IPPP1/443-974/14-2/MP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 października 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-974/14-2/MP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 27 sierpnia 2014 r. (data wpływu 28 sierpnia 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania wyodrębnionej w Spółce części produkcyjnej w postaci Działu Produkcji za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 sierpnia 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania wyodrębnionej w Spółce części produkcyjnej w postaci Działu Produkcji za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka X. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Wnioskodawca działający w ramach Grupy Kapitałowej Y.

Dla realizacji tych działań Spółka wykorzystuje dwa zakłady produkcyjne umiejscowione odpowiednio w P. (Dział Produkcji P.) oraz w T. (Dział Produkcji T.). W zakładzie produkcyjnym w P. Spółka posiada zespół instalacji do produkcji asfaltu wraz z infrastrukturą magazynową i spedycyjną oraz zapleczem nietechnicznym.

Zakład produkcyjny w P. jest wyodrębniony w strukturze organizacyjnej Spółki jako zorganizowana część przedsiębiorstwa pod nazwą Dział Produkcji P.

Wspomniane powyżej wyodrębnienie ma miejsce na następujących płaszczyznach:

* funkcjonalnej,

* organizacyjnej,

* finansowej.

W ramach wyodrębnienia funkcjonalnego do Działu Produkcji P. są przypisane następujące zasoby:

1.

prawa użytkowania wieczystego gruntu działek gruntowych oraz prawo własności znajdujących się na nich budynków, budowli i urządzeń, w tym linii produkcyjnych i związanego z nimi zaplecza technicznego,

2.

wszelka dokumentacja techniczna związana z działalnością produkcyjną,

3.

zasoby związane z zarządzaniem jakością i rozwojem procesów produkcji,

4.

inżynieria produkcji,

5.

utrzymanie parku maszynowego znajdującego się w części produkcyjnej,

6.

zespoły komputerowe wraz z oprogramowaniem,

7.

zasoby ludzkie,

8.

zobowiązania (w tym wobec kontrahentów i pracowników),

9.

należności,

10.

wartości niematerialne i prawne.

Dla Działu Produkcji P. zostały opracowane specjalne cele strategiczne do zrealizowania. Jako że posiada on własne zasoby majątkowe i odpowiednio wykwalifikowane zasoby kadrowe alokowane do poszczególnych procesów produkcyjnych i administracyjnych wewnątrz części produkcyjnej, a także przypisane są do niego w strukturze Spółki źródła pozyskiwania surowców i innych czynników niezbędnych do produkcji, to posiada on zdolność funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy na rynku producentów asfaltu bez konieczności ponoszenia dodatkowych nakładów inwestycyjnych.

W odniesieniu do wyodrębnienia organizacyjnego Wnioskodawca chciałby wskazać, iż Dział Produkcji P. jest wyodrębniony jako zorganizowana część przedsiębiorstwa w Regulaminie Organizacyjnym Spółki, wskazane są konkretne komórki organizacyjne wchodzące w jego skład, określone jest jego miejsce w hierarchicznej strukturze organizacyjnej ze wskazaniem, który z członków Zarządu Spółki jest za niego bezpośrednio odpowiedzialny. Wyodrębnienie znajduje swoje odzwierciedlenie również w materiałach Spółki na jej stronie internetowej, w korespondencji firmowej, w stopkach e-mailowych, itp. Dodatkowo wspomnieć należy, że Dział Produkcji P. jest faktycznie wyodrębniony również jako skład podatkowy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2014 r. poz. 752) oraz wydanych na jej podstawie rozporządzeń wykonawczych.

Wyodrębnienie finansowe Działu Produkcji P. w Spółce polega na wyodrębnieniu w systemie księgowym Wnioskodawcy poszczególnych grup przychodów i kosztów ściśle powiązanych z Działem Produkcji P. Dodatkowo koszty podlegają ewidencji w oparciu o tzw. MPK-i tj. miejsca powstawania kosztu, w układzie funkcjonalnym zakładowego planu kont Spółki. W celu uzyskania precyzyjnego obrazu rentowności tej części Spółki, Wnioskodawca prowadzi oddzielne analizy kontrolingowe w tym zakresie. Ponadto Spółka jest w stanie wyodrębnić zapisy księgowe na potrzeby ewidencji należności i zobowiązań Działu Produkcji P. Spółka posiada rachunek bankowy specjalnie dedykowany do przepływów finansowych Działu Produkcji P. W ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Spółki wyodrębnione są środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne wchodzące w skład Działu Produkcji P. Spółka prowadzi też dla nich tabelę amortyzacyjną. Wnioskodawca sporządza dla tego Działu specjalne plany budżetowe i analizy ekonomiczne opłacalności produkcji. Dla Działu Produkcji P. istnieje możliwość sporządzania uproszczonego rachunku zysków i strat z własnej działalności oraz uproszczonego bilansu. Spółka ma możliwość generowania w swoim systemie finansowym odrębnych dla tego Działu raportów finansowo - księgowych, posiada też dla niego oddzielny budżet.

W ramach procesu restrukturyzacji Spółka rozważa odpłatną dostawę wyżej wymienionego Działu Produkcji P. na rzecz swojego jedynego udziałowca - spółki Y. - jako wynagrodzenie niepieniężne wydawane w zamian za udziały nabywane przez Spółkę od Y. w celu ich umorzenia na podstawie art. 199 § 1 oraz § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1030 z późn. zm.) (tzw. umorzenie dobrowolne).

Docelowy model podziału funkcji w Grupie Kapitałowej Y. zakłada bowiem, iż działalność w zakresie produkcji asfaltu w P. prowadzić ma Y., a nie Wnioskodawca.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy odpłatna dostawa przez Spółkę na rzecz Y. wskazanego w powyższym stanie faktycznym Działu Produkcji P. jako wynagrodzenia niepieniężnego wydawanego w zamian za udziały nabywane przez Spółkę od Y. w celu ich dobrowolnego umorzenia stanowić będzie zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) (dalej: "ustawa o VAT"), a więc - tym samym - czy czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zdaniem Wnioskodawcy wyodrębniona w Spółce część produkcyjna znajdująca się w P. w postaci Działu Produkcji P. stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, dlatego też jej odpłatna dostawa jako wynagrodzenie niepieniężne za nabywane udziały w ramach procedury umorzenia dobrowolnego na mocy art. 6 pkt 1 ustawy o VAT nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 2 pkt 27e ustawy o VAT pod pojęciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa należy rozumieć organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

W kontekście powyższego, aby mówić o zbyciu zorganizowanej części przedsiębiorstwa, zbywana część tego przedsiębiorstwa powinna wypełniać następujące przesłanki:

1.

musi istnieć zespół składników majątkowych obejmujący zarówno składniki o charakterze materialnym, jak i niematerialnym, w tym zobowiązania, przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych - wyodrębnienie funkcjonalne,

2.

składniki te muszą być organizacyjnie wyodrębnione w istniejącym przedsiębiorstwie,

3.

składniki te muszą być finansowo wyodrębnione w istniejącym przedsiębiorstwie,

4.

mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze.

Ad. 1.

Wyodrębnienie funkcjonalne: ustawa o VAT co do zasady nie definiuje pojęcia "zespołu składników majątkowych" tworzących ZCP, można w tym zakresie posługiwać się stanowiskiem zawartym w doktrynie i orzecznictwie. I tak zgodnie z powszechnie obowiązującą wykładnią: składniki materialne i niematerialne tworzą ZCP, jeśli są one w takich wzajemnych relacjach, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. ZCP nie jest zatem sumą poszczególnych składników, przy pomocy których można byłoby prowadzić odrębne przedsiębiorstwo, lecz zorganizowanym, autonomicznym zespołem składników o charakterze materialnym i niematerialnym, które łącznie służą wykonywaniu ściśle określonych zadań gnspodarczych.

ZCP musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona - obiektywnie oceniając posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład ZCP muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa. Zatem, aby w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako ZCP, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

W przypadku Wnioskodawcy, Dział Produkcji P. stanowi samodzielnie funkcjonujący zakład produkcyjny (posiadający dodatkowo status składu podatkowego), przeznaczony do ściśle określonych zadań produkcyjnych (produkcja asfaltu) i funkcjonalnie wydzielony w strukturach Spółki. W jego skład wchodzi wymieniony w dziesięciu punktach w opisie zdarzenia przyszłego powyżej zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, których przeznaczeniem jest wytwarzanie z określonych surowców asfaltu gotowego do sprzedaży (m.in. prawo wieczystego użytkowania gruntów, budynki, budowle, urządzenia, infrastruktura, wartości niematerialne i prawne, zobowiązania, należności, zasoby kadrowe).

W tym miejscu należy zauważyć, iż specyfika technologiczna oraz uwarunkowania historyczne kompleksu rafineryjnego (pierwotnie całość infrastruktury rafineryjnej w P. zarządzana była przez jeden podmiot) powodują, iż zarówno cała rafineria jak i poszczególne składy podatkowe należące do różnych podmiotów z Grupy Kapitałowej Y. znajdują się na terenie tej samej rafinerii, pod tym samym adresem administracyjnym, natomiast należący do Spółki zespół instalacji składa się łącznie na w pełni funkcjonujący skład podatkowy wydzielony z formalnego punktu widzenia, co znajduje odzwierciedlenie w odpowiedniej dokumentacji akcyzowej (m.in. w regulaminach składów podatkowych oraz aktach weryfikacyjnych zarówno Spółki jak i Y., zatwierdzonych przez właściwego Naczelnika Urzędu Celnego).

W związku z powyższym, zdaniem Spółki, pierwsze kryterium istnienia ZCP w odniesieniu do Działu Produkcji P. należy uznać za spełnione. Zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, część produkcyjna stanowi już na chwilę obecną zespół składników materialnych i niematerialnych, wystarczający do prowadzenia odrębnej działalności gospodarczej. Wykorzystanie tych składników jako zespołu umożliwia temu Działowi prawidłową realizację zadań gospodarczych. Innymi słowy, składniki te nie stanowią przypadkowego nagromadzenia elementów należących do Spółki, ale są zorganizowanym zespołem składników współistniejących we wzajemnych relacjach i używanych do realizowania określonych zadań biznesowych, który posiada potencjalną zdolność do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielny podmiot gospodarczy.

Ad. 2.

Pojęcie "wyodrębnienia organizacyjnego" również nie zostało zdefiniowane w ustawie o VAT. Jednakże, zgodnie z praktyką organów podatkowych, o wyodrębnieniu organizacyjnym zorganizowanej części ze struktur przedsiębiorstw powinny świadczyć odpowiednie zapisy statutu, regulaminu, zarządzenia lub innego aktu o podobnym charakterze. Dodatkowo, wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, oddział lub wydział.

Jak wspomniano powyżej, zespół składników majątku określony mianem Dział Produkcji P. został wyraźnie wyodrębniony jako ZCP w Regulaminie Organizacyjnym Spółki. Dodatkowo wyodrębniony został on jako skład podatkowy w rozumieniu przepisów akcyzowych. Wyodrębnienie to ma charakter faktyczny. W tym celu, jak wspomniano w stanie faktycznym zostały zaalokowane do ZCP składniki aktywów i pasywów oraz zasoby kadrowe, aby ciągłość procesów produkcyjnych i administracyjnych wewnątrz części produkcyjnej została zabezpieczona i funkcjonowała niezależnie od pozostałej części przedsiębiorstwa. O wyodrębnieniu organizacyjnym świadczy też wyodrębnienie Działu Produkcji P. na stronie internetowej Spółki, w korespondencji firmowej, w stopkach e-mailowych, itp.

Zdaniem Wnioskodawcy, wymienione powyżej okoliczności świadczą zarówno o formalnym, jak i faktycznym wyodrębnieniu organizacyjnym Działu Produkcji P. wewnątrz struktury organizacyjnej Spółki.

W związku z powyższym zdaniem Spółki, warunek wyodrębnienia organizacyjnego w odniesieniu do Działu Produkcji P. należy uznać za spełniony.

Ad. 3.

Wyodrębnienie finansowe ZCP co do zasady nie musi oznaczać samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie do ZCP odpowiednich strumieni przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań. W szczególności, tego typu wyodrębnienie, może polegać na odpowiednim prowadzeniu ksiąg handlowych, aby zapewnić grupowanie strumieni finansowych na związane z Działem Produkcji P. oraz z pozostałą działalnością Spółki.

Jak wspomniano powyżej, wyodrębnienie finansowe Działu Produkcji P. w Spółce polega na wyodrębnieniu w systemie księgowym Wnioskodawcy poszczególnych grup przychodów i kosztów ścisłe powiązanych z Działem Produkcji P. Dodatkowo koszty podlegają ewidencji w oparciu o tzw. MPK-i tj. miejsca powstawania kosztu, w układzie funkcjonalnym zakładowego planu kont Spółki. W cetu uzyskania precyzyjnego obrazu rentowności tej części Spółki, Wnioskodawca prowadzi oddzielne analizy kontrolingowe w tym zakresie. Ponadto Spółka jest w stanie wyodrębnić zapisy księgowe na potrzeby ewidencji należności i zobowiązań Działu Produkcji P. Spółka posiada rachunek bankowy specjalnie dedykowany do przepływów finansowych Działu Produkcji P. W ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Spółki wyodrębnione są środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne wchodzące w skład Działu Produkcji P. Spółka prowadzi też dla nich tabelę amortyzacyjną. Wnioskodawca sporządza dla tego Działu specjalne plany budżetowe i analizy ekonomiczne opłacalności produkcji. Dla Działu Produkcji P. istnieje możliwość sporządzania uproszczonego rachunku zysków i strat z własnej działalności oraz uproszczonego bilansu. Spółka może też generować w swoim systemie finansowym odrębne dla tego Działu raporty finansowo-księgowe, posiada też dla niego oddzielny budżet.

Zdaniem Wnioskodawcy, wymienione powyżej okoliczności jednoznacznie świadczą o wyodrębnieniu finansowym Działu Produkcji P. wewnątrz struktury organizacyjnej Spółki.

W związku z powyższym zdaniem Spółki, warunek wyodrębnienia finansowego w odniesieniu do Działu Produkcji P. należy uznać za spełniony.

Ad. 4.

Zdaniem Spółki, zespół składników majątkowych stanowiący Dział Produkcji P. posiadać będzie także zdolność do funkcjonowania jak niezależne przedsiębiorstwo zdolne do samodzielnej realizacji zadań gospodarczych. Jako kryterium zdolności do funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo w praktyce wskazuje się możliwość samodzielnego działania na rynku jako odrębny podmiot prowadzący zadania gospodarcze realizowane w obecnym przedsiębiorstwie. Jak wskazano powyżej, Dział Produkcji P. stanowi organizacyjnie i finansowo wyodrębniony zespół składników, stworzony i przygotowany do prowadzenia określonej działalności gospodarczej, tj. działalności polegającej na produkcji asfaltu i dokonywania jego sprzedaży.

Dział Produkcji P. wyposażony jest we wszystkie składniki niezbędne do samodzielnego funkcjonowania bez konieczności dokonywania dodatkowych nakładów inwestycyjnych ani zatrudniania nowych dodatkowych pracowników. W konsekwencji, zespół składników majątkowych wchodzących w skład tego Działu może stanowić niezależną część przedsiębiorstwa samodzielnie realizujące zadania gospodarcze. Powyższe, zdaniem Spółki, oznacza, że zespół składników przypisanych do niego może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.

Stąd również ostatni z czterech wspomnianych wyżej warunków należy uznać za spełniony.

Z uwagi na powyższe, zdaniem Wnioskodawcy część jego przedsiębiorstwa w postaci Działu Produkcji P. stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, a w związku z tym jej odpłatna dostawa jako wynagrodzenie niepieniężne za nabywane udziały w ramach procedury umorzenia dobrowolnego na mocy art. 6 pkt 1 ustawy o VAT nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Warto wskazać, iż stanowisko tożsame do stanowiska Wnioskodawcy wielokrotnie wyrażane było w odniesieniu do analogicznych stanów faktycznych w indywidualnych interpretacjach wydawanych w imieniu Ministra Finansów, jak choćby w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 26 maja 2014 r. nr IPTPP4/443-195/14-3/OS oraz z dnia 5 września 2013 r. nr IPTPP4/443-420/13-2/UNr, Dyrektora IS w Warszawie z dnia 19 lutego 2013 r. nr IPPP2/443-1253/12-2/ KOM, Dyrektora IS w Katowicach z dnia 18 lutego 2014 r. nr IBPP1/443-126/14/BM.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl