IPPP2/443-1286/08-4/MS - Jak na gruncie VAT należy rozliczyć usługę odbiorów technicznych urządzeń produkowanych w Czechach?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 listopada 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-1286/08-4/MS Jak na gruncie VAT należy rozliczyć usługę odbiorów technicznych urządzeń produkowanych w Czechach?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 14 sierpnia 2008 r. (data wpływu 18 sierpnia 2008 r.) oraz uzupełnionego pismem z dnia 25 września 2008 r. (data wpływu 23 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

*

miejsca świadczenia usług inżynierskich na rzecz kontrahenta zagranicznego - jest prawidłowe

*

oraz podmiotu zobowiązanego do zapłacenia podatku - jest nieprawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 18 sierpnia 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług inżynierskich na rzecz kontrahenta zagranicznego.

Wezwaniem z dnia 12 września 2008 r. doręczonym 25 września 2008 r. zobowiązano Stronę do przedstawienia umocowania prawnego dla osoby podpisanej na przedmiotowym wniosku do reprezentowania Podatnika oraz uzupełnienia wniosku o dokładne określenie klasyfikacji statystycznej PKWiU przedmiotowych, świadczonych przez Stronę usług.

Stosowne uzupełnienie strona doręczyła 1 października 2008 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Jednostka planuje zawrzeć umowę z niemieckim kontrahentem na wykonywanie badań technicznych urządzeń: " technicznych produkowanych na terenie Czech, na podstawie złożonych przez firmę niemiecką zleceń. Czynności te polegają na dokonaniu badań odbiorczych na zgodność z obowiązującymi warunkami technicznymi elementów: kolejowych pojazdów szynowych między innymi platform na wagonach kolejowych, pudeł do elektrycznych zespołów trakcji na wagonach osobowych oraz innych elementów. Odbiory techniczne wykonywać będzie inspektor skierowany w podróż służbową do Czech celem przeprowadzenia tam badań odbiorczych. Po powrocie do Polski inspektor dokona sprawdzenia dokumentacji i wystawi certyfikat odbioru wyrobów na zgodność zobowiązującą normą techniczną EN 10204. Jednostka nie posiada dokumentów potwierdzających wywóz elementów z Czech do Niemiec, a zakres jej czynności kończy się po wydaniu certyfikatu. Czynności te będą wykonywane, na rzecz niemieckiego kontrahenta posiadającego VAT UE. Jednostka wykonująca badania odbioru technicznego nie posiada VAT UE.

Pismem z dnia 12 września 2008 r. wezwano Stronę do uzupełnienia przedmiotowego wniosku poprzez wskazanie umocowania prawnego dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego do reprezentowania podatnika. Wnioskodawca informuje, że usługi określone w przedmiotowym wniosku z dnia 14 sierpnia 2008 r. dotyczą usług inżynierskich zakwalifikowanych pod symbolem 74.20.3 zgodnie z klasyfikacją statystyczną PKWiU 2004.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Jak należy rozliczyć ww. transakcję dla celów VAT,..

Zdaniem wnioskodawcy: usługę odbiorów technicznych należy zakwalifikować jako badania i analizy techniczne stanowiące usługi niematerialne i zgodnie z art. 27 ust 3 i 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, dla których miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona. Wobec czego podatek od towarów i usług powinien rozliczyć usługobiorca w Niemczech.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy w rozumieniu art. 7 ustawy.

Zgodnie z dyspozycją art. 27 ust. 1 ustawy, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28. Przepis art. 27 ust. 3 pkt 2 ustawy stanowi, iż w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4 (w tym usługi inżynierskich) są świadczone na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. Artykuł 27 ust. 4 pkt 2 stanowi, że przepis ust. 3 stosuje się do usług inżynierskich w tym zakresie stanowisko wnioskodawcy uznać można za prawidłowe.

Zatem należy uznać, iż czynność świadczenia usług przez Spółkę podmiotowi zagranicznemu mającemu siedzibę w kraju Wspólnoty innym niż Polska, który jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług w kraju gdzie ma siedzibę, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce. Jeżeli wnioskodawca świadczy usługę inżynierską na rzecz podmiotu mającego siedzibę w Niemczech, to taka usługa podlega opodatkowaniu w miejscu siedziby nabywcy usługi opodatkowana będzie podatkiem od wartości dodanej - art. 2 pkt 11) ustawy - na terytorium Niemiec według unormowań obowiązujących na tym terytorium - dotyczy to podmiotu zobowiązanego do zapłaty podatku, stawki podatku itp.

Jednakże obowiązek prawidłowego zakwalifikowania świadczonych usług do właściwego grupowania PKWiU ciąży na podmiocie wykonującym te usługi. Wnioskodawca podał numer PKWiU 74.20.3 dla usług inżynierskich.

Stanowisko za nieprawidłowe, gdyż zdefiniowano jako terytorium innego niż terytorium kraju, nie oznacza go podmiotem obowiązanym do zapłaty podatku będzie należny usługobiorca.

Interpretacja dotyczy zaistniałego (stanu faktycznego) zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl