IPPP2/443-1451/08-2/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 grudnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-1451/08-2/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 22 września 2008 r. (data wpływu 25 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego-jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 września 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

. Pogotowie Ratunkowe Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w X realizowało dwa projekty w ramach priorytetu 1 "Rozbudowa i modernizacja infrastruktury służącej wzmacnianiu konkurencyjności regionów" działanie 1.3 regionalna infrastruktura społeczna poddziałanie 1.3.2 regionalna infrastruktura ochrony zdrowia nr projektu: Z.../04 "Zakup sprzętu medycznego i ambulansów z wyposażeniem dla pogotowia ratunkowego". Nr projektu:../05 "Zakup sprzętu i aparatury medycznej do wyposażenia ambulansów pogotowia ratunkowego w X ". Projekty te współfinansowane były ze środków EFRR w ramach zintegrowanego programu operacyjnego rozwoju regionalnego. Usługi w zakresie ratownictwa medycznego świadczone przez ambulansy sanitarne i za pomocą sprzętu medycznego zgodnie z załącznikiem nr 4 ustawy o VAT pkwiu ex 80 "usługi w zakresie ochrony zdrowia z wyłączeniem usług weterynaryjnych" korzystają ze zwolnienia od podatku VAT w związku z tym podatek VAT w tych projektach był wydatkiem kwalifikowalnym i nie dokonano odliczenia podatku naliczonego.

W ramach działania 2.1 rozwój umiejętności powiązany z potrzebami regionalnego rynku pracy i możliwości kształcenia w regionie WPR SP ZOZ w X realizowało dwa projekty: nr.../04 "Doskonalenie umiejętności ratowniczych lekarzy z województwa " nr XXX/05 "Szkolenia kierowców z województwa X z udzielania pierwszej pomocy" projekty te współfinansowane były w ramach zintegrowanego programu operacyjnego rozwoju Regionalnego. Szkolenia zorganizowane dla lekarzy i kierowców zgodnie z załącznikiem nr 4 ustawy o VAT PKWIU ex 80 "Usługi w zakresie edukacji" korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, naliczony podatek VAT stał się wydatkiem kwalifikowalnym i nie dokonano jego odliczenia. Wymienione działalności w zakresie ratownictwa medycznego i szkolenia należą do zadań WPR SP ZOZ w X i są określone statutem. Wojewódzki pogotowie ratunkowe SP ZOZ w X jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy od realizowanych projektów w ramach działań: 1.3 regionalna infrastruktura społeczna 2.1 rozwój umiejętności powiązany z potrzebami regionalnego rynku pracy i możliwości kształcenia w regionie w ramach ZPORR, przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w całości lub w części czy też podatek naliczony VAT stanowił wydatek kwalifikowany.

Zdaniem wnioskodawcy: Usługi w zakresie ratownictwa medycznego służące ochronie zdrowia i życia ludzkiego świadczone przez ambulansy sanitarne za pomocą sprzętu medycznego zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. VAT naliczony od realizowanych projektów działanie 1.3 stanowił koszt kwalifikowalny i nie podlegał odliczeniu VAT lecz zwiększał wartość początkową zakupionych środków trwałych. Szkolenia doskonalące umiejętności ratownicze lekarzy i szkolenia kierowców z udzielania pierwszej pomocy zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług korzystają ze zwolnienia od podatku VAT. Podatek VAT uznano wydatkiem kwalifikowanym i nie został przez naszą jednostkę odliczony. W przypadku działania 1.3 podstawę prawną do zwolnienia od podatku VAT stanowił załącznik nr 4 ustawy o VAT PKWIU ex 85" usługi w zakresie ochrony zdrowia z wyłączeniem usług weterynaryjnych" działanie 2.1 podstawę prawną stanowił również załącznik nr 4 PKWIU ex 80 usługi edukacyjne stanowiący podstawę do nieodliczania podatku VAT. Przy WPR SP ZOZ w Lublinie powołana jest szkoła ratownictwa posiadająca uprawnienia do przeprowadzania szkoleń.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą o VAT, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione warunki, a więc odliczenia dokonuje podatnik VAT a towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, wykorzystywane są do czynności opodatkowanych.

Jak wynika z powyższego, prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko czynnym podatnikom VAT oraz tylko w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają ścisły związek z czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Wskazana norma prawna wyraża zasadę neutralności podatku od towarów i usług, w następstwie której podatnicy realizujący czynności zwolnione podmiotowo lub przedmiotowo, są w podobnej sytuacji jak ostateczny nabywca (konsument) towaru lub usługi, z wyjątkiem przypadków jednoznacznie wskazanych w ustawie o VAT. Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

W myśl postanowień art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku od towarów i usług - usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 9 wskazano na usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej sklasyfikowane jako PKWiU ex 85.

Z analizy przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że realizacja przedmiotowych zadań związana będzie z czynnościami zwolnionymi. Jak wskazał w uzasadnieniu Wnioskodawca przedmiotowe usługi: zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług korzystają ze zwolnienia od podatku VAT. Sprzedaż związana jest wyłącznie z realizacją działań podlegających zwolnieniu od podatku od towarów i usług (na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy).

Zatem Wnioskodawca nie będzie mógł skorzystać z odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług związane z realizacją projektów w ramach działań: 1.3 regionalna infrastruktura społeczna 2.1 rozwój umiejętności powiązany z potrzebami regionalnego rynku pracy i możliwości kształcenia w regionie w ramach ZPORR.

Interpretacja dotyczy zaistniałego (stanu faktycznego) zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl