IPPP2/443-1771/08-4/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 lutego 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-1771/08-4/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 27 października 2008 r. (data wpływu 28 listopada 2008 r.) oraz uzupełnionego pismem z dnia 28 stycznia 2009 r. (data wpływu 2 lutego 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku podatkowego oraz podstawy opodatkowania dotyczącej ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego - jest nieprawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 28 listopada 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku podatkowego oraz podstawy opodatkowania dotyczącej ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 27 sierpnia 2007 r. Spółka z o.o. zawarła z osobą fizyczną przedwstępną umowę sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nr 188 o powierzchni 179,36 m 2, położonego w budynku przy ul. Umowa została zawarta w formie aktu notarialnego. Osoba fizyczna zawierająca umowę była członkiem Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej a lokal mieszkalny będący przedmiotem ww. umowy znajduje się w budynku podlegającym tej Spółdzielni. W dniu 10 października 2007 r. została zawarta przyrzeczona umowa sprzedaży i nastąpiło przejęcie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, wraz z wkładem budowIanym, przez Sp. z o.o. Umowa została zawarta w formie aktu notarialnego. Następnie Spółka wystąpiła z wnioskiem do Spółdzielni o przekształcenie posiadanego własnościowego prawa do lokalu w prawo odrębnej własności. Spółka nie wnioskowała o członkowstwo w Spółdzielni.

W dniu 3 października 2008 r. Spółdzielnia zwróciła się z pismem do Spółki o wpłatę kwoty podatku VAT w wysokości 35.981,31 zł. Spółdzielnie powołując się na "przedstawioną opinię prawną" określiła, że ustanowienie prawa odrębnej własności w wyniku przekształcenia już istniejącego własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu, które było dokonane w ciągu 5 lat od ustanowienia nowego prawa tj. 10 października 2007 r. podlega opodatkowaniu wg stawki 7% VAT, a podstawą naliczenia jest wpłacona przez poprzedniego właściciela (osobę fizyczną) w dniu 11 października 2004 r. kwota 514.0189,69 zł jako wkład budowlany, wyliczony od wartości rynkowej lokalu zgodnie z wyceną rzeczoznawcy majątkowego na dzień 2 września 2004 r. Jednocześnie Spółdzielnia określiła, że po upływie okresu 5 lat od ostatniego przekształcenia tj. po dniu 29 grudnia 2009 r. przekształcenie prawa własności nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.

Wniosek uzupełniono poprzez uzupełnienie opisu zdarzeń:

1)

czy dotyczy stanu faktycznego (data zdarzenia), czy stanu przyszłego

Stan faktyczny przedstawia się następująco:

a.

Spółdzielnia Mieszkaniowa dokonała pierwszego zasiedlenia lokalu mieszkalnego po dniu 1 maja 2004 r.

b.

W grudniu 2004 r. ustanowione zostało spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego na rzecz ówczesnego członka Spółdzielni Mieszkaniowej - osoby fizycznej.

c.

W dniu 10 października 2007 r. Spółka nabyła od osoby fizycznej na mocy notarialnej umowy sprzedaży spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego wraz z wkładem budowlanym.

d.

W dniu styczniu 2008 r. Spółka wystąpiła do Spółdzielni Mieszkaniowej z wnioskiem o przeniesienie (przekształcenie) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w wyodrębnioną własność. Do chwili obecnej przekształcenie nie nastąpiło

e.

Zdarzeniem przyszłym będzie więc przeniesienie własności lokalu na rzecz Spółki (zgodnie z art. 17 Ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych Dz. U. Nr 119 poz. 1116 z późn. zm.)

2)

Na podstawie jakich unormowań prawnych dokonano ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego.

Do chwili obecnej nie dokonano ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego 1 Obecnie Spółka dysponuje ograniczonym prawem rzeczowym tj spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu bez ułamkowej części prawa wieczystego użytkowania gruntu. W myśl art. 17 ust. pkt 5 Ustawy o podatku od towarów i usług obie formy własności tj. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu i wyodrębniona własność lokalu dają Spółce prawo do rozporządzania lokalem jak właściciel.

3)

Jakich praw nabywa Wnioskodawca z chwilą ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego.

Po przeniesieniu własności lokalu Spółka będzie dysponowała nieograniczonym prawem rzeczowym do lokalu (odrębną własnością), w tym ułamkową częścią prawa wieczystego użytkowania gruntu

4)

Z tytułu jakich czynności Spółdzielnia Mieszkaniowa wezwała Spółkę do zapłaty podatku VAT.

Spółdzielnia Mieszkaniowa wezwała spółkę do zapłaty podatku VAT w kwocie 35.981,3lzł (naliczone od wartości wkładu budowlanego tj. 514.018,69 zł) z tytułu przyszłego ustanowienia prawa odrębnej własności lokalu (przeniesienia własności lokalu) w wyniku przekształcenia istniejącego już (posiadanego obecnie przez Spółkę) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

Wezwanie nastąpiło w wyniku złożenia przez Spółkę wniosku o przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo odrębnej własności

* Wskazanie przepisów prawa podatkowego będących przedmiotem interpretacji indywidualnej oraz przedstawienie własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej stanu faktycznego.

Przedmiotem interpretacji indywidualnej są przepisy art. 5 i 7 ust. 1 pkt 5 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn1 zm.) Stanowisko spółki odnosi się do zagadnienia, czy ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego przez przekształcenie istniejącego I posiadanego przez Spółkę spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego na rzecz osoby prawnej tj. Spółki z o.o. nie będącej członkiem spółdzielni mieszkaniowej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Spółka uważa, że przekształcenie istniejącego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo odrębnej własności (przeniesienie prawa własności) na rzecz osoby prawnej, nie będącej członkiem Spółdzielni Mieszkaniowej, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Uzasadnienie: Spółdzielnia Mieszkaniowa w 2004 r. (po wejściu w życie ustawy o VAT z 11 marca 2004 r) dokonała pierwszego zasiedlenie lokalu mieszkalnego przekazując go w użytkowanie członkowi spółdzielni (osobie fizycznej) i ustanowiła na jego rzecz spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu - przekazując tej osobie tym samym prawo do dysponowania lokalem jak właściciel. W myśl art. 7 ust. 1 pkt 5 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług przeniesienie prawa własności lokalu (ustanowienie odrębnej własności) podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w przypadku równoczesnego przekazania prawa do rozporządzania lokalem jak właściciel I dotyczy członków spółdzielni mieszkaniowych w ramach pierwotnego obrotu na rynku nieruchomości. W ramach pierwotnego obrotu nieruchomością czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT jest:

1.

ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu

2.

ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu

3.

przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu

4.

przeniesienie na rzecz członka spółdzielni prawa własności lokalu

5.

ustanowienie na rzecz członka spółdzielni prawa odrębnej własności lokalu

Spółka nabyła na wtórnym rynku nieruchomości spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego od posiadacza tego prawa - członka Spółdzielni Mieszkaniowej. Jednocześnie spółka w chwili nabycia tego prawa, ani nigdy potem nie Stała się członkiem Spółdzielni. Spółdzielnia mieszkaniowa, w której zasobach znajduje się lokal, nie ma prawa do rozporządzanie niniejszym lokalem jak właściciel i w związku z tym nie może opodatkować przeniesienia prawa własności na Spółkę wskutek przekształcenia już istniejącego własnościowego prawa do lokalu Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego przez przekształcenie istniejącego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego na rzecz osoby prawnej tj. Sp. z o.o. "nie będącej członkiem spółdzielni mieszkaniowej " podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem wnioskodawcy: ustanowienie prawa odrębnej własności do lokalu w wyniku przekształcenia już istniejącego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego na rzecz osoby prawnej, nie będącej członkiem spółdzielni mieszkaniowej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W myśl zapisów ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. opodatkowaniu podatkiem VAT podlega przeniesienie praw do rozporządzania towarem jak właściciel i uznane jest jako odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej (art. 7 ust. 1 pkt 5) jest wskazane w ww. ustawie jako forma szczególna odpłatnej dostawy towarów. Wynika z powyższego, że opodatkowaniu VAT podlegają wyłącznie czynności związane z przekształceniem praw do lokali mieszkalnych pod warunkiem jednoczesnego przeniesienia prawa do rozporządzania lokalem jak właściciel. Sama zamiana formy prawnej własności, z już istniejącej wynikającej z posiadania własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu na prawo odrębnej własności bez możliwości przekazania prawa do rozporządzania lokalem jak właściciel nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Nie ma ona charakteru odpłatnej dostawy towarów. SpółdzieInia mieszkaniowa przekazuje prawa do rozporządzania lokalem jak własnym w dwóch przypadkach:

1.

przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu, na mocy zawartej umowy z jej członkiem,

2.

poprzez zawarcie umowy o wybudowanie lokalu i ustanowienie jego odrębnej własności na rzecz członka spółdzielni.

Powyższe czynności są kwalifikowane jako zbycie w ramach tz. obrotu pierwotnego na rynku nieruchomości. I tylko w tych przypadkach ma zastosowanie opodatkowania podatkiem VAT przekształceń praw do lokali mieszkalnych. Obroty na rynka wtórnym nieruchomości nie podlegają już opodatkowaniu VAT-em przez spółdzielnie mieszkaniowe, ponieważ nie dysponują one już prawem własności lokali. Natomiast samo przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo odrębnej własności nie nosi cech odpłatnego zbycia lokalu. Tym samym spółdzielnia mieszkaniowa, która zbyła lokal mieszkalny za opłatą w 2004 r., nie ma prawa domagania się od kolejnego właściciela lokalu opłaty za jego zbycie w 2008 r.. Spółdzielnia nie żąda od Spółki zapłaty z tytułu przekazania praw własności, ale usiłuje opodatkować ponownie w 2008 r. odpłatne przekazanie praw własności dokonane w 2004 r. (opodatkowane wówczas wg stawki0% VAT) w oparcia o aktualne stawki podatku VAT tj 7%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 pkt 5 cyt. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Zgodnie z opisanym stanem faktycznym powołany przepis art. 7 ust. 1 pkt 5 cyt. ustawy nie znajdzie zastosowania. Zamiana formy prawnej własności, z już istniejącej wynikającej z posiadania własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu na prawo odrębnej własności określona w art. 17 (ze znakiem 14) ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116) jako umowa przeniesienia własności ma charakter odpłatnej dostawy towarów - art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Z ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych wynika, że Spółdzielnia Mieszkaniowa może ustanowić prawo odrębnej własności nie tylko na rzecz członków spółdzielni lecz również na rzecz osób niebędących członkami Spółdzielni Mieszkaniowej stanowi o tym np. art. 11 ust. 2, art. 39, art. 48, art. 17 (ze znakiem 14). W tym ostatnim przypadku ustawa posługuje się pojęciem umowy przeniesienia własności lokalu. W sytuacji gdy spółdzielnia ustanawia odrębną własność lokalu na rzecz osoby niebędącej członkiem Spółdzielni, to czynność taka co do zasady podlega opodatkowaniu na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy - spełnia bowiem definicję dostawy towaru.

Tutejszy organ podatkowy nie podziela stanowiska Wnioskodawcy, iż ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego przez przekształcenie istniejącego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego na rzecz osoby prawnej tj. Sp.z o.o. nie będącej członkiem Spółdzielni mieszkaniowej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Opis stanu faktycznego uniemożliwia zajęcie stanowiska co do podstawy opodatkowania oraz stawki podatkowej, co jest zrozumiałe, gdyż jako zagadnienie do rozstrzygnięcia Strona przedstawiła problem: Czy ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego przez przekształcenie istniejącego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego na rzecz osoby prawnej tj. Sp. z o.o. nie będącej członkiem spółdzielni mieszkaniowej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl