IPPP2/443-1368/13-2/RR

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 marca 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-1368/13-2/RR

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki - przedstawione we wniosku z dnia 16 grudnia 2013 r. (data wpływu 20 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu wystawienia faktury dokumentującej świadczone usługi ochrony osób i mienia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 grudnia 2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu wystawienia faktury dokumentującej świadczone usługi ochrony osób i mienia.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka prowadzi działalność w zakresie ochrony osób oraz ochrony dozoru mienia, posiadając w tym zakresie stosowne licencje Ministerstwa. Większość usług świadczona jest w oparciu o stałe umowy. Płatności przez klientów dokonywane są na podstawie faktur VAT. Umowy przewidują, że "faktury wystawiane są za okresy miesięczne". Dodatkowo umowy ustanawiają 14 dniowy termin płatności liczony od daty otrzymania przez klienta faktury VAT.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy od 1 stycznia 2014 r. Spółka świadcząc usługi ochrony osób i mienia, może wystawiać faktury dokumentujące świadczenie tych usług z datą pierwszego dnia miesiąca za miesiąc poprzedni (faktury za styczeń 2014 r. wystawione byłyby 1 lutego 2014 r.).

Zdaniem Wnioskodawcy:

Spółka jako Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż zarówno treść przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu od 1 stycznia 2014 r. jak i zapisy umów z klientami nie stoją na przeszkodzie, aby fakturę VAT za usługi ochrony osób i mienia od 1 stycznia 2014 r. były wystawiane 1 dnia danego miesiąca za miesiąc poprzedni. Ustawa o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 r. przewiduje, iż faktury dokumentujące usługi ochrony osób i mienia nie mogą być wystawione wcześniej niż 30 dni przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonania usługi bądź przed otrzymaniem, przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi w całości lub części zapłaty i nie później niż z upływem terminu płatności. Faktury w niniejszej sprawie będą wystawiane następnego dnia po miesiącu świadczenia usługi i przed upływem terminu płatności (termin płatności upłynie 14 dnia od daty otrzymania faktury przez klienta).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą", opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Natomiast przez świadczenie usług, stosownie do treści art. 8 ust. 1 powołanej ustawy, należy rozumieć każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi - art. 19a ust. 3 ustawy.

Zgodnie z art. 106a, przepisy rozdziału dotyczącego faktur stosuje się do:

1.

sprzedaży, z wyjątkiem przypadków, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 i 5 oraz ust. 1a, w których usługodawca lub dokonujący dostawy towarów nie rozlicza podatku należnego i faktura dokumentująca te transakcje nie jest wystawiana przez usługobiorcę lub nabywcę towarów w imieniu i na rzecz usługodawcy lub dokonującego dostawy towarów;

2.

dostawy towarów i świadczenia usług dokonywanych przez podatnika posiadającego na terytorium kraju siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, z którego dokonywane są te czynności, a w przypadku braku na terytorium kraju siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej - posiadającego na terytorium kraju stałe miejsce zamieszkania albo zwykłe miejsce pobytu, z którego dokonywane są te czynności, w przypadku gdy miejscem świadczenia jest terytorium:

a.

państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, a osobą zobowiązaną do zapłaty podatku od wartości dodanej jest nabywca towaru lub usługobiorca i faktura dokumentująca te czynności nie jest wystawiana przez tego nabywcę lub usługobiorcę w imieniu i na rzecz podatnika,

b.

państwa trzeciego.

Stosownie do art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem (...).

Zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 6 ustawy, faktura powinna zawierać: datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury.

W myśl art. 106i ust. 1 ustawy, fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

Jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4, fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy (art. 106i ust. 2).

Z opisu sprawy wynika, że Spółka prowadzi działalność w zakresie ochrony osób oraz ochrony dozoru mienia, posiadając w tym zakresie stosowne licencje Ministerstwa. Większość usług świadczona jest na podstawie stałych umów. Płatności przez klientów dokonywane są na podstawie faktur VAT. Umowy przewidują, że "faktury wystawiane są za okresy miesięczne". Dodatkowo umowy ustanawiają 14 dniowy termin płatności liczony od daty otrzymania przez klienta faktury VAT.

W analizowanej sprawie wątpliwości Wnioskodawcy sprowadzają się do tego czy od 1 stycznia 2014 r. Spółka świadcząc usługi ochrony osób i mienia, może wystawiać faktury dokumentujące świadczenie tych usług z datą pierwszego dnia miesiąca za miesiąc poprzedni.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że świadczone przez Stronę usługi rozliczane są w okresach miesięcznych, na podstawie zawartych przez Strony umów, faktury za wykonane usługi ochrony osób i mienia Wnioskodawca ma zamiar wystawiać pierwszego dnia miesiąca za miesiąc poprzedni.

Uwzględniając treść ww. przepisów w odniesieniu do przestawionego opisu sprawy uznać należy, że zgodnie z cyt. powyżej art. 106i ust. 1 ustawy, prawidłowym będzie wystawienie przez Wnioskodawcę faktury za świadczone usługi ochrony osób i mienia pierwszego dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, gdyż Wnioskodawca stosowne faktury wystawi w ustawowo dozwolonym terminie tj. nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonano usługę.

W tym zakresie stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl