IPPP1/443-807/09-2/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 września 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-807/09-2/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 15 sierpnia 2009 r. (data wpływu 20 sierpnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia właściwej stawki podatku VAT dla usługi związanej z zagospodarowaniem terenów zielonych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 sierpnia 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia właściwej stawki podatku VAT dla usługi związanej z zagospodarowaniem terenów zielonych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą związaną z zagospodarowaniem terenów zieleni. Obecnie zamierza ubiegać się o "Wykonanie zieleni przy zespole głównym i hydroforni na terenie Szpitala Wojewódzkiego", na które Zamawiający ogłosił przetarg nieograniczony.

Zamawiający w druku "Ogłoszenia o zamówieniu", "Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia" oraz "Specyfikacji technicznej z opisem przedmiotu zamówienia wraz z ogólnymi warunkami wykonania i odbioru robót budowlanych" jednoznacznie określił, że: "Podstawowym przedmiotem realizacji niniejszego zadania inwestycyjnego jest: Wykonanie zieleni na terenie przy zespole głównym i hydroforni Szpitala Wojewódzkiego".

W ramach realizacji przedmiotu zamówienia pn. jw., należy wykonać niżej wymieniony zakres:

a.

przygotowanie terenu pod trawniki i zieleń,

b.

wykonanie i pielęgnacja trawników dywanowych,

c.

nasadzenie i pielęgnacja drzew i krzewów liściastych i iglastych,

d.

wykonanie ścieżek ogrodowych z kostki brukowej betonowej,

e.

wykonanie schodów terenowych oraz

f.

wykonanie i montaż ławek.

Zamawiający podał słownik CPV: główny przedmiot: roboty budowlane, przedmioty dodatkowe: roboty w zakresie kształtowania terenu i roboty w zakresie kształtowania terenów zielonych.

W projekcie umowy, stanowiącym integralną część SIWZ, Zamawiający określił, że:

* pkt 1: "Zamawiający zleca, a Wykonawca przyjmuje do wykonania roboty budowlane w ramach realizacji zamówienia pn.: "Wykonanie zieleni przy zespole głównym i hydroforni na terenie Szpitala Wojewódzkiego", zgodnie z projektami budowlano-wykonawczymi, przedmiarami robót i specyfikacją istotnych warunków zamówienia",

* pkt 2: Zakres rzeczowy zamówienia obejmuje: jak powyżej w pkt a), b), c), d), e) i f).

Ponadto Zamawiający w SIWZ podał, że "przedmiot zamówienia stanowi część projektu inwestycyjnego pn.: "Budowa Szpitala Wojewódzkiego" o wartości przekraczającej 5150000 euro oraz w Specyfikacji technicznej z opisem przedmiotu zamówienia..., że na tym obiekcie "Obecnie trwają roboty budowlane związane z realizacją trzech innych samodzielnych zadań inwestycyjnych (na które ogłoszono odrębne przetargi i zawarto z wykonawcami stosowne umowy) określając przewidywany termin ich zakończenia".

Zamawiający stoi na stanowisku, że do "Wykonania zieleni przy zespole głównym i hydroforni na terenie Szpitala Wojewódzkiego" należy zastosować stawkę VAT w wysokości 22%.

Zdaniem Wnioskodawcy zastosowanie właściwej stawki VAT dla świadczonej usługi zależy od tego, co jest przedmiotem umowy cywilno-prawnej, w tym przypadku "Wykonanie zieleni przy zespole głównym i hydroforni na terenie Szpitala Wojewódzkiego". Obowiązek zastosowania prawidłowej stawki VAT do świadczonych usług należy do obowiązków usługodawcy.

Wg Wnioskodawcy rzeczoną usługę, należy sklasyfikować jako usługi związane z zagospodarowaniem terenów zielonych pod symbolem PKWiU 01.41.12 w powiązaniu z definicją terenów zieleni określoną w art. 5 pkt 21 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 92, poz. 880).

Zatem zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) jako usługa wymieniona w załączniku nr 3 do ustawy pod poz. 135 tego załącznika, stawka VAT wynosi 7%.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy do "Wykonania zieleni przy zespole głównym i hydroforni na terenie Szpitala

Wojewódzkiego w Ch", zgodnie z przedmiotem zamówienia publicznego i projektem umowy cywilno-prawnej (stanowiącej załącznik do SIWZ), której przedmiotem jest "Wykonanie zieleni przy zespole głównym i hydroforni na terenie Szpitala Wojewódzkiego w Ch" sklasyfikowanej jako usługa związana z zagospodarowaniem terenów zielonych pod symbolem PKWiU 01.41.12 zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 635) jako usługa wymieniona w załączniku nr 3 do ustawy pod poz. 135, należy zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 7%.

Zdaniem Wnioskodawcy

W przedmiotowej sprawie możemy mówić o jednym świadczeniu głównym, na które składają się inne świadczenia pomocnicze. Wynika to z samego charakteru usługi, która składa się z różnych świadczeń, prowadzących do osiągnięcia jednego celu (zgodnie ze stanowiskiem Zamawiającego zawartym w "Specyfikacji technicznej z opisem przedmiotu zamówienia wraz z ogólnymi warunkami wykonania i odbioru robót, budowlanych" tj., podstawowym przedmiotem realizacji niniejszego zadania inwestycyjnego jest usługa polegająca na "Wykonaniu zieleni na terenie przy zespole głównym i hydroforni Szpitala Wojewódzkiego").

Przedmiotową usługę zgodnie z przedmiotem zamówienia publicznego jak i przedmiotem projektu umowy cywilno-prawnej sklasyfikowano pod symbolem PKWiU 01.41.12. W świetle zasad metodycznych PKWiU zaliczenie danej usługi do odpowiedniego grupowania tej klasyfikacji należy do obowiązków zainteresowanego podmiotu (usługodawcy). W świetle powyższego, w ocenie Wnioskodawcy, to usługa wykonania zieleni nadaje całości zasadniczy charakter.

Zgodnie z brzmieniem art. 41 ust. 2 ustawy o VAT, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W poz. 135 załącznika nr 3 wymienione zostały "Usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt, z wyjątkiem usług weterynaryjnych, podkuwania koni i schronisk dla zwierząt PKWIU ex 01.4 (PKWiU 01.41.12 - usługi związane z zagospodarowaniem terenów zielonych).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

W przedmiotowej sprawie podkreślenia wymaga fakt, że najistotniejszym elementem pozwalającym stwierdzić jaka jest właściwa stawka podatku, jest dokonanie prawidłowej klasyfikacji towaru wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Organ podatkowy nie jest organem uprawnionym do klasyfikowania danych usług lub towarów do odpowiednich symboli PKWiU. W świetle zasad metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług zaliczenie danego towaru lub usługi do odpowiedniego grupowania tej klasyfikacji należy do obowiązków zainteresowanego podmiotu (producenta, importera, usługodawcy). W przypadku trudności w ustaleniu przez podmiot właściwego grupowania według PKWiU w odniesieniu do sprzedawanych towarów i świadczonych usług jednostką uprawnioną do wydawania opinii klasyfikacyjnych jest Urząd Statystyczny. Opinie są wydawane na wniosek zainteresowanego podmiotu.

Należy zatem zaznaczyć, że niniejsze rozstrzygnięcie oparto na założeniu, że świadczone przez Wnioskodawcę usługi faktycznie mieszczą się w PKWiU 01.41.12 - "Usługi związane z zagospodarowaniem terenów zielonych".

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl