IPPP1/4512-854/15-2/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 września 2015 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/4512-854/15-2/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 3 sierpnia 2015 r. (data wpływu 17 sierpnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia należnego podatku VAT poniesionego w związku z realizacją projektu badawczego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 sierpnia 2015 r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia należnego podatku VAT poniesionego w związku z realizacją projektu badawczego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka posiada status instytutu badawczego, działającego na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 96, poz. 618), będącego państwową jednostką organizacyjną, posiadającą osobowość prawną, która prowadzi badania naukowe i prace rozwojowe ukierunkowane na ich wdrożenie i zastosowanie w praktyce.

Przedmiotem działalności Instytutu jest prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych, przystosowania wyników prowadzonych badań naukowych i prac rozwojowych do zastosowania w praktyce, wdrażanie oraz upowszechnianie wyników tych prac.

Cele te Instytut realizuje w szczególności poprzez prowadzenie badań naukowych, opracowywanie konstrukcji i technologii w dziedzinie nanostruktur, mikroelektroniki, nanofotoniki, opracowywanie nowoczesnych technologii wytwarzania mikrosystemów i układów scalonych, opracowywanie nowych metod badawczych i miernictwa, udział w działalności normalizacyjnej prowadzonej przez instytucje krajowe jak i międzynarodowe.

Upowszechnia również wyniki prowadzonych badań poprzez działalność wydawniczą, prowadzenie szkoleń specjalistycznych, prowadzenie działalności gospodarczej związanej z produkcją doświadczalną oraz świadczenie usług badawczych, technologicznych i pomiarowych.

Dodatkowo prowadzi działalność gospodarczą polegającą na komercyjnym wynajmie wolnych pomieszczeń będących w jego posiadaniu, a nie objętą statutem.

Dochody z wynajmu pomieszczeń przeznaczane są na finansowanie bieżącej działalności statutowej.

Instytut jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

T. E. w ramach I konkursu Programu Badań Stosowanych w ścieżce B realizuje od 14 listopada 2012 r. jako Lider konsorcjum projekt na podstawie umowy zawartej z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Skład konsorcjum utworzonego na czas realizacji projektu został starannie dobrany w celu zapewnienia maksymalnych efektów z realizacji projektu. W skład konsorcjum wchodzą jednostki naukowe oraz przedsiębiorstwa. W skład konsorcjum oprócz lidera wchodzą: Politechnika R, Politechnika W, V S.A.

Przedmiotem projektu jest opracowanie technologii wytwarzania nowoczesnych detektorów średniej podczerwieni na bazie struktur supersieciowych II-go rodzaju oraz opracowanie technologii laserów kaskadowych na podłożach z IP pracujących w temperaturze pokojowej. Wytwarzane przyrządy przeznaczone są do zastosowań w spektroskopii molekularnej i urządzeniach do detekcji śladowych ilości zanieczyszczeń gazowych. Wynikiem realizacji projektu będzie opracowanie podzespołów do konstrukcji wymienionych urządzeń i stworzenie podstaw do ich późniejszego wdrożenia. Dodatkowym rezultatem projektu będzie opracowanie metodologii i odpowiednich narzędzi projektowania detektorów supersieciowych i laserów kaskadowych na zadaną długość fali, co pozwoli na elastyczne reagowanie na potrzeby rynku w tym zakresie. Badania i prace aplikacyjne będące przedmiotem wniosku mają charakter wybitnie nowatorski i dotyczą elementów, które są niedostępne w sprzedaży, a które są ważne dla wielu działów gospodarki.

Celem projektu jest opracowanie technologii wytwarzania podzespołów działających w zakresie średniej podczerwieni, przeznaczonych do zastosowania w praktycznych układach do detekcji śladowych ilości zanieczyszczeń gazowych. Prace dotyczyły będą źródeł i detektorów promieniowania nowej generacji; kwantowych laserów kaskadowych i detektorów promieniowania na bazie antymonkowych supersieci II rodzaju oraz specjalizowanych sensorów gazów je wykorzystujących. Obszar podczerwieni jest niezwykle ważny w spektroskopii molekularnej. Użycie fali świetlnej z zakresu 4 -10 pm pozwala na detekcję śladowych ilości zanieczyszczeń gazowych (metanu, amoniaku, tlenku węgla, tlenku siarki, tlenków azotu) na poziomie wykrywalność sub-ppm. Proponujemy opracowanie technologii i wykonanie laserów kaskadowych na pasmo 5.2 pm - 5.4 pm oraz 9.0 -10.0 pm pracujących na fali ciągłej w temperaturze pokojowej (300 K), które będą nadawały się do bezpośredniego wykorzystania w urządzeniach do wykrywania śladowych ilości substancji gazowych gazów, stosowanych w przemyśle, ochronie środowiska i medycynie. Projekt opiewa 11 zadań:

Zadanie 1: Technologia MBE struktur detektorów na bazie antymonkowych supersieci II-go rodzaju o różnej konstrukcji. Elementy procesu wytwarzania detektorów supersieciowych.

Celem zadania jest wytworzenie wysokoczułych detektorów promieniowania podczerwonego o długości fali ok. (5-10) pm pracujących bez chłodzenia kriogenicznego. Przyrządy te powinny pracować w wysokich temperaturach (190-300K) uzyskiwanych przy użyciu chłodziarek termoelektrycznych. Detektory te będą wykonane z supersieci II rodzaju ze związków InAs/GaSb na cienkim (400 pm), dopasowanym siecowo, podłożu z GaSb oraz grubym (1100 pm), niedopasowanym sieciowo, podłożu z GaAs. Demonstratory będą wykonane w 2 wersjach: bez a także z monolityczną mikrosoczewką. Struktury przyrządu będą wykonywane w ITE metodą epitaksji z wiązek molekularnych MBE natomiast "processing" i montaż pełnych struktur przyrządowych będą wykonywane w firmie V System SA Typ detektora i długość fali na jaką będzie optymalizowany detektor zależy od wymagań konstrukcji urządzeń badanych w tym projekcie. Parametry wykonanych przyrządów powinny być konkurencyjne do tych jakie uzyskuje się dla detektorów ze związku HgCdTe. (realizacja Instytut Technologii).

Zadanie 2: Technologia MBE struktur laserów kaskadowych na podłożach z InP. Celem zadania jest opracowanie technologii wytwarzania struktur laserów kaskadowych na podłożach z InP na zadaną długość fali w zakresie średniej podczerwieni, (realizacja Instytut Technologii Elektronowej).

Zadanie 3: Procesy wytwarzania laserów kaskadowych. Celem zadania jest opracowanie procesów wytwarzania laserów kaskadowych na podłożach z InP na zadaną długość fali w zakresie średniej podczerwieni gwarantujących pracę CW lasera w 300 K. (realizacja Instytut Technologii).

Zadanie 4: Technologia MOVPE w zastosowaniu do wybranych elementów procesu wytwarzania struktur laserów kaskadowych na podłożach z InP. W ramach realizacji ww. zadania będą prowadzone prace mające na celu optymalizację wzrostu górnego falowodu i warstwy podkontaktowej na bazie InP domieszkowanego krzemem w technice MOVPE. (realizacja Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki).

Zadanie 5: Technologia podłóż alternatywnych do zastosowania w metodzie MBE. W ramach realizacji ww. zadania będą prowadzone prace mające na celu optymalizację wzrostu dolnego falowodu na bazie InP domieszkowanego krzemem w technice MOVPE oraz opracowanie technologii podłóż alternatywnych do epitaksji metodą MBE. (realizacja Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki).

Zadanie 6: Badania nad układami detekcji śladowych ilości zanieczyszczeń gazowych metodą spektroskopii strat we wnęce optycznej. Przeprowadzenie badań opracowanych kwantowych laserów kaskadowych oraz nowych modułów detekcyjnych w spektroskopii strat we wnęce optycznej w aspekcie osiągnięcia jak największej czułości oraz określenia parametrów stanowiących wymagania dla opracowywanych technologii sensorów, (realizacja Instytut WAT (10 WAT)).

Zadanie 7: Badania nad poprawą czułości systemów detekcji śladowych ilości zanieczyszczeń gazowych metodą komórek wieloprzejściowych. Cel: Kompleksowe działania mające na celu poprawę czułości systemów detekcji śladowych ilości zanieczyszczeń gazowych metodą komórek wieloprzejściowych (realizacja instytut WAT (10 WAT)).

Zadanie 8: Procesy wytwarzania detektorów supersieciowych. Opracowanie procesów wytwarzania detektorów supersieciowych. Przystosowanie technologii wytwarzania detektorów do warunków produkcyjnych, (realizacja V S.A).

Zadanie 9: Opracowanie metod montażu laserów kaskadowych w hermetyzowanych obudowach ze stabilizacją temperatury pracy. Opracowanie profesjonalnego montażu struktur laserów kaskadowych, specjalizowanego pod kątem różnych zastosowań (realizacja V S.A).

Zadanie 10: Zaawansowane metody symulacji numerycznej laserów kaskadowych na podłożach z InP. Celem zadania jest opracowanie metodologii i narzędzi projektowych umożliwiających projektowanie laserów kaskadowych na podłożach z InP na zadaną długość fali w zakresie średniej podczerwieni. (realizacja Katedra Podstaw Elektroniki Politechniki).

Zadanie 11: Modelowanie numeryczne supersieci antymonkowych. Celem zadania jest opracowanie narzędzi do projektowania struktur supersieci II-go rodzaju ze związków InAs/GaSb, przeznaczonych do detekcji promieniowania podczerwonego. W ramach projektu zostanie rozbudowane częściowo już istniejące oprogramowanie w języku C++, które pozwoli na opis właściwości supersieci w zależności od ich parametrów geometrycznych i struktury pasmowej warstw składowych. Stworzony w ramach projektu pakiet oprogramowania umożliwi projektowanie i optymalizację supersieci detektorowych o zadanej krawędzi absorpcji z wykorzystaniem zaawansowanego modelu numerycznego, opisującego 8 minipasm w strukturze, (realizacja Katedra Podstaw Elektroniki Politechniki).

Instytut zgodnie z harmonogramem realizuje w projekcie zadanie 1, 2 i 3. W celu realizacji ww. zadań dokonywał zakupów towarów i usług oraz ponosił koszty wynagrodzeń zgodnie z zatwierdzonym harmonogramem rzeczowo-finansowym projektu. Instytut nie planuje w zakresie dotyczącym prac ITE, wykorzystywania efektów projektu do czynności opodatkowanych VAT.

Badania i prace aplikacyjne będące przedmiotem projektu mają charakter nowatorski i dotyczą elementów, które są trudno dostępne w sprzedaży. W chwili obecnej jedyną możliwością pozyskania źródeł promieniowania (lasery kaskadowe) stosowanych w urządzeniach do wykrywania substancji gazowych jest ich zakup u producentów zagranicznych. Podstawową korzyścią z realizacji projektu jest rozwój naukowy uczestników projektu, realizacja prac naukowych i pozyskanie wiedzy do wykorzystania podczas realizacji kolejnych projektów.

Instytucje tworzące konsorcjum dla realizacji niniejszego projektu, przy zachowaniu własnego indywidualnego profilu badawczego, uzupełniają się nawzajem zarówno kompetencyjnie jak i sprzętowo.

Na obecnym etapie mała jest szansa na komercjalizację wyników badań, a zainteresowanie rynku jest hipotetyczne.

Generalna logistyka projektu jest następująca. Struktury epitaksjalne, zarówno laserów jak i detektorów supersieciowych, wytwarzane są w Instytucie Technologii i na Wydziale Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki. W ITE jest również zlokalizowany processing laserów kaskadowych. V SA odpowiada za wytwarzanie detektorów oraz montaż i hermetyzację laserów kaskadowych. Gotowe podzespoły są testowane w systemach detekcji śladowych ilości zanieczyszczeń gazowych konstruowanych w Instytucie Optoelektroniki WAT. Zespół z Katedry Podstaw Elektroniki Politechniki rozwija metody symulacji i projektowania laserów kaskadowych i antymonkowych supersieci II-go rodzaju.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy Instytutowi przysługuje w całości lub części prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu towarów i usług wykorzystywanych do realizacji opisanego projektu badawczego.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zdaniem Instytutu, jednostce nie przysługuje prawo do obniżenia podatku VAT należnego o całą kwotę podatku naliczonego wynikających z faktur zakupu towarów i usług wykorzystywanych do realizacji opisanego projektu badawczego.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy o VAT- w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Z cytowanego wyżej przepisu wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony, są lub będą w przyszłości wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zatem warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Jednocześnie przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Detektory średniej podczerwieni na bazie antymonkowych supersieci II-go rodzaju nie są oferowane w sprzedaży. Wdrożenie tej technologii w firmie V S. A stwarza szansę zajęcia przez nią konkurencyjnej pozycji rynkowej w tym asortymencie. Byłby to jeden z nielicznych przykładów kiedy krajowa firma zaawansowanej technologii odgrywa rolę lidera na rynku światowym.

Potencjalnymi odbiorcami wyników projektu są krajowe przedsiębiorstwa zaawansowanych technologii, pracujące na potrzeby obronności kraju i ochrony środowiska. Podzespoły wytwarzane w projekcie mogą również znaleźć zastosowanie w medycynie. Ten rynek, w razie opracowania odpowiednich urządzeń diagnostycznych z wykorzystaniem laserów kaskadowych, może okazać się bardzo szeroki i o dużym znaczeniu społecznym. Umowa konsorcjum w § 8 "Prawa własności intelektualnej" opisuje że: Wszyscy Partnerzy mają prawo do korzystania z wyników wspólnie realizowanych prac, z zachowaniem poszanowania praw autorskich i pokrewnych, o ile zawarte Umowy o realizację zadań nie stanowią inaczej. Wyjątek stanowią wyniki i wiedza będąca rezultatem pracy lub umiejętności wyłącznie jednego Partnera Konsorcjum, a nie wspólnego działania Partnerów.

Lider Konsorcjum ma autorskie prawa majątkowe do utrwalonego w postaci papierowej, elektronicznej całego Projektu, natomiast Strony Umowy do utrwalonych postaci fragmentów Projektu zgodnie z przypisanym im obszarem tematycznym i mogą dysponować przysługującymi im majątkowymi prawami autorskimi w tym udzielać podmiotom trzecim zezwolenia na wykonywanie praw zależnych do Projektu na polach eksploatacji znanych na dzień podpisania umowy.

Wszelkie kwestie dotyczące własności intelektualnej, związane z ustanowieniem i działaniem Konsorcjum, w szczególności związane z:

1.

ochroną wiedzy;

2.

przyznawaniem i cesją praw dostępu do wiedzy;

3.

publikacją wiedzy;

4.

sposobu wykorzystania i podziału praw własności przemysłowej wytworzonej w wyniku realizacji projektu będą przedmiotem odrębnych szczegółowych umów pomiędzy Partnerami i/lub stronami trzecimi, które zostaną przygotowane i podpisane po zawarciu Umowy o wykonanie i finansowanie Projektu zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn.: - Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.) oraz ustawą z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.).

Umowa o realizację zadań pomiędzy Liderem a Partnerami w § 6 pkt 14 zakłada, że w przypadku powstania w wyniku realizacji Zadań, w trakcie prac rozwojowych, prototypu, instalacji pilotażowej lub demonstracyjnej Partner może ją wykorzystywać do celów komercyjnych. Wszelkie dochody, wynikające z wykorzystania prototypu, instalacji pilotażowej lub demonstracyjnej podlegają zwrotowi na rachunek Centrum za pośrednictwem Lidera.

Umowa o realizację zadań z członkami konsorcjum m.in. w przedsiębiorstwami nie zakłada udzielania ewentualnej licencji oraz udziałów w zyskach przy wdrożeniu do produkcji detektorów.

Towary zakupione przez Instytut w ramach projektu zostaną w całości zużyte w trakcie jego realizacji. Zakupy towarów i usług dotyczyć będą wyłącznie części projektu wykonywanego wyłącznie przez Instytut i nie będą przekazywane członkom Konsorcjum. Podmiotem figurującym jako nabywca towarów usług w fakturach dokumentujących zakupy dokonywane w ramach realizacji projektu jest Instytut.

Instytut realizując trzy zadania w opisanym projekcie tj.

1. Technologia MBE struktur detektorów na bazie antymonkowych supersieci II-go rodzaju o różnej konstrukcji

2. Technologia MBE struktur laserów kaskadowych na podłożach z InP.

3. Procesy wytwarzania laserów kaskadowych.

nie przewiduje w chwili obecnej możliwości wykorzystania efektów prac tych w działalności komercyjnej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Stosownie do przepisu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, to jest m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7 ustawy o VAT.

Z powyższych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych i niepodlegających temu podatkowi.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca posiada status instytutu badawczego, będącego państwową jednostką organizacyjną, posiadającą osobowość prawną, która prowadzi badania naukowe i prace rozwojowe ukierunkowane na ich wdrożenie i zastosowanie w praktyce. Przedmiotem działalności Instytutu jest prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych, przystosowania wyników prowadzonych badań naukowych i prac rozwojowych do zastosowania w praktyce, wdrażanie oraz upowszechnianie wyników tych prac. Cele te Instytut realizuje w szczególności poprzez prowadzenie badań naukowych, opracowywanie konstrukcji i technologii w dziedzinie nanostruktur, mikroelektroniki, nanofotoniki, opracowywanie nowoczesnych technologii wytwarzania mikrosystemów i układów scalonych, opracowywanie nowych metod badawczych i miernictwa, udział w działalności normalizacyjnej prowadzonej przez instytucje krajowe jak i międzynarodowe. Upowszechnia również wyniki prowadzonych badań poprzez działalność wydawniczą, prowadzenie szkoleń specjalistycznych, prowadzenie działalności gospodarczej związanej z produkcją doświadczalną oraz świadczenie usług badawczych, technologicznych i pomiarowych.

Dodatkowo prowadzi działalność gospodarczą polegającą na komercyjnym wynajmie wolnych pomieszczeń będących w jego posiadaniu, a nie objętą statutem. Dochody z wynajmu pomieszczeń przeznaczane są na finansowanie bieżącej działalności statutowej.

Instytut jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Instytut w ramach I konkursu Programu Badań Stosowanych w ścieżce B realizuje od 14 listopada 2012 r. jako Lider konsorcjum projekt na podstawie umowy zawartej z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Przedmiotem projektu jest opracowanie technologii wytwarzania nowoczesnych detektorów średniej podczerwieni na bazie struktur supersieciowych II-go rodzaju oraz opracowanie technologii laserów kaskadowych na podłożach z InP pracujących w temperaturze pokojowej. Wytwarzane przyrządy przeznaczone są do zastosowań w spektroskopii molekularnej i urządzeniach do detekcji śladowych ilości zanieczyszczeń gazowych. Wynikiem realizacji projektu będzie opracowanie podzespołów do konstrukcji wymienionych urządzeń i stworzenie podstaw do ich późniejszego wdrożenia. Dodatkowym rezultatem projektu będzie opracowanie metodologii i odpowiednich narzędzi projektowania detektorów supersieciowych i laserów kaskadowych na zadaną długość fali, co pozwoli na elastyczne reagowanie na potrzeby rynku w tym zakresie. Badania i prace aplikacyjne będące przedmiotem wniosku mają charakter wybitnie nowatorski i dotyczą elementów, które są niedostępne w sprzedaży, a które są ważne dla wielu działów gospodarki. Celem projektu jest opracowanie technologii wytwarzania podzespołów działających w zakresie średniej podczerwieni, przeznaczonych do zastosowania w praktycznych układach do detekcji śladowych ilości zanieczyszczeń gazowych. Prace dotyczyły będą źródeł i detektorów promieniowania nowej generacji; kwantowych laserów kaskadowych i detektorów promieniowania na bazie antymonkowych supersieci II rodzaju oraz specjalizowanych sensorów gazów je wykorzystujących. Obszar podczerwieni jest niezwykle ważny w spektroskopii molekularnej. Użycie fali świetlnej z zakresu 4 -10 pm pozwala na detekcję śladowych ilości zanieczyszczeń gazowych (metanu, amoniaku, tlenku węgla, tlenku siarki, tlenków azotu) na poziomie wykrywalność sub-ppm. Proponujemy opracowanie technologii i wykonanie laserów kaskadowych na pasmo 5.2 pm - 5.4 pm oraz 9.0 -10.0 pm pracujących na fali ciągłej w temperaturze pokojowej (300 K), które będą nadawały się do bezpośredniego wykorzystania w urządzeniach do wykrywania śladowych ilości substancji gazowych gazów, stosowanych w przemyśle, ochronie środowiska i medycynie. Projekt opiewa 11 zadań:

Zadanie 1: Technologia MBE struktur detektorów na bazie antymonkowych supersieci II-go rodzaju o różnej konstrukcji. Elementy procesu wytwarzania detektorów supersieciowych.

Celem zadania jest wytworzenie wysokoczułych detektorów promieniowania podczerwonego o długości fali ok. (5-10) pm pracujących bez chłodzenia kriogenicznego. Przyrządy te powinny pracować w wysokich temperaturach (190-300K) uzyskiwanych przy użyciu chłodziarek termoelektrycznych. Detektory te będą wykonane z supersieci II rodzaju ze związków InAs/GaSb na cienkim (400 pm), dopasowanym siecowo, podłożu z GaSb oraz grubym (1100 pm), niedopasowanym sieciowo, podłożu z GaAs. Demonstratory będą wykonane w 2 wersjach: bez a także z monolityczną mikrosoczewką. Struktury przyrządu będą wykonywane w ITE metodą epitaksji z wiązek molekularnych MBE natomiast "processing" i montaż pełnych struktur przyrządowych będą wykonywane w firmie V SA Typ detektora i długość fali na jaką będzie optymalizowany detektor zależy od wymagań konstrukcji urządzeń badanych w tym projekcie. Parametry wykonanych przyrządów powinny być konkurencyjne do tych jakie uzyskuje się dla detektorów ze związku HgCdTe. (realizacja Instytut).

Zadanie 2: Technologia MBE struktur laserów kaskadowych na podłożach z InP. Celem zadania jest opracowanie technologii wytwarzania struktur laserów kaskadowych na podłożach z InP na zadaną długość fali w zakresie średniej podczerwieni, (realizacja Instytut Technologii).

Zadanie 3: Procesy wytwarzania laserów kaskadowych. Celem zadania jest opracowanie procesów wytwarzania laserów kaskadowych na podłożach z InP na zadaną długość fali w zakresie średniej podczerwieni gwarantujących pracę CW lasera w 300 K. (realizacja Instytut Technologii).

Zadanie 4: Technologia MOVPE w zastosowaniu do wybranych elementów procesu wytwarzania struktur laserów kaskadowych na podłożach z InP. W ramach realizacji ww. zadania będą prowadzone prace mające na celu optymalizację wzrostu górnego falowodu i warstwy podkontaktowej na bazie InP domieszkowanego krzemem w technice MOVPE. (realizacja Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki).

Zadanie 5: Technologia podłóż alternatywnych do zastosowania w metodzie MBE. W ramach realizacji ww. zadania będą prowadzone prace mające na celu optymalizację wzrostu dolnego falowodu na bazie InP domieszkowanego krzemem w technice MOVPE oraz opracowanie technologii podłóż alternatywnych do epitaksji metodą MBE. (realizacja Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki).

Zadanie 6: Badania nad układami detekcji śladowych ilości zanieczyszczeń gazowych metodą spektroskopii strat we wnęce optycznej. Przeprowadzenie badań opracowanych kwantowych laserów kaskadowych oraz nowych modułów detekcyjnych w spektroskopii strat we wnęce optycznej w aspekcie osiągnięcia jak największej czułości oraz określenia parametrów stanowiących wymagania dla opracowywanych technologii sensorów, (realizacja Instytut WAT (10 WAT)).

Zadanie 7: Badania nad poprawą czułości systemów detekcji śladowych ilości zanieczyszczeń gazowych metodą komórek wieloprzejściowych. Cel: Kompleksowe działania mające na celu poprawę czułości systemów detekcji śladowych ilości zanieczyszczeń gazowych metodą komórek wieloprzejściowych (realizacja instytut (10 WAT)).

Zadanie 8: Procesy wytwarzania detektorów supersieciowych. Opracowanie procesów wytwarzania detektorów supersieciowych. Przystosowanie technologii wytwarzania detektorów do warunków produkcyjnych, (realizacja V S.A).

Zadanie 9: Opracowanie metod montażu laserów kaskadowych w hermetyzowanych obudowach ze stabilizacją temperatury pracy. Opracowanie profesjonalnego montażu struktur laserów kaskadowych, specjalizowanego pod kątem różnych zastosowań (realizacja V S.A).

Zadanie 10: Zaawansowane metody symulacji numerycznej laserów kaskadowych na podłożach z InP. Celem zadania jest opracowanie metodologii i narzędzi projektowych umożliwiających projektowanie laserów kaskadowych na podłożach z InP na zadaną długość fali w zakresie średniej podczerwieni. (realizacja Katedra Podstaw Elektroniki Politechniki).

Zadanie 11: Modelowanie numeryczne supersieci antymonkowych. Celem zadania jest opracowanie narzędzi do projektowania struktur supersieci II-go rodzaju ze związków InAs/GaSb, przeznaczonych do detekcji promieniowania podczerwonego. W ramach projektu zostanie rozbudowane częściowo już istniejące oprogramowanie w języku C++, które pozwoli na opis właściwości supersieci w zależności od ich parametrów geometrycznych i struktury pasmowej warstw składowych. Stworzony w ramach projektu pakiet oprogramowania umożliwi projektowanie i optymalizację supersieci detektorowych o zadanej krawędzi absorpcji z wykorzystaniem zaawansowanego modelu numerycznego, opisującego 8 minipasm w strukturze, (realizacja Katedra Podstaw Elektroniki Politechniki).

Instytut zgodnie z harmonogramem realizuje w projekcie zadanie 1, 2 i 3. W celu realizacji ww. zadań dokonywał zakupów towarów i usług oraz ponosił koszty wynagrodzeń zgodnie z zatwierdzonym harmonogramem rzeczowo-finansowym projektu. Instytut nie planuje w zakresie dotyczącym prac IE, wykorzystywania efektów projektu do czynności opodatkowanych VAT. Badania i prace aplikacyjne będące przedmiotem projektu mają charakter nowatorski i dotyczą elementów, które są trudno dostępne w sprzedaży. W chwili obecnej jedyną możliwością pozyskania źródeł promieniowania (lasery kaskadowe) stosowanych w urządzeniach do wykrywania substancji gazowych jest ich zakup u producentów zagranicznych. Podstawową korzyścią z realizacji projektu jest rozwój naukowy uczestników projektu, realizacja prac naukowych i pozyskanie wiedzy do wykorzystania podczas realizacji kolejnych projektów.

Wątpliwości Wnioskodawcy przedstawione w niniejszym wniosku dotyczą prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu towarów i usług wykorzystywanych do realizacji projektu badawczego.

Mając na uwadze wskazany wyżej art. 86 ust. 1 ustawy stwierdzić należy, że skoro jak wskazano w stanie faktycznym Instytut nie planuje wykorzystywania efektów projektu do czynności opodatkowanych VAT, to w przedmiotowej sprawie nie zostaną spełnione podstawowe warunki uprawniające do odliczenia podatku od towarów i usług, zawartego w fakturach VAT dokumentujących zakupy związane z realizacją wskazanego projektu - brak związku dokonanych zakupów ze sprzedażą opodatkowaną.

W konsekwencji, skoro Instytut nie planuje wykorzystywania efektów projektu do czynności opodatkowanych VAT nie ma prawa do obniżenia w całości lub w części kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z poniesionymi wydatkami w związku z realizacją projektu badawczego.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl