IPPP2/443-148/11-5/KG - Określenie momentu wykonania usługi handling fee.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 maja 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-148/11-5/KG Określenie momentu wykonania usługi handling fee.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 1 lutego 2011 r. (data wpływu 7 lutego 2011 r.), uzupełnione pismem z dnia 24 marca 2011 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu wykonania usługi handling fee - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 lutego 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu wykonania usługi handling fee.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 24 marca 2011 r. (data wpływu 28 marca 2011 r., data nadania 24 marca 2011 r.) stanowiącym odpowiedź na wezwanie tut. Organu z dnia 4 marca 2011 r. Nr IPPP2/443-148/11-2/KG do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Wniosek został uzupełniony w terminie ustawowym.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Sp. z o.o. zwana dalej: "Wnioskodawcą" nabywa usługę handling fee, która polega na nabyciu przez pośrednika działającego w imieniu i na rzecz Wnioskodawcy usługi hotelowej dla uczestnika imprezy turystycznej organizowanej przez Wnioskodawcę. Pośrednik zawiera w imieniu i na rzecz Wnioskodawcy umowę z hotelem. Następnie umowa hotelowa jest aktywowana w systemie rezerwacyjnym i klienci Wnioskodawcy mogą rezerwować imprezy turystyczne w skład których wchodzi pobyt w danym hotelu. Spółka z grupy ewidencjonuje w systemie koszty imprezy turystycznej objęte centralną regulacją płatności, tj. koszty zakwaterowania w hotelu, koszty świadczeń i wycieczek dodatkowych, transferów oraz handling fee (przypisując wszystkie koszty do poszczególnych imprez turystycznych organizowanych przez Wnioskodawcę). W chwili wprowadzenia do systemu rezerwacyjnego kosztu handling fee Wnioskodawca może stwierdzić, że usługa pośrednictwa w rezerwacji miejsc hotelowych została wykonana oraz ustalić jaka kwota stanowi podstawę opodatkowania z tytułu importu usług. Przed ujęciem handling fee w systemie rezerwacji Wnioskodawca nie jest w stanie określić kosztu tej usługi handling fee wykonanej przez agenta na jej rzecz. Ujęcie w systemie rezerwacji usługi handling fee może następować po długim okresie od imprezy turystycznej.

Poza wpisem w systemie rezerwacji Wnioskodawca nie otrzymuje od pośrednika innych dokumentów (w szczególności faktur). Wnioskodawca zamierza przyjąć, iż momentem wykonania usługi handling fee jest moment, w którym koszt tej usługi zostaje ujęty w systemie rezerwacji wraz z przypisaniem tego kosztu do określonej imprezy turystycznej. System umożliwia ustalenie, w jakim dniu spółka z grupy ujęła koszt handling fee. Wnioskodawca nie dokonuje płatności za usługi handling fee przed wykonaniem usługi.

W przypadku usługi handling fee stroną umowy z pośrednikiem jest Wnioskodawca. Spółka z grupy dokonuje technicznej obsługi procesu rozliczania należności (prowizji) za usługę handling fee.

Pismem z dnia 24 marca 2011 r. Wnioskodawca uzupełnił opis przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego o następujące elementy:

Pośrednik, od którego Spółka nabywa usługę handling fee jest podmiotem spoza terytorium kraju. Spółka zawarła umowę ze Spółką z Grupy, która reprezentuje Spółkę w zakresie zawierania umów związanych z organizacją imprezy turystycznej, w tym o nabycie usług handling fee. W tej umowie nie jest określony moment wykonania usługi. Przyjęte między stronami zasady rozliczeń powodują, iż Spółka nie ma świadomości kiedy usługa została wykonana, gdyż informację tę poznaje dopiero w momencie ujęcia kosztu przez Spółkę z Grupy w systemie rezerwacyjnym. Z wytycznych do Centralnej Regulacji Hotelowej (są to Wytyczne opracowane przez Spółkę Matkę) wynika jednak, iż za moment wykonania usługi przyjmuje się dzień wystąpienia przez kontrahenta z roszczeniem o wynagrodzenie, nie wcześniej jednak niż na dzień rozpoczęcia podróży (dzień "na który" koszt jest ujmowany w systemie rezerwacyjnym, chyba że usługodawca nie zgłosi się z rachunkiem za usługę - wówczas w systemie usługa jest ujmowana z datą bieżącą).

Z wyciągu z umowy zawartej wewnątrz Grupy, tzn. Wewnątrzgrupowej Umowy o Usługach pomiędzy T. S.A., (T.), I. Sp. z o.o. (I.) oraz N. Sp. z o.o. (N.), która reguluje rozliczenia wewnątrz Grupy, zgodnie z Załącznikiem do wskazanej umowy:

1.

N. upoważnia T. do reprezentowania N. podczas zakupu akomodacji w hotelach, transferu, obsługi, animacji i innych usług bezpośrednio związanych z wydarzeniami turystycznymi dla klientów N. i pokrycia kosztów tych usług. Ceny dla usług wspomnianych wyżej będą ustalane i zatwierdzane wspólnie przez T. i N. na każdy sezon i dla każdego miejsca docelowego, a także skutkiem tego, wprowadzone do systemu kalkulacji. Ogólne koszty przypadające na gościa np. transfer i obsługa związana z wydatkami, będą ustanowione przez T. i zatwierdzone przez N. na każdy sezon.

2.

Koszty związane z zakupem akomodacji w hotelach będą automatycznie zaksięgowane na kontach N., z datą rozpoczęcia wydarzenia turystycznego, jak w momencie, w którym pojawiają się obciążenia finansowe dla hoteli. Inne koszta będą księgowane na kontach N., co miesiąc, automatycznie lub manualnie i udokumentowane z wekslami kredytowymi.

3.

Koszty będą regulowane w okresach miesięcznych i skonwertowane z walut krajów docelowych na Euro, na podstawie ustalonych sezonowych stawek cen wymiany walut ogłaszanych przez T. początku każdego sezonu zimowego i letniego.

4.

Pojawiające się wpływy z usług świadczonych przez N. dla gości w miejscach docelowych będą traktowane w ten sam sposób jak opisano w rozdziałach l 3 i dokumentowane przez weksle debetowe.

5.

N. będzie płacić w euro zgodnie z sumą wynikająca z miesięcznych rozliczeń. Jak opisano w rozdziale 3, w następnym miesiącu kalendarzowym od rozpoczęcia wydarzeń turystycznych. T. i N. ustalą dla każdego sezon turystyczny. T. i N. ustalą dni opłat dla każdego sezonu.

Usługi są świadczone na podstawie umów zawieranych na tzw. sezon. Rozliczenie następuje każdorazowo od imprezy turystycznej (cena jest ustalona od jednego gościa) i następuje każdorazowo w odniesieniu do każdej imprezy. Według oceny Spółki wskazane usługi nie są usługami ciągłymi, nie trwają dłużej niż rok.

Zgodnie z umową zawartą wewnątrz Grupy zapłata za usługi handling fee odbywa się za pośrednictwem Spółki Matki. W związku z powyższym Spółka jest zobligowana tylko terminami zapłaty ustalonymi wewnątrz Grupy (termin płatności był do niedawna miesięczny, teraz strony przyjęły tygodniowy sposób rozliczenia - od dnia 1 stycznia 2010 r.). Rozliczeń z pośrednikami dokonuje zaś Spółka Matka.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy Wnioskodawca może przyjąć, iż momentem wykonania usługi handling fee jest moment, w którym koszt tej usługi zostanie wprowadzony do systemu rezerwacji i przypisany imprezie Wnioskodawcy przez Spółkę z Grupy.

2.

Jeżeli Wnioskodawca nie może uznać za moment wykonania usługi wprowadzenia do systemu rezerwacji i przypisania handling fee imprezie Wnioskodawcy przez Spółkę z Grupy, jaki moment należy uznać za wykonanie tej usługi.

Zdaniem Wnioskodawcy momentem wykonania usługi handling fee jest moment, w którym Spółka z Grupy zaewidencjonuje w systemie koszty imprezy turystycznej. Do tego momentu nie można przyjąć, iż usługa jest wykonana (Wnioskodawca nie posiada żadnej wiedzy co do udziału agenta w rezerwacji hotelu ani zakresu wykonanych przez niego usług). Jednocześnie, z uwagi na to, iż system centralnej regulacji płatności jest obsługiwany przez osobę trzecią (Spółkę z Grupy), w chwili ujęcia kosztu usługi handling fee można jednoznacznie stwierdzić, iż usługa została wykonana. W tym też dniu, zdaniem Wnioskodawcy, powstaje obowiązek podatkowy (wykonanie usługi). Zgodnie z art. 19 ust. 19a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b, stanowiących import usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usług, z tym że:

1.

usługi, dla których, w związku z ich świadczeniem, ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonane z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te rozliczenia lub płatności, do momentu zakończenia świadczenia tych usług;

2.

usługi świadczone w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla których, w związku z ich świadczeniem, w danym roku nie upływają terminy rozliczeń lub płatności, uznaje się za wykonane z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tych usług.

Ponieważ ustawa z dnia 11 marca 2004 r. nie reguluje momentu wykonania usługi, zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym stanie faktycznym jedynym zdarzeniem prawnym istotnym z punktu widzenia powstania obowiązku podatkowego w imporcie usług jest właśnie ujęcie w systemie kosztu usługi handling fee. Dopiero w tym momencie Wnioskodawca uzyskuje wiedzę o wykonaniu usługi przez konkretnego agenta oraz o należnym mu wynagrodzeniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

W myśl art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Natomiast, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, to zgodnie z art. 19 ust. 4 cyt. ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Zgodnie z art. 19 ust. 19a ustawy w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b, stanowiących import usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usług, z tym że:

1.

usługi, dla których, w związku z ich świadczeniem, ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonane z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te rozliczenia lub płatności, do momentu zakończenia świadczenia tych usług;

2.

usługi świadczone w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla których, w związku z ich świadczeniem, w danym roku nie upływają terminy rozliczeń lub płatności, uznaje się za wykonane z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tych usług.

Z okoliczności przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka nabywa usługę handling fee, która polega na nabyciu przez pośrednika działającego w imieniu i na rzecz Wnioskodawcy usługi hotelowej dla uczestnika imprezy turystycznej organizowanej przez Wnioskodawcę. To Spółka z Grupy ewidencjonuje w systemie koszty imprezy turystycznej objęte centralną regulacją płatności, a w chwili wprowadzenia do systemu rezerwacyjnego kosztu handling fee Wnioskodawca może stwierdzić, że usługa pośrednictwa w rezerwacji miejsc hotelowych została wykonana oraz ustalić jaka kwota stanowi podstawę opodatkowania z tytułu importu usług. Poza wpisem w systemie rezerwacji Wnioskodawca nie otrzymuje od pośrednika innych dokumentów (w szczególności faktur). Pośrednik, od którego Spółka nabywa usługę handling fee jest podmiotem spoza terytorium kraju.

O faktycznym wykonaniu usługi decyduje jej charakter, a dla realizacji tego celu niezbędnym jest więc uwzględnienie sposobu, w jaki strony określiły swe prawa i obowiązki dotyczące fazy zakończenia realizacji usługi. To strony decydują o tym, jakie działania muszą być podjęte, aby uznać daną usługę za wykonaną. W przedmiotowym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca wskazuje, że w umowie na świadczenie tej usługi nie został określony moment wykonania usługi. Spółka zawarła umowę ze Spółką z Grupy, która reprezentuje Spółkę w zakresie zawierania umów związanych z organizacją imprezy turystycznej, w tym o nabycie usług handling fee. Zapłata za wykonaną usługę następuje za pośrednictwem Spółki Matki, która to dokonuje rozliczeń z pośrednikami. W związku z powyższym Spółka jest zobligowana tylko terminami zapłaty ustalonymi wewnątrz Grupy.

Charakter i data wykonania usługi powinna być określona w umowie zawartej przez strony świadczonej usługi, za wyjątkiem sytuacji, gdy moment ten określa powszechnie obowiązujący przepis prawa regulujące zasady wykonywania danego rodzaju usług. Zgodnie z zapisem ustawy dla świadczenia usług tego rodzaju określony jest w ustawie moment powstania obowiązku podatkowego, który dla usług tego rodzaju powstaje na zasadach określonych w art. 19 ust. 19a ustawy. Z umowy zawartej między Spółką a pośrednikiem nie wynika termin płatności, nie są również ustalane następujące po sobie terminy płatności lub rozliczenia za świadczoną usługę. Zapłata za wykonaną usługę następuje za pośrednictwem Spółki Matki, która to dokonuje rozliczeń z pośrednikami a rozliczenie następuje każdorazowo od imprezy turystycznej. Po drugie według oceny Wnioskodawcy wskazane usługi nie są usługami ciągłymi, nie trwają dłużej niż rok. Biorąc powyższe pod uwagę, w myśl zdania pierwszego powołanego zapisu art. 19 ust. 19a ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwila wykonania usługi.

Wskazać zatem należy, że w przedmiotowym zdarzeniu przyszłym, w zakresie podatku od towarów i usług można dokonać rozstrzygnięcia tylko przez pryzmat przepisów tego aktu prawnego, dotyczącego momentu powstania obowiązku podatkowego. Ten natomiast dla usług tego rodzaju nawiązuje do chwili wykonania usługi. Z związku z faktem, iż brak jest jasnych unormowań w tym zakresie w zawartej pomiędzy stronami umowie, przyjąć należy, że w przedmiotowej sytuacji następuje ona w momencie, kiedy dochodzi do istoty jej wykonania, a więc kiedy następuje rezerwacja hotelowa.

Biorąc powyższe pod uwagę, wskazać należy, iż nieprawidłowym będzie przyjęcie przez Wnioskodawcę, iż momentem wykonania usługi handling fee jest moment, w którym koszt tej usługi zostanie wprowadzony do systemu rezerwacji i przypisany imprezie Wnioskodawcy przez Spółkę z Grupy, gdyż w przedmiotowej sytuacji do istoty jej wykonania dochodzi wówczas, gdy następuje rezerwacja hotelowa.

Niniejszą interpretacją został załatwiony wniosek w części dotyczącej określenia momentu wykonania usługi handling fee w zdarzeniu przyszłym sprawy. Rozstrzygnięcie w zakresie zdarzenia przyszłego dotyczącego rozliczanie zmian marży w związku z otrzymaniem dokumentów dotyczących kosztów imprez turystycznych ujętych w poprzedzających okresach rozliczeniowych określenia zostało zawarte w odrębnej interpretacji.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl