IPPP1/443-930/08-5/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 czerwca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-930/08-5/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 12 maja 2008 r. (data wpływu 14 maja 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wypłacane odbiorcom wynagrodzenia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 maja 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wypłacane odbiorcom wynagrodzenia.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony o pełnomocnictwo do podpisania wniosku pismem z dnia 3 czerwca 2008 r. (data wpływu 4 czerwca 2008 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

P. Sp. z o.o. (dalej: "P..." lub "Spółka") prowadzi na terytorium Polski działalność gospodarczą w zakresie dystrybucji artykułów spożywczych oznaczonych swoim znakiem firmowym (dalej: "wyroby"). W ramach przedmiotowej działalności, Spółka dokonuje dostaw wyrobów na rzecz swoich kontrahentów, w szczególności hurtowni oraz sieci handlowych (dalej: "Odbiorcy").

Na podstawie stosownych porozumień zawieranych w formie pisemnych umów lub aneksów do umów handlowo - dystrybucyjnych, jak również w drodze innych ustaleń handlowych, P... zobowiązana jest do wypłacania swoim Odbiorcom określonych kwot pieniężnych po ziszczeniu się określonych warunków oraz w zamian za określone zachowania po stronie Odbiorcy.

W ramach bieżącej współpracy handlowo - dystrybucyjnej, Spółka dokonuje następujących płatności na rzecz Odbiorców:

1.

Płatności dokonywane na rzecz hurtowni.

Na podstawie większości porozumień handlowych zawartych przez P..., płatności na rzecz hurtowni dokonywane są w odniesieniu do:

a.

miesięcznych okresów rozliczeniowych i obejmują wynagrodzenie za podejmowanie działań zmierzających do zwiększenia ogólnej dostępności wyrobów oraz wolumenu wyrobów nabywanego przez finalnych klientów (wynagrodzenie typu A); w szczególności, wspomniane wynagrodzenie może być wypłacane:

* z tytułu zrealizowania przez Odbiorcę w danym okresie rozliczeniowym (miesiącu) określonego poziomu obrotów wszystkimi wyrobami;

* z tytułu utrzymywania przez Odbiorców minimalnych stanów magazynowych wyrobów;

a.

z tytułu respektowania przez Odbiorców wynikających z zawartego porozumienia handlowego stałych zobowiązań wobec Spółki, takich jak przestrzeganie polityki cenowej P... oraz obowiązków informacyjnych;

b)

kwartalnych okresów rozliczeniowych i obejmują wynagrodzenie za podejmowanie działań zmierzających do zwiększenia ogólnej dostępności wybranych marek wyrobów P... oraz zwiększenia wolumenu poszczególnych marek wyrobów nabywanych przez poszczególnych klientów (wynagrodzenie typu B); w szczególności wspomniane wynagrodzenie może być wypłacane:

* z tytułu zrealizowania przez Odbiorcę w danym okresie rozliczeniowym (kwartale) określonego poziomu obrotów wszystkimi wyrobami;

* z tytułu utrzymywania przez Odbiorców minimalnych stanów magazynowych wyrobów z podziałem na poszczególne marki i linie asortymentu;

* z tytułu dokonywania przez Odbiorców zakupów wskazanych marek wyrobów przy zachowaniu procentowego udziału wartości zakupu poszczególnych marek w łącznej wartości zakupu w danym kwartale;

c)

miesięcznych lub kwartalnych okresów rozliczeniowych i obejmują wynagrodzenie wypłacane za zrealizowanie określonego poziomu obrotów wyrobami P... w danym okresie rozliczeniowym, np. w danym miesiącu lub kwartale (wynagrodzenie typu C).

Opisane powyżej wynagrodzenia są kalkulowane w oparciu o określony procent miesięcznego lub kwartalnego wartościowego planu sprzedaży, który został uzgodniony przez strony. Ich wypłata jest uzależniona od podjęcia przez Odbiorcę powyżej opisanych działań oraz pod warunkiem osiągnięcia w danym okresie rozliczeniowym określonego minimalnego obrotu netto.

Niezależnie od przedstawionego powyżej sposobu kalkulacji wynagrodzeń wypłacanych przez Spółkę należy podkreślić, iż ich przekazanie hurtowniom nie ma związku z konkretnymi dostawami towarów na rzecz Odbiorców.

2.

Płatności dokonywane na rzecz sieci handlowych.

Współpraca P... z sieciami handlowymi opiera się na porozumieniach handlowych, których postanowienia są znacznie zróżnicowane. Zasadniczo jednak płatności dokonywane na ich podstawie można podzielić na następujące grupy:

a.

wynagrodzenia wypłacane na zasadach analogicznych jak te opisane powyżej w odniesieniu do współpracy z hurtownikami (wynagrodzenie typu A, B i C);

b.

wynagrodzenia za podejmowanie przez Odbiorców określonych działań marketingowych lub promocyjnych na rzecz P... (m.in. czynności w zakresie ekspozycji asortymentu Spółki na terenie placówek Odbiorców, wyeksponowania określonych marek P... oraz umieszczania czytelnych informacji dotyczących cen asortymentu Spółki na terenie placówek Odbiorców, wyeksponowania określonych marek P... oraz umieszczania czytelnych informacji dotyczących cen asortymentu Spółki - wynagrodzenie typu D).

Spółka zwraca uwagę, iż w większości przypadków, w ramach współpracy z sieciami handlowymi, porozumienia handlowe przewidują wypłacanie wynagrodzeń zarówno z tytułu osiągnięcia określonego poziomu obrotu w danym okresie rozliczeniowym, jak również za podejmowanie dodatkowych działań o charakterze marketingowo - promocyjnym. Niemniej jednak w sporadycznych przypadkach, porozumienia handlowe przewidują wyłącznie zobowiązanie Odbiorcy do utrzymania odpowiedniego poziomu zakupów w przyjętym okresie rozliczeniowym, bez zobowiązania do podejmowania również innych działań (w szczególności tych z zakresu marketingu i promocji).

Opisane powyżej wynagrodzenia wypłacane przez Spółkę na rzecz sieci handlowych są kalkulowane w oparciu o wartość obrotów wyrobami P... zrealizowanych przez Odbiorców w przyjętym okresie rozliczeniowym i stanowi określony procent wartości netto tych obrotów, przy czym procent ten może mieć wartość stałą lub zmienną (narastającą) uzależnioną od stopnia realizacji określonego celu zakupowego przez Odbiorców w danym okresie.

Ponadto, w zależności od postanowień zawartych w porozumieniu handlowym z danym Odbiorcą wypłata wynagrodzenia może mieć charakter warunkowy (tzn. zależeć od osiągnięcia określonego minimalnego poziomu obrotów w danym okresie) lub bezwarunkowy (płatność jest dokonywana bez względu na osiągnięty w określonym przedziale czasowym poziom obrotów).

Niezależnie od przedstawionego powyżej sposobu kalkulacji wynagrodzeń wypłacanych przez Spółkę należy podkreślić, iż ich przekazanie sieciom handlowym nie ma związku z konkretnymi dostawami towarów na rzecz Odbiorców.

Spółka zwraca uwagę, iż do tej pory, dla celów rozliczeń podatku VAT płatności opisane w stanie faktycznym (wynagrodzenia typu A, B, C i D) w większości przypadków były dokumentowane przez Odbiorców poprzez wystawienie na rzecz Spółki faktury VAT na kwotę netto równą wartości wypłacanych wynagrodzeń. Innymi słowy, zarówno Spółka jak i jej Odbiorcy zasadniczo traktowali wspomniane płatności jako wynagrodzenia za usługi świadczone przez Odbiorców na rzecz P... i podlegające opodatkowaniu VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Spółka wnosi o potwierdzenie, że:

* płatności, które są opisane w stanie faktycznym powyżej (tzn. wynagrodzenia typu A, B, C i D), stanowią wynagrodzenia za usługi w rozumieniu art. 8 ust. 1 w związku z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT,a w konsekwencji,

* w przypadku otrzymania od Odbiorców faktur dokumentujących świadczenie tych usług oraz wypłacone z tego tytułu wynagrodzenia, Spółka jest uprawniona do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z tych faktur w oparciu o przesłanki przewidziane w art. 86 ustawy o VAT,oraz

* dla określenia zakresu prawa Spółki do odliczenia podatku VAT nie znajdzie zastosowania przepis art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy

1.

Płatności dokonywane na rzecz Odbiorców jako wynagrodzenie za usługi.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku VAT, za czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług uznaje się m.in. odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z kolei w myśl art. 8 ust. 1 ustawy o podatku VAT, przez odpłatne świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o podatku VAT, w tym również:

a.

przeniesienie prawa do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej,

b.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub tolerowania czynności lub sytuacji,

c.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Z powyższego wynika, iż pojęciu świadczenia usług na gruncie ustawy o podatku VAT nadano bardzo szeroki zakres. Obejmuje ono nie tylko działania podatnika, ale również zobowiązanie do powstrzymywania się od dokonywania określonych czynności oraz tolerowania określonego stanu rzeczy.

W stanie faktycznym będącym przedmiotem niniejszego wniosku, Odbiorcy są zobowiązani do dokonywania różnego rodzaju świadczeń na rzecz P..., m.in. do intensyfikowania swoich zamówień dotyczących wyrobów Spółki, utrzymywania określonych stanów magazynowych wyrobów, podejmowania działań zmierzających do zwiększenia sprzedaży wyrobów P... swoim klientom, jak również aktywnego promowania i eksponowania wyrobów, które ma na celu przyczynienie się do większej rozpoznawalności marek P... wśród ich finalnych nabywców. W konsekwencji, zdaniem Spółki, nie ulega wątpliwości, iż wywiązywanie się Odbiorców ze wspomnianych zobowiązań przynosi jej bezpośrednią korzyść w postaci zwiększenia przychodów ze sprzedaży.

Dlatego też, w przekonaniu Spółki, dokonywane przez nią płatności wymienione w stanie faktycznym, będącym przedmiotem niniejszego wniosku, stanowią ekwiwalent pieniężny (świadczenie wzajemne) za działania podejmowane na jej rzecz przez Odbiorców (beneficjentów płatności). W efekcie, zdaniem Spółki, nie ulega wątpliwości, że określone czynności wykonywane przez Odbiorców lub zobowiązanie do określonego zachowania, których wykonanie stanowi tytuł do wypłaty kwot opisanych w stanie faktycznym, należy uznać za odpłatne świadczenie usług przez Odbiorców na rzecz P..., o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku VAT.

2.

Charakter płatności dokonywanych przez Spółkę w świetle oficjalnego stanowiska Ministra Finansów.

Spółka zwraca uwagę, iż kwestia opodatkowania podatkiem VAT płatności dokonywanych przez podatników w zamian za podejmowanie przez ich kontrahentów różnorodnych działań w zakresie intensyfikowania sprzedaży towarów (m.in. za zrealizowanie przez beneficjentów określonego poziomu zakupów) była wielokrotnie przedmiotem analizy władz skarbowych.

W szczególności, zgodnie ze stanowiskiem Ministra Finansów wyrażonym w pismach z dnia 17 września 2004 r. (sygn. PP3-0602-774/2004/AP/9065 BM6) oraz z dnia 30 grudnia 2004 r. (sygn. PP3-812-1222/2004/AP/4026), w sytuacji, gdy wspomniane płatności:

* nie są związane z żadną konkretną dostawą, lecz są wypłacane z tytułu dokonania nabyć o określonej wartości, czy też określonej ilości towarów w uzgodnionym okresie rozliczeniowym,oraz

* są związane z określonymi zachowaniami nabywcy towarów, stanowią wynagrodzenie za usługi podlegające opodatkowaniu VAT na zasadach ogólnych wynikających z ustawy o podatku VAT.

Powyższa kwestia była również wielokrotnie poruszana w indywidualnych interpretacjach prawa podatkowego wydawanych przez władze skarbowe. W znakomitej większości tych interpretacji, zwłaszcza tych wydawanych przez Ministra Finansów w ciągu minionego roku, prezentowane jest stanowisko analogiczne do przytoczonego powyżej, tj. nakazujące traktować płatności na rzecz nabywców towarów, które nie są związane z konkretnymi dostawami, jako wynagrodzenie za usługi podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT.

Mając na uwadze powyższe, Spółka zwraca uwagę, iż płatności dokonywane przez nią w stanie faktycznym będącym przedmiotem niniejszego wniosku spełniają oba warunki wymienione w pismach zawierających stanowisko Ministra Finansów.

a)

Brak związku wynagrodzenia wypłaconego Odbiorcy z konkretną dostawą.

Spółka zwraca uwagę, iż wypłacane przez nią wynagrodzenia nie są związane z konkretną dostawą dokonaną na rzecz danego Odbiorcy; odnoszą się one raczej do wszystkich dostaw dokonanych na rzecz konkretnego Odbiorcy w ustalonym w porozumieniu handlowym okresie rozliczeniowym (miesiąc, kwartał). Za słusznością takiego stanowiska przemawia także fakt, że wypłata omawianych wynagrodzeń nie wynika z dokonania konkretnej dostawy towarów na rzecz Odbiorcy, lecz ma na celu utrwalenie współpracy handlowej pomiędzy stronami umowy.

b)

Związek wypłacanych wynagrodzeń z określonymi zachowaniami Odbiorcy.

Z drugiej strony, Spółka podkreśla, iż wypłacane przez nią wynagrodzenia są związane z określonymi zachowaniami Odbiorców wyrobów. W przedstawionym stanie faktycznym, płatności przyznawane przez Spółkę mają charakter świadczenia wzajemnego, tzn. stanowią ekwiwalent za określone zachowanie (świadczenie) ze strony Odbiorcy. W szczególności, w zależności od postanowień konkretnego porozumienia handlowego Odbiorca może być wynagradzany za:

* stałe i systematyczne dokonywanie zakupów Wyrobów (np. w ramach wynagrodzenia typu A, B oraz C),

* utrzymywanie określonej ilości wyrobów P... w swojej stałej ofercie (tj. w gotowości do sprzedaży), bez względu na aktualny popyt na dane kategorie towarów P..., czy też ilość dostępnych na rynku towarów substytucyjnych wobec towarów Spółki (np. w ramach wynagrodzenia typu A oraz B),

* konkretne działania marketingowe oraz promocyjne podejmowane przez Odbiorców, polegające w szczególności na świadczeniu różnorodnych usług, m.in. usług w zakresie ekspozycji asortymentu Spółki na terenie placówek handlowych lub umieszczania czytelnych informacji dotyczących cen asortymentu Spółki (w ramach wynagrodzenia typu D).

Podsumowując powyższe, zdaniem Spółki, nie ulega wątpliwości, że opisane w analizowanym stanie faktycznym płatności dokonywane przez nią na rzecz Odbiorców (tj. wynagrodzenie typu A, B, C oraz D) stanowią w każdym przypadku ekwiwalent określonego świadczenia ze strony Odbiorców, dokonywanego na rzecz Spółki. Tym samym płatności te należy dla celów rozliczenia podatku VAT traktować jako wynagrodzenie należne Odbiorcom z tytułu wykonywania przez nich określonych usług na rzecz P..., podlegających opodatkowaniu VAT zgodnie z art. 8 ust. 1 w zw. z art. 5 ustawy o VAT.

3.

Prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z płatnościami na rzecz Odbiorców

Zgodnie z ogólna zasadą wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Natomiast w świetle art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi, co do zasady, suma kwot określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

W drodze wyjątku od przytoczonych powyżej zasad, zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku VAT, nie stanowi podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktura dokumentująca transakcję, która nie podlega opodatkowaniu lub jest zwolniona od podatku.

Mając na uwadze kwalifikację czynności wynagradzanych przez P... jako odpłatnych usług, jak również art. 106 ust. 1 ustawy o podatku VAT, nie ulega wątpliwości, że świadczenie usług przez Odbiorców - jako czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem VAT - powinna zostać udokumentowana poprzez wystawienie faktury VAT przez Odbiorców.

Konsekwentnie, biorąc pod uwagę fakt, iż usługi nabywane przez Spółkę od Odbiorców są wykorzystywane przez nią do prowadzenia działalności gospodarczej, która podlega opodatkowaniu podatkiem VAT (tj. do sprzedaży wyrobów), P... stoi na stanowisku, że przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na wspomnianych fakturach Odbiorców, zgodnie z zasadami ogólnymi przewidzianymi w ustawie o podatku VAT.

Jednocześnie, zdaniem Spółki, dla określenia zakresu przysługującego jej prawa do odliczenia nie znajdzie zastosowania art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku VAT. Regulacja ta dotyczy bowiem tylko tych faktur, które dokumentują czynności niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT lub zwolnione z opodatkowania tym podatkiem, co jednak nie ma miejsca w stanie faktycznym będącym przedmiotem niniejszego wniosku.

Mając na uwadze powyższe, Spółka wnosi o potwierdzenie prawidłowości wskazanego powyżej stanowiska.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Jednocześnie informuję, że z uwagi na to, iż ilość stanów faktycznych zawartych we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej jest mniejsza niż ilość wniesionych opłat, kwota w wysokości 225 zł stanowi nadpłatę i podlega zwrotowi zgodnie z § 18 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 czerwca 2006 r. w sprawie gospodarki finansowej jednostek budżetowych, zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych oraz trybu postępowania przy przekształceniu w inną formę organizacyjno-prawną (Dz. U. z 2006 r. Nr 116, poz. 783). Powyższa kwota zostanie zwrócona na numer rachunku bankowego Wnioskodawcy widniejący w dowodzie wpłaty.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl