IPPP1-443-905/09-4/MP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 listopada 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-905/09-4/MP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 8 września 2009 r. (data wpływu 21 września 2009 r.), uzupełnionym w dniu 5 października 2009 r. za wezwanie tut. organu z dnia 28 września 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług szkolenia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 września 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług szkolenia.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony w dniu 5 października 2009 r. (data wpływu 8 października 2009 r.)

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka z o.o. jest wiodącym dostawcą rozwiązań informatycznych klasy ERP w Polsce, producentem rozwiązań finansowo - księgowych a także zarządzania dla małych i średnich przedsiębiorstw. Standardowym produktem jest program S... a także usługi telefonicznego wsparcia technicznego jak i indywidualna opieka serwisowa a także szkolenia.

Spółka z o.o. prowadzi również szkolenia "miękkie" takie jak: profesjonalna obsługa klienta, umiejętności prowadzenia prezentacji, negocjacje, telesprzedaż, zarządzanie projektami itp. Usługi te są sprzedawane klientom zewnętrznym w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Szkolenia prowadzone są przez trenerów (pracowników Spółki), posiadających licencje.

Ośrodek Standardów Klasyfikacji w Łodzi, Departament Metodologii, Standardów i Rejestrów GUS, zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług zakwalifikował te usługi szkoleniowe do usług polegających na prowadzeniu szkoleń w zakresie oprogramowania komputerowego niezwiązanych z jego sprzedażą oraz szkoleń w zakresie profesjonalnej obsługi klienta, umiejętności prowadzenia prezentacji, telesprzedaży, zarządzania projektami itp. - PKWiU 80.42.20-00.00 "Usługi w zakresie pozostałych form kształcenia".

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy szkolenia mieszczące się w PKWiU 80.42.20-00.00 są na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Wnioskodawca, opierając się na kwalifikacji Głównego Urzędu Statystycznego uważa, że szkolenia przedstawione w opisie sytuacji faktycznej powinny być zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

W przypadku, gdy usługi promocyjne są świadczone jako część całej usługi powinna być stosowana stawka jednolita przyporządkowana do usługi zasadniczej. Głównym celem warsztatów jest edukacja w zakresie umiejętności prowadzenia prezentacji, negocjacje, telesprzedaż, zarządzania projektami itp., mające na celu ustawiczny rozwój i podnoszenie kwalifikacji zawodowych.

Opisane usługi można w całości zakwalifikować do grupy PKWiU 80.42.20 - 00.00 "usługi w zakresie pozostałych form kształcenia, które zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT są objęte stawką "zwolnione".

Podobne stanowisko zaprezentował Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku w swoim postanowieniu w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 24 listopada 2005 r. (sygn. akt II USPPI/443/334a/257/05/JR).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W myśl natomiast art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Na podstawie art. 8 ust. 3 ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Klasyfikacją, do której odwołują się przepisy ustawy o VAT jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU). Zgodnie z § 3 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.), do celów podatku od towarów i usług stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług, wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.), nie dłużej jednak niż do 31 grudnia 2009 r.

Co do zasady stawka podatku - na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy - wynosi 22%. Oznacza to, że wymienioną wyżej stawkę należy stosować, jeżeli brak jest przepisu szczególnego określającego obniżoną stawkę podatku lub zwolnienie od podatku, przy czym przepisy takie zawiera zarówno ustawa, jak też rozporządzenia wykonawcze do ustawy.

Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 7 tego załącznika, tj. w "wykazie usług zwolnionych od podatku" wymienione zostały usługi o symbolu PKWiU ex 80 - "usługi w zakresie edukacji". Stosownie do objaśnień zawartych w załącznikach do ustawy symbol ex oznacza, że stawka podatku odnosi się tylko do danej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania zwolnienia lub obniżonej stawki podatku VAT tylko do usług należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniającego określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce "nazwa usługi". Zatem, wynikająca z konkretnego załącznika stawka VAT lub zwolnienie dotyczy wyłącznie danej usługi z danego grupowania.

W związku z powyższym, istotnym w przedmiotowej sprawie jest właściwe zaklasyfikowanie wg PKWiU wykonywanych usług przez Wnioskodawcę.

Do grupowania PKWiU ex 80 należy podkategoria PKWiU 80.42.20 obejmująca "usługi w zakresie pozostałych form kształcenia". Ponieważ ustawodawca, w załączniku nr 4 do ustawy przy pozycji 7 usługi w zakresie edukacji o symbolu PKWiU ex 80, nie wymienił żadnych usług dla których zwolnienie to nie ma zastosowania, dlatego też należy uznać, że zwolnienie od podatku dotyczy wszystkich usług objętych grupowaniem PKWiU 80.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka prowadzi szkolenia w zakresie: profesjonalna obsługa klienta, umiejętności prowadzenia prezentacji, negocjacje, zarządzanie projektami itp. Szkolenia prowadzone są przez pracowników Spółki posiadających licencję i sprzedawane klientom zewnętrznym w celu podnoszenia ich kwalifikacji zawodowych. Spółka wyjaśniła, iż świadczone przez nią usługi sklasyfikowane są pod symbolem PKWiU 80.42.20 -00.00 "Usługi w zakresie pozostałych form kształcenia".

Wobec powyższego należy stwierdzić, iż świadczone przez Spółkę usługi o ile są, jak wskazał Wnioskodawca, sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU ex 80 "Usługi w zakresie edukacji", korzystać będą ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, jako wymienione w poz. 7 załącznika nr 4 do ustawy.

Podkreślić należy, że analiza prawidłowości dokonanej przez Wnioskodawcę klasyfikacji usług do właściwego grupowania statystycznego, nie mieści się w ramach określonych przepisem art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego przedmiotowej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego.

Zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), wg zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach. W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania, podatnik może zwrócić się o udzielenie informacji w tym zakresie do uprawnionego organu statystycznego - Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi (ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź).

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedmiotowym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl