IPPP2/443-159/09-2/PW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-159/09-2/PW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Urzędu Miasta, przedstawione we wniosku z dnia 11 lutego 2009 r. (data wpływu 16 lutego 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego od realizowanej inwestycji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 lutego 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego od realizowanej inwestycji.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Gmina w zakresie projektu "Zintegrowany System Miejskiego Transportu ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski... przewiduje przebudowę systemu komunikacji miejskiej w celu podniesienia standardu świadczonych usług komunikacyjnych.

Projekt dotyczy następujących elementów systemu komunikacji miejskiej:

1.

Budowa nowych tras trakcji trolejbusowej o łącznej długości ok. 32 km

2.

Budowa nowej zajezdni trolejbusowej wraz z zadaszoną wiatą na parking trolejbusów i pełnym wyposażeniem (2 wozy wieżowe i 1 pojazd z tzw. zwyżką) umożliwiającym prawidłowe utrzymanie i obsługę nowoczesnego taboru, oraz budowa dwóch miejsc postojowych.

3.

Zakup 70 nowych trolejbusów.

4.

Przebudowa ulic w układzie drogowym w niektórych ciągach nowo budowanej trakcji trolejbusowej.

5.

Rozbudowa układu zasilania sieci trolejbusowej.

6.

Zakup 100 autobusów napędzanych paliwami alternatywnymi, w tym gazem ziemnym CNG.

7.

Budowa systemu zarządzania ruchem i komunikacją w ie.

Realizacja projektu pozwoli na zmianę dotychczasowego sposobu przewozu pasażerów na terenie miasta a, przyczyni się do wzmocnienia funkcji metropolitalnych a, powiąże funkcjonalnie z gminami ościennymi w oparciu o rozbudowaną sieć linii autobusowych i integrację różnych środków transportu takich jak autobusy miejskie, autobusy przewozów regionalnych, transport kolejowy oraz transport indywidualny. W imieniu Gminy zadanie będzie realizował Urząd Miasta, który jest czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku VA T realizującym zadania gminy. Zakupiony i wytworzony w ramach ww. projektu majątek będzie własnością Gminy i będzie ujęty w księgach rachunkowych Urzędu Miasta. Na podstawie odrębnej umowy jego część zostanie przekazana w nieodpłatne użytkowanie Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu Spółka z o.o., w celu świadczenia usług w zakresie lokalnego transportu zbiorowego, a część pozostanie na stanie Urzędu Miasta. Gmina jest właścicielem 100% udziałów w M Spółka z o.o. i nie planuje podejmowania żadnych działań zmierzających do zbycia tych udziałów. Jednocześnie informuję, że z dniem 2 stycznia 2009 r. Gmina powołała nową jednostkę budżetową pod nazwą Zarząd Transportu Miejskiego, która jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług posiada NIP i REGON. Jednostka ta będzie realizowała w imieniu Gminy Miasto wszystkie obowiązki z zakresu lokalnego transportu zbiorowego oraz przejmie niektóre dotychczasowe zadania M Na podstawie porozumienia dnia 31 grudnia 2008 r. zawartego pomiędzy Gminą a M Spółką z o.o. ustalono m.in. że:

* Miasto zapewni infrastrukturę transportową niezbędną do prawidłowego wykonania usług w komunikacji miejskiej przez M,

* Miasto zapewni środki finansowe, w ramach których Zakład Transportu Miejskiego pokryje wynagrodzenia za świadczone usługi przez M w komunikacji miejskiej wg stawki za wozokilometr,

* Zakład Transportu Miejskiego jest zobowiązany kontrolować sposób wykonania przez M usług w komunikacji.

Jak z powyższego wynika, M Spółka z o.o. ponosić będzie wszystkie koszty związane z utrzymaniem i eksploatacją majątku otrzymanego w nieodpłatne użytkowanie, natomiast uzyskiwać będzie dochody poprzez obciążanie Zarządu Transportu Miejskiego kosztami według stawki za wozokilometr. Natomiast Zarząd Transportu Miejskiego z jednej strony ponosił będzie koszty związane ze świadczeniem usług przez M z drugiej strony osiągał będzie dochody ze sprzedaży biletów. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż dochody te nie będą generowane tylko i wyłącznie w wyniku realizacji powyższego projektu, gdyż obejmują cały system świadczenia usług transportowych w tym wykonywanych przez M za pomocą swojego taboru oraz przez innych przewoźników.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Urząd Miasta jako jednostka organizacyjna powołana do wykonywania zadań w imieniu Gminy Miasto ma możliwość odliczenia podatku od towarów i usług od realizowanych inwestycji.

Zdaniem wnioskodawcy brak jest możliwości do odliczenia podatku VAT, ponieważ Urząd nie wykonuje bezpośrednio czynności opodatkowanych, związanych z prowadzeniem komunikacji miejskiej (art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług), a przychody wynikające z użytkowania tego majątku stanowią obroty innego podmiotu.

Z uwagi zaś na zapis art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy o samorządzie gminnym, Miasto realizując projekt i przekazując część wytworzonego w wyniku realizacji projektu majątku do bezpłatnego użytkowania wykonuje zadania własne Gminy tj. zaspakaja zbiorowe potrzeby wspólnoty w zakresie lokalnego transportu zbiorowego. W przypadku przekazania majątku przez Miasto do nieodpłatnego używania przez M Spółkę z o.o. mamy do czynienia ze wzajemnymi zobowiązaniami stron (stosunek dwustronnie zobowiązujący), tj. Gmina zobowiązuje się przekazać część majątku, a M Spółka z o.o. przejąć go celem wykorzystywania, przez ogół mieszkańców miasta. Mając powyższe na uwadze oraz zapis art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, przekazanie majątku w nieodpłatne użytkowanie przez M należy traktować jako nieodpłatne świadczenie usług związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa a więc zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT nie podlegające opodatkowaniu. Jednocześnie informuję, że Miasto otrzymało już interpretację w zakresie przekazania innego majątku M Sp. z o.o. w 2007 r. znak: lP-PP1-443-524/07-2/JL. Ponadto zwróciliśmy się o interpretację pismem znak:......... z dnia 5 lutego 2009 r. które dotyczy podobnego stanu faktycznego tylko realizowanego w ramach innego projektu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

W myśl powyższych przepisów, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi. Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Stosownie do § 13 ust. 1 pkt 11 obowiązującego od 1 grudnia 2008 r. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336), zwalnia się od podatku czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywane w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

W myśl art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.), gmina wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Natomiast zgodnie z art. 6 ust. 1 ww. ustawy do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. Do zadań własnych gminy należy zaspokajanie potrzeb wspólnoty. W szczególności zadania własne obejmują sprawy lokalnego transportu zbiorowego (art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy o samorządzie gminnym).

Ponadto w myśl art. 9 ww. ustawy gmina realizuje swoje zadania poprzez jednostki organizacyjne. Jednocześnie w art. 33 ustawy ustawodawca wskazał, iż wójt jako organ gminy wykonuje swoje zadania przy pomocy urzędu gminy. Zadania gminy realizowane są przez Urząd i powołane w tym celu jednostki organizacyjne.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Gmina w zakresie projektu "Zintegrowany System Miejskiego Transportu Publicznego" w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013 przewiduje przebudowę systemu komunikacji miejskiej w celu podniesienia standardu świadczonych usług komunikacyjnych. W imieniu Gminy Miasto zadanie będzie realizował Urząd Miasta, który jest czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT realizującym zadania gminy. Zakupiony i wytworzony w ramach ww. projektu majątek będzie własnością Gminy Miasto i będzie ujęty w księgach rachunkowych Urzędu Miasta. Na podstawie odrębnej umowy jego część zostanie przekazana w nieodpłatne użytkowanie Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu Spółka z o.o., w celu świadczenia usług w zakresie lokalnego transportu zbiorowego, a część pozostanie na stanie Urzędu Miasta.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, stosownie do przepisu art. 7 ust. 1 cytowanej ustawy, należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast świadczenie usług, to w myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług co do zasady podlega opodatkowaniu VAT jedynie wówczas, gdy czynności te są wykonywane odpłatnie. Ustawodawca jednakże przewidział od powyższej reguły wyjątki, które zostały zawarte - w przypadku dostawy towarów - w art. 7 ust. 2 i ust. 3 ustawy oraz - w przypadku świadczenia usług - w art. 8 ust. 2 ustawy.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ww. ustawy, nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jako odpłatne świadczenie usług.

Z powyższego wynika, że aby nieodpłatne świadczenie usług podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług muszą być spełnione łącznie dwa warunki, a mianowicie:

* brak związku świadczonych usług z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem,

* istnienie prawa podatnika do odliczenia w całości lub w części podatku naliczonego związanego ze świadczonymi usługami.

Za usługi niezwiązane z prowadzeniem przedsiębiorstwa należy uznać wszelkie usługi, których świadczenie odbyło się bez związku z potrzebami prowadzonej działalności gospodarczej. Niedopełnienie któregokolwiek z warunków określonych w art. 8 ust. 2 ustawy o VAT jest podstawą do traktowania nieodpłatnej usługi jako niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Wobec powyższego należy stwierdzić, że nieodpłatne przekazanie do administrowania i eksploatacji majątku wytworzonego w ramach realizacji przedmiotowego projektu, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT, z uwagi na nieodpłatność tej czynności oraz fakt, iż nie ma w tym przypadku zastosowania art. 8 ust. 2 ustawy - nieodpłatne przekazanie inwestycji do administrowania i eksploatacji będzie się odbywało w związku z prowadzoną przez Urząd Miasta realizacją zadań własnych Gminy (wykonywanie we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność zadań publicznych, zwolnionych od podatku VAT na podstawie § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług).

Zatem stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania cytowany na wstępie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, bowiem jak już wskazano wyżej, obniżenie podatku należnego o podatek naliczony może nastąpić jedynie na ściśle określonych przez ustawodawcę zasadach, a jedną z podstawowych przesłanek pozytywnych jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

W konsekwencji z uwagi na niespełnienie podstawowej pozytywnej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z realizacją przedmiotowego projektu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w ie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl