IPPP2/443-102/09-3/SAP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-102/09-3/SAP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 28 stycznia 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego (data wpływu 2 lutego 2009 r.), uzupełnione pismem z dnia 6 lutego 2009 r. (data wpływu 9 lutego 2009 r.), dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa oraz obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 lutego 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa oraz obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka H. (dalej: "Firma") posiadała 100% udziałów w spółce M. (dalej: "Spółka") nieprzerwanie od dnia 12/06/2006 r., będącego dniem utworzenia Spółki. W dniu 1 grudnia 2007 r. Firma wniosła do Spółki aportem całe swoje przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 (1) Kodeksu Cywilnego, przy czym przed dokonaniem aportu Firma dokonała odliczenia i otrzymała zwrot podatku naliczonego VAT związanego z nabyciem składników majątkowych wniesionych aportem. W związku z powyższym, Spółka stała się zobowiązana do dokonywania korekt wynikających z art. 91 ust. 1-8 ustawy o VAT w stosunku do powyższych składników majątkowych (zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy o VAT), gdyby obowiązek taki wystąpił z uwagi na ewentualne wykorzystywanie tych składników do czynności, w związku z którymi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT. Powyższe konsekwencje w zakresie podatku VAT zostały potwierdzone w pozytywnych interpretacjach otrzymanych zarówno przez Firmę jak i Spółkę. Spółka wykonuje działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (Spółka wykorzystuje cały swój majątek - zarówno otrzymany w wyniku aportu, jak i nabyty w inny sposób w okresie późniejszym - do czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT). Obecnie Spółka rozważa zbycie na rzecz innej spółki, będącej podatnikiem podatku VAT ("Nabywca") swojego majątku w postaci:

a.

przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 (1) Kodeksu Cywilnego, czyli "zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej, który obejmuje w szczególności

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej";

b)

zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, czyli "organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania".

W ramach powyższego zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, na przedsiębiorstwo / zorganizowaną część przedsiębiorstwa składać się będą w szczególności następujące składniki związane z Centrum Handlowym:

a.

budynki Centrum Handlowego wraz z całym wyposażeniem stanowiącym własność lub będącym we władaniu Spółki;

b.

grunty będącymi własnością Spółki i prawa użytkowania wieczystego gruntów związane z Centrum Handlowym;

c.

znak towarowy, pod którym prowadzone jest Centrum Handlowe wraz ze znakami towarowymi pokrewnymi;

d.

prawa i obowiązki wynikające z umów najmu zawartych przez Spółkę w związku z prowadzeniem Centrum Handlowego;

e.

pewne wierzytelności Spółki związane z prowadzeniem Centrum Handlowego;

f.

inne środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne związane z Centrum Handlowym;

g.

koncesje, licencje i zezwolenia mogące stanowić przedmiot obrotu związane z Centrum Handlowym (o ile takowe wystąpią);

h.

pewne zobowiązania Spółki związane z prowadzeniem Centrum Handlowego;

i.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem Centrum Handlowego.

Z uwagi na fakt, że w przypadku zakwalifikowania zbycia zespołu powyższych składników do zbycia przedsiębiorstwa albo do zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o VAT, konsekwencje VAT będące przedmiotem niniejszego wniosku są identyczne, Spółka posługuje się w jego dalszej części

sformułowaniem "przedsiębiorstwa bądź zorganizowanej części przedsiębiorstwa" w odniesieniu do obydwu możliwych klasyfikacji. W związku z powyższym majątek Spółki wchodzący w skład tego przedsiębiorstwa bądź zorganizowanej części przedsiębiorstwa zostanie przeniesiony na Nabywcę - w szczególności dotyczy to składników majątkowych, które wcześniej zostały wniesione aportem do Spółki przez Firmę. Po przedmiotowym nabyciu przedsiębiorstwa bądź zorganizowanej części przedsiębiorstwa Spółki Nabywca będzie kontynuował działalność prowadzoną przez Spółkę, w szczególności wszystkie składniki majątkowe otrzymane w wyniku sprzedaży będą wykorzystywane do celów działalności opodatkowanej podatkiem VAT (czyli do czynności, w związku z którymi Nabywcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy planowana sprzedaż opisanego w stanie faktycznym majątku stanowiącego przedsiębiorstwo bądź też zorganizowaną część przedsiębiorstwa Spółki na rzecz Nabywcy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT i w konsekwencji czy Spółka jest zobowiązana do wykazania podatku należnego VAT z tego tytułu.

2.

Czy zgodnie z art. 91 ust. 4-9 ustawy o VAT, planowana sprzedaż opisanego w stanie taktycznym majątku stanowiącego przedsiębiorstwo bądź też zorganizowaną część przedsiębiorstwa Spółki na rzecz Nabywcy spowoduje obowiązek Spółki dokonania z tytułu tej sprzedaży jednorazowej korekty podatku naliczonego VAT dotyczącego składników majątkowych zbytych na rzecz Nabywcy (zarówno w odniesieniu do składników majątkowych nabytych uprzednio przez Spółkę w postaci aportu od Firmy, jak i nabytych uprzednio przez Spółkę w drodze innej czynności prawnej).

Spółka stoi na stanowisku, iż:

1.

sprzedaż opisanego w stanie faktycznym majątku stanowiącego przedsiębiorstwo bądź też zorganizowaną część przedsiębiorstwa Spółki na rzecz Nabywcy nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT i w konsekwencji Spółka nie jest zobowiązana do wykazania podatku należnego VAT z tego tytułu;

2.

zgodnie z art. 91 ust. 4-9 Ustawy o VAT, sprzedaż opisanego w stanie faktycznym majątku stanowiącego przedsiębiorstwo bądź też zorganizowaną część przedsiębiorstwa Spółki na rzecz Nabywcy nie spowoduje obowiązku Spółki dokonania z tytułu tej sprzedaży jednorazowej korekty podatku naliczonego VAT dotyczącego składników majątkowych zbytych na rzecz Nabywcy (zarówno w odniesieniu do składników majątkowych nabytych uprzednio przez Spółkę w postaci aportu od Firmy, jak i nabytych uprzednio przez Spółkę w drodze innej czynności prawnej).

Spółka uzasadniła swoje stanowisko następująco:

Ad. 1.

Zdaniem Spółki, sprzedaż opisanego w stanie faktycznym majątku stanowiącego przedsiębiorstwo bądź też zorganizowaną część przedsiębiorstwa Spółki na rzecz Nabywcy nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT i w konsekwencji Spółka nie jest zobowiązana do wykazania podatku należnego VAT z tego tytułu. Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają: 1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju; 2) eksport towarów; 3) import towarów; 4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju; 5 wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności: 1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, 2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części (art. 7 ust. 2).

Zgodnie natomiast z przepisem art. 6 pkt 1 przepisów ustawy o VAT nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W świetle powyższego przytoczonego powyżej art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, zdaniem Spółki, wolą ustawodawcy było pozostawienie poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT tych czynności, które polegają na sprzedaży przedsiębiorstwa bądź też zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zdaniem Spółki, sprzedaż opisanego w stanie faktycznym majątku stanowiącego przedsiębiorstwo bądź też zorganizowaną część przedsiębiorstwa Spółki na rzecz Nabywcy nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT i w konsekwencji Spółka nie jest zobowiązana do wykazania podatku należnego VAT z tego tytułu.

Ad. 2.

Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Art. 90 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, iż w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego, określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Spółka powołała się na przepisy art. 90 ust. 2-7d i 9 ustawy o VAT, które brzmią:

2.

"W przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - w ciągu 10 lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - jednej dziesiątej kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, z tym że korekty dokonuje się po zakończeniu roku, w którym zostały oddane do użytkowania.

2a. Obowiązek dokonywania korekt w ciągu 10 lat, o którym mowa w ust. 2, nie dotyczy opłat rocznych pobieranych z tytułu oddania gruntu w użytkowanie wieczyste; w przypadku tych opłat przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.

3.

Korekty, o której mowa w ust. 1 i 2, dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty, a w przypadku zakończenia działalności gospodarczej - w deklaracji podatkowej za ostatni okres rozliczeniowy.

4.

W przypadku gdy w okresie korekty, o której mowa w ust. 2, nastąpi sprzedaż towarów lub usług, o których mowa w ust. 2, lub towary te zostaną opodatkowane zgodnie z art. 14, uważa się, że te towary lub usługi są nadal wykorzystywane na potrzeby czynności podlegających opodatkowaniu u tego podatnika, aż do końca okresu korekty.

5.

W przypadku, o którym mowa w ust. 4, korekta powinna być dokonana jednorazowo w odniesieniu do całego pozostałego okresu korekty. Korekty dokonuje się w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż, a w przypadku opodatkowania towarów zgodnie z art. 14 - w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym w stosunku do tych towarów powstał obowiązek podatkowy.

6.

W przypadku gdy towary lub usługi, o których mowa w ust. 4, zostaną:

1.

opodatkowane - w celu dokonania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru lub usługi jest związane z czynnościami opodatkowanymi;

2.

zwolnione od podatku lub nie podlegały opodatkowaniu - w celu dokonania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru lub usługi jest związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi od podatku lub niepodlegającymi opodatkowaniu.

7.

Przepisy ust. 1-6 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.

7a. W przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, korekty, o której mowa w ust. 7, dokonuje się na zasadach określonych w ust. 2 zdanie pierwsze i drugie oraz ust. 3. Korekty tej dokonuje się przy każdej kolejnej zmianie prawa do odliczeń, jeżeli zmiana ta następuje w okresie korekty.

7b. W przypadku towarów i usług innych niż wymienione w ust. 7a, wykorzystywanych przez podatnika do działalności gospodarczej, korekty, o której mowa w ust. 7, dokonuje się na zasadach określonych w ust. 1, ust. 2 zdanie trzecie i ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 7c.

7c. Jeżeli zmiana prawa do obniżenia podatku należnego wynika z przeznaczenia towarów lub usług, o których mowa w ust. 7b, wyłącznie do wykonywania czynności, w stosunku do których nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, lub wyłącznie do czynności, w stosunku do których takie prawo przysługuje - korekty, o której mowa w ust. 7, dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy, w którym wystąpiła ta zmiana. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli od końca okresu rozliczeniowego, w którym wydano towary lub usługi do użytkowania, upłynęło 12 miesięcy.

7d. W przypadku zmiany prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od towarów i usług, innych niż wymienione w ust. 7a i 7b, w szczególności towarów handlowych lub surowców i materiałów, nabytych z zamiarem wykorzystania ich do czynności, w stosunku do których przysługuje pełne prawo do obniżenia podatku należnego lub do czynności, w stosunku do których prawo do obniżenia podatku należnego nie przysługuje, i niewykorzystanych zgodnie z takim zamiarem do dnia tej zmiany, korekty podatku naliczonego dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za okresy rozliczeniowe, w których wystąpiła ta zmiana.

9.

W przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa korekta określona w ust. 1-8 jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa."

W świetle powyższego, zdaniem Spółki, sprzedaż opisanego w stanie faktycznym majątku stanowiącego przedsiębiorstwo bądź też zorganizowaną część przedsiębiorstwa Spółki na rzecz Nabywcy nie spowoduje obowiązku Spółki dokonania z tytułu tej sprzedaży jednorazowej korekty podatku naliczonego VAT dotyczącego składników majątkowych zbytych na rzecz Nabywcy (zarówno w odniesieniu do składników majątkowych nabytych uprzednio przez Spółkę w postaci aportu od Firmy, jak i nabytych uprzednio przez Spółkę w drodze innej czynności prawnej) - zgodnie z art. 91 ust. 4 - 8 ustawy o VAT korekta taka powinna być ewentualnie dokonana przez Nabywcę.

Stanowisko Spółki znajduje pełne uzasadnienie w interpretacjach organów podatkowych, w szczególności:

1.

w interpretacji Dyrektora IS w Katowicach z dnia 14 października 2008 r., nr lBPP2/443-746/08/WN: " (...) Pojęcie "transakcji zbycia", należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu "dostawy towarów", w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. "zbycie" obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego (aportu). (...) przekazanie aportem przedsiębiorstwa (w rozumieniu w art. 55 (1) kodeksu cywilnego) do spółki z o.o. wyłączone jest spod działania ustawy o podatku od towarów i usług tj. nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem oraz nie wiąże się dla wnoszącego aport Wnioskodawcy z obowiązkiem skorygowania podatku naliczonego, odliczonego w związku z nabyciem składników majątkowych (m.in. materiałów i środków trwałych) wchodzących w skład przedsiębiorstwa (...).

2.

w interpretacji Dyrektora IS w Katowicach z dnia 22 stycznia 2008 r., nr lBPP2/443-247/07/BM/KAN-1832/10/07: " (...) Pojęcie "transakcji zbycia", należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu "dostawy towarów", w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. "zbycie" obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, czy tez wniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego (aportu) (...) w sytuacji kiedy i zbywca i nabywca wykonują wyłącznie czynności opodatkowane, i takie czynności jedynie będą wykonywać, brak podstaw prawnych do kontynuowania częściowego odliczenia podatku naliczonego w trybie art. 90 ustawy o VAT. (...) W przedstawionym zdarzeniu przyszłym składniki majątku wchodzące w skład przedsiębiorstwa będącego przedmiotem aportu będą wykorzystywane w utworzonej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wyłącznie do czynności podlegających opodatkowaniu, z uwagi na to obowiązek korekty nie wystąpi (...)".

3.

w interpretacji Dyrektora IS w Poznaniu z 15 stycznia 2008 r., nr ILPP1/443-324/07-2/KG: " (...) Korekt podatku naliczonego z wyżej wymienionych tytułów dokonuje się także w przypadku zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału), o którym mowa w art. 6 pkt 1 ustawy na mocy art. 91 ust. 9 ustawy. W takiej jednak sytuacji, korekt dokonuje nabywca przedsiębiorstwa lub nabywca zakładu (oddziału). W związku z powyższym, jeżeli Wnioskodawca dokona wniesienia do spółki jawnej aportem przedsiębiorstwa rozumianego zgodnie z definicją zawartą w art. 55<1>, to należy uznać, że w sytuacji tej znajdzie zastosowanie art. 6 pkt 1 ustawy, zgodnie z którym przepisów nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa. Zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy, obowiązek ewentualnej korekty podatku naliczonego od towarów handlowych i środków trwałych zostanie przeniesiony na nabywcę, czyli w analizowanym przypadku na spółkę jawną (...)".

4.

w interpretacji Dyrektora IS w Poznaniu z dnia 9 stycznia 2008 r., nr ILPP2/443-64/07-4/ISN: " (...) zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy, obowiązek ewentualnej korekty podatku naliczonego z wyżej wskazanych tytułów zostanie przeniesiony na nabywcę, czyli w analizowanym przypadku na spółkę z o.o. Podkreślić jednak należy, iż obowiązek dokonywania korekt będzie ciążył na nabywcy tylko w przypadku gdy zajdą przesłanki wskazane w art. 91 ust. 1-8 ustawy (...)".

Spółka pragnie zaznaczyć, iż choć przytoczone interpretacje dotyczą wyłącznie transakcji zbycia przedsiębiorstwa, nie ulega wątpliwości, iż w świetle przepisów ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 grudnia 2008 r. znajdują one analogiczne zastosowanie w sytuacji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

UZASADNIENIE stanowiska Spółki na gruncie prawa wspólnotowego

Zgodnie z art. 19 dyrektywy 2006/112/WE Rady Unii Europejskiej z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (będącego odpowiednikiem art. 5 (8) tzw. VI Dyrektywy 77/388/EWG Rady z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw Państw Członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku): 1) W przypadku przekazania, odpłatnie lub nieodpłatnie lub jako aportu do spółki całości lub części majątku, państwa członkowskie mogą uznać, że dostawa towarów nie miała miejsca i że w takim przypadku osoba, której przekazano towary, będzie traktowana jako następca prawny przekazującego. 2) W przypadkach gdy odbiorca nie podlega w pełni opodatkowaniu, państwa członkowskie mogą przedsięwziąć środki niezbędne w celu uniknięcia zakłóceń konkurencji. Mogą także przyjąć wszelkie niezbędne środki, aby zapobiec uchylaniu się od opodatkowania lub unikaniu opodatkowania poprzez wykorzystanie przepisów niniejszego artykułu.

Zgodnie z powyższymi przepisami, skoro Polska przyjęła zasadę nieopodatkowania zbycia przedsiębiorstwa i zorganizowanej części przedsiębiorstwa w celu zachowania neutralności podatku VAT, to - w konsekwencji - Spółka powinna zachować prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego.

Stanowisko Spółki znajduje również pełne potwierdzenie w wyrokach Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, w tym:

1.

W wyroku w sprawie Faxworld (C-137/02), zgodnie z którym "spółka cywilna zawiązana jedynie w celu utworzenia spółki kapitałowej, której jedyną transakcją było przeniesienie za wynagrodzeniem nabytych dóbr na utworzoną spółkę kapitałową, jest uprawniona do odliczenia podatku naliczonego zapłaconego przy zakupie towarów i usług, nawet jeżeli państwo członkowskie skorzystało z opcji zawartej w art. 5 (8) i 6 (5) VI Dyrektywy VAT, nie uznając za dostawę towarów lub świadczenie usług przeniesienia całości majątku".

2.

W wyroku w sprawie Zita Modes Sarl (C-497/01), zgodnie z którym: "jeżeli państwo członkowskie wprowadziło do swojego systemu VAT opcję zawartą w pierwszym zdaniu art. 5 (8) VI Dyrektywy VAT uznając, iż w przypadku wydania całości majątku nie ma miejsca dostawa towarów w rozumieniu regulacji VAT, to zasada ta ma zastosowanie - nie wyłączając możliwości ograniczenia jej stosowania do okoliczności zawartych w zdaniu drugim tego samego paragrafu - do każdego wydania przedsiębiorstwa lub samodzielnej części przedsiębiorstwa, włączając składniki materialne i niematerialne, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa mogącego samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą. Nabywca musi jednak posiadać zamiar dalszego prowadzenia nabytego przedsiębiorstwa lub jego części a nie jego bezpośredniej likwidacji i sprzedaży zapasów. Sprzeczne z tym przepisem jest uwarunkowanie przez państwo członkowskie stosowania wyłączenia, od posiadania przez nabywcę zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej przy użyciu nabytego majątku."

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl