostawę towarów rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju, w wykonaniu czynności określonych w art. 7, na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Zgodnie z art. 2 pkt 8 przez eksport towarów - rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7, jeżeli wywóz jest dokonany przez:

a.

dostawcę lub na jego rzecz,

b.

nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Stosownie do interpretacji indywidualnej z dnia 23 kwietnia 2008 r. nr IP-PP2-443-404/08-2/MK, wydanej na rzecz Wnioskodawcy, Minister Finansów stwierdził, iż "w celu uznania czy w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z dostawą towarów w rozumieniu ustawy o podatku VAT, należy rozważyć czy w danym przypadku dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, tj. czy w wyniku danej transakcji nabywca będzie mógł faktycznie dysponować rzeczą. Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego spółka dysponuje książkami, które w całości zostały wydrukowane z materiałów własnych. Prawo do rozporządzania książką jak właściciel spółka przenosi na nabywcę w momencie odbioru przez niego książki. Biorąc pod uwagę przedstawione wyżej regulacje stwierdza się, że przedmiotem działalności spółki jest w tym przypadku dostawa towaru". Z uwagi na okoliczność, iż stan faktyczny przedstawiony we wniosku o interpretację, na którą odpowiedź Minister Finansów zawarł w przedmiotowej interpretacji był zbliżony do stanu faktycznego przedstawionego w niniejszym wniosku ocena prawna zawarta w interpretacji, zgodnie z którą sprzedaż książek i kalendarzy wyprodukowanych z materiałów własnych jest dostawą towarów wydaje się być aktualna. Zgodnie z art. 41 ust. 3 w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów stawka podatku wynosi 0%, z zastrzeżeniem art. 42. Stosownie do art. 41 ust. 4 w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a), stawka podatku wynosi 0%. Warunek dla zastosowania stawki zerowej w eksporcie zawarty jest w art. 41 ust. 6 i 7: stawkę podatku 0% stosuje się w eksporcie towarów, o którym mowa w ust. 4 i 5, pod warunkiem, że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty, zaś w przypadku nieotrzymania takiego dokumentu w terminie wynikającym z ust. 6 zastosowanie ma ust. 7. Wnioskodawca dla zastosowania stawki 0% dla eksportu będzie dysponował dokumentem potwierdzającym wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty. Według Wnioskodawcy przy spełnieniu powyższych warunków dostawa książek i kalendarzy podmiotowi zagranicznemu z państw Wspólnoty oraz spoza Wspólnoty będzie opodatkowana stawką 0%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Natomiast, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w rozumieniu art. 7 (...). Z art. 8 ust. 3 ustawy wynika, że usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Dla określenia właściwej stawki podatku istotne jest ustalenie czy mamy do czynienia z dostawą towarów czy też ze świadczeniem usług, ponieważ ustawodawca przy dostawie niektórych towarów przewidział preferencyjną stawkę VAT.

W myśl pkt 4.1 Zasad metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług - zakres rzeczowy PKWiU (rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług - Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.), Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług jest klasyfikacją produktów pochodzenia krajowego oraz z importu, przy czym:

* pod pojęciem wyrobów rozumie się surowce, półfabrykaty, wyroby finalne oraz zespoły i części tych wyrobów - o ile występują w obrocie,

* pod pojęciem usług rozumie się wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym nie tworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych - usługi na rzecz produkcji, wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.

W związku z powyższym, należy stwierdzić, iż pojęcie usług zawarte w zasadach metodycznych PKWiU nie jest tożsame z definicją usług zawartą w art. 8 ustawy, a pojęcie dostawy i towaru we wskazanym rozporządzeniu w ogóle nie występuje.

Oznacza to, że najpierw koniecznym jest ustalenie, czy dane świadczenie jest usługą w rozumieniu ustawy o VAT, a następnie sprawdzenie, czy ta usługa została wymieniona w klasyfikacji usług.

Zgodnie bowiem z definicją zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy, towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Jak już wspomniano z cyt. wcześniej przepisu art. 7 ust. 1 ustawy wynika, iż przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W związku z przytoczonymi wyżej przepisami, w celu uznania, czy w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z dostawą towarów w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, należy rozważyć, czy w danym wypadku dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, tj. czy w wyniku danej transakcji nabywca będzie mógł faktycznie dysponować rzeczą.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca drukuje książki i kalendarze, w całości z materiałów własnych.

Proces wydrukowania książki w oparciu o własne materiały jest procesem wytworzenia nowego dobra materialnego (rzeczy), o funkcji całkiem odmiennej od tej, związanej z wykorzystanymi materiałami, który staje się przedmiotem obrotu w momencie przeniesienia na wydawcę prawa do rozporządzania nim jak właściciel. Bez znaczenia są przy tym prawa autorskie przynależne wydawcy do drukowanego utworu, gdyż nie one są w tym przypadku przedmiotem obrotu, lecz rzeczowa postać tegoż utworu, jakim jest książka czy kalendarz. Wytworzone w takim procesie produkcyjnym książki i kalendarze są rzeczami ruchomymi, w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy, co do których drukarnia - aby wydawca mógł nimi rozporządzać jak właściciel - musi przenieść prawo ich posiadania na nabywcę. Kiedy mowa o "przeniesieniu prawa do rozporządzania" nie należy tego zwrotu utożsamiać jedynie z przeniesieniem prawa własności w sensie prawnym, gdyż w pojęciu tym mieszczą się wszelkie formy przeniesienia prawa, które nabywcy umożliwiają rozporządzanie dobrami materialnymi (rzeczami) jak właścicielowi. W tym przypadku drukarnia niewątpliwie wyzbywa się własności użytych do tej produkcji materiałów, które w ramach tego procesu produkcyjnego przybrały postać rzeczową książek. Przeniesienie własności tych towarów na wydawcę wymaga ich wydania, jako rzeczy określonych co do gatunku - art. 155 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), czyli przeniesienia również ich posiadania na wydawcę co pozwala temu ostatniemu na rozporządzanie tymi rzeczami jak właściciel. Tym samym, następuje w takim przypadku przeniesienie przez drukarnię na wydawcę prawa do rozporządzania jak właściciel wyprodukowanym przez drukarnię z jej materiałów majątkiem rzeczowym, co czyni tę czynność dostawą towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy.

W związku z powyższym, w przypadku, gdy w wyniku wykonanych czynności zostaje wytworzony, z własnego materiału, nowy produkt - książka lub kalendarz, a następnie przeniesione zostaje prawo do rozporządzania tym produktem na zleceniodawcę, to taką czynność należy uznać za dostawę towarów.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy, przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

Natomiast stosownie do art. 41 ust. 3 ustawy, w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów stawka podatku wynosi 0%, z zastrzeżeniem art. 42.

W myśl art. 42 ust. 1 ustawy, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem że:

1.

podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, i podał ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10, na fakturze stwierdzającej dostawę towarów;

2.

podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Dowodami, o których mowa w ust. 1 pkt 2, są następujące dokumenty, jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju:

1.

dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju - w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi),

2.

kopia faktury,

3.

specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku

- z zastrzeżeniem ust. 4 i 5 (art. 42 ust. 3 ustawy).

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT niekorzystającym ze zwolnienia, który zgłosił w urzędzie skarbowym zamiar dokonywania dostaw wewnątrzwspólnotowych, w związku z czym, dla potrzeb tych transakcji może posługiwać się numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym oznaczeniem PL. Nabywcą będzie podatnik podatku od wartości dodanej zidentyfikowany dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium Polski. Ponadto Wnioskodawca będzie dysponował dokumentami, o których mowa w art. 42 ust. 3 ustawy. A zatem spełnione zostaną warunki wymienione w art. 42 ustawy.

Reasumując, przedmiotowa sprzedaż (dostawa) książek lub kalendarzy wyprodukowanych z materiałów własnych podmiotowi zagranicznemu będącemu członkiem Wspólnoty Europejskiej, o ile będzie uznana za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów w myśl powołanych przepisów, będzie opodatkowana 0% stawką podatku VAT.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W zakresie interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stawki podatku obowiązującej dla sprzedaży książek i kalendarzy wydrukowanych z materiałów własnych dla podmiotu zagranicznego nie będącego członkiem Wspólnoty Europejskiej, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie z dnia 25 lutego 2009 r. nr IPPP2/443-1795/08-3/AZ.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl