IPPP1/443-879/13-2/EK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 2 października 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-879/13-2/EK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 2 września 2013 r. (data wpływu 4 września 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z tytułu transakcji nabycia nieruchomości zabudowanej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 września 2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z tytułu transakcji nabycia nieruchomości zabudowanej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością T. spółka komandytowo-akcyjna (dalej "Wnioskodawca") jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w rozumieniu ustawy dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej "Ustawa VAT").

Wnioskodawca zamierza nabyć w drodze umowy sprzedaży prawo użytkowania wieczystego nieruchomości, stanowiącej działkę gruntu o powierzchni 999 m2 (dalej "Nieruchomość") oraz posadowiony na niej budynek administracyjno-socjalny, stanowiącego odrębny przedmiot własności (dalej "Budynek"). W Budynku nie ma wyodrębnionych lokali stanowiących odrębną własność.

Podmiotem, który sprzeda na rzecz Wnioskodawcy opisaną powyżej Nieruchomość i Budynek jest spółką akcyjną z siedzibą w Polsce będącą czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w rozumieniu Ustawy VAT (dalej "Sprzedawca").

Sprzedawca, w grudniu 2007 r., nabył prawo użytkowania wieczystego Nieruchomości oraz własność Budynku w wyniku połączenia dokonanego w trybie art. 492 5 § 1 pkt 1 kodeksu spółek handlowych poprzez przeniesienie całego majątku innej spółki na Sprzedawcę. Zatem Sprzedawca nabył prawo użytkowania wieczystego Nieruchomości oraz własność Budynku w wyniku połączenia innej spółki ze Sprzedawcą poprzez przeniesienie całego majątku tej innej spółki na Sprzedawcę w zamian za akcje, które Sprzedawca wydał wspólnikom tej innej spółki.

Nabycie przez Sprzedawcę prawa użytkowania wieczystego Nieruchomości oraz własności Budynku nastąpiło w wyniku czynności niepodlegającej podatkowi od towarów i usług ("VAT").

Ta inna spółka, która połączyła się ze Sprzedawcą, nabyła prawo użytkowania wieczystego Nieruchomości oraz własność Budynku w ramach czynności niepodlegającej podatkowi VAT (przed wejściem w życie ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług i podatku akcyzowym).

Ta inna spółka, która połączyła się ze Sprzedawcą, wynajmowała pomieszczenie w Budynku w okresie od 2001 r. do 2007 r. Czynność ta była opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Również Sprzedawca wynajmował pomieszczenie o powierzchni 14 m2 w Budynku w okresie od 2007 r. do 2011 r. Czynność ta była opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Pierwsza kondygnacja Budynku została wybudowana w latach 30 dwudziestego wieku, potem dobudowano kolejne 2 kondygnacje (miało to miejsce przed wejściem w życie ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług i podatku akcyzowym), a następnie Sprzedawca, w okresie od maja 2011 r. poddał Budynek gruntownej modernizacji i rozbudowie, która polegała na:

a.

wyburzeniu wszystkich elementów wewnętrznych niekonstrukcyjnych (ściany działowe, podłogi, posadzki, tynki, stolarka wewnętrzna),

b.

rozbiórce części elementów konstrukcyjnych, w tym wyburzenie konstrukcji 4 piętra, starego szybu windy towarowej, pomocniczej klatki schodowej między piwnicą a parterem, części stropu nad kondygnacją parteru,

c.

wykonaniu nowej konstrukcji budynku i wzmocnienie starej konstrukcji, między innymi w zakresie nadbudowania konstrukcji 4 i 5 piętra, wykonania nowych szybów windowych, wzmocnienia konstrukcji piwnic, częściowego wzmocnienia konstrukcji nadziemnej, montażu stolarki okiennej na nowo wybudowanych kondygnacjach 4 i 5 pietra.

Obecnie nadbudowane kondygnacje 4 i 5 piętra Budynku są w stanie surowym zamkniętym. Wartość nakładów poniesionych przez Sprzedawcę na Budynek przewyższyła dotychczas 30% wartości początkowej Budynku i Sprzedawca był uprawniony do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących poniesienie kosztów tych nakładów. Modernizacja w dalszym ciągu trwa. Budynek nie jest użytkowany i żadne z pomieszczeń w Budynku nie są przedmiotem najmu.

Wnioskodawca prowadzi działalność opodatkowaną podatkiem VAT i nabywana Nieruchomość i Budynek wykorzystywane będą do prowadzenia działalności opodatkowanej podatkiem VAT.

Wnioskodawca oraz Sprzedawca, jeżeli organ podatkowy uzna, że dostawa Budynku i Nieruchomości będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT, na podstawie art. 43 ust. 10 i 11 złożą, przed dniem dokonania dostawy Budynku oraz prawa użytkowania wieczystego Nieruchomości właściwemu dla Wnioskodawcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy tego Budynku zawierające:

1.

nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej Wnioskodawcy oraz Sprzedawcy;

2.

planowaną datę zawarcia umowy dostawy Budynku;

3.

adres Budynku.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Czy dostawa Budynku oraz prawa użytkowania wieczystego Nieruchomości podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów usług według 23% stawki tego podatku i w związku z tym Wnioskodawca będzie uprawniony do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury wystawionej przez Sprzedawcę z tytułu tej dostawy i w stosunku do tej faktury nie zajdą okoliczności określone w art. 88 ust. 3a pkt 2 Ustawy VAT, czy też dostawa będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT.

2. Czy w przypadku gdy w odpowiedzi na pytanie pierwsze czynność dostawy Budynku wraz z prawem wieczystego użytkowania podlegać będzie zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT a Wnioskodawca oraz Sprzedawca, na podstawie art. 43 ust. 10 i 11 Ustawy VAT złożą, przed dniem dokonania dostawy Budynku oraz prawa użytkowania wieczystego Nieruchomości właściwemu dla Wnioskodawcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy tego Budynku dostawa tego Budynku oraz prawa Użytkowania wieczystego Nieruchomości, na której posadowiony jest Budynek podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT według 23% stawki tego podatku i w związku z tym Wnioskodawca będzie uprawniony do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury wystawionej przez Sprzedawcę z tytułu tej dostawy i w stosunku do tej faktury nie zajdą okoliczności określone w art. 88 ust. 3a pkt 2 Ustawy VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej "Ustawa VAT") opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 Ustawy VAT).

Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 7 Ustawy VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również zbycie prawa użytkowania wieczystego.

Zgodnie z art. 29 ust. 5 Ustawy VAT w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Natomiast zgodnie z § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2013 r. poz. 247 z późn. zm.) - zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwałe z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku.

Z powyższych przepisów jednoznacznie wynika, że co do zasady prawo użytkowania wieczystego gruntu będące przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowane są budynki lub budowle posadowione na gruncie, którego prawo użytkowania wieczystego jest zbywane. Oznacza to, że w sytuacji, gdy dostawa budynku, budowli lub ich części jest opodatkowana podatkiem VAT (korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT), również sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu będzie opodatkowana podatkiem VAT (korzystała ze zwolnienia od podatku VAT).

Zatem w przedmiotowej sprawie, jeśli dostawa Budynku będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT, to również dostawa prawa użytkowania wieczystego Nieruchomości, na której posadowiony jest Budynek będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT, według tej samej stawki tego podatku.

W związku z tym należy rozstrzygnąć, czy dostawa Budynku będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

Co do zasady, odpłatna dostawa towarów (a zatem również budynków) podlega opodatkowaniu według stawki 23% (stosownie do art. 146a pkt 1 Ustawy VAT, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f tej ustawy, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110 wynosi 23%).

Jednakże w przypadku dostawy budynków ustawodawca ustanowił wyjątki na podstawie, których odpłatna dostawa budynków jest zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT.

Mianowicie, zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT podlega, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT, dostawa budynków, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zgodnie art. 2 pkt 14 Ustawy VAT, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej;

Z przepisu tego wynika zatem, że aby nastąpiło pierwsze zasiedlenie, musi dojść do oddania budynków (budowli lub ich części), do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

Zgodnie natomiast z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa jest w omówionym powyżej art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Z przytoczonych powyżej przepisów wynika, iż aby sprzedaż nieruchomości mogła korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy, muszą być spełnione łącznie dwa warunki wskazane w tym artykule tj. sprzedającemu nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu budynków i budowli, oraz sprzedający nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Jednak art. 43 ust. 7a Ustawy o VAT wskazuje, iż dostawa budynków budowli lub ich części może korzystać ze zwolnienia od podatku także wówczas, gdy nie zostanie spełniony warunek przewidziany w art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. b tej ustawy, dotyczący wydatków poniesionych na ulepszenie. Ma to miejsce wówczas, gdy budynek był wykorzystywany w stanie ulepszonym przez podatnika do czynności opodatkowanych przez okres co najmniej 5 lat.

Jak wskazano w opisie stanu faktycznego, Sprzedawca wynajmował pomieszczenie o powierzchni 14 m2 w Budynku w okresie od 2007 r. do 2011 r. Czynność ta była opodatkowana podatkiem od towarów i usług. W Budynku nie ma wyodrębnionych lokali stanowiących odrębną własność. Oznacza to, że wynajęcie pomieszczenia w Budynku było oddaniem tego Budynku do użytkowania w wykonaniu czynności podlegającej opodatkowaniu, a zatem stanowiło pierwsze zasiedlenie w rozumieniu art. 2 pkt 14 Ustawy VAT.

Jednakże, od 2011 r. Budynek poddany jest trwającej do dnia dzisiejszego modernizacji, a poniesione nakłady na tę modernizację przekroczyły dotychczas 30% wartości początkowej Budynku. Biorąc pod uwagę przytoczoną powyżej treść art. 2 pkt 14 Ustawy VAT, poniesienie nakładów w takiej wysokości na modernizację Budynku oznacza, iż dostawa Budynku wskazana w opisie stanu faktycznego będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, o czym mowa jest w art. 43 ust. 1 pkt 10 pkt a) Ustawy o VAT. Zatem dostawa tego Budynku nie będzie zwolniona z opodatkowania.

Dostawa Budynku będzie dostawą podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT według 23% stawki podatku, a ponieważ Budynek posadowiony jest na Nieruchomości, której prawo użytkowania wieczystego ma być sprzedane Wnioskodawcy wraz z Budynkiem, to również sprzedaż prawa użytkowania wieczystego Nieruchomości będzie opodatkowane podatkiem VAT według 23% stawki tego podatku.

Wnioskodawca zatem, na podstawie art. 86 ust. 1 Ustawy VAT, uprawniony do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury, którą Sprzedawca wystawi na jego rzecz w związku z dostawą Nieruchomości oraz Budynku i w stosunku do tej faktury nie zajdą okoliczności określone w art. 88 ust. 3a pkt 2 Ustawy VAT, zgodnie z którym nie stanowi podstawy do obniżenia podatku należnego faktura, gdy transakcja udokumentowana tą fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy dostawa Budynku oraz prawa użytkowania wieczystego Nieruchomości będzie opodatkowana 23% stawką podatku VAT. Jednocześnie dostawa Budynku wraz z prawem użytkowania wieczystego Nieruchomości nie może korzystać ze zwolnienia opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a Ustawy o VAT jako, że Sprzedawca poniósł wydatki na ulepszenie Budynku, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a wartość tych wydatków była wyższa niż 30% wartości początkowej tego Budynku. Zatem, na podstawie art. 86 ust. 1 Ustawy VAT, Wnioskodawca będzie uprawniony do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury, którą Sprzedawca wystawi na jego rzecz w związku z dostawą Nieruchomości oraz Budynku i w stosunku do tej faktury nie zajdą okoliczności określone w art. 88 ust. 3a pkt 2 Ustawy VAT, zgodnie z którym nie stanowi podstawy do obniżenia podatku należnego faktura, gdy transakcja udokumentowana tą fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Wnioskodawca uważa, że w przypadku gdyby powyższe stanowisko było błędne, i jednak dostawa Budynku i Nieruchomości podlegałaby zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT (zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 10a Ustawy o VAT nie może mieć, zdaniem Wnioskodawcy, zastosowania z uwagi na poniesienie przez Wnioskodawcę wydatków na modernizację Budynku w wysokości przekraczającej 30% jego wartości początkowej) to w przypadku, gdy Wnioskodawca oraz Sprzedawca, na podstawie art. 43 ust. 10 i 11 Ustawy VAT złożą, przed dniem dokonania dostawy Budynku oraz prawa użytkowania wieczystego Nieruchomości właściwemu dla Wnioskodawcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy tego Budynku dostawa tego Budynku oraz prawa Użytkowania wieczystego Nieruchomości, na której posadowiony jest Budynek podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT według 23% stawki tego podatku. W takim przypadku Wnioskodawca będzie uprawniony do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury, którą Sprzedawca wystawi na jego rzecz w związku z dostawą Nieruchomości oraz Budynku i w stosunku do tej faktury nie zajdą okoliczności określone w art. 88 ust. 3a pkt 2 Ustawy VAT, zgodnie z którym nie stanowi podstawy do obniżenia podatku należnego faktura, gdy transakcja udokumentowana tą fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Towarami, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie natomiast z art. 7 ust. 1 pkt 6 i 7 tej ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel w tym również: oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste a także zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

Odpłatna dostawa towarów według art. 2 pkt 22 ustawy mieści się w definicji sprzedaży.

Co do zasady stosownie do art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ww. ustawy stawka podatku w okresie od 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. wynosi 23% z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 oraz art. 146f.

Przy czym ustawodawca od powyższej zasady ustanowił szereg wyjątków, stosując stawki obniżone oraz zwolnienia od podatku.

Należy przy tym podkreślić, że zwolnienia od podatku mają charakter wyjątkowy i powinny być traktowane jako odstępstwo od ogólnej zasady opodatkowania każdej odpłatnej dostawy. Zatem pojęcia używane do określenia zwolnień, o których mowa w art. 43 ustawy, należy interpretować ściśle.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

W myśl natomiast art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa powyżej, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Przy czym warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat (art. 43 ust. 7a ustawy o VAT).

W tym miejscu należy zauważyć, że zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, przez pierwsze zasiedlenie - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Natomiast na mocy § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: z. U. z 2013 r. Nr 73, poz. 392 z późn. zm.), zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku.

Z powyższych przepisów wynika, iż dostawa nieruchomości lub ich części, co do zasady, korzysta ze zwolnienia z podatku VAT. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia nie minęły co najmniej dwa lata. Przy czym powyższe wykluczenie doznaje ograniczenia, gdyż dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia również może korzystać ze zwolnienia w sytuacji, gdy w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego i równocześnie dostawca nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Analizując powołaną definicję pierwszego zasiedlenia stwierdzić należy, iż aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu obiekt lub jego część musi zostać oddany do użytkowania, a ponadto czynność ta powinna podlegać opodatkowaniu. Z powyższej definicji wynika więc, że oddanie do użytkowania powinno nastąpić w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu, a za taką należy uznać m.in. umowę sprzedaży, najmu czy dzierżawy.

Jak wynika z opisu sprawy, Wnioskodawca zamierza nabyć nieruchomość stanowiącą prawo użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego budynkiem. Powyższą nieruchomość Sprzedawca nabył w grudniu 2007 r. w wyniku połączenia innej spółki ze Sprzedawcą w zamian za akcje. Jak wskazał zainteresowany w opisie sprawy powyższe połączenie nastąpiło w wyniku czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. W okresie od maja 2011 r. Sprzedający poddał budynek gruntownej modernizacji i rozbudowie. Nakłady poniesione przez Zbywcę na budynek przewyższały 30% wartości początkowej oraz Sprzedawca był uprawniony do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z poniesionymi nakładami. Modernizacja trwa nadal i budynek nie jest użytkowany i żadne pomieszczeń w Budynku nie jest przedmiotem najmu. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT, a nabyta Nieruchomość będzie wykorzystywana przez niego do prowadzenia działalności opodatkowanej podatkiem VAT.

Zatem, biorąc pod uwagę art. 2 pkt 14 ustawy, stwierdzić należy, że w omawianej sprawie planowana dostawa nieruchomości zostanie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia, gdyż od chwili ulepszenia budynku (przy czym nakłady na ulepszenie przekroczyły 30% wartości początkowej), budynek nie był oddany do użytkowania. W konsekwencji powyższego sprzedaż Nieruchomości, nie będzie korzystać ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Należy również wskazać, iż przyszła transakcja sprzedaży nie będzie korzystać ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy. Powyższe wynika z faktu, iż Zbywca poniósł wydatki na ulepszenie budynku, które przekraczały 30% wartości początkowej Budynku oraz od poniesionych nakładów Sprzedawcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT. Ponadto od chwili poniesienia nakładów budynek nie był wykorzystywany przez Sprzedającego do czynności opodatkowanych.

Tym samym przyszła sprzedaż nieruchomości nie będzie również korzystała ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy.

Mając zatem na uwadze powyższe okoliczności należy zgodzić się z Wnioskodawcą, iż transakcja zbycia prawa użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego budynkiem będzie opodatkowana podatkiem VAT według stawki podstawowej VAT 23% zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy.

Odnośnie prawa do odliczenia podatku VAT, należy wskazać, iż podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy. W myśl tego przepisu, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego - na podstawie art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy-stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Podkreślić należy, iż ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Mając zatem na uwadze wskazany wyżej przepis art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz przedstawione we wniosku okoliczności stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie zostanie spełniony podstawowy warunek uprawniający Wnioskodawcę do odliczenia podatku VAT, sprzedaż Nieruchomości będzie opodatkowana podstawową stawką podatku oraz wydatki na przedmiotową Nieruchomość poniesione przy jej zakupie, będą związane, jak wskazał Wnioskodawca, z działalnością gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1 należało uznać za prawidłowe.

Z uwagi, iż Organ podzielił stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1 - tj. uznał, iż sprzedaż nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług według 23% stawki podatku VAT i Wnioskodawca będzie miał prawo do odliczenia podatku VAT z faktury wystawionej przez Sprzedawcę - odstąpiono od odpowiedzi na pytanie nr 2.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl