IPPP1-443-841/11-2/JL

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 sierpnia 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-841/11-2/JL

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 24 maja 2011 r. (data wpływu 27 maja 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego, odliczonego w związku z budową budynku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 maja 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego, odliczonego w związku z budową budynku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Od dnia 1 sierpnia 1998 r. Wnioskująca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami spożywczymi i przemysłowymi. Z dniem 1 września 2009 r. poszerzyła zakres prowadzonej działalności o usługi najmu. Usługi najmu stanowią niewielki udział w obrocie ogółem i za 2010 r. wynoszą zaledwie 0,19%.

Do prowadzenia działalności gospodarczej Wnioskująca wykorzystuje:

* część lokali znajdujących się w dwóch budynkach mieszkalnych wybudowanych we własnym zakresie, stanowiących współwłasność małżeńską, w których prowadzona jest działalność handlowa oraz

* budynek mieszkalny kupiony w dniu 6 sierpnia 2009 r., który 31 października 2009 r. został wprowadzony do ewidencji środków trwałych i jest wykorzystywany do prowadzenia usług najmu.

W związku z planowanym rozwojem działalności gospodarczej w dniu 15 kwietnia 2010 r. na podstawie decyzji wydanej przez Prezydenta, rozpoczęto budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego z powierzchnią usługowo-handlową. Zgodnie z założeniami budynek po oddaniu do użytkowania w 100% wykorzystany będzie do prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej, zarówno do działalności handlowej jak i usług najmu z przeznaczeniem na cele działalności gospodarczej.

W tej sytuacji na podstawie art. 86 ust. 7b od zakupów przeznaczonych do jego budowy VAT naliczony jest odliczany w 100%. Budynek po oddaniu do użytkowania stanowił będzie dodatkową powierzchnię dla obecnie prowadzonego sklepu znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie.

Wnioskująca rozważa sytuację, jak należałoby postąpić, gdyby nastąpiła zmiana sposobu wykorzystania i budynek po oddaniu do użytkowania byłby wykorzystywany zarówno do czynności opodatkowanych obejmujących działalność handlową, jak i zwolnionych obejmujących usługi najmu na cele mieszkaniowe.

Przedmiotem wątpliwości Zainteresowanej jest to, jak praktycznie powinna być przeprowadzona ta korekta.

Prowadzona działalność handlowa wyodrębniona jest ewidencyjnie z podziałem wyłącznie na dwa sklepy:

* Sklep,

* Sklep II, w skład którego wejdzie część powierzchni obecnie budowanego budynku.

Czyli nie będzie możliwości wyliczenia obrotu dla działalności handlowej prowadzonej w budowanym budynku, gdyż będzie on stanowił integralną część obecnie prowadzonego sklepu.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy do wyliczenia proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 3 należy przyjąć całkowity roczny obrót ogółem uzyskany z całokształtu działalności z tytułu czynności, w związku z którymi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, czyli wartość ogółem rocznej sprzedaży opodatkowanej z tytułu całkowitej działalności handlowej, oraz ogółem obrót zwolniony, czyli z tytułu najmu wszystkich lokali na cele mieszkaniowe.

2.

Czy tylko roczny obrót uzyskany ze sprzedaży opodatkowanej prowadzonej na terenie wytworzonego budynku i obecnego sklepu, który będzie jako całość ewidencyjnie wyodrębniony oraz obrót z tytułu najmu na cele mieszkaniowe wyłącznie lokalu znajdującego się w wytworzonym budynku.

3.

Czy do obliczenia proporcji należy ewentualnie przyjmować parametry powierzchniowe.

Zdaniem Wnioskodawcy należałoby zgodnie z art. 91 ust. 2 i 3 przeprowadzać roczną korektę podatku odliczonego w ciągu 10 lat, po jednej dziesiątej w każdym roku, w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty.

Korekta powinna uwzględniać proporcję obliczoną w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 czyli udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo, z wyłączeniami o którym mowa w art. 90 ust. 5 i 6.

Ponieważ art. 90 ust. 3-10 podaje sposób wyliczenia proporcji bez jakichkolwiek dodatkowych elementów i odwołuje się wyłącznie do całkowitego rocznego obrotu, zdaniem Wnioskującej do wyliczenia rocznej korekty podatku odliczonego przy budowie budynku należy przyjąć:

W liczniku

* Całkowity roczny obrót ogółem uzyskany z działalności z tytułu czynności, w związku z którymi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego,

W mianowniku

* Całkowity roczny obrót ogółem uzyskany z działalności z tytułu czynności, w związku z którymi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz

* Całkowity roczny obrót z najmu uzyskany ze wszystkich lokali wynajętych na cele mieszkaniowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powyższego uregulowania wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikom w związku z zakupem towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Wskazana powyżej zasada wyłącza możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które są wykorzystywane do czynności zwolnionych, bądź niepodlegających opodatkowaniu.

W myśl art. 90 ust. 1 ustawy, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10 (ust. 2).

Proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo (ust. 3).

Proporcję, o której mowa w ust. 3, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej (ust. 4).

Do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z dostawy towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli są zaliczane do środków trwałych podatnika - używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności (ust. 5).

Do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 37-41, w zakresie, w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie (ust. 6).

Podatnicy, którzy w poprzednim roku podatkowym nie osiągnęli obrotu, o którym mowa w ust. 3, lub u których obrót ten w poprzednim roku podatkowym był niższy niż 30.000 zł, do obliczenia kwoty podatku naliczonego podlegającej odliczeniu od kwoty podatku należnego przyjmują proporcję wyliczoną szacunkowo, według prognozy uzgodnionej z naczelnikiem urzędu skarbowego, w formie protokołu (ust. 8).

Przepis ust. 8 stosuje się również, gdy podatnik uzna, że w odniesieniu do niego kwota obrotu, o której mowa w tym przepisie, byłaby niereprezentatywna (ust. 9).

W przypadku gdy proporcja określona zgodnie z ust. 2-8:

1.

przekroczyła 98% oraz kwota podatku naliczonego niepodlegająca odliczeniu, wynikająca z zastosowania tej proporcji, w skali roku, była mniejsza niż 500 zł - podatnik ma prawo uznać, że proporcja ta wynosi 100%;

2.

nie przekroczyła 2% - podatnik ma prawo uznać, że proporcja ta wynosi 0% (ust. 10).

Reguły dotyczące sposobu i terminu dokonywania korekt podatku naliczonego oraz podmiotu zobowiązanego do dokonywania korekty zostały określone w art. 91 ustawy.

Zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym od 1 kwietnia 2011 r., po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-10, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 lub 10 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11 i 12, dla zakończonego roku podatkowego.

Zgodnie z art. 91 ust. 2 ustawy o VAT, w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym, są zaliczane do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, korekty, o której mowa w ust. 1 podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - w ciągu 10 lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - jednej dziesiątej kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, z tym że korekty dokonuje się po zakończeniu roku, w którym zostały oddane do użytkowania.

Obowiązek dokonywania korekt w ciągu 10 lat, o którym mowa w ust. 2, nie dotyczy opłat rocznych pobieranych z tytułu oddania gruntu w użytkowanie wieczyste; w przypadku tych opłat przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio (ust. 2a).

Korekty, o której mowa w ust. 1 i 2, dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty, a w przypadku zakończenia działalności gospodarczej - w deklaracji podatkowej za ostatni okres rozliczeniowy (ust. 3). W przypadku gdy w okresie korekty, o której mowa w ust. 2, nastąpi sprzedaż towarów lub usług, o których mowa w ust. 2, lub towary te zostaną opodatkowane zgodnie z art. 14, uważa się, że te towary lub usługi są nadal wykorzystywane na potrzeby czynności podlegających opodatkowaniu u tego podatnika, aż do końca okresu korekty (ust. 4).

W przypadku, o którym mowa w ust. 4, korekta powinna być dokonana jednorazowo w odniesieniu do całego pozostałego okresu korekty. Korekty dokonuje się w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż, a w przypadku opodatkowania towarów zgodnie z art. 14 - w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym w stosunku do tych towarów powstał obowiązek podatkowy (ust. 5).

W przypadku gdy towary lub usługi, o których mowa w ust. 4, zostaną:

1.

opodatkowane - w celu dokonania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru lub usługi jest związane z czynnościami opodatkowanymi;

2.

zwolnione od podatku lub nie podlegały opodatkowaniu - w celu dokonania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru lub usługi jest związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi od podatku lub niepodlegającymi opodatkowaniu (ust. 6).

Przepisy ust. 1-6 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi (ust. 7).

W przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, korekty, o której mowa w ust. 7, dokonuje się na zasadach określonych w ust. 2 zdanie pierwsze i drugie oraz ust. 3. Korekty tej dokonuje się przy każdej kolejnej zmianie prawa do odliczeń, jeżeli zmiana ta następuje w okresie korekty (ust. 7a).

W przypadku towarów i usług innych niż wymienione w ust. 7a, wykorzystywanych przez podatnika do działalności gospodarczej, korekty, o której mowa w ust. 7, dokonuje się na zasadach określonych w ust. 1, ust. 2 zdanie trzecie i ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 7c (ust. 7b).

Jeżeli zmiana prawa do obniżenia podatku należnego wynika z przeznaczenia towarów lub usług, o których mowa w ust. 7b, wyłącznie do wykonywania czynności, w stosunku do których nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, lub wyłącznie do czynności, w stosunku do których takie prawo przysługuje - korekty, o której mowa w ust. 7, dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy, w którym wystąpiła ta zmiana. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli od końca okresu rozliczeniowego, w którym wydano towary lub usługi do użytkowania, upłynęło 12 miesięcy (ust. 7c).

W przypadku zmiany prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od towarów i usług, innych niż wymienione w ust. 7a i 7b, w szczególności towarów handlowych lub surowców i materiałów, nabytych z zamiarem wykorzystania ich do czynności, w stosunku do których przysługuje pełne prawo do obniżenia podatku należnego lub do czynności, w stosunku do których prawo do obniżenia podatku należnego nie przysługuje, i niewykorzystanych zgodnie z takim zamiarem do dnia tej zmiany, korekty podatku naliczonego dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za okresy rozliczeniowe, w których wystąpiła ta zmiana (ust. 7d).

Korekty, o której mowa w ust. 5-7, dokonuje się również, jeżeli towary i usługi nabyte do wytworzenia towaru, o którym mowa w ust. 2, zostały zbyte lub zmieniono ich przeznaczenie przed oddaniem tego towaru do użytkowania (ust. 8).

Z powyższych przepisów wynika, że obowiązek dokonania korekty odliczonego podatku naliczonego powstaje w sytuacji zmiany przeznaczenia danego towaru lub usługi, z którym odliczony podatek jest związany - np. z przeznaczonego do wykonywania czynności opodatkowanych na przeznaczony do wykonywania czynności zwolnionych lub nieopodatkowanych podatkiem VAT.

Z wniosku wynika, że budowany przez Zainteresowaną budynek będzie wykorzystywany w 100% do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT - działalność handlowa i wynajem na cele działalności gospodarczej. W związku z tym Wnioskująca odlicza w 100% podatek naliczony od zakupów związanych z jego budową. Wnioskująca rozważa jak należałoby postąpić, gdyby po oddaniu przedmiotowego budynku do użytkowania nastąpiła zmiana jego przeznaczenia i byłby on wykorzystywany do wykonywania zarówno czynności opodatkowanych podatkiem VAT jak i zwolnionych.

Na podstawie powołanych powyżej przepisów należy stwierdzić, iż gdyby po oddaniu przedmiotowego budynku do użytkowania nastąpiła zmiana jego przeznaczenia i byłby on wykorzystywany do wykonywania zarówno czynności opodatkowanych podatkiem VAT jak i zwolnionych, na Wnioskującej ciążyłby obowiązek dokonania korekty odliczonego w związku z jego budową podatku naliczonego. W przypadku nieruchomości korekty dokonuje się w ciągu 10 lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w analizowanym przypadku dotyczy jednej dziesiątej kwoty podatku naliczonego przy wytworzeniu budynku.

Wątpliwości Wnioskującej budzi, czy do rocznej korekty podatku naliczonego uwzględniana winna być proporcja całego obrotu, czy tylko kwota dotycząca obrotu zrealizowanego w budowanym budynku i obecnym sklepie. Podkreślić należy, iż w przywołanych uregulowaniach art. 90 cyt. ustawy, Ustawodawca nie dał podatnikom możliwości wyboru kryterium, według którego będą dokonywać odliczeń podatku naliczonego. W art. 90 ust. 3 cyt. ustawy jednoznacznie określono, w jaki sposób należy ustalić proporcję, według której następnie należy dokonywać odliczeń. Proporcja ta opiera się wyłącznie na kwotach obrotów osiągniętych bądź szacowanych.

Z uregulowań zawartych w art. 90 i 91 cyt. ustawy wynika, że Zainteresowana w pierwszej kolejności winna ustalić, jaka część wydatków poniesionych na budowę związana jest wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi i dokonać w całości odliczenia podatku naliczonego, a jaka część z czynnościami zwolnionymi i w tej części w ogóle nie dokonywać odliczenia podatku naliczonego.

W przypadku jednak, gdy dla danych wydatków nie będzie możliwe wyodrębnienie kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT, w celu prawidłowej realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego Wnioskująca może zastosować metodę proporcjonalnego odliczenia podatku naliczonego, o której mowa w art. 90 ust. 2 ustawy.

Zatem obliczając podatek naliczony od zakupów mieszanych (tj. związanych jednocześnie z czynnościami opodatkowanymi i zwolnionymi) należy czynić to w dwóch etapach:

1.

wstępnie odliczyć podatek naliczony według wskaźnika określonego na podstawie sprzedaży z poprzedniego roku, albo wskaźnika ustalonego w formie prognozy ustalonej z naczelnikiem urzędu skarbowego,

2.

po zakończeniu roku, na podstawie rzeczywistych obrotów osiągniętych w danym roku, podatnik będzie zobowiązany do obliczenia proporcji ostatecznej, która służy ustaleniu wysokości korekty podatku naliczonego.

Z powyższego wynika, że wskaźnik korekty podatku naliczonego związanego z czynnościami mieszanymi wykonywanymi przez Wnioskującą powinien być ustalony na podstawie rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia podatku należnego oraz czynności w związku z którymi takie prawo nie przysługuje.

Przepisy art. 90 i art. 91 cyt. ustawy, wskazujące na konieczność dokonywania korekt podatku naliczonego przez podatników osiągających przychody z tytułu wykonywania czynności zarówno podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jak i zwolnionych z tego podatku nie wskazują, iż Wnioskująca wyliczając proporcję, o której mowa w art. 90 ust. 3, powinna brać pod uwagę tylko obrót osiągnięty w budowanym budynku. Przepisy art. 91 ust. 1 i 2 w zw. z art. 90 ust. 3 jednoznacznie wskazują, iż proporcję, według której Zainteresowana powinna skorygować odliczony przy budowie budynku podatek naliczony, ustala się jako roczny udział obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo. Zatem przy wyliczeniu proporcji Zainteresowana nie będzie musiała ustalać odrębnie obrotu dla działalności handlowej prowadzonej w wybudowanym budynku.

Jeżeli więc przedmiotem działalności gospodarczej Zainteresowanej będzie działalność w zakresie handlu oraz wynajem pomieszczeń, to w celu ustalenia właściwej proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 3 cyt. ustawy i dokonania rocznej korekty podatku naliczonego, o której mowa w art. 91 ust. 1 i ust. 2 cyt. ustawy, Podatniczka winna wziąć pod uwagę cały obrót z tytułu prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

Zatem w liczniku obliczanej proporcji należy uwzględnić całkowity roczny obrót ogółem uzyskany z tytułu czynności, w związku z którymi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, natomiast w mianowniku - całkowity roczny obrót uzyskany z tytułu czynności, w związku z którymi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego oraz czynności, w związku z którymi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego (najem na cele mieszkaniowe).

Przy wyliczaniu proporcji Wnioskująca powinna mieć na uwadze art. 90 ust. 10 ustawy o VAT.

Podkreślić ponadto należy, iż w zależności od stanu faktycznego struktura sprzedaży uzyskana przez Wnioskującą może się zmieniać i rzeczywisty poziom wskaźnika korekty znany będzie po zakończeniu każdego roku podatkowego.

Podsumowując, stanowisko Wnioskującej należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl