IPPP1/443-951/13-2/PR

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 listopada 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-951/13-2/PR

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 18 września 2013 r. (data wpływu 19 września 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci udziałów i akcji w Spółkach Zależnych oraz wpływu tej transakcji na ustalenie współczynnika proporcji odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z całokształtem prowadzonej działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 września 2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci udziałów i akcji w Spółkach Zależnych oraz wpływu tej transakcji na ustalenie współczynnika proporcji odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z całokształtem prowadzonej działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

1. spółka" należy do grupy kapitałowej, której przedmiotem działalności jest przede wszystkim sprzedaż hurtowa i detaliczna produktów farmaceutycznych. Jedynym akcjonariuszem Spółki jest B.V., spółka z siedzibą w H. (dalej: "M").

2. Zdecydowana większość czynności dokonywanych przez Spółkę w ramach swojej działalności stanowi czynności dające prawo do odliczenia podatku od towarów i usług (dalej: "VAT") naliczonego, w szczególności czynności podlegające efektywnemu opodatkowaniu podatkiem VAT. Jedynie nieliczne czynności, np. udzielanie pożyczek, są uznawane przez Spółkę jako zwolnione z VAT (co do zasady stanowią one jednak mniej niż 1% obrotu Spółki).

3. Spółka jest właścicielem 100% udziałów w PN Sp. z o.o., MP Sp. z o.o., L Sp. z o.o., CŚ Sp. z o.o., CZS Sp. z o.o., 100% akcji w CŚK S.A. oraz 92,65% akcji w CRz S.A. (dalej łącznie, z wyjątkiem L. Sp. z o.o.: "Spółki Zależne"). Akcje w CŚK S.A. i CRz S.A. są instrumentami finansowymi w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 211, poz. 1384, z późn. zm.; dalej: "ustawa OIF").

4. W ramach swojej działalności gospodarczej Spółka świadczy na rzecz Spółek Zależnych określone usługi, głównie usługi zarządcze, marketingowe, finansowo-księgowe, prawne, w zakresie IT, BHP, administracji oraz HR, podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (dalej: "VAT"). Usługi zarządcze polegają przede wszystkim na świadczeniu usług w zakresie zarządzania strategicznego, operacyjnego, akceptacji budżetów i planów inwestycyjnych, doradztwa, audytu wewnętrznego, polityki bezpieczeństwa informacji. Dodatkowo, Spółka odsprzedaje na rzecz Spółek Zależnych usługi zarządcze nabyte uprzednio od innego podmiotu z grupy, które są związane z działalnością Spółek Zależnych - taka czynność jest również traktowana jako świadczenie usług przez Spółkę na rzecz Spółek Zależnych podlegające opodatkowaniu VAT.

5. Spółka nie prowadzi działalności handlowej w oparciu o udziały i akcje w Spółkach Zależnych (w szczególności nie prowadzi działalności brokerskiej lub maklerskiej).

6. W związku z planowaną restrukturyzacją, wszystkie udziały i akcje Spółki w Spółkach Zależnych zostaną wniesione przez Spółkę w postaci wkładu niepieniężnego w zamian za udziały do spółki Scala sp. z o.o. z siedzibą w Toruniu (dalej: "Spółka Celowa"). W wyniku tej transakcji, w odniesieniu do PN Sp. z o.o., MP Sp. z o.o., CŚ Sp. z o.o., CZG Sp. z o.o. i CŚK S.A., Spółka Celowa stanie się właścicielem 100% udziałów / akcji w tych Spółkach Zależnych i w konsekwencji pośrednio przejmie z ekonomicznego punktu widzenia całość aktywów / majątku skupionych w tych spółkach.Do tej pory Spółka nie dokonywała transakcji polegających na dokonywaniu aportów udziałów / akcji do innych podmiotów. Jedynymi transakcjami w historii działalności Spółki mającymi za przedmiot udziały / akcje były: sprzedaż udziałów w spółce P. sp. z o.o. w 2007 r. oraz sprzedaż akcji w spółce DP S.A. w 2008 r.

Co więcej, sama transakcja aportu nie będzie angażowała istotnych zasobów Spółki (uwzględniając np. liczbę pracowników odpowiedzialnych za jej przeprowadzenie lub liczbę aktywów) i w konsekwencji będzie miała marginalny charakter z perspektywy ogółu działalności operacyjnej Spółki, w szczególności w odniesieniu do zbycia akcji w CRz S.A.

7. Spółka będzie w stanie przyporządkować część ponoszonych wydatków bezpośrednio do powyższej transakcji. Jednocześnie, część ponoszonych wydatków Spółki jest związana z całokształtem działalności gospodarczej Spółki, w szczególności np. koszty ogólnego zarządu, koszty administracyjne, itd., i tym samym, nie będzie możliwe ich bezpośrednie przyporządkowanie do poszczególnych czynności Spółki podlegających opodatkowaniu VAT, zwolnionych z VAT lub pozostających poza zakresem opodatkowania VAT.

8. Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, że dokonanie przez Spółkę wkładu niepieniężnego do Spółki Celowej w postaci udziałów i akcji w Spółkach Zależnych, o którym mowa w pkt 6 zdarzenia przyszłego opisanego we wniosku, w odniesieniu do Spółek Zależnych, w których Spółka posiada 100% udziałów lub akcji (tekst jedn.: PN Sp. z o.o., MP Sp. z o.o., CŚ Sp. z o.o., CZG Sp. z o.o. i CŚK S.A.) będzie stanowić transakcję zbycia przedsiębiorstwa na gruncie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.; dalej "ustawa o VAT") i w związku z tym znajdzie się poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT.

2. Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, że transakcja, o której mowa w pytaniu nr 1, nie będzie miała wpływu na zakres prawa Spółki do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z całokształtem działalności gospodarczej Spółki (tzw. współczynnik), tj. kwot podatku naliczonego, których nie można bezpośrednio przyporządkować do poszczególnych czynności Spółki podlegających opodatkowaniu VAT, zwolnionych z VAT lub pozostających poza zakresem opodatkowania VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1

Zdaniem Spółki, dokonanie przez Spółkę wkładu niepieniężnego do Spółki Celowej w postaci udziałów i akcji w Spółkach Zależnych, o którym mowa w pkt 6 zdarzenia przyszłego opisanego we wniosku, w odniesieniu do Spółek Zależnych, w których Spółka posiada 100% udziałów lub akcji (tekst jedn.: PN Sp. z o.o., MP Sp. z o.o., CŚ Sp. z o.o., CZG Sp. z o.o. i CŚK S.A.) będzie stanowić transakcję zbycia przedsiębiorstwa na gruncie przepisów ustawy o VAT i w związku z tym znajdzie się poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT.

1. Obowiązujące przepisy prawa

Zgodnie ustawą o VAT:

a. Opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju - art. 5 ust. 1 pkt 1;

b. Przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa - art. 6 pkt 1;

c. Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych - art. 15 ust. 1 i 2.

Zgodnie z art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz.UE.L Nr 347, str. 1; dalej: "Dyrektywa"), w przypadku przekazania, odpłatnie lub nieodpłatnie lub jako aportu do spółki całości lub części majątku, państwa członkowskie mogą uznać, że dostawa towarów nie miała miejsca i że w takim przypadku osoba, której przekazano towary, będzie traktowana jako następca prawny przekazującego.

2. Stanowisko Spółki

Zdaniem Spółki, w analizowanej sprawie, (i) w pierwszej kolejności, należy ustalić czy dokonanie przez Spółkę wkładu niepieniężnego w postaci udziałów i akcji w Spółkach Zależnych może stanowić działalność gospodarczą Spółki w rozumieniu ustawy o VAT, a jeśli tak, (ii) to czy taka transakcja może zostać potraktowana jako zbycie przedsiębiorstwa pozostające poza zakresem opodatkowania VAT w świetle tej ustawy.

A. Aport udziałów i akcji w Spółkach Zależnych jako wykonywanie działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT

Ustawa o VAT nie rozstrzyga wprost, czy i pod jakimi warunkami czynności obejmujące aport udziałów i akcji mogą stanowić czynność podlegającą opodatkowaniu VAT.

Odwołując się do orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (obecnie: Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej; dalej: "ETS" lub "Trybunał"), w szczególności wyroków wydanych w następujących sprawach:

a. C-16/00 Cibo Participations SA v. Directeur régional des impóts du Nord-Pas-de-Calais;

b. C-465/03 Kretztechnik AG v. Finanzamt Linz;

c. C-29/08 Skatteverket v. AB SKF;

* należy uznać, że zbycie udziałów i akcji w spółkach może stanowić czynność wykonywaną w ramach działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu VAT jeśli:

a.

udziałom lub akcjom w spółce towarzyszy pośrednia lub bezpośrednia ingerencja w zarządzanie spółką, w której udział został nabyty, polegająca na dokonywaniu na rzecz tej spółki czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT;

b.

jest ono dokonywane w ramach działalności handlowej polegającej na obrocie papierami wartościowymi (np. w ramach działalności maklerskiej i brokerskiej); lub

c.

stanowi ono bezpośrednią, stałą i niezbędną kontynuację działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu VAT.

W konsekwencji, zdaniem Spółki, mając na uwadze to, że w ramach swojej działalności gospodarczej Spółka świadczy na rzecz Spółek Zależnych określone usługi, głównie usługi zarządcze, marketingowe, finansowo-księgowe, prawne, w zakresie IT, BHP, administracji oraz HR, podlegające opodatkowaniu VAT i działa w tym zakresie w charakterze podatnika VAT, zbycie przez Spółkę udziałów i akcji w Spółkach Zależnych poprzez wniesienie wkładu niepieniężnego do Spółki Celowej będzie również stanowiło czynność wykonywaną w ramach działalności gospodarczej Spółki w rozumieniu ustawy o VAT.

B. Aport udziałów i akcji w Spółkach Zależnych jako zbycie przedsiębiorstwa

Przepisy ustawy o VAT nie zawierają definicji pojęć "zbycie" oraz "przedsiębiorstwo".

Zdaniem Spółki, zgodnie z powszechnie przyjętą i akceptowaną wykładnią, pojęcie "zbycie" w świetle ustawy o VAT obejmuje każdą czynność, która w świetle obowiązujących przepisów skutkuje przeniesieniem własności przedsiębiorstwa na inny podmiot, niezależnie od tego, w ramach jakiej czynności dochodzi do przejścia własności. W związku z tym, opodatkowaniu VAT nie powinna podlegać, nie tylko sprzedaż, ale także darowizna oraz aport przedsiębiorstwa.

W konsekwencji, zdaniem Spółki, przeniesienie przez Spółkę własności udziałów i akcji w Spółkach Zależnych w wyniku aportu do Spółki Celowej będzie stanowiło ich "zbycie" w rozumieniu ustawy o VAT.

Przepisy ustawy o VAT nie zawierają również definicji pojęcia "przedsiębiorstwo".

Zgodnie z powszechnie przyjętą i niekwestionowaną praktyką, uznaje się, że w celu właściwego zdefiniowania tego pojęcia na gruncie ustawy o VAT należy odwołać się do definicji zawartej w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), zgodnie z którą, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej (art. 551).

Spółka pragnie również zaznaczyć, że art. 6 pkt 1 ustawy o VAT stanowi implementację do prawa krajowego art. 19 Dyrektywy. Stąd też, czyniąc zadość obowiązkowi prounijnej wykładni tego przepisu, dla prawidłowego rozumienia pojęcia "przedsiębiorstwo" konieczne jest odwołanie się do orzecznictwa ETS:

a. W ocenie Trybunału (wyrażonej np. w wyroku w sprawie C-497/01 Zita Modes) określenie "przekazanie <...> całości lub części aktywów (majątku)" z art. 19 Dyrektywy oznacza "przekazanie przedsiębiorstwa lub jego autonomicznej części, które obejmuje składniki materialne i, w danym przypadku, niematerialne, łącznie składające się na przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa zdolną prowadzić autonomiczną działalność gospodarczą, lecz nie oznacza ono zwykłego zbycia towarów takiego jak sprzedaż zapasów produktów".

b. W orzeczeniu w sprawie C-29/08 Skatteverket przeciwko AB SKF, ETS potwierdził, że zbycie 100% udziałów w spółce stanowi przekazanie całości lub części majątku (przedsiębiorstwa). Trybunał uznał w konsekwencji, że jeżeli Państwo Członkowskie implementowało do prawa wewnętrznego art. 19 Dyrektywy (skutkujący uznaniem, że przekazanie całości lub części aktywów nie mieści się w zakresie stosowania Dyrektywy), zbycie 100% udziałów w spółce powinno pozostawać poza zakresem opodatkowania VAT jako czynność niestanowiąca działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu VAT. Trybunał uznał, że skoro "Królestwo Szwecji skorzystało z przewidzianej w tych przepisach możliwości uznania, że przekazanie całości aktywów nie mieści się w zakresie stosowania szóstej dyrektywy" to "zbycie udziałów prowadzące do przekazania całości aktywów nie stanowi działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT."

ETS uznał ostatecznie, że " art. 2 ust. 1 oraz art. 4 ust. 1 i 2 szóstej dyrektywy, jak również art. 2 ust. 1 i art. 9 ust. 1 Dyrektywy 2006/112 należy interpretować w ten sposób, iż zbycie przez spółkę dominującą całości udziałów spółki zależnej, w której posiada 100% udziałów, oraz udziału pozostałego w spółce powiązanej, w której wcześniej posiadała 100% udziałów, a na rzecz których świadczyła usługi podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, stanowi działalność gospodarczą objętą zakresem stosowania rzeczonych dyrektyw. Jednakże w zakresie w jakim zbycie akcji można zrównać z przekazaniem całości lub części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 5 ust. 8 szóstej dyrektywy lub art. 19 akapit pierwszy Dyrektywy 2006/112 oraz pod warunkiem, że zainteresowane państwo członkowskie skorzystało z możliwości przewidzianej w tych przepisach, transakcja ta nie stanowi działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT."

Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Spółki, uwzględniając orzecznictwo Trybunału należy uznać, iż:

a.

nabycie przez Spółkę Celową 100% udziałów i akcji w Spółkach Zależnych umożliwi Spółce Celowej prowadzenie samodzielnej i niezależnej działalności gospodarczej przy wykorzystaniu tych udziałów i akcji poprzez np. rozporządzanie nimi (np. w formie ich dalszej sprzedaży) i osiągnięcie zysków z tego tytułu;

b.

zbycie 100% udziałów i akcji w Spółkach Zależnych powinno być uznane za zbycie przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o VAT.

W konsekwencji, zdaniem Spółki, skoro w analizowanej sprawie:

a.

dokonanie przez Spółkę aportu udziałów i akcji w Spółkach Zależnych do Spółki Celowej będzie stanowiło ich "zbycie" w rozumieniu ustawy o VAT;

b.

100% udziałów i akcji w Spółkach Zależnych stanowi "przedsiębiorstwo" w rozumieniu tej ustawy;

c.

ustawodawca w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT skorzystał z możliwości wyłączenia z opodatkowania VAT transakcji dotyczących zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części;

* to, w konsekwencji, dokonanie przez Spółkę aportu 100% udziałów i akcji w Spółkach Zależnych będzie stanowiło zbycie przedsiębiorstwa niepodlegające opodatkowaniu VAT na gruncie ustawy o VAT.

Podsumowując, zdaniem Spółki, dokonanie przez Spółkę wkładu niepieniężnego do Spółki Celowej w postaci udziałów i akcji w Spółkach Zależnych, o którym mowa w pkt 6 zdarzenia przyszłego opisanego we wniosku, w odniesieniu do Spółek Zależnych, w których Spółka posiada 100% udziałów lub akcji (tekst jedn.: PN Sp. z o.o., MP Sp. z o.o., CŚ Sp. z o.o., CZG Sp. z o.o. i CŚK S.A.) będzie stanowić transakcję zbycia przedsiębiorstwa na gruncie przepisów ustawy o VAT i w związku z tym znajdzie się poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT.

Powyższe stanowisko Spółki znajduje całkowite potwierdzenie w świetle istniejącej praktyki organów podatkowych, w szczególności:

* w interpretacji Dyrektora IS w Warszawie z dnia 17 maja 2012 r., znak IPPP2/443-191/12-2/IZ, zgodnie z którą: "W analizowanym przypadku Wnioskodawca planuje zbyć 100% posiadanych przez siebie udziałów w spółce. Należy zatem stwierdzić, iż w wyniku tej transakcji Wnioskodawca przeniesie na nabywcę prawa do korzystania, rozporządzania i pobierania pożytków w stosunku do Spółki P.

Państwo Polskie w art. 6 pkt 1 cyt. ustawy o VAT skorzystało z możliwości wyłączenia z opodatkowania podatkiem VAT transakcji dotyczących zbywania przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Zbycie przez Wnioskodawcę 100% posiadanych udziałów w spółce z o.o. można zatem zrównać z przekazaniem całości przedsiębiorstwa tej spółki.

Planowane przez Wnioskodawcę zbycie 100% udziałów w spółce z o.o. do innej spółki należy zatem uznać za dostawę przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, który podlega wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na mocy art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.";

* w interpretacji Dyrektora IS w Warszawie z dnia 13 października 2011 r., znak IPPP1-443-1085/11-2/JL, zgodnie z którą: "Dokonaną przez Wnioskodawcę transakcję aportu 100% udziałów w spółce z o.o. do innej spółki należy zatem uznać za aport przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, który podlega wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na mocy art. 6 pkt 1 ustawy o VAT". Spółka pragnie zauważyć, że również w tym przypadku wnioskodawca dokonywał obrotu towarowego ze spółkami zależnymi oraz świadczył na ich rzecz usługi.

* w interpretacji Dyrektora IS w Warszawie z dnia 29 września 2009 r., znak IPPP2/443-773/09-2/BM, zgodnie z którą: "Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca zamierza sprzedać 100% udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Z punktu widzenia podatku VAT transakcję zbycia całości udziałów w spółce prawa handlowego, należy traktować jak "transakcję zbycia przedsiębiorstwa". Biorąc pod uwagę w/powołane przepisy należy stwierdzić, iż sprzedaż przez Wnioskodawcę 100% udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jest wyłączona od opodatkowania VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.".

Ad. 2

Zdaniem Spółki, transakcja, o której mowa w pytaniu nr 1, nie będzie miała wpływu na zakres prawa Spółki do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z całokształtem działalności gospodarczej Spółki (tzw. współczynnik), tj. kwot podatku naliczonego, których nie można bezpośrednio przyporządkować do poszczególnych czynności Spółki podlegających opodatkowaniu VAT, zwolnionych z VAT lub pozostających poza zakresem opodatkowania VAT.

Zgodnie z ustawą o VAT:

a. Pod pojęciem sprzedaży rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspótnotową dostawę towarów - art. 2 pkt 22;

b. Przepisów ustawy nie stosuje się między innymi do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa - art. 6 pkt 1;

c. Podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku - art. 29 ust. 1;

d. W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego - art. 86 ust. 1;

e. W stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego - art. 90 ust. 1;

f. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem art. 90 ust. 10 - art. 90 ust. 2;

g. Proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo - art. 90 ust. 3;

h. Proporcję, o której mowa w ust. 3, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej - art. 90 ust. 4.

Jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku, część ponoszonych wydatków Spółki jest związana z całokształtem działalności gospodarczej Spółki, w szczególności np. koszty ogólnego zarządu, koszty administracyjne, i tym samym nie będzie możliwe ich bezpośrednie przyporządkowanie do poszczególnych czynności Spółki podlegających opodatkowaniu VAT, zwolnionych z VAT lub pozostających poza zakresem opodatkowania VAT.

Zgodnie natomiast z uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego (dalej: "NSA") z dnia 24 października 2011 r., sygn. akt I FPS 9/10, w świetle przepisów art. 86 ust. 1 oraz art. 90 ust. 1 i 2 ustawy o VAT czynności niepodlegające opodatkowaniu VAT nie mogą wpłynąć na zakres prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zastosowaniu art. 90 ust. 3 ustawy o VAT.

Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Spółki:

a.

podatek naliczony związany z analizowanymi wydatkami, podlega odliczeniu przez Spółkę przy zastosowaniu proporcji, o której mowa w art. 90 ustawy o VAT;

b.

w mianowniku tej proporcji uwzględnia się wyłącznie obrót z tytułu czynności w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz obrót z tytułu czynności podlegających zwolnieniu z VAT, a pomija się, w myśl przytoczonej wyżej uchwały NSA, czynności niepodlegające opodatkowaniu VAT (pozostające poza zakresem opodatkowania VAT).

W konsekwencji, zdaniem Spółki, w analizowanej sytuacji, skoro, jak Spółka wskazała w uzasadnieniu swojego stanowiska w zakresie pytania nr 1:

a.

wniesienie przez Spółkę wkładu niepieniężnego do Spółki Celowej w postaci udziałów i akcji w Spółkach Zależnych, w odniesieniu do Spółek Zależnych, w których Spółka posiada 100% udziałów lub akcji będzie stanowić transakcję zbycia przedsiębiorstwa na gruncie przepisów ustawy o VAT;

b.

i w związku z tym znajdzie się poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT;

* to w konsekwencji, powyższa transakcja nie będzie uwzględniana w kalkulacji proporcji, o której mowa w art. 90 ustawy o VAT.

Podsumowując, zdaniem Spółki, transakcja, o której mowa w pytaniu nr 1, nie będzie miała wpływu na zakres prawa Spółki do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z całokształtem działalności gospodarczej Spółki (tzw. współczynnik), tj. kwot podatku naliczonego, których nie można bezpośrednio przyporządkować do poszczególnych czynności Spółki podlegających opodatkowaniu VAT, zwolnionych z VAT lub pozostających poza zakresem opodatkowania VAT.

Powyższe stanowisko Spółki znajduje całkowite potwierdzenie w świetle istniejącej praktyki organów podatkowych oraz orzecznictwa sądów administracyjnych, w szczególności:

* w uchwale NSA z dnia 24 października 2011 r., sygn. akt I FPS 9/10, zgodnie z którą: "za trafne należy uznać (...) stanowisko, że w przypadku podatku naliczonego wynikającego z wydatków związanych tylko z czynnościami opodatkowanymi oraz z czynnościami niepodlegającymi podatkowi (których nie da się jednoznacznie przypisać do jednej z tych kategorii czynności), podatnik nie stosuje odliczenia częściowego wedle proporcji określonej na podstawie art. 90 ust. 3 ustawy o VAT. Wartość czynności niepodlegających w ogóle opodatkowaniu nie wchodzi bowiem do sumy wartości obrotów ustalanych dla potrzeb liczenia proporcji sprzedaży. W przypadku, gdy podatnik wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane oraz czynności niepodlegające podatkowi, nie ma obowiązku stosowania odliczenia częściowego (gdyby ewentualnie chciał ustalać proporcję sprzedaży dla celów odliczenia, to wyniesie ona 100%)";

* w interpretacji Dyrektora IS w Poznaniu z dnia 14 maja 2012 r., znak ILPP2/443-377/10/12-S/SJ, zgodnie z którą: "sprzedaż udziałów/akcji spółek kapitałowych nie podlega ustawie o podatku od towarów i usług - nie jest czynnością opodatkowaną. W konsekwencji należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie wartość tej sprzedaży nie wchodzi do wyliczenia proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 2 i ust. 3 ustawy - nie uwzględnia się jej ustalając poziom struktury. A zatem, czynność sprzedaży udziałów/akcji nie będzie wpływała na prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z ogółem działalności gospodarczej Spółki, w szczególności nie będzie uwzględniana przy obliczaniu proporcji odliczenia częściowego podatku naliczonego.".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl