IPPP2/443-106/09-4/AS - Stawka podatku VAT dla wykonywanych przez spółkę usług szkoleniowych.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 27 kwietnia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-106/09-4/AS Stawka podatku VAT dla wykonywanych przez spółkę usług szkoleniowych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 28 stycznia 2009 r. (data wpływu 2 lutego 2009 r., uzupełniony pismem z dnia 22 kwietnia 2009 r.)) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla świadczonych usług szkoleniowych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 lutego 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla świadczonych usług szkoleniowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka ma zamiar wykonywać na zlecenie innych firm wykłady i symulacje komputerowe prowadzone przez trenera zatrudnionego w Spółce. Szkolenia te będą organizowane przez firmy mające uprawnienia do prowadzenia szkoleń w formach pozaszkolnych. Spółka będzie podwykonawcą, a nie organizatorem szkolenia.

W dniu 6 kwietnia 2009 r. Spółka została wezwana do uzupełnienia przedstawionego w przedmiotowym wniosku opisu zdarzenia przyszłego oraz wskazania klasyfikacji statystycznej przedmiotowych usług według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), w terminie 7 dni pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

W wyznaczonym terminie przedmiotowe braki zostały uzupełnione.

W uzupełnieniu do wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Spółka informuje, że:

1.

w odniesieniu do pytań dotyczących zdarzenia przyszłego:

a).

"jaka jest tematyka (zakres) prowadzonych wykładów i stymulacji komputerowych"

Tematyka wykładów i symulacji komputerowych: strategiczne zarządzanie przedsiębiorstwem, marketing strategiczny, business plan, etykieta w biznesie.

b).

"do kogo będą skierowane wykłady i symulacje komputerowe"

Osoby pełnoletnie. Spółka nie będzie znała ich wykształcenia ani jakie pełnią funkcję zawodowe. Spółka wyłącznie przeprowadzi szkolenia i symulacje komputerowe na zamówienie innych firm, które zajmują się stroną organizacyjną, zgromadzeniem słuchaczy itp.

2.

w odniesieniu do pytania o klasyfikację statystyczną przedmiotowych usług według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU)

80.4 - Usługi kształcenia ustawicznego dla dorosłych i pozostałych form kształcenia.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jaką stawką podatku VAT powinna być opodatkowana przedmiotowa usługa.

Zdaniem Wnioskodawcy, przedmiotowa usługa powinna być opodatkowana stawką 22 % podatku VAT.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z brzmieniem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jak stanowi art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Ponadto art. 8 ust. 3 ww. ustawy stanowi, że usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Ustawodawca w art. 41 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług zawarł generalną zasadę dotyczącą stawki opodatkowania towarów i usług podatkiem od towarów i usług, zgodnie z którą stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Od tej reguły przewidziano jednak szereg wyjątków, m.in. z art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy wynika, że zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 7 przedmiotowego załącznika wymienione zostały usługi o symbolu PKWiU ex 80 - "usługi w zakresie edukacji". Oznaczenie w załączniku danej grupy "ex" oznacza, że stawka podatku odnosi się tylko do danej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania zwolnienia lub obniżonej stawki podatku od towarów i usług tylko do usług należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniającego określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce "nazwa usługi". Zatem, wynikająca z konkretnego załącznika stawka podatku od towarów i usług lub zwolnienie dotyczy wyłącznie danej usługi z danego grupowania.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka ma zamiar wykonywać na zlecenie innych firm wykłady i symulacje komputerowe - strategiczne zarządzanie przedsiębiorstwem, marketing strategiczny, business plan, etykieta w biznesie, prowadzone przez trenera zatrudnionego w Spółce. Szkolenia te będą organizowane przez firmy mające uprawnienia do prowadzenia szkoleń w formach pozaszkolnych. Spółka wskazała, że przedmiotowe usługi są zaklasyfikowane do grupowania PKWiU 80.4.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 89, poz. 844 z późn. zm.) do celów podatku od towarów i usług stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU), stanowiącą załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.). Zgodnie z przedmiotową PKWiU w dziale 80 zostały wymienione m.in. usługi o symbolach 80.1, 80.2, 80.3 i 80.4, do których zaklasyfikowano następujące czynności: 80.1 - "usługi przedszkoli i szkolnictwa podstawowego"; 80.2 - "usługi szkolnictwa na poziomie wyższym niż podstawowy"; 80.3 - "usługi szkolnictwa na poziomie wyższym niż średni"; 80.4 - "usługi kształcenia ustawicznego dla dorosłych i pozostałych form kształcenia".

Ponadto zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wskazanymi w pkt 7.3 przedmiotowego załącznika do ww. rozporządzenia Rady Ministrów, zaliczenie określonego produktu do właściwego grupowania PKWiU należy do obowiązków producenta (względnie usługodawcy) tego produktu (tej usługi). Wynika to z faktu, że właśnie producent (usługodawca) posiada wszystkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia produktu (usługi) do odpowiedniego grupowania PKWiU, tekst jedn. informacje dotyczące rodzaju użytego surowca, technologii wytwarzania, konstrukcji i przeznaczenia wyrobu lub charakteru usługi. W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania, do którego należy zaliczyć produkt, producent (usługodawca) może zwrócić się o pomoc do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego.

W świetle powołanych wyżej przepisów oraz przedstawionego zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że jeżeli przedmiotowe usługi szkoleniowe przeprowadzane przez Spółkę mieszczą się wg PKWiU w grupowaniu 80, to korzystają one ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl