IPPP1/443-814/08-2/AW - Usługi związane z zagospodarowaniem terenów zielonych - stawka VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-814/08-2/AW Usługi związane z zagospodarowaniem terenów zielonych - stawka VAT.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 22 kwietnia 2008 r. (data wpływu 28 kwietnia 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stawki podatku VAT dla usług związanych z zagospodarowaniem terenów zielonych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 kwietnia 2008 roku wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stawki podatku VAT dla usług związanych z zagospodarowaniem terenów zielonych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Firma w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ma wpisane do ewidencji czynności polegające na zagospodarowaniu terenów zieleni (PKWiU 01.41.12-00.00). W czasie zimy nie wykonywała tych usług. Obecnie zamierza podjąć współpracę z firmą deweloperską budującą obiekty dla budownictwa mieszkaniowego (osiedle mieszkaniowe, oczyszczalnia ścieków dla tego osiedla).

W ramach usługi firma miałaby wykonać następujące czynności polegające na zakładaniu, a następnie utrzymaniu terenów zieleni wokół obiektów budownictwa mieszkaniowego, tj.:

*

uprawa gleby;

*

wykonywanie trawników i terenów zielonych;

*

nasadzanie drzew i krzewów;

*

zasadzanie kwiatów;

*

konserwacja zieleni.

W celu podjęcia współpracy niezbędne jest złożenie przez firmę oferty, co z kolei pociąga za sobą umieszczenie stawki podatku VAT na tego typu usługę.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy od 1 stycznia 2008 roku wyżej wymienione czynności wykonywane w ramach przedsięwzięć i zadań budowlanych objęte są stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22%?

2.

Czy od 30 kwietnia 2008 roku wyżej wymienione czynności (zakładanie i utrzymanie terenów zielonych) nie wykonywane w ramach przedsięwzięć i zadań budowlanych objęte są 3% stawką podatku od towarów i usług, a od 1 maja 2008 roku 7% stawką podatku od towarów i usług?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Po dokonaniu analizy art. 146 ust. 1 pkt 2 i ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, usługi polegające na zakładaniu zieleni na nowo budowanym osiedlu w ramach przedsięwzięć i zadań budowlanych od 01 stycznia 2008 roku objęte są stawką podatku w wysokości 22%. Natomiast usługi zakładania i utrzymania terenów zielonych nie związane z przedsięwzięciami i zadaniami budowlanymi do dnia 30 kwietnia 2008 roku zgodnie z przepisami przejściowymi wynikającymi z art. 146 ust. 1 pkt 1 oraz załącznika Nr 6 poz. 64 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług objęte są stawką podatku w wysokości 3%, a od 01 maja 2008 r. zgodnie z załącznikiem Nr 3 poz. 135 stawką w wysokości 7%.

Zgodnie z opinią wyrażoną przez Urząd Statystyczny (opinia w załączeniu), usługi tego typu mieszczą się w grupowaniu "Usług związanych z zagospodarowaniem terenów zieleni" i zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług mają numer PKWiU 01.41.12-00.00.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przy czym przez świadczenie usług zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy.

Zgodnie z art. 8 ust 3 ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Natomiast zgodnie z treścią art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku Nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W pozycji 135 załącznika Nr 3 wymienione zostały "Usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt, z wyjątkiem usług weterynaryjnych, podkuwania koni i schronisk dla zwierząt" PKWiU ex 01.4 (ex - dotyczy tylko danego wyrobu/usługi z danego grupowania). Z objaśnień do załącznika Nr 3 wynika, że wykaz nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i świadczenia usług zwolnionych od podatku VAT lub opodatkowanych stawką 0% i 3%.

W myśl art. 146 ust. 1 pkt 1 ustawy w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 30 kwietnia 2008 roku stosuje się stawkę w wysokości 3% w odniesieniu do czynności, o których mowa w art. 5, których przedmiotem są towary i usługi wymienione w załączniku Nr 6 do ustawy, z wyłączeniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i eksportu towarów. W załączniku Nr 6 pod poz. 64 zostały wymienione "Usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt, z wyjątkiem usług weterynaryjnych, podkuwania koni i schronisk dla zwierząt" PKWiU ex 01.4.

W celu ustalenia właściwej stawki podatku VAT dla usług związanych z zagospodarowaniem terenów zielonych niezbędne jest prawidłowe zaklasyfikowanie ww. usług do właściwego grupowania PKWiU. W świetle zasad metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług zaliczenie danego towaru lub usługi do odpowiedniego grupowania tej klasyfikacji należy do obowiązków usługodawcy. Wynika to z faktu, że to właśnie usługodawca posiada wszelkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia usługi do grupowania PKWiU.

Świadczone przez Wnioskodawcę usług związane z zagospodarowaniem terenów zielonych, które klasyfikuje pod poz. 01.41.12-00.00 PKWiU korzystały w okresie od dnia 1 maja 2004 roku do dnia 30 kwietnia 2008 roku na podstawie przejściowego przepisu art. 146 ust. 1 pkt 1 ustawy z preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 3%, natomiast od 1 maja 2008 roku właściwą stawką dla świadczonych przez Wnioskodawcę usług będzie stawka 7% zgodnie z dyspozycją art. 41 ust. 2 ustawy (załącznik Nr 3 poz. 135).

Należy jednak zauważyć, że usługi polegające na zakładaniu zieleni na nowo budowanym osiedlu w ramach zadań budowlanych będą podlegały opodatkowaniu stawką podatku VAT właściwą dla robót związanych z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, gdyż stanowią jej element składowy.

Zgodnie z dyspozycją art. 146 ust. 3 pkt 2 ustawy przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a rozumie się urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę.

Roboty związane z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu korzystały do 31 grudnia 2007 roku z preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 7% na podstawie dyspozycji art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy. Zmiany do ustawy o podatku od towarów i usług wprowadzone ustawą z dnia 19 września 2007 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. z 2007 r. Nr 192 poz. 1382) (art. 41 ust 12) oraz zmiany do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 97 poz. 970 z późn. zm.) wprowadzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2007 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2007 r. Nr 249 poz. 1861) (§ 5 ust. 1a), które obowiązują od 01 stycznia 2008 roku, przewidują możliwość zastosowania preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 7 % jedynie w odniesieniu do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budownictwa mieszkaniowego. Od 01 stycznia 2008 roku prace związane z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT według podstawowej stawki w wysokości 22%. W związku z powyższym świadczone przez Wnioskodawcę usługi polegające na zakładaniu zieleni na nowo budowanym osiedlu świadczone w ramach zadań budowlanych, które są zaliczane do infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu, podlegają opodatkowaniu podstawową stawką podatku VAT w wysokości 22% tak jak wszystkie prace zaliczane do infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy oraz przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, należy uznać stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe. Usługi związane z zagospodarowaniem terenów zielonych nie związane z realizacją zadań budowlanych korzystają z preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 7% na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy, natomiast usługi związane z zagospodarowaniem terenów zielonych wchodzące w skład zadań budowlanych (zaliczane do infrastruktury towarzyszącej budownictwu) będą opodatkowane podstawową stawką podatku VAT w wysokości 22% na podstawie dyspozycji art. 41 ust. 1 ustawy.

Jednocześnie organ podatkowy informuje, że nie jest organem uprawnionym do dokonania klasyfikacji statystycznych. Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o klasyfikację statystyczną wskazaną we wniosku przez Wnioskodawcę.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl