IPPP2/443-1708/08-3/BM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 2 lutego 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-1708/08-3/BM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 28 października 2008 r. (data wpływu 19 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku sporządzenia remanentu likwidacyjnego w przypadku wniesienia aportem przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki jawnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 listopada 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku sporządzenia remanentu likwidacyjnego w przypadku wniesienia aportem przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki jawnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Jako osoba fizyczna, w oparciu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez Prezydenta Miasta......, prowadzi Pan działalność gospodarczą. Jest Pan czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje Pan wyłącznie czynności opodatkowane. Dokonując zakupów towarów i usług (w tym środków trwałych, wyposażenia i środków obrotowych) na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą odlicza Pan podatek naliczony z otrzymanych faktur. Poza działalnością wykonywaną samodzielnie prowadzi Pan również działalność gospodarczą w trzyosobowej spółce jawnej, którą zawiązał Pan z dwójką pełnoletnich dzieci. W spółce tej posiada Pan 52% udziałów, natomiast dzieci mają po 24% udziałów. Spółka została zarejestrowana w KRS w dniu 30 sierpnia 2007 r., jest czynnym podatnikiem VAT i wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane. Dokonując zakupów towarów i usług na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą Spółka odlicza podatek naliczony VAT z otrzymanych faktur. W niedalekiej przyszłości planuje Pan wnieść do ww. Spółki prowadzone przez Pana jako osobę fizyczną przedsiębiorstwo. Przedmiotem aportu do spółki jawnej będzie w całości przedsiębiorstwo, które odpowiada definicji przedsiębiorstwa z art. 551 Kodeksu cywilnego. Stanowi ono zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. W szczególności w skład wnoszonego przedsiębiorstwa wchodzić będą wszystkie składniki majątkowe takie jak:

* środki trwałe i wartości niematerialne i prawne (w tym grunty oraz budynki wraz z wyposażeniem),

* inne rzeczowe składniki majątkowe, środki trwałe w budowie, materiały wyroby gotowe oraz produkcja w toku),

* prawa oraz zobowiązania wynikające z umów kredytowych i handlowych,

* księga przychodów i rozchodów oraz dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Spółka jawna, do której zostanie wniesione przedsiębiorstwo będzie kontynuować dotychczas prowadzoną działalność w zakresie wnoszonego przedsiębiorstwa. Pan, z kolei, w dniu wniesienia aportem do Spółki przedsiębiorstwa zakończy prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy istnieje konieczność sporządzenia - na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług - remanentu likwidacyjnego i rozliczenia podatku VAT.

Pana Zdaniem w związku z wniesieniem aportem całego przedsiębiorstwa do spółki jawnej nie powstanie obowiązek sporządzenia, na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług - remanentu likwidacyjnego i odprowadzenia podatku VAT z tego tytułu. Zakończenie prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej w ramach przedmiotowego przedsiębiorstwa będzie konsekwencją jego wniesienia do spółki jawnej. Na dzień tego zakończenia nie wystąpią towary podlegające opodatkowaniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl przepisu art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy, w przypadku zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego na podstawie art. 96 ust. 6 do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

Zgodnie z art. 14 ust. 5 cytowanej ustawy w przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 3, podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, zwany dalej "spisem z natury". Podatnicy są obowiązani załączyć informację o dokonanym spisie z natury, o ustalonej na jego podstawie wartości i o kwocie podatku należnego, do deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Z opisu przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż zamierza Pan wnieść aportem do spółki jawnej całe przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego. Spółka jawna, do której zostanie wniesione przedsiębiorstwo będzie kontynuować dotychczas prowadzoną działalność w zakresie wnoszonego przedsiębiorstwa. Pan, z kolei w dniu wniesienia aportem do Spółki przedsiębiorstwa zakończy prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej.

W kontekście przytoczonych przepisów należy stwierdzić, że jeżeli wniesienie przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki jawnej nastąpi przed likwidacją działalności gospodarczej, stan remanentu likwidacyjnego będzie wynosił zero, a zatem nie wystąpi obowiązek podatkowy z tego tytułu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl