IPPP2/443-1363/13-5/KBr

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 marca 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-1363/13-5/KBr

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki - przedstawione we wniosku z dnia 12 grudnia 2013 r. (data wpływu do tut. Organu 17 grudnia 2013 r.), przekazanym przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku pismem z dnia 17 grudnia 2013 r. nr 1417/OL-1/0711-62/13/JN, uzupełnionym w dniu 23 stycznia 2014 r. (data wpływu 24 stycznia 2014 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 17 stycznia 2014 r. Nr IPPP2/443-1363/13-2/KBr (skutecznie doręczonym w dniu 21 stycznia 2014 r.) oraz pismem z dnia 26 lutego 2014 r. (data wpływu 26 lutego 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku VAT czynności wycofania lokalu użytkowego z działalności gospodarczej na cele osobiste wspólników oraz obowiązku wykazania tej czynności w spisie z natury sporządzonym na podstawie art. 14 ustawy o VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 grudnia 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku VAT czynności wycofania lokalu użytkowego z działalności gospodarczej na cele osobiste wspólników oraz obowiązku wykazania tej czynności w spisie z natury sporządzonym na podstawie art. 14 ustawy o VAT.

Złożony wniosek został uzupełniony pismem z dnia 22 stycznia 2014 r. (data wpływu 24 stycznia 2014 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 17 stycznia 2014 r. Nr IPPP2/443-1363/13-2/KBr (skutecznie doręczonym w dniu 21 stycznia 2014 r.) oraz pismem z dnia 26 lutego 2014 r. (data wpływu 26 lutego 2014 r.).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej: "Spółka") w swoim majątku wykorzystywanym do prowadzenia działalności gospodarczej posiada m.in. trzy nieruchomości budynkowe. Drugi z budynków, będący przedmiotem niniejszego zapytania (zwany dalej: "Budynek") znalazł się w majątku Spółki w następujący sposób.

W 1995 r. Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa (zwana dalej: "Spółdzielnią") przydzieliła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu na rzecz osób fizycznych współwłaścicieli spółki cywilnej I. (zwana dalej: "I"). W 2001 r. spółki cywilne na mocy obowiązujących wówczas przepisów zostały przekształcone w spółki jawne, w tym w Spółkę. Kolejno w 2003 r. Spółdzielnia notarialnie przekazała spółdzielcze własnościowe prawo na rzecz I. Następnie w 2006 r. nastąpiło w ramach czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług ustanowienie i przekazanie przez Spółdzielnię odrębnej własności Budynku i gruntu na rzecz I. Ostatecznie w 2009 r. I zbyła w ramach czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług Budynek na rzecz Spółki.

Obecnie wspólnicy Spółki rozważają podjęcie uchwały o likwidacji Spółki lub uchwały o wycofaniu Budynku z majątku Spółki do majątku osobistego wspólników.

Pismem z dnia 22 stycznia 2014 r. Wnioskodawca wskazał, że Spółka nie ponosiła nakładów na ulepszenie lokalu użytkowego w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Lokal użytkowy od kilku lat jest wynajmowany najemcom w ramach czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, pierwsza umowa została zawarta przed 2011 r.

Ponadto, jak wynika z ww. pisma, Wnioskodawca nie zna jeszcze planowanej daty wycofania budynku z działalności gospodarczej, wspólnicy Spółki nadal rozważają podjęcie uchwały o likwidacji Spółki lub uchwały o wycofaniu budynku do majątku Spółki do majątku osobistego wspólników.

W piśmie z dnia 26 lutego 2014 r. Wnioskodawca poinformował, że przy nabyciu Budynku, Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

1. Czy w wyniku rozwiązania spółki jawnej i obowiązku sporządzenia spisu z natury w rozumieniu art. 14 ustawy VAT nieruchomość opisana w zdarzeniu przyszłym podlegać będzie opodatkowaniu stawką zw.

2. Czy w przypadku podjęcia uchwały o wycofaniu nieruchomości opisanej w zdarzeniu przyszłym z majątku spółki jawnej do majątku osobistego wspólników, przedmiotowa czynność podlegać będzie opodatkowaniu stawką zw.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Ad. 1.

Zdaniem Wnioskodawcy przedmiotowa czynność w postaci rozwiązania Spółki i wynikający z tego obowiązek sporządzenia spisu z natury w rozumieniu art. 14 ustawy o VAT skutkować będzie obowiązkiem opodatkowania Budynku stawką zw.

Stosownie do treści art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.), przez budynek należy rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

Na mocy art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT, opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej.

Natomiast w świetle art. 14 ust. 4 ustawy VAT, przepisy ust. 1 i 3 stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Powyższe oznacza, że z chwilą rozwiązania Spółki winno się dokonać spisu z natury, którego wartość podlegać będzie opodatkowaniu. W spisie z natury powinny się znaleźć towary, które nie zostały odsprzedane przed rozwiązaniem Spółki.

Pojęcie towarów należy rozpatrywać na gruncie ustawy VAT, zgodnie bowiem z art. 2 pkt 6, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. A zatem pod pojęciem towarów podlegających opodatkowaniu w ramach spisu z natury rozumieć będziemy wszystkie rzeczy zakupione przez Spółkę, a więc nie tylko tzw. towary handlowe, ale także składniki wyposażenia i środki trwałe.

W myśl art. 14 ust. 8 w związku z art. 29 ust. 10 ustawy VAT (od 1 stycznia 2014 r. art. 29a ust. 2), podstawą opodatkowania towarów ujętych w spisie z natury jest cena nabycia towarów (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów.

Niemniej jednak w przypadku budynków istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania (opodatkowanie stawką zw).

Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zgodnie natomiast z art. 2 pkt 14 ustawy VAT przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Pierwsze zasiedlenie na mocy przedmiotowych przepisów należy rozumieć jako oddanie do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części. Tym samym pierwszego zasiedlenia nie powinno utożsamiać się wyłącznie z dostawą towarów. Istotą pierwszego zasiedlenia jest oddanie do użytkowania, które następuje w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwszym zasiedleniem może być więc np. oddanie nieruchomości w najem, a niekoniecznie jej sprzedaż. Jest to bowiem oddanie pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi nieruchomości w ramach czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. Pierwszym zasiedleniem będzie zatem tylko pierwsza czynność opodatkowana dotycząca danych budynków (ich części) lub budowli.

Ustawa VAT przewiduje fakultatywną możliwość zrezygnowania z opodatkowania dostawy nieruchomości budowlanych stawką zw.

Zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy VAT podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy nabywca budynku, budowli lub ich części:

1.

są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

2.

złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Tak więc ustawodawca daje podatnikom, dokonującym dostawy budynków spełniających przesłanki do korzystania ze zwolnienia od podatku wskazanego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, po spełnieniu określonych warunków, możliwość rezygnacji ze zwolnienia i opodatkowania transakcji na zasadach ogólnych. W analizowanym przypadku nie wystąpi możliwość zrezygnowana ze zwolnienia chociażby z uwagi na konstrukcję samego remanentu, tj. czynności związanej z likwidacją spółki osobowej czy też jednoosobowej działalności w następstwie, której towary po opodatkowaniu znajdą się w majątku prywatnym byłych wspólników czy też osoby uprzednio prowadzącej działalność gospodarczą. Tym samym nie będzie możliwe spełnienie warunku przewidzianego w pkt 1 powyższego przepisu.

Ad. 2.

W ocenie Wnioskodawcy, wycofanie Budynku i przekazanie go na potrzeby prywatne wspólników będzie traktowane jak odpłatna dostawa towarów, jednakże korzystać będzie ze zwolnienia z opodatkowania (stawka zw).

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na mocy art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy VAT, przez dostawę towarów, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym m.in. byłych pracowników, wspólników, udziałowców - jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Stosownie natomiast do art. 29 ust. 10 ustawy VAT (od 1 stycznia 2014 r. art. 29a ust. 2) w przypadku takiej dostawy towarów podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów.

Wycofaniu Budynku z majątku Spółki do majątku osobistego wspólników nie towarzyszyć będzie jakakolwiek odpłatność. Niemniej jednak powyższe przepisy nakładają obowiązek zrównania przedmiotowej czynności z odpłatną dostawą towarów. W konsekwencji, w obliczu regulacji przedstawionych w uzasadnieniu do pierwszego punktu czynność ta korzystać będzie ze zwolnienia na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT.

Analogiczny pogląd wyraził Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 19 kwietnia 2012 r., nr ILPP1/443-59/12-4/AWa, wskazując:

"W świetle powołanych wyżej regulacji prawnych oraz odnosząc się do opisu zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że czynność wycofania lokalu użytkowego z ewidencji środków trwałych firmy i przekazania go na rzecz wspólników przed rozwiązaniem Spółki, będzie mieściła się w pojęciu dostawy towarów i będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Jednakże, czynność ta będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT, wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, bowiem - jak wskazał Wnioskodawca - nie zachodzą wyjątki w nim przedstawione, tzn. dostawa lokalu nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim (pierwsze zasiedlenie miało miejsce w momencie nabycia, tj. w roku 2000), a pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą lokalu użytkowego upłynął okres dłuższy niż 2 lata. Ponadto, poniesione wydatki na ulepszenie przedmiotowego lokalu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym - jak wskazał Zainteresowany - nie stanowiły 30% wartości początkowej. Tym samym, w przedmiotowej sprawie nie znajdą zastosowania przepisy art. 5 ust. 3 w związku z art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług".

Podsumowując, uznać należy, że skoro przedmiotowe wycofanie Budynku i przekazanie go na potrzeby wspólników będzie traktowane jak odpłatna dostawa towarów, to z uwagi na zaistniałe okoliczności na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 w związku z art. 43 ust. 10 ustawy VAT będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Ad. 1.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Artykuł 2 pkt 6 ustawy stanowi, że przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

1.

przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;

2.

wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;

3.

wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;

4.

wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;

5.

ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;

6.

oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;

7.

zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

Zgodnie z powołanymi przepisami, budynek spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego przekazanie jest traktowane jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.

Opodatkowaniu - w świetle art. 5 ust. 3 ustawy - podlegają również towary w przypadku, o którym mowa w art. 14.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku:

1.

rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej;

2.

zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

W myśl art. 14 ust. 3 ustawy, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w art. 15, będący osobą fizyczną nie wykonywał czynności podlegających opodatkowaniu co najmniej przez 10 miesięcy. Nie dotyczy to podatników, którzy zawiesili wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Przepisy ust. 1 i 3 stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego - art. 14 ust. 4 ustawy.

Stosownie do art. 14 ust. 5 ustawy, w przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 3, podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, zwany dalej "spisem z natury". Podatnicy są obowiązani załączyć informację o dokonanym spisie z natury, o ustalonej na jego podstawie wartości i o kwocie podatku należnego, do deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 14 ust. 6 ustawy, obowiązek podatkowy w przypadku, o którym mowa w ust. 1, powstaje w dniu rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Według art. 14 ust. 8 ustawy, podstawą opodatkowania jest wartość towarów podlegających spisowi z natury, ustalona zgodnie z art. 29a ust. 10.

Ze złożonego wniosku wynika, że Spółka rozważa podjęcie uchwały o likwidacji działalności gospodarczej. Spółka w swoim majątku posiada Budynek, w stosunku do którego przysługiwało jej prawo do odliczenia podatku VAT.

W związku z planowanym rozwiązaniem spółki jawnej, Wnioskodawca zwrócił się z pytaniem czy po stronie Spółki powstanie obowiązek uwzględnienia Budynku w spisie z natury w rozumieniu art. 14 ustawy VAT oraz zastosowania zwolnienia od podatku VAT w stosunku do tej czynności.

W analizowanej sprawie mamy do czynienia z rozwiązaniem, a w konsekwencji, z ustaniem bytu prawnego spółki jawnej, zatem w tej sytuacji będą mieć zastosowanie przepisy art. 14 ustawy dotyczące opodatkowania towarów przy likwidacji działalności Spółki.

Należy podkreślić, że opodatkowaniu podlegają wszystkie te środki trwałe oraz towary handlowe, które na dzień likwidacji Spółki, będą znajdować się w jej posiadaniu, a Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem tych składników majątkowych. Jest to uzasadnione konstrukcją podatku. Jeśli podatnik odliczył podatek od nabycia towarów, które później zostały przeznaczone w istocie na konsumpcję, wówczas powinien zostać obciążony podatkiem należnym, aby zapewnić faktyczne, jednokrotne opodatkowanie konsumpcji.

Mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz opis sprawy stwierdzić należy, że na Wnioskodawcy ciąży obowiązek sporządzenia, na dzień rozwiązania Spółki, spisu z natury towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego i opodatkowania tych towarów w myśl art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy.

W związku z tym, że Spółce przy nabyciu Budynku przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, zobowiązana będzie do jego uwzględnienia w remanencie likwidacyjnym i opodatkowania na zasadach obowiązujących ją przy sprzedaży tego Budynku.

Podstawowa stawka podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże, zgodnie z art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Zarówno w treści ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Stosownie do przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do oddania budynków (budowli) do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części. Istotą pierwszego zasiedlenia jest oddanie do użytkowania, które następuje w wyniku czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwszym zasiedleniem może być oddanie w najem, dzierżawę czy też leasing. Jest to oddanie pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi. Pierwszym zasiedleniem będzie zatem pierwsza czynność opodatkowana dotycząca danych budynków (ich części) lub budowli.

Z powyższej definicji wynika, że oddanie do użytkowania powinno nastąpić w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu, a za taką należy rozumieć sprzedaż, a także umowy najmu i dzierżawy podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT. Zatem, należy uznać za pierwsze zasiedlenie moment sprzedaży w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, a także moment oddania budynku do użytkowania pierwszemu najemcy (dzierżawcy).

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

W świetle powyżej zacytowanych przepisów należy stwierdzić, że jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części będzie mogła korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a stanie się bezzasadne.

Zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1.

są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

2.

złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Natomiast w myśl art. 43 ust. 11 ustawy, oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

1.

imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;

2.

planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;

3.

adres budynku, budowli lub ich części.

Tak więc ustawodawca daje podatnikom, dokonującym dostawy budynków spełniających przesłanki do korzystania ze zwolnienia od podatku wskazanego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, po spełnieniu określonych warunków, możliwość rezygnacji ze zwolnienia i opodatkowania transakcji na zasadach ogólnych. Powyższe prawo zostało zawężone tylko do rezygnacji ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga przepis art. 29a ust. 8 ustawy, w myśl którego, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

W świetle tego przepisu przy sprzedaży budynków lub budowli, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak dla dostawy budynków, budowli lub ich części na tym gruncie posadowionych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Jak już wcześniej wskazano, dla dostawy nieruchomości - budynków, budowli lub ich części, ustawodawca przewidział możliwość stosowania zwolnienia od podatku na podstawie jednej z dwóch podstaw prawnych: art. 43 ust. 1 pkt 10 lub też pkt 10a ustawy. Dla możliwości zastosowania zwolnienia od podatku wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy istotne jest, czy dostawa będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia, czy też nie.

W analizowanej sprawie, planowana dostawa Budynku nie nastąpi w ramach pierwszego zasiedlenia, ani też przed jego datą.

Jak wynika ze złożonego wniosku, wydanie nieruchomości nastąpiło w 2006 r., w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT (ustanowienie przez Spółdzielnię na rzecz I odrębnej własności nieruchomości), następnie w 2009 r. Wnioskodawca nabył Budynek, a przy nabyciu przysługiwało mu prawo do odliczenia kwoty podatku VAT naliczonego. Ponadto, jak wynika z wniosku, Spółka nie ponosiła nakładów na ulepszenie Budynku w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, a Nieruchomość od kilku lat jest wynajmowana najemcom w ramach czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, pierwsza umowa została zawarta przed 2011 r.

Przyjmując zasadę, że towary, w tym środki trwałe objęte spisem z natury, o którym mowa w art. 14 ustawy należy opodatkować w sposób pozwalający na zachowanie zasady neutralności podatku VAT, to Wnioskodawca ma obowiązek zastosować przepisy prawa podatkowego obowiązujące go w sytuacji, w której dokonywałby sprzedaży Budynku.

Zatem stwierdzić należy, że w spisie tym Budynek, przy nabyciu którego Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, powinien być ujęty jako korzystający ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Czynność tę należy uznać jako niedokonaną w ramach pierwszego zasiedlenia, a ponadto pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą upłynie okres dłuższy niż 2 lata.

W przypadku rozwiązania Spółki i przekazaniu majątku Spółki do majątku prywatnego wspólników, Spółce nie będzie przysługiwało uprawnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 10 ustawy, dotyczące możliwości rezygnacji ze zwolnienia od podatku i wyboru opodatkowania dostawy. Z dniem likwidacji Spółki, ustaje jej byt prawny, w konsekwencji czego dostawa Budynku nie będzie dokonana przez podatnika podatku VAT, zatem nie zostanie spełniony warunek wskazany w art. 43 ust. 10 pkt 1 ustawy, niezbędny dla zastosowania rezygnacji ze zwolnienie od podatku od towarów i usług przy sprzedaży tej nieruchomości.

Ad. 2.

Jak wskazano powyżej, dostawa towarów rozumiana jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel obejmuje każdą czynność polegającą na przeniesieniu dobra materialnego przez stronę, która przyznaje drugiej stronie prawo do faktycznego dysponowania nim, jakby była właścicielem tego dobra, a ponadto musi to być czynność odpłatna.

Ustawodawca jednakże przewidział od powyższej reguły, wyjątek który został zawarty - w przypadku dostawy towarów - w art. 7 ust. 2 ustawy.

Stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Jak wynika z powyższych uregulowań, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych, z wyjątkiem przekazania towarów stanowiących prezenty o małej wartości lub próbki. Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego, to nieodpłatne przekazanie tych towarów pozostaje neutralne podatkowo (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania).

Zgodnie z art. 29a ust. 2 ustawy, w przypadku dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2, podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a gdy nie ma ceny nabycia - koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów.

Z okoliczności przedstawionych w złożonym wniosku wynika, że Wnioskodawca rozważa nieodpłatne przekazanie Budynku, będącego własnością Spółki na rzecz wspólników, z przeznaczeniem do ich majątku osobistego. Budynek, który ma zostać przekazany został nabyty przez Spółkę w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, a Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT w związku z zakupem tego Budynku.

Z uwagi na przedstawione okoliczności zdarzenia przyszłego na tle powołanych przepisów prawa podatkowego należy stwierdzić, że czynność przekazania Budynku na cele osobiste wspólników, będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy. Wnioskodawcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w stosunku do nabycia tego Budynku.

W przedstawionych okolicznościach została więc spełniona przesłanka art. 7 ust. 2 ustawy dotycząca istnienia prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towaru (Budynku), który ma zostać nieodpłatnie przekazany na rzecz wspólników Spółki. Zaistnienie prawa do odliczenia podatku naliczonego nakłada na Wnioskodawcę obowiązek opodatkowania nieodpłatnego przekazania towaru (Budynku wraz z prawem własności gruntu) na zasadach ogólnych, przy jednoczesnej możliwości skorzystania ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Końcowo wskazać należy, że argumentacja odnosząca się do kwestii zastosowania zwolnienia od podatku VAT, przedstawiona w uzasadnieniu odpowiedzi na pytanie nr 1 złożonego wniosku, pozostaje aktualna także w przypadku podjęcia decyzji o nieodpłatnym przekazaniu Budynku na rzecz wspólników.

Wnioskodawca nie będzie mógł również wybrać opcji opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 10 i 11 ustawy, gdyż przekazując lokal do użytku osobistego wspólników nie przekaże go na rzecz zarejestrowanych podatników podatku od towarów i usług.

W świetle powyższych okoliczności, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl