IPPP1/443-955/08-2/AW - Czy mamy prawo do odliczenia VAT od zakupu wiązanek pogrzebowych oraz innych wydatków związanych z udziałem w uroczystościach pogrzebowych zmarłego pracownika?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 lipca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-955/08-2/AW Czy mamy prawo do odliczenia VAT od zakupu wiązanek pogrzebowych oraz innych wydatków związanych z udziałem w uroczystościach pogrzebowych zmarłego pracownika?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 12 maja 2008 r. (data wpływu - 15 maja 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czynności zakupu i wykorzystania wiązanek pogrzebowych za czynności niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 maja 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czynności zakupu i wykorzystania wiązanek pogrzebowych za czynności niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W związku ze śmiercią pracownika Spółka ponosi wydatki na zakup wieńców pogrzebowych, nekrologów zamieszczanych w czasopismach, kondolencji i inne związane w szczególności z udziałem w uroczystościach pogrzebowych, w tym koszty transportu pracowników uczestniczących w pogrzebie, koszty zakupu czarnych tasiemek.

Podobne wydatki mogą być ponoszone w przypadku zgonu byłego pracownika Spółki, np. emeryta. Spółka ponosi też wydatki na zakup wiązanek pogrzebowych w okolicznościach śmierci najbliższej rodziny pracownika lub kontrahentów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy zakup i wykorzystanie wiązanek pogrzebowych oraz inne wydatki związane z udziałem w uroczystościach pogrzebowych powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 7 ust. 2 lub art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Wykorzystanie wiązanek pogrzebowych, jak również innych towarów i usług zakupionych w związku z udziałem w uroczystościach pogrzebowych nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w szczególności w przypadku wiązanek na pogrzeb pracowników, ze względu na fakt, że wykorzystania wiązanek nie należy traktować jako przekazania na cele inne niż wiązane z prowadzonym przedsiębiorstwem, o czym mowa w art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.). Ponadto w przypadku przekazania wiązanek pogrzebowych nie występuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, a zatem, czynności tej nie można uznać za dostawę towarów. Z kolei w przypadku zakupów nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, podatnikowi co do zasady nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, stąd nie ma zastosowania art. 7 ust. 2 oraz art. 8 ust. 2 ustawy. Stanowisko takie potwierdza Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w postanowieniu z dnia 6 grudnia 2006 r. sygn. 1471/NUR1/443-346/06/AP.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przy czym przez dostawę towarów zasadniczo rozumie się zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy, przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, zaś przez świadczenie usług zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy w rozumieniu art. 7 ustawy.

Powyższe oznacza, że zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług, dostawa towarów i świadczenie usług o charakterze nieodpłatnym, jako niemieszczące się w zakresie opodatkowania podatkiem VAT - nie podlegają opodatkowaniu. Jednak zarówno w przypadku dostawy towarów (art. 7 ust. 2 ustawy) oraz w przypadku świadczenia usług (art. 8 ust. 2 ustawy) określono wyjątki od tej zasady.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członakcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

*

jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Stosownie do art. 8 ust. 2 ww. ustawy, nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jako odpłatne świadczenie usług.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z analizy przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka ponosi wydatki na zakup wieńców pogrzebowych, nekrologów oraz inne związane z udziałem w uroczystościach pogrzebowych, w związku ze śmiercią pracownika Spółki, byłego pracownika lub najbliższej rodziny pracownika. Na podstawie powołanych wyżej przepisów należ stwierdzić, iż przekazanie wiązanek pogrzebowych i usługi związane z udziałem w uroczystościach pogrzebowych nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z ww. zakupami (art. 86 ust. 1 ustawy), co jest podstawą do stwierdzenia, że nie zostały spełnione wymogi określone w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy.

W świetle powołanych powyżej przepisów oraz na podstawie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku należy uznać stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydana odrębna interpretacja.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl