IPPP1/443-902/09-2/IG - Możliwość obniżenia przez spółkę podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego zawartego w fakturach wystawionych i otrzymanych w okresie poprzedzającym wykonanie usługi udokumentowanej tymi fakturami.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 grudnia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-902/09-2/IG Możliwość obniżenia przez spółkę podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego zawartego w fakturach wystawionych i otrzymanych w okresie poprzedzającym wykonanie usługi udokumentowanej tymi fakturami.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 16 września 2009 r. (data wpływu 21 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia w całości podatku naliczonego wynikającego z faktury związanej z nabyciem usług świadczonych w okresie wykraczającym poza okres rozliczeniowy, w którym otrzymano fakturę, w kwartale/miesiącu otrzymania tej faktury - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 września 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia w całości podatku naliczonego wynikającego z faktury związanej z nabyciem usług świadczonych w okresie wykraczającym poza okres rozliczeniowy, w którym otrzymano fakturę, w kwartale/miesiącu otrzymania tej faktury.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka nabywa usługi, które obejmują okres przekraczający jeden okres rozliczeniowy w podatku od towarów i usług (w przypadku Spółki aktualnie kwartał, a uprzednio miesiąc). Wystawione przez świadczących usługi faktury obejmują w zasadzie okres jednego roku i dotyczą, przykładowo, usług:

a.

abonament roczny za prawo użytkowania domeny,

b.

abonament roczny za utrzymywanie na serwerze tej domeny (hosting),

c.

abonament roczny za prawo korzystania z oprogramowania L czy prawo europejskie,

d.

reklama utrzymywana na obcym serwerze.

W niektórych przypadkach, choć faktura obejmowała cały okres świadczenia usługi, jej zapłata rozkładana była na kilka rat.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółce przysługuje w kwartale/miesiącu otrzymania faktury prawo do odliczenia w całości podatku naliczonego wynikającego z tej faktury związanego z nabyciem usług świadczonych w okresie wykraczającym poza okres rozliczeniowy, w którym otrzymano fakturę.

Zdaniem wnioskodawcy zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - dalej jako "uptu", prawo do obniżenia podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. W myśl art. 86 ust. 11 uptu (brzmienie aktualne): jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Z kolei, zgodnie z art. 86 ust. 12 uptu w przypadku otrzymania faktury, o której mowa w ust. 2 pkt 1 lit. a) lub lit. c), przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo wykonaniem usługi, prawo do obniżenia podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi. Polskie przepisy o podatku od towarów i usług nie definiują terminu "chwila wykonania usługi": czy ustawodawca ma na myśli moment rozpoczęcia świadczenia usługi, każdy dzień jej świadczenia, każdy okres rozliczeniowy w podatku od towarów i usług jej świadczenia, czy też definitywne zakończenie świadczenia usługi.

Należy w tym miejscu podnieść, iż podstawową zasadą sytemu podatku od towarów i usług jest jego neutralność. Znajduje to swój szczególny wyraz w art. 167 Dyrektywy 2006/112/WE Rady w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, który stanowi: prawo do odliczenia powstaje w momencie, gdy podatek, który podlega odliczeniu, staje się wymagalny". W związku z tym, jeżeli w tym samym okresie rozliczeniowym świadczący usługę staje się zobowiązany do odprowadzenia podatku od towarów i usług, to dla zachowania neutralności tego podatku nabywcy usługi powinno przysługiwać prawo do jego odliczenia za ten sam okres rozliczeniowy. Zasadnym w tym kontekście jest więc twierdzenie, iż powołany uprzednio przepis art. 86 ust. 12 uptu należy rozumieć tak, iż "chwilą wykonania usługi" jest okres rozliczeniowy, w którym wobec świadczącego usługę powstaje obowiązek odprowadzenia podatku od towarów i usług (okres rozliczeniowy, w którym Spółka otrzymuje fakturę).

Dostawca usług wyszczególniając na fakturze wartość usługi i okres jej świadczenia jest zobowiązany do odprowadzenia podatku należnego wykazanego na tej fakturze do urzędu skarbowego. Oznacza to, iż Spółka jako odbiorca faktury odliczając podatek naliczony w rozliczeniu za kwartał/miesiąc otrzymania faktury nie narusza zasady neutralności podatku VAT. Reasumując, w przypadku gdy podatnik otrzyma fakturę dokumentującą usługi świadczone w okresie kilku kolejnych miesięcy, która została wystawioną z góry na początku okresu świadczenia usługi, odliczenie podatku naliczonego może nastąpić w rozliczeniu za okres, w którym faktura została otrzymana przez Spółkę.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Natomiast zgodnie z uregulowaniami art. 86 ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7:

1.

suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

a.

z tytułu nabycia towarów i usług,

b.

potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,

c.

od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

d.

z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Terminy, w których powstaje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego ustawodawca określił w art. 86 ust. 10-13 cyt. ustawy o VAT.

Stosownie do postanowień 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Przepis art. 86 ust. 11 ww. ustawy stanowi, że jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Natomiast wg art. 86 ust. 12 cytowanej ustawy, w przypadku otrzymania faktury, o której mowa w ust. 2 pkt 1 lit. a) lub lit. c), przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi. Art. 86 ust. 12a stanowi, że przepisu ust. 12 nie stosuje się do przypadków gdy: faktura dokumentuje czynności, od których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9-11;

*

nabycie prawa do dysponowania towarem jak właściciel lub wykonanie usługi nastąpiło przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej, w której podatnik dokonał obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury.

Z powyższych regulacji wynika, iż podstawową zasadą dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego, jest związek tego podatku z wykonywaniem czynności opodatkowanych przez podatnika tego podatku.

A zatem odliczenie podatku naliczonego to przysługujące zarejestrowanemu czynnemu podatnikowi podatku od towarów i usług całkowite bądź częściowe prawo do obniżenia kwoty podatku należnego dotyczącego opodatkowanych dostaw towarów i świadczenia usług o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim nabywane lub importowane towary i usługi są lub będą w przyszłości wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Przywołany powyżej art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. b) cyt. ustawy o VAT stanowi, iż kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego.

W świetle art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a) ustawy o VAT, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane - w części dotyczącej tych czynności.

Przepis art. 19 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, że obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Jeżeli wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury nie później niż w 7. dniu, licząc od dnia wykonania usługi (ust. 4 art. 19 ustawy o VAT). W myśl przepisu art. 19 ust. 5 ww. ustawy, ust. 4 stosuje się odpowiednio do faktur za częściowe wykonanie usługi.

Natomiast zgodnie z art. 19 ust. 11 cyt. ustawy, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Szczegółowe zasady regulujące kwestię wystawiania faktur, danych, które powinny zawierać, oraz sposobu i okresu przechowywania faktur VAT dokumentujących otrzymywanie zaliczek regulują przepisy Rozdziału 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337). § 9 rozporządzenia stanowi, że fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. W myśl § 10 ust. 1 ww. rozporządzenia, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3. Fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności (zaliczkę, przedpłatę, zadatek lub ratę), o czym stanowi § 10 ust. 1 cyt. wyżej rozporządzenia.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka nabywa usługi, które obejmują okres przekraczający jeden okres rozliczeniowy w podatku od towarów i usług (w przypadku Spółki aktualnie kwartał, a uprzednio miesiąc). Wystawione przez świadczących usługi faktury obejmują w zasadzie okres jednego roku i dotyczą, przykładowo, usług: (a) abonament roczny za prawo użytkowania domeny, (b) abonament roczny za utrzymywanie na serwerze tej domeny (hosting), (c) abonament roczny za prawo korzystania z oprogramowania LEX OMEGA czy prawo europejskie, (d) reklama utrzymywana na obcym serwerze. W niektórych przypadkach, choć faktura obejmuje cały okres świadczenia usługi, jej zapłata jest rozkładana na kilka rat.

Z wniosku i z kontekstu zadanego pytania wynika, że faktury są wystawiane w trakcie roku podatkowego, w którym są świadczone dane usługi. Faktury te są wystawiane za okres całego danego roku kalendarzowego.

Przede wszystkim należy zauważyć, że wykładnia systemowa i funkcjonalna przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wskazuje, że samo wystawienie faktury przed wykonaniem świadczenia nie powinno rodzić obowiązku podatkowego w trybie art. 19 ust. 4 ustawy o VAT. Wyjątkiem od tej zasady jest faktura potwierdzająca dokonanie przedpłaty, zaliczki. Taka faktura uprawnia do odliczenia podatku naliczonego na zasadach ogólnych.

Z powyższego wynika zatem zasada ogólna, że okres rozliczeniowy, w którym nabywca usługi może dokonać odliczenia podatku naliczonego uzależniony jest od wypełnienia obowiązku usługodawcy, jakim jest wykonanie usługi na rzecz usługobiorcy i wystawienie faktury potwierdzającej wykonanie usługi (jeżeli wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą).

Zasada ta nie jest spełniona w przypadku, gdy fakturę nabywca usług otrzymał przed wykonaniem usługi, a także w szczególnych przypadkach powstania obowiązku podatkowego. Jeśli faktura została otrzymana wcześniej, to podatnik nie może jeszcze dokonać obniżenia podatku. Prawo to zostaje zawieszone do czasu, aż usługa którą dokumentuje faktura, zostanie wykonana. Po wykonaniu usługi podatnik odlicza podatek z tej faktury w rozliczeniu za właściwy miesiąc lub kwartał.

Bez wątpienia należy uznać związek prawa do odliczenia podatku naliczonego z powstaniem obowiązku podatkowego u usługodawcy. Jednakże związek ten jest bezpośredni jedynie w takiej sytuacji gdy faktura za wykonane usługi została wystawiona w prawidłowym terminie.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, iż powiązanie momentu powstania obowiązku z chwilą wystawienia faktury (jeżeli wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą) z prawem do odliczenia podatku naliczonego, może mieć miejsce jedynie w sytuacji wystawienia faktury potwierdzającej wykonanie usługi bądź też faktury potwierdzającej dokonanie zapłaty zaliczki (przedpłaty).

Jak już wcześniej wskazano sama faktura nie tworzy prawa do odliczenia, zaś to prawo do odliczenia nie znajduje zastosowania w przypadku podatku, który podlega zapłaceniu wyłącznie z tego powodu, że został wykazany na fakturze, (podniósł to także Europejski Trybunał Sprawiedliwości w sprawie C-342/87 Genius Holding BV v. Staatssecretaris van Financiën).

W myśl cyt. art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a) ustawy o VAT, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury w przypadku gdy stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane - w części dotyczącej tych czynności. Zatem prawo do odliczenia może dotyczyć wyłącznie tych czynności, które faktycznie zostały dokonane - przysługuje ono tylko wówczas, gdy podatek naliczony związany jest z faktycznie dokonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Z powyższego przepisu wynika, że uprawnienia do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie ma wtedy, gdy wystawione faktury w rzeczywistości nie odzwierciedla wykonanych czynności. W szczególności zaś gdy zdarzenie gospodarcze w ogóle nie zaistniało, zaistniało w innej niż wskazano dacie. Zatem prawo do obniżenia podatku należnego jest związane z nabyciem usług i jest uwarunkowane rzeczywistym wykonaniem usługi.

Zaznaczyć w tym miejscu należy, iż faktury opisane we wniosku wystawione z "góry" w trakcie trwającego roku i obejmujące usługi świadczone do końca roku, nie dokumentują wykonanych usług lecz usługi w trakcie wykonywania, gdyż jak opisano wcześniej faktury dotyczą okresu całego roku. Zatem de facto, wystawione przez kontrahenta dla wnioskodawcy faktury dotyczą czynności, które nie zostały jeszcze dokonane w całości.

Chociaż ustawa o VAT nie zawiera definicji pojęcia świadczenia usług o charakterze ciągłym, to definicję tę można zbudować na gruncie prawa cywilnego. Doktryna prawa cywilnego wyróżnia świadczenia o charakterze jednorazowym i ciągłym. Świadczenie jest jednorazowe, gdy jego spełnienie wymaga jednorazowego zachowania się. Świadczenie jest natomiast ciągłe, gdy jego spełnienie wymaga jakiegoś zachowania przez pewien czas i gdy ze względu na rodzaj czynności nie może być ono wykonane jednorazowo.

Przyjmując powyższą definicję należy stwierdzić, iż świadczenie ma charakter ciągły wówczas gdy pewien rodzaj zachowania trwa przez określony czas bez przerwy, w sposób stały i powtarzalny.

O tym czy dana usługa została wykonana decyduje jej charakter. Charakter usługi definiuje umowa, z której wynika jakie muszą być podjęte działania w celu wykonania umowy. Z opisu sytuacji w złożonym wniosku wynika, że świadczone usługi zostaną w całości wykonane dopiero z końcem roku.

Z opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wynika że przedmiotowe faktury są wystawiane w trakcie okresu świadczenia usług - roku kalendarzowego (więc nie dokumentują wykonania opisanych usług) oraz nie są związane z dokonywanymi przez wnioskodawcę płatnościami. W doktrynie prawa przyjmuje się, iż pod pojęciem wykonania usługi należy rozumieć dokonanie tych działań lub zaniechań przez usługodawcę (bezpośredniego lub pośredniego) na rzecz usługobiorcy, które zgodnie z zawartą umową stanowią wykonanie zobowiązań przez usługodawcę (usługa jest wykonana, gdy usługodawca zrealizował wszystkie czynności składające się na określony rodzaj usługi w określonym okresie czasu).

W celu udzielenia odpowiedzi na pytanie Wnioskodawcy konieczne jest również ustalenie, czy faktury, o których mowa we wniosku są fakturami zaliczkowymi.

Zgodnie z przywołanym już art. 19 ust. 11 cyt. ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zaliczki bądź zadatku, w tej części. Cytowane przepisy rozporządzenia Ministra Finansów wskazują na obowiązek wystawienia faktury VAT dokumentującej otrzymanie zaliczki, w terminie 7 dni od dnia jej uzyskania tj. obowiązek ciążący na usługodawcy, który otrzyma zaliczkę przed wykonaniem usługi oraz na zasadę, iż u usługobiorcy prawo do odliczenia powstanie w momencie powstania obowiązku podatkowego u usługodawcy (z chwilą otrzymania zaliczki).

Jak wynika z powyższego zapłata zaliczki (przedpłaty) powoduje powstanie obowiązku podatkowego u usługodawcy.

Należy zauważyć, iż jeżeli strony ustaliły w umowie płatność z "góry" za usługę i umowa ta jest w tym zakresie wykonywana, to znaczy że strony umówiły się na zapłacenie całej należności przed wykonaniem usługi. Tym samym faktura powinna potwierdzać dokonanie zaliczki (przedpłaty). Taka faktura uprawniałaby do dokonania odliczenia podatku naliczonego na zasadach ogólnych, gdyż do takiej faktury (kwoty w niej wykazanej) powstał już obowiązek podatkowy.

Jeżeli zatem usługodawca, po otrzymaniu od Wnioskodawcy zaliczki, wystawi faktury VAT zaliczkowe, w terminach wskazanych w § 14 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia i w sposób prawidłowy ustali moment powstania obowiązku podatkowego, to Wnioskodawcy przysługiwałoby prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, wynikający z faktur VAT zaliczkowych.

Jednakże w przedstawionym stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym taka sytuacja nie wystąpiła. Otrzymane faktury nie dokumentują otrzymanych zaliczek ani nie dokumentują faktycznie wykonanych usług. Usługi, o których mowa we wniosku nie są także usługami, co do których ma zastosowanie szczególny obowiązek podatkowy wynikający z przepisu art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9-11 ww. ustawy o VAT, tak więc u Wnioskodawcy nie znajdzie zastosowania art. 86 ust. 12a ustawy.

W związku z tym otrzymanie przez wnioskodawcę przedmiotowych faktur, nie powoduje automatycznie, iż u otrzymującego te faktury powstaje prawo do odliczenia podatku naliczonego w miesiącu/kwartale ich otrzymania. W takim bowiem przypadku prawo do odliczenia zostaje zawieszone do czasu faktycznego wykonania usługi.

Powyższe zasady są zgodne z uregulowaniami zawartymi w Dyrektywie 2006/112/WE Rady w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej

Reasumując, przepisy ustawy o VAT oraz przepisy wykonawcze do tej ustawy wskazują jakie zdarzenia podatnik jest zobowiązany dokumentować poprzez wystawienie faktury VAT a także wskazują odpowiednie terminy, w jakich należy ten obowiązek wykonać.

Jak już wskazano w niniejszej interpretacji, z przepisami tymi korespondują uregulowania kształtujące prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z otrzymanych faktur tj. przepisy określające zakres tego prawa oraz w jakich sytuacjach i odpowiednio, w jakich terminach podatnik może to prawo zrealizować, jak również wskazujące expressis verbis przypadki, kiedy prawo do odliczenia podatku naliczonego podatnikowi nie przysługuje.

Wprawdzie ustawodawca nie zdefiniował pojęcia "wykonanie usługi" jednakże w art. 86 ust. 12 ustawy o VAT wyraźnie wskazał, że otrzymanie faktury jest odrębnym zdarzeniem od wykonania usługi, bowiem może wyprzedzić czasowo wykonanie usługi. Skoro zatem można otrzymać fakturę, przed wykonaniem usługi, to oznacza, że nie można tych zdarzeń utożsamiać. Wykonanie usługi musi wynikać z innych okoliczności niż otrzymanie faktury.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny i zdarzenie przyszłe oraz obowiązujący w tym zakresie stan prawny stwierdzić należy, iż faktury, o których mowa we wniosku nie są fakturami zaliczkowymi, ponieważ nie dokumentują dokonanych przez Wnioskodawcę wpłat zaliczek (przedpłat). W konsekwencji tego w przedmiotowej sytuacji brak związku prawa Wnioskodawcy do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z wyżej opisanych faktur z momentem powstania obowiązku podatkowego u usługodawcy. Tym samym Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT zawartego w przedmiotowych fakturach już w okresie, w którym zostały otrzymane lecz dopiero z chwilą wykonania usługi na podstawie art. 86 ust. 12 ustawy w powiązaniu z ust. 11 tego artykułu.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl