IPPP1/443-79/14-2/MP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 marca 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-79/14-2/MP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 22 stycznia 2014 r. (data wpływu 27 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 stycznia 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka zawarła umowę handlową, w której zapisane zostało, że towary dostarczane są do nabywcy na koszt i ryzyko Dostawcy do sklepów lub innych miejsc wskazanych przez Nabywcę na podstawie złożonych zamówień. W zamówieniach określony jest termin jego realizacji. Zostało również określone, że towary uważa się za wydane po ich rozładunku na powierzchni Nabywcy i dokonaniu kontroli ilościowo-jakościowej całej dostawy. Dodatkowo Nabywca zastrzegł sobie prawo do tzw. szczegółowego przyjęcia towaru, które następuje w ciągu 2 dni roboczych od dnia dostawy. Spółka otrzymuje od firmy transportowej potwierdzony dokument WZ oryginalny wysyłany pocztą lub drogą elektroniczną jako skan potwierdzonego dokumentu WZ, wystawionego przez Spółkę. Potwierdzony dokument WZ dociera do Spółki z dużym opóźnieniem w stosunku do rzeczywistego terminu odbioru towaru przez Nabywcę.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy w myśl artykułu 19a ust. 1 za moment powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT można uznać moment wydania towaru wraz z dokumentem WZ przewoźnikowi.

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z tym, że na zamówieniach od klienta podana jest data realizacji zamówienia (kiedy towar ma zostać dostarczony do klienta) można przyjąć datę wystawienia dokumentu WZ i wydania towaru firmie kurierskiej za datę powstania obowiązku podatkowego, bez konieczności posiadania potwierdzenia przyjęcia towaru przez klienta.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zakres tych czynności określony został odpowiednio w art. 7 oraz art. 8 cyt. ustawy.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Natomiast na mocy art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy (...).

W myśl obowiązującego od 1 stycznia 2014 r. art. 19a ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Z konstrukcji podatku od towarów i usług wynika, że podatnik, który wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, zobowiązany jest opodatkować daną czynność w momencie powstania obowiązku podatkowego. Powyższy przepis art. 19a ust. 1 formułuje zasadę ogólną, zgodnie z którą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru bądź wykonania usługi co oznacza, że podatek staje się wymagalny w rozliczeniu za okres, w którym dokonana została dostawa towarów bądź świadczenie usług i powinien być rozliczony za ten okres.

W tym miejscu zauważyć należy, że z wydaniem towaru przez dostawcę łączy się istotny skutek dokonania sprzedaży towarów, polegający m.in. na przejściu na odbiorcę korzyści i ciężarów związanych z towarem oraz ryzyka przypadkowej utraty lub uszkodzenia towaru. Chwilą decydującą o przejściu na odbiorcę korzyści i ciężarów związanych z towarem oraz ryzyka przypadkowej utraty lub uszkodzenia towaru jest - co do zasady - wydanie towaru. Dokonanie dostawy, o którym mowa w art. 19a ust. 1 ustawy oznacza zatem faktyczne zrealizowanie dostawy. Jeżeli strony oznaczyły inną chwilę niż wydanie towaru dla przejścia korzyści i ciężarów, to w razie wątpliwości przyjmuje się, że ta sama chwila dotyczy przejścia ryzyka przypadkowej utraty lub uszkodzenia towaru. Ponadto, stosownie do art. 3531 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Z powyższej zasady wynika, że strony mogą dowolnie kształtować treść umowy w granicach wyznaczonych przez obowiązujące przepisy prawa, w tym także przepisy prawa podatkowego.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że Wnioskodawca zawarł umowę handlową, w której zapisane zostało, że towary dostarczane są do nabywcy na koszt i ryzyko Dostawcy do sklepów lub innych miejsc wskazanych przez Nabywcę na podstawie złożonych zamówień. W zamówieniach określony jest termin jego realizacji. Zostało również określone, że towary uważa się za wydane po ich rozładunku na powierzchni Nabywcy i dokonaniu kontroli ilościowo-jakościowej całej dostawy. Dodatkowo Nabywca zastrzegł sobie prawo do tzw. szczegółowego przyjęcia towaru, które następuje w ciągu 2 dni roboczych od dnia dostawy. Spółka otrzymuje od firmy transportowej potwierdzony dokument WZ oryginalny wysyłany pocztą lub drogą elektroniczną jako skan potwierdzonego dokumentu WZ, wystawionego przez Spółkę. Potwierdzony dokument WZ dociera do Spółki z dużym opóźnieniem w stosunku do rzeczywistego terminu odbioru towaru przez Nabywcę.

W analizowanej sytuacji miejscem spełnienia świadczenia (czyli miejscem, w którym wydany zostanie towar) jest niewątpliwie wskazane przez Nabywcę towaru w złożonym zamówieniu miejsce, w którym następuje rozładunek towaru i kontrola ilościowo - jakościowej całej dostawy.

Z wydaniem towaru przez Dostawcę łączy się istotny skutek "dokonania dostawy" towarów, polegający m.in. na przejściu na Odbiorcę prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel. W momencie rozładowania towaru w miejscu wskazanym przez Nabywcę i jego odbioru ilościowo-jakościowego, Wnioskodawca przestaje ponosić odpowiedzialność za przypadkową utratę czy zniszczenie towarów, przechodzi ona na Nabywcę towarów. Zatem jest to zdarzenie powodujące utratę ekonomicznego władztwa nad rzeczą przez Spółkę (Wnioskodawcę). Tym samym, "dokonanie dostawy" następuje w momencie rozładunku towaru na powierzchni Nabywcy i dokonaniu kontroli ilościowo - jakościowej całej dostawy. W myśl obowiązującego od dnia 1 stycznia 2014 r. art. 19a ust. 1 ustawy wywoła to powstanie obowiązku podatkowego z tytułu ww. dostawy towarów.

Dodatkowe prawo Nabywcy do tzw. szczegółowego przyjęcia towaru, które następuje w ciągu 2 dni roboczych od dnia dostawy nie ma znaczenia dla powstania obowiązku podatkowego z tytułu opisanych dostaw.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl