IPPP2/443-1611/08-2/BM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 grudnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-1611/08-2/BM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 17 października 2008 r. (data wpływu 30 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności niezwrócenia palet będących własnością dostawcy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 października 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności niezwrócenia palet będących własnością dostawcy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Na rzecz Wnioskodawcy, X Sp. z o.o., świadczone są przez firmę spedycyjną usługi polegające na transporcie produkowanych przez nią towarów do oznaczonych odbiorców. Towar przeznaczony do transportu dostarczany jest na drewnianych paletach (tzw. europaletach), które stanowią własność Wnioskodawcy. Odbiorcy towarów mają obowiązek zwrotu palet za pośrednictwem firmy spedycyjnej do firmy X.

Przy rozładunku palety te podlegają wymianie, tj. firma spedycyjna dostarczając towar do odbiorcy, winna odebrać taką samą ilość palet, która z kolei przy następnym odbiorze towaru od Wnioskodawcy powinna być oddana, czyli taką samą ilość palet jaka została dostarczona przez X wraz z towarem winna firma spedycyjna oddać do X przy najbliższym załadunku.

Strony transakcji nie obciążają się wzajemnie kosztami podlegających wymianie palet. Ponadto nie została ustalona ani też nie jest pobierana kaucja z tytułu palet pobranych wraz z załadowanym towarem. Od opisanej powyżej sytuacji wymiany palet wraz z bieżącym dostarczaniem towaru, zdarzają się wyjątki polegające na tym, iż w praktyce do takiej wymiany nie dochodzi. W konsekwencji mamy do czynienia z dwoma rodzajami sytuacji:

1.

odbiorca towaru w części zatrzymuje palety, nie dokonując ich zwrotu do Wnioskodawcy - w ten sposób uniemożliwiając firmie spedycyjnej dokonania zwrotu odpowiedniej liczby palet do X,

2.

odbiorca towaru przekazuje komplet pobranych palet firmie spedycyjnej, która jednak nie oddaje ich do firmy X.

Mając na uwadze przedstawione powyżej dwa przypadki stanu faktycznego, powstaje pytanie o sposób rozliczenia i udokumentowania przez Wnioskodawcę czynności pobranych a nie zwróconych przez odbiorców towarów i firmę spedycyjną europalet na gruncie podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w/opisane czynności powinny być traktowane jako dostawa towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług i jako takie podlegać opodatkowaniu 22% stawką VAT oraz udokumentowaniu fakturą VAT czy też czynności takie powinny być rozpatrywane wyłącznie w kategoriach poniesionej przez X szkody, udokumentowanej wyłącznie notą obciążeniową i w konsekwencji, nie podlegającej z tego tytułu opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług, czynność pobrania i niezwrócenia przez firmę spedycyjną i odbiorców towarów europalet powinna być uznana za dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług i jako taka podlegać opodatkowaniu 22% podatkiem VAT oraz udokumentowaniu fakturą VAT.

Zgodnie z tym w przypadku pierwszej sytuacji wskazanej powyżej faktura VAT ze strony Presland winna być wystawiona z tytułu dostawy towarów w postaci europalet na rzecz odbiorcy towarów, a w przypadku drugiej, wskazanej powyżej, sytuacji faktura VAT ze strony Presland winna być wystawiona z tytułu dostawy towarów w postaci europalet na rzecz firmy spedycyjnej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl natomiast art. 7 ust. 1 przywoływanej ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie natomiast z art. 2 pkt 6 cyt. ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Stosownie natomiast do art. 106 ust. 1 cyt. ustawy podatkowej, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

W przedmiotowym stanie faktycznym, Wnioskodawca dostarcza za pośrednictwem firmy spedycyjnej towary na drewnianych paletach. Przy rozładunku palety te podlegają wymianie tj. odbiorca towaru powinien oddać taką samą ilość palet jaką pobrał. Jednakże, zdarzają się sytuacje kiedy nie dochodzi do opisanej wymiany.

Wątpliwości Podatnika budzi kwestia, czy w sytuacji gdy kontrahent nie dokona wymiany przedmiotowych palet, należy stwierdzić, iż Wnioskodawca dokonuje na jego rzecz dostawy ww. palet, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, iż w analizowanym zdarzeniu, Wnioskodawca powinien potraktować przedmiotową czynność (nie zwrócenie palet przez odbiorców towarów lub firmę spedycyjną drogą wymiany) jako dostawę towarów opodatkowaną stawką VAT 22% i udokumentować ją fakturą VAT zgodnie z w/powołany art. 106 ust. 1 ustawy. Przedmiotowa faktura powinna zostać wystawiona albo na odbiorcę towarów, jeżeli to on nie dokonał zwrotu palet do Wnioskodawcy, albo też na firmę spedycyjną, w sytuacji, gdy odbiorca przekazał komplet pobranych palet firmie spedycyjnej, ona jednak nie zwróciła ich Spółce X.

Interpretacja dotyczy przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl