IPPP2/443-1520/08-4/IK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 grudnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-1520/08-4/IK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 6 października 2008 r. (data wpływu 13 października 2008 r.) uzupełnionego pismem z dnia 1 grudnia 2008 r. (data wpływu 4 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nabycia nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nabycia nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wspólnicy Spółki podpisali umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego na zakup z przeznaczeniem na wydobycie i sprzedaż żwiru. Ziemia ta znajduje na terenie Polski w województwie........, zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego jest to ziemia rolna. Warunkiem nabycia ziemi przez Wspólników spółki jest przekształcenie jej w ziemię górniczą, aby można było dokonywać wykopaliska na nabytym terenie. Po dokonaniu zmiany w zagospodarowaniu przestrzennym, z ziemi rolnej w górniczą zostanie podpisany akt notarialny ostateczny i nastąpi nabycie ziemi.

W dniu 21 listopada 2008 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie pismem nr IPPP2/443-1520/08-2/IK (doręczonym dnia 24 listopada 2008 r.) wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego.

Pismem z dnia 1 grudnia 2008 r. (data wpływu 4 grudnia 2008 r.) Strona wyjaśniła, że grunt nie był przedmiotem najmu ani dzierżawy. Na dzień dzisiejszy nieruchomość gruntowa, która jest przedmiotem kupna, w planach zagospodarowania przestrzennego gminy ma przeznaczenie rolnicze. Jest to ziemia rolna, natomiast zostały wszczęte procedury, które mają zmienić charakter tej ziemi z rolnej na górniczą. Dopiero po przekształceniu gruntu w ziemię górniczą zostanie nabyta nieruchomość gruntowa. Sprzedawca nieruchomości jest rolnikiem, a na gruncie, który będzie przedmiotem kupna była uprawiana rola. Sprzedawca posiada inne nieruchomości gruntowe, które nie są przeznaczone w przyszłości do sprzedaży, a w przeszłości nie dokonywał sprzedaży posiadanego majątku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przedstawionym stanie faktycznym Spółka skorzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług i nabycie ziemi będzie zwolnione z opodatkowania.

Zdaniem Wnioskodawcy, dostawa towarów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę jest zwolniona od podatku od towarów i usług. Ostateczne nabycie ziemi będzie dokonanego przekształceniu jej w ziemię górniczą. Ziemia ta jest terenem niezabudowanym innym niż teren budowlany (w tym przypadku - górniczy) w związku z tym nabycie jej będzie zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednocześnie tut. organ informuje, że niniejsza interpretacja wywiera skutek prawny wyłącznie w stosunku do podmiotu do którego jest skierowana.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl