IPPP1-443-982/08-2/IZ - Sprzedaż udziałów we współwłasności nieruchomości - opodatkowanie podatkiem VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 lipca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-982/08-2/IZ Sprzedaż udziałów we współwłasności nieruchomości - opodatkowanie podatkiem VAT.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Podatnika, przedstawione we wniosku z dnia 15 maja 2008 r. (data wpływu 19 maja 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży udziałów we współwłasności nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 maja 2008 r. do tut. Organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży udziałów we współwłasności nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Miasto Ł. w zakresie prowadzonej gospodarki nieruchomościami dokonuje sprzedaży swoich udziałów w nieruchomościach. Po wejściu w życie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług tut. Wydział wystąpił z wnioskiem do Naczelnika Urzędu Skarbowego Ł. o interpretacje przepisów podatku od towarów i usług i zastosowania właściwej stawki podatku od towarów i usług w przypadku m.in. sprzedaży udziałów we współwłasności nieruchomości. Pismem z dnia 30 czerwca 2004 r. (III-2/446-1041/04/AN Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź - Śródmieście wyjaśnił, że sprzedaż fizycznie i prawnie wyodrębnionej części budynku, budowli i gruntu podlega opodatkowaniu jako odpłatna dostawa towarów (art. 7 ust. 1 ustawy). Natomiast sprzedaż udziału we współwłasności nieruchomości nie stanowi dostawy towaru lecz jest świadczeniem usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy. Zwolnienie przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 2, 9 i 10 ustawy dotyczy wyłącznie dostawy towarów, zatem nie ma zastosowania do świadczonych usług. Sprzedaż udziałów we współwłasności nieruchomości podlega opodatkowaniu stawką podstawową podatku w wysokości 22 % (art. 41 ust. 1 ustawy).

Jednakże w ostatnim okresie tut. Wydział zwrócił uwagę na zmianę linii orzecznictwa w tym zakresie. Interpretacje indywidualne: US III-2/443-61/07/MN z dnia 11 lipca 2007 r., Nr w systemie oraz z dnia 25 marca 2008 r. IP-PP2-443-6/08-2/AZ wskazały nieprawidłowe stanowisko Miasta.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w stosunku do zdarzeń przyszłych polegających na sprzedaży przez Miasto Ł udziałów we współwłasności nieruchomości, sprzedaż taką winno traktować się jako dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług?

Zdaniem Strony sprzedaż udziałów w nieruchomości należy rozpatrywać w kategorii dostawy towarów (części nieruchomości) w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług i w zależności od rodzaju nieruchomości (zabudowana) może mieć zastosowanie zwolnienie przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 2, art. 43 ust. 2 pkt 1 w związku z art. 43 ust. 6 ustawy. A w przypadkach, gdy dochodzi do sprzedaży udziału w nieruchomości niezabudowanej może mieć zastosowanie zwolnienie przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 9 bądź sprzedaż taka podlegać będzie opodatkowaniu według stawki podstawowej - 22 % (art. 41 ust. 1 ustawy).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W art. 2 pkt 6 ustawy zawarto definicję towaru przez który rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Z cytowanego wyżej brzmienia definicji towaru wynika, iż sformułowanie "ich części" odnosi się do budynków oraz budowli. Wobec powyższego na podstawie ww. przepisu art. 2 pkt 6 ww. ustawy, towarem jest również część budynku, budowli.

W przypadku współwłasności nieruchomości określonej w częściach ułamkowych, każdy ze współwłaścicieli ma określony ułamkiem udział w nieruchomości. Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności (art. 46 § 1 Kodeksu cywilnego).

Podkreślić należy, że współwłaściciel ma względem swego udziału pozycję wyłącznego właściciela. Ze względu na charakter udziału, każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli (art. 198 Kodeksu cywilnego). Rozporządzanie udziałem polega na tym, że współwłaściciel może zbyć swój udział. W świetle definicji zawartej w art. 2 pkt 6 powołanej ustawy, sprzedaż udziału we współwłasności nieruchomości należy traktować w kategorii sprzedaży towaru, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jednocześnie tut. Organ wskazuje, iż zgodnie z art. 29 ust. 1 ww. ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia od nabywcy. W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu - ust. 5 powołanego artykułu.

Biorąc pod uwagę treść złożonego wniosku oraz obowiązujące przepisy należy uznać za prawidłowe stanowisko Podatnika, iż sprzedaż udziałów we współwłasności nieruchomości traktowana jest jako dostawa towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl