IPPP2/443-1530/08-2/SAP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 grudnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-1530/08-2/SAP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 9 października 2008 r. (data wpływu 13 października 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podziału Spółki przez wydzielenie - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podziału Spółki przez wydzielenie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest przewoźnikiem wykonującym przewozy pasażerskie o charakterze służby publicznej. Obecnie Spółka wchodzi w skład Grupy. Zakres zadań realizowanych przez Spółkę obejmuje m.in.; przewozy regionalne, przewozy międzywojewódzkie między większymi miastami i regionami turystycznymi w kraju, przewozy międzynarodowe w ruchu dalekobieżnym, przewozy międzynarodowe w ruchu przygranicznym, przewozy na indywidualne zamówienia. Planowane jest dokonanie usamorządowienia Spółki. Usamorządowienie Spółki zostanie poprzedzone wydzieleniem działalności w zakresie obsługi przewozów międzywojewódzkich oraz przewozów międzynarodowych w ruchu dalekobieżnym i wniesieniem jej do innej spółki (dalej: Firmy) na zasadzie art. 529 ust. 1 pkt 4 Kodeksu Spółek Handlowych. Strategia, w ramach której planowane jest dokonanie usamorządowienia Spółki, ma zapewnić realizację następujących celów:

* wzrost efektywności gospodarowania w sektorze,

* sprzyjanie systematycznemu podnoszeniu jakości obsługi,

* efektywne wykorzystanie zasobów ludzkich i optymalizację zatrudnienia.

Strategia ta przewiduje zatem m.in. różnego rodzaju działania restrukturyzacyjne mające na celu dokonanie usprawnień w funkcjonowaniu spółek wchodzących w skład Grupy, w tym Spółki. W rezultacie przyjęcia przez Radę Ministrów powyższej strategii zaistniała konieczność oddzielenia działalności Spółki, polegającej na realizacji przewozów regionalnych (wojewódzkich), od działalności w zakresie przewozów międzywojewódzkich oraz przewozów międzynarodowych w ruchu dalekobieżnym. W pierwszej połowie bieżącego roku Spółka podjęła zatem działania mające na celu wyodrębnienie części przedsiębiorstwa zajmującej się tego rodzaju działalnością poprzez utworzenie odrębnego oddziału. Uchwałą z dnia 25 marca 2008 r. w sprawie przyjęcia harmonogramu działań związanych z przekształceniami Spółki, Zarząd Spółki przyjął harmonogram działań mających na celu wydzielenie oddziału, obejmujący szczegółową listę zadań wraz z terminem ich realizacji. W dniu 30 maja 2008 r. wspólnik Spółki podjął uchwałę, w której wyraził zgodę na utworzenie z dniem 1 czerwca 2008 r. w Spółce 1 oddziału (dalej: Oddział). Dalsze działania podejmowane w ramach realizacji strategii obejmują dokonanie podziału Spółki przez wydzielenie w myśl art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych. Niniejszy podział przez wydzielenie planowany jest na dzień 14 listopada 2008 r. Część majątku Spółki (tj. Oddział) zostanie przeniesiona wówczas do Firmy. Kapitał zakładowy Spółki zostanie obniżony, natomiast część majątku wydzielonego ze Spółki będzie stanowić pokrycie kapitału zakładowego Firmy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy podział przez wydzielenie polegający na wydzieleniu opisanego powyżej oddziału podlega opodatkowaniu VAT zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT

Spółka stoi na stanowisku, że zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, transakcja zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans pozostaje poza zakresem opodatkowania VAT. W ramach realizacji strategii zgodnie z uchwałą Rady Ministrów Spółka podjęła działania mające na celu wyodrębnienie ze swojej struktury organizacyjnej części zajmującej się przewozami międzywojewódzkimi oraz przewozów międzynarodowych w ruchu dalekobieżnym poprzez podział przez wydzielenie. W związku z powyższym, 1 czerwca 2008 r. utworzony został oddział samodzielnie sporządzający bilans (Oddział), który wyposażono w kompetencje polegające na realizacji wszelkich działań związanych z wykonywaniem przewozów międzywojewódzkich. Oddział został zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym, otrzymał własny REGON oraz numer identyfikacji podatkowej. Spółka wyposażyła Oddział we wszelkie aktywa i pasywa niezbędne do prowadzenia w sposób niezależny działalności w zakresie przewozów międzywojewódzkich. Zespół pracowników Spółki mogący samodzielnie realizować zadania w zakresie przewozów międzywojewódzkich został przeniesiony do Oddziału. Tym samym, Oddział stanowi w pełni funkcjonalną jednostkę mającą zasoby do wykonywania przydzielonych zadań. Jednocześnie, Oddział prowadzi własną księgowość, w tym dokonuje alokacji kosztów i przychodów dotyczącej jego działalności. Do dnia złożenia niniejszego wniosku, Oddział przygotował bilans na 1 czerwca 2008 r. (dla potrzeb Planu Podziału), na 30 czerwca, 31 lipca i 31 sierpnia 2008 r. oraz rachunek zysków i strat za okres 01.06.2008 - 30.06.2008 i odpowiednio za okres 01.06.2008 - 31.07.2008 oraz za okres 01.06.2008 - 31.08.2008. Należy jednocześnie wskazać, iż zewnętrzny audytor badający księgi Spółki dla potrzeb przeprowadzanego podziału ocenił system księgowy Oddziału jako spełniający warunki do prowadzenia samodzielnej księgowości i samodzielnego sporządzania bilansu. Biorąc pod uwagę charakterystykę utworzonego Oddziału przedstawioną powyżej, należy uznać, że utworzony przez Spółkę Oddział stanowi oddział samodzielnie sporządzający bilans, który został wymieniony w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT. W konsekwencji, zdaniem Spółki planowany podział przez wydzielenie poprzez przeniesienie części majątku Spółki tworzącej Oddział nie będzie stanowił czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl