IPPP2/443-1409/08-3/AS - Czy szkolenia mieszczące się w PKWiU 72.22.12-00.00 są opodatkowane 22% stawką podatku od towarów i usług?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 grudnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-1409/08-3/AS Czy szkolenia mieszczące się w PKWiU 72.22.12-00.00 są opodatkowane 22% stawką podatku od towarów i usług?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 8 września 2008 r. (data wpływu 19 września 2008 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla świadczonych usług szkoleniowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIEM

W dniu 19 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla świadczonych usług szkoleniowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka jest wiodącym dostawcą rozwiązań informatycznych klasy ERP w Polsce, producentem rozwiązań finansowo-księgowych, a także zarządzania dla małych i średnich przedsiębiorstw. Sztandarowym produktem jest program S..., a także usługi telefonicznego wsparcia technicznego, jak i indywidualna opieka serwisowa a także szkolenia.

Spółka prowadzi następujące szkolenia: w zakresie funkcjonalności oprogramowania S, których celem jest dostarczanie użytkownikom wiedzy z obszarów funkcjonowania systemu, przygotowujące do bieżącej pracy, prawidłowego użytkowania programu. Umożliwiają zapoznanie użytkownika nie tylko z podstawowymi funkcjami systemu, ale również z bardziej zaawansowaną funkcjonalnością.

Szkolenia przygotowują użytkownika również do Egzaminu Certyfikacyjnego. Warsztaty szkoleniowe prowadzone są przez wyszkolonych trenerów będących pracownikami Działu wdrożeń i konsultacji.

Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych w Łodzi, Departament Metodologii, Standardów i Rejestrów GUS w piśmie XXX/2008 zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług zakwalifikował te usługi szkoleniowe (polegające na prowadzeniu szkoleń w zakresie oprogramowania komputerowego związanego z jego sprzedażą do PKWiU 72.22.12-00.00 "Usługi opracowywania oprogramowania na zamówienie klienta".

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy szkolenia mieszczące się w PKWiU 72.22.12-00.00 są opodatkowane 22% stawką podatku od towarów i usług w związku z brakiem zwolnienia w załączniku Nr 4 do ustawy (art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).

Zdaniem Wnioskodawcy, symbol PKWiU 72.22.12-00.00 jest opodatkowany 22% stawką VAT w związku z brakiem zwolnienia w załączniku Nr 4 do ustawy (art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). W myśl art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) zwalnia się od podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego świadczenie usług wymienionych w załączniku Nr 2. W załączniku tym stanowiącym wykaz usług, których świadczenie jest zwolnione od podatku, w pozycji 19 wymieniono pod symbolem PKWiU 80 "Usługi w zakresie edukacji".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Stosownie zaś do treści art. 8 ust. 3 ww. ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednocześnie przepis art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, stanowi, iż zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy.

W związku z powyższym istotne w przedmiotowej sprawie jest właściwe zaklasyfikowanie wykonywanych usług przez Podatnika pod odpowiedni symbol PKWiU.

W przedłożonym wniosku Spółka wskazała, iż uzyskała opinię Urzędu Statystycznego w Łodzi zgodnie, z którą zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), przedmiotowe usługi polegające na prowadzeniu szkoleń w zakresie oprogramowania komputerowego związanego z jego sprzedażą mieszczą się w grupowaniu PKWiU 72.22.12-00.00 "Usługi opracowywania oprogramowania na zamówienie klienta".

Wyszczególnione w załączniku Nr 4 wyłączenia z możliwości korzystania ze zwolnienia nie obejmują usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 72.22.12-00.00 tj. "usługi opracowywania oprogramowania na zamówienie klienta".

W związku z powyższym, usługi polegające na prowadzeniu szkoleń w zakresie oprogramowania komputerowego związanego z jego sprzedażą nie korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na mocy art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

W przypadku, gdy nie zostały spełnione warunki umożliwiające zastosowanie zwolnienia przewidzianego w powołanym art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, właściwą stawką opodatkowania tychże usług będzie, zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, stawka w wysokości 22%.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl