IPPP1/443-973/13-5/MPe

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 grudnia 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-973/13-5/MPe

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 19 września 2013 r. (który wpłynął do tut. Biura za pomocą platformy ePUAP w dniu 24 września 2013 r. o godzinie 13:02), uzupełnionym pismem z dnia 10 grudnia 2013 r. (data wpływu 12 grudnia 2013 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 21 listopada 2013 r. (skutecznie doręczone w dniu 4 grudnia 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji zbycia gruntu niezabudowanego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 września 2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania z transakcji zbycia gruntu niezabudowanego. Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 10 grudnia 2013 r., złożonym w dniu 10 grudnia 2013 r. (data wpływu 12 grudnia 2013 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z dnia 21 listopada 2013 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi indywidualną działalność gospodarczą. Wnioskodawca ma miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wnioskodawca nabył w 2007 r. w ramach swojego przedsiębiorstwa jako podatnik podatku od towarów i usług - prawo użytkowania wieczystego niezabudowanego gruntu położonego w W. Wnioskodawca do dnia dzisiejszego nie wybudował budynku ani budowli na przedmiotowym gruncie i grunt pozostaje nadal niezabudowany. Grunt nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Nie wydano też w stosunku do gruntu decyzji o warunkach zabudowy. Natomiast zgodnie ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy obszar, na którym znajduje się grunt przewidziany jest na funkcje usługowe. Teren pozostaje w zasięgu następujących sieci uzbrojenia terenu: wodociąg, kanalizacja, energia elektryczna, sieć ciepłownicza, gaz i telefon. Wnioskodawca zamierza przenieść prawo użytkowania wieczystego na rzecz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (Spółka). Grunt w momencie wniesienia będzie dalej niezabudowany. Zbycie nastąpi w ramach działalności gospodarczej Wnioskodawcy. W tym celu Wnioskodawca oraz spółka zamierzają zawrzeć umowę, w której określą warunki zbycia prawa użytkowania wieczystego gruntu. Zgodnie z umową zbycie prawa nastąpi poprzez wniesienie tego prawa na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego Spółki. Strony zamierzają w następujący sposób określić w umowie wysokość wynagrodzenia dla wnioskodawcy, zasady płatności tej ceny oraz zasady pokrycia kapitału w Spółce:

1. Wartość prawa użytkowania wieczystego zostanie ustalona, jako wartość zbywcza w rozumieniu art. 14 i 175 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych - (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), w oparciu o operat szacunkowy przedmiotowej nieruchomości, wykonany przez rzeczoznawcę majątkowego zgodnie z ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2001 r. Nr 102, poz. 651 z późn zm.), odnoszący się do wartości rynkowej nieruchomości bez uwzględniania ewentualnie należnego podatku od towarów i usług (Wartość Gruntu);

2. W ramach rozliczenia wynagrodzenia wnioskodawca obejmie udziały w podwyższonym kapitale zakładowym o łącznej wartości nominalnej stanowiącej równowartość części Wartości Gruntu (Wartość Nominalna);

3. Nadwyżka Wartości Gruntu ponad Wartość Nominalną, - jako agio, zostanie przeznaczona na kapitał zapasowy Spółki;

4. Od Wartości Gruntu zostanie wyliczony podatek od towarów i usług (o ile byłby należny), którego równowartość zostanie przekazana przez Spółkę Wnioskodawcy w postaci pieniężnej.

W celu wykonania powyższej umowy, zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych:

1. Zgromadzenie wspólników Spółki podejmie uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego Spółki o Wartość Nominalną;

2. Wnioskodawca obejmie wszystkie udziały w podwyższonym kapitale po cenie wyższej niż wartość nominalna udziałów, gdzie łączna wartość obejmowanych udziałów będzie równowarta Wartości Gruntu, przy czym:

a. Wnioskodawca obejmie wszystkie udziały w podwyższonym kapitale o łącznej wartości nominalnej równej Wartości Nominalnej;

b. nadwyżka ponad Wartość Nominalną zostanie przeznaczona na kapitał zapasowy Spółki;

3. Wnioskodawca wniesie prawo użytkowania wieczystego gruntu do Spółki.

W przypadku, gdy Wnioskodawca będzie zobowiązany do zapłacenia podatku od towarów i usług wystawi odpowiednią fakturę, w której zostanie wykazany należny podatek od towarów i usług. Równowartość tego podatku zostanie przekazana przez Spółkę na rachunek wnioskodawcy.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Czy Wnioskodawca z tytułu wniesienia aportu do Spółki (prawa użytkowania wieczystego gruntu) jest podatnikiem podatku od towarów i usług i jest zobowiązany do zapłaty podatku od towarów i usług.

2. Jeżeli odpowiedź na pytanie nr 1 jest pozytywna - czy podstawą opodatkowania w przypadku objęcia udziałów za aport, w rozumieniu art. 29 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług będzie Wartość Gruntu (wg definicji określonej w opisie zdarzenia przyszłego) czy Wartość Gruntu pomniejszona o kwotę należnego podatku.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie prawa użytkowania wieczystego gruntu jako aport do Spółki jest objęte podatkiem od towarów i usług. Natomiast może być od podatku zwolniony jeżeli na moment dostawy nie będzie spełniał definicji gruntu budowlanego w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług przez dostawę towarów, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym: oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste oraz zbycie prawa użytkowania wieczystego.

Skutkiem wniesienia użytkowania wieczystego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest zmiana uprawnionego z tytułu użytkowania wieczystego w zamian za wydane udziały, co przy odpowiednim zastosowaniu powyżej wskazanych przepisów oznacza, że wniesienie użytkowania wieczystego do spółki stanowi odpłatną dostawę towarów i jest objęte zakresem przedmiotowym podatku.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.

Zgodnie z art. 2 pkt 33 ustawy o podatku od towarów i usług ustawy przez tereny budowlanych - rozumie się przez to grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Grunt opisany we wniosku jest na dzień złożenia wniosku terenem niezabudowanym. Jednakże dla przedmiotowego gruntu nie obowiązuje na dzień złożenia wniosku miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i nie została wydana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Oznacza to, że grunt ten nie stanowi gruntu budowlanego, a zatem transakcja podlegałaby zwolnieniu z podatku, gdyby aport został wniesiony w dniu złożenia wniosku. Jeżeli jednak na moment dostawy będzie obowiązywał miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z którym grunt ten będzie przeznaczony pod zabudowę - wtedy wniesienie przedmiotowego aportu do spółki nie będzie zwolnione. Również w przypadku gdy na moment wniesienia aportu, nie będzie obowiązywał miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, jednakże zostanie wydana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (nawet nieostateczna) zgodnie z którą grunt ten będzie przeznaczony pod zabudowę (co jest znacznie prawdopodobne biorąc pod uwagę studium zagospodarowania, położenie oraz stan uzbrojenia terenu) - wtedy wniesienie aportu do spółki nie będzie zwolnione z podatku od towarów i usług. Powyższe rozumienie przepisów jest zgodne ze stanowiskiem Ministra Finansów wyrażonym w dniu 14 czerwca 2013 r. w interpretacji ogólnej (PT10/033/12/207/WLI/13/RD58639). Należy nadmienić, że zgodnie z art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. d ustawy o podatku od towarów i usług zwolnienia podmiotowego nie stosuje się do podatników dokonujących dostaw terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę. Przepis ten będzie miał zatem również zastosowanie do Wnioskodawcy.

Ad. 2

Zdaniem Wnioskodawcy, podstawą opodatkowania będzie Wartość Gruntu. Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest obrót, którym jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Przez sprzedaż zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy o podatku od towarów i usług rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Skoro jak wykazano powyżej wniesienie aportu stanowi odpłatną dostawę towarów - tym samym w odniesieniu do wniesienia aportu podstawę opodatkowania ustala się poprzez określenie wartości "kwoty należnej", o której mowa w art. 29 ustawy o podatku od towarów i usług. Kwota należna w rozumieniu tego artykułu obejmuje "całość świadczenia należnego". Jeżeli by przyjąć, że wniesienie aportu nie będzie objęte zwolnieniem z podatku od towarów i usług-to zgodnie z umową zawartą pomiędzy stronami na "całość świadczenia należnego" będzie się składać wydanie wnioskodawcy udziałów oraz przekazanie wnioskodawcy środków pieniężnych jako równowartość należnego podatku od towarów i usług. Tym samym odpowiednio rozumiana wartość "kwoty należnej" to suma wartości wydanych udziałów - nominał wraz agio (Wartości Gruntu) oraz wartości należnego podatku od towarów i usług. Tym samym zgodnie z dyspozycją art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania powinna być w tym przypadku Wartość Gruntu, jako że stanowi ono obrót pomniejszony o kwotę należnego podatku. W omawianym przypadku nie będzie miał zastosowania przepis art. 29 ust. 9 - albowiem strony w umowie zamierzają określić wynagrodzenie za zbycie prawa użytkowania wieczystego (które stanowi odpowiednik ceny, o której mowa w tym artykule). Warto przy tym zauważyć że projektowana przez strony umowa nie narusza przepisów prawa i może być zawarta w takiej treści na zasadzie cywilnoprawnej swobody umów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W związku z tym, iż niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie zakresu podatku od towarów i usług, w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl