IPPP1/443-873/08-2/AW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-873/08-2/AW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 30 kwietnia 2008 r. (data wpływu 5 maja 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 maja 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wraz z mężem (jako kupujący) Wnioskodawca zamierza zawrzeć umowę sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego (zwanego dalej "lokalem"). Lokal zostanie przez Wnioskodawcę oraz jej męża nabyty na zasadach współwłasności łącznej (małżeńskiej). Lokal w całości będzie wykorzystywany do celów prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, w związku z którą jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Lokal zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych i będą dokonywane odpisy amortyzacyjne.

Osoby sprzedające lokal wykorzystywały go do celów prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej polegającej na jego wynajmie. Ponadto, od końca roku, w którym ukończono budowę budynku, którego częścią jest przedmiotowy lokal nie minęło jeszcze 5 lat.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z tym, że nabyty przez małżonków (na zasadach wspólności majątkowej małżeńskiej) lokal w całości będzie wykorzystywany do celów prowadzonej przez jednego z małżonków działalności gospodarczej, małżonkowi temu (tj. prowadzącemu działalność gospodarczą i będącemu czynnym podatnikiem podatku VAT) będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze otrzymanej przez podatnika z tytułu nabycia lokalu.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Nie ulega wątpliwości, iż w przypadku sprzedaży lokalu mamy do czynienia z dostawą towarów w rozumieniu ustawy o VAT. Dostawa towarów podlega opodatkowaniu, gdy są spełnione następujące warunki:

a.

dostawa jest dokonywana odpłatnie tj. za wynagrodzeniem, które powinno wykazać bezpośredni związek z dokonaną dostawą, z zastrzeżeniem, iż dostawcę musi łączyć z odbiorcą stosunek prawny, z którego wynika obowiązek dostawy towaru oraz wysokość wynagrodzenia za dokonanie tej czynności;

b.

jest ona dokonywana na terytorium Polski;

c.

dostawy dokonuje podatnik działający w takim charakterze, co w konsekwencji oznacza, że tylko czynności podatnika realizowane przez niego w ramach działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

W związku z tym, iż w opisanym stanie faktycznym zostały spełnione wszystkie wskazane powyżej warunki, sprzedaż lokalu powinna zostać opodatkowana podatkiem VAT.

W związku z tym, iż budynek w którym znajduje się lokal nie spełnia warunków uznania go za budynek używany w rozumieniu ustawy o VAT (tj. do końca roku w którym zakończono jego budowę nie minęło jeszcze 5 lat), sprzedaż lokalu nie będzie objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ustawy o VAT. Oznacza to, że cena za którą będzie sprzedawany lokal powinna zostać powiększona o podatek VAT.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie w jakim towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Ponadto, w przedmiotowym stanie faktycznym nie mamy do czynienia z żadnym z przypadków wyłączających prawo do odliczenia, w szczególności z przypadkami wskazanymi w art. 88 ustawy o VAT. W konsekwencji tego, iż sprzedaż lokalu będzie opodatkowana podatkiem VAT (i nie będzie ona objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ustawy o VAT), a ponadto nabywany lokal będzie w całości wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych przez małżonka prowadzącego działalność gospodarczą, będzie przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze dokumentującej nabycie lokalu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług - art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy.

Faktura będąca podstawą do odliczenia, winna zawierać elementy wymienione w § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r. Nr 95, poz. 798).

Zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Jednak zgodnie z art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy, przez towary używane o których mowa w ust. 1 pkt 2 rozumie się budynki i budowle lub ich części jeśli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.

W analizowanym wniosku, lokal będący przedmiotem nabycia nie może zostać uznany za towar używany, a tym samym nie korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług z uwagi, iż od końca roku w którym zakończono budowę budynku, którego częścią jest przedmiotowy lokal nie minęło 5 lat.

Dlatego też, na podstawie powołanych wyżej przepisów oraz w oparciu o przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe należy stwierdzić, że skoro wyłącznie Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług prowadzącym działalność gospodarczą, oraz zakupiony lokal użytkowy będzie służył prowadzonej działalności a faktura otrzymana przez podatnika z tytułu nabycia tego lokalu będzie zawierała numer identyfikacji podatkowej Wnioskodawcy, będzie przysługiwało Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego w zakresie w jakim lokal będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl