IPPP1/443-917/08-2/AP - Odliczenie podatku naliczonego z faktury dokumentującej zakup działki przeznaczonej do prowadzenia działalności gospodarczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 czerwca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-917/08-2/AP Odliczenie podatku naliczonego z faktury dokumentującej zakup działki przeznaczonej do prowadzenia działalności gospodarczej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 8 maja 2008 r. (data wpływu 12 maja 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej zakup działki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 maja 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej zakup działki.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Podatnik zakupił działkę nieruchomości niezabudowanej w postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym przez Komornika Sądowego. Faktura dokumentująca ww. sprzedaż została wystawiona zgodnie z postanowieniem sądu na Podatnika - będącego czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz na małżonka - podatnika, który takim podatnikiem nie jest. Na fakturze znajdują się pełne dane Podatnika (w tym numer NIP) oraz małżonka. Faktura zawiera naliczony podatek VAT. Ww. działka została zakupiona do wspólnego majątku małżeńskiego Podatnika oraz jego małżonka (Podatnik nie ma rozdzielności majątkowej małżeńskiej). Działka jest przeznaczona do prowadzenia działalności gospodarczej Podatnika - wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Podatnikowi, jako czynnemu podatnikowi podatku od towarów i usług przysługuje prawo do odliczenia całego podatku naliczonego z faktury dokumentującej ww. zakup działki w sytuacji, gdy na fakturze oprócz danych Podatnika znajdują się również dane jego małżonka, niebędącego czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług?

Zdaniem Wnioskodawcy przysługuje mu prawo do odliczenia całego podatku naliczonego z tak wystawionej faktury. Zgodnie z art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikowi tego podatku w zakresie, w jakim nabywane przez niego towary i usługi służą wykonywaniu czynności opodatkowanych, przysługuje mu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Ograniczenia w prawie obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zostały wymienione w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług. Katalog tych ograniczeń jest katalogiem zamkniętym i wśród wyłączeń nie ma sytuacji opisanej przez Podatnika.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy).

Faktura będąca podstawą do odliczenia, winna zawierać elementy wymienione w § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r. Nr 95, poz. 798 z późn. zm.).

Analizując stan faktyczny opisany we wniosku oraz przytoczone powyżej przepisy, stwierdzić należy, iż jeżeli wyłącznie Wnioskująca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług prowadzącym działalność gospodarczą, zakupiona nieruchomość służy prowadzonej działalności, a faktura otrzymana przez Podatnika z tytułu nabycia przedmiotowej nieruchomości zawiera numer NIP Wnioskującej, będzie Jej przysługiwało prawo do odliczenia wynikającego z niej podatku naliczonego w zakresie, w jakim wydatek nią udokumentowany wykorzystywany jest do wykonywania czynności opodatkowanych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl