IPPP1-443-9/11-2/MP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 lutego 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-9/11-2/MP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 28 grudnia 2010 r. (data wpływu 3 stycznia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku podatkowego z tytułu czynszu inicjalnego wynikającego z zawartej umowy leasingu operacyjnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 stycznia 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku podatkowego z tytułu czynszu inicjalnego wynikającego z zawartej umowy leasingu operacyjnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka S.A. (dalej: Spółka, Wnioskodawca) oferuje rozwiązania finansowe w zakresie leasingu. Zawiera m.in. umowy leasingu operacyjnego. Stosownie do ich treści leasingobiorca we wskazanym w umowie terminie zobowiązany jest do zapłaty opłaty wstępnej. Wysokość czynszu inicjalnego stanowi określony w umowie% wartości przedmiotu leasingu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu podatku VAT w związku z zapłatą czynszu inicjalnego wynikającego z zawartej umowy leasingu operacyjnego.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Na gruncie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), dalej: ustawa o VAT, leasing operacyjny traktowany jest jako świadczenie usług. Wynika to z zapisów umowy, które nie przewidują, iż w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty, prawo własności zostanie przeniesione na korzystającego.

Ustawodawca w zakresie umów leasingu operacyjnego przewidział szczególny moment powstania obowiązku podatkowego. Stosownie do art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia w kraju usług najmu, dzierżawy, leasingu oraz usług o podobnym charakterze, a także usług ochrony osób, ochrony, przechowywania i dozoru mienia, usług w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego oraz usług stałej obsługi biurowej i prawnej powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, ale nie później niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze.

Powyższa regulacja ma zastosowanie jedynie do usług najmu, dzierżawy, leasingu oraz usług o podobnym charakterze, które nie spełniają warunków uznania ich za dostawę towarów. Podatek VAT w leasingu operacyjnym pobierany jest więc sukcesywnie od każdej z rat leasingowych. Obowiązek podatkowy z tytułu rat leasingu powstaje na zasadach określonych w art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o VAT.

Obowiązek zapłaty tzw. czynszu inicjalnego wynika z ogólnych warunków leasingu, które stanowią część składową umowy leasingu. Zgodnie z ich treścią opłata wstępna jest wymagana w terminie 7 dni licząc od dnia zawarcia umowy leasingu. Czynsz zerowy stanowi jedną z rat leasingowych. Przepisy prawa nie wymagają by poszczególne raty leasingowe były równe. Elastyczny charakter umowy leasingu pozwala na to, by kształtować poziom okresowych rat na zmiennym poziomie.

Spółka wystawia faktury VAT z tytułu opłaty wstępnej na podstawie § 11 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie maja zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Obowiązek w zakresie podatku VAT należnego rozpoznawany jest zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o VAT tj. z chwilą otrzymania części lub całości zapłaty, nie później niż z upływem terminu płatności określonego na fakturze lub umowie. Zdaniem Spółki, wyżej wskazany przepis będzie miał zastosowanie do ustalenia momentu postania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymania opłaty wstępnej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zakres tych czynności został zdefiniowany w art. 7 i art. 8 cyt. ustawy. Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Ogólna zasada dotycząca powstania obowiązku podatkowego została zawarta w art. 19 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 21 ust. 1. Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub usługi - art. 19 ust. 4.

Stosownie do art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze - z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług najmu, dzierżawy, leasingu, lub usług o podobnym charakterze, a także usług ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia, usług w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego oraz usług stałej obsługi prawnej i biurowej.

W myśl art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, iż Wnioskodawca świadczy usługi leasingu operacyjnego. Stosownie do treści zawieranych umów, leasingobiorca we wskazanym w umowie terminie zobowiązany jest do zapłaty opłaty wstępnej (czynszu inicjalnego) stanowiącego określony w umowie% wartości przedmiotu leasingu. Obowiązek zapłaty czynszu inicjalnego wynika z ogólnych warunków leasingu, które stanowią część składową umowy leasingu. Zgodnie z ich treścią opłata wstępna jest wymagana w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy leasingu. Czynsz zerowy stanowi jedną z rat leasingowych.

Spółka wystawia faktury VAT z tytułu opłaty wstępnej na podstawie § 11 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionych okoliczności sprawy wskazać należy, iż leasing operacyjny traktowany jest w podatku VAT jako usługa, określona w art. 8 ust. 1 ustawy. Za podstawę opodatkowania należy przyjąć kwotę należną z tytułu sprzedaży (ustaloną przez strony cenę) pomniejszoną o kwotę podatku. Kwota należna - stanowiąca podstawę opodatkowania - obejmuje całość świadczenia, wchodzącą w skład elementów kalkulacyjnych ceny. Zatem, w przedmiotowej sprawie podstawę opodatkowania stanowi całość należności z tytułu opłat leasingowych, w tym wszelkie należności ściśle związane z przedmiotem leasingu, na ponoszenie których Strony się umówiły.

Obowiązek podatkowy z tytułu otrzymania opłaty wstępnej (czynszu inicjalnego) powstanie z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze, zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl