IPPP1/443-766/07-2/IG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-766/07-2/IG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 21 grudnia 2007 r. (data wpływu 24 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca opodatkowania świadczonych przez podatnika usług inżynierskich na rzecz firmy holenderskiej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 grudnia 2007 r. wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca opodatkowania świadczonych przez podatnika usług inżynierskich na rzecz firmy holenderskiej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie architektury i inżynierii - PKD 74.20A (automatyka, programowanie systemów sterowania itp.). Działalność wykonywana przez niego obejmuje w szczególności samodzielnie wykonywaną działalność inżynierów - jest to wolny zawód. Oprócz działalności prowadzonej w Polsce podpisany ma kontrakt na świadczenie usług inżynieryjnych z firmą holenderską. Firma holenderska ma zlecenia od innych firm położonych w różnych krajach na usługi inżynieryjne. W tym celu podpisuje kontrakty z różnymi wykonawcami tych usług, między innymi z nim. Kontrakt zawarty ma z firmą holenderską, a ta z kolei wysyła go do innych firm położonych w różnych krajach - są to zarówno kraje Unii Europejskiej oraz kraje trzecie. Także usługi świadczone na rzecz holenderskiego kontrahenta (usługobiorcy) wykonuje fizycznie na terytorium innych państw oraz na terenie Holandii. Za wykonaną usługę na rzecz holenderskiego odbiorcy, z którym ma zawarty kontrakt wystawia fakturę VAT, w której nabywca jego usługi (usługobiorca) wskazuje swój unijny numer NIP UE (NL), tym samym na nim spoczywa obowiązek odprowadzenia podatku VAT na terytorium Holandii. Przychód za usługę wykazuje w fakturze jako czynność nie podlegającą opodatkowaniu na terytorium Polski (NP).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy na podstawie wystawianej przeze mnie faktury VAT i oznaczenie przychodu jako nie podlegającego opodatkowaniu (NP) jestem zwolniony z obowiązku płacenia podatku VAT w Polsce, a obowiązek zapłaty podatku VAT spoczywa na nabywcy holenderskim, który pokazał swój numer unijny NIP UE.

,br>

Zdaniem wnioskodawcy nabywca usługi (firma holenderska) pokazując swój numer NIP UE obowiązany jest zapłacić podatek VAT w Holandii, a osiągnięty przeze mnie przychód nie podlega opodatkowaniu w Polsce podatkiem VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7

Stosownie do art. 27 ust. 3 pkt 2 ustawy, w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stale miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. Zgodnie z art. 27 ust. 4 pkt 3 powyższy przepis stosuje się między innymi do usług architektonicznych i inżynierskich PKWiU 74.2 z wyłączeniem usług związanych z nieruchomościami.

Jeżeli więc świadczy Pan usługi inżynierskie na rzecz firmy holenderskiej, z wyłączeniem usług inżynierskich związanych z nieruchomościami, to usługi takie są opodatkowane u nabywcy usługi.

Zgodnie z § 27 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 z późn. zm.) przepisy dotyczące wystawiania faktur stosuje się odpowiednio do świadczenia usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Faktury powinny zawierać dane określone w § 9 z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności z podatkiem. Ustęp 4 tego paragrafu stanowi, że "w przypadku świadczenia usług, o których mowa w art. 27 ust. 3 pkt 2 ustawy, faktura dokumentująca wykonanie tych czynności powinna zawierać numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium kraju, oraz informację, że zobowiązanym do rozliczenia tego podatku jest nabywca usługi. Tak wystawiona faktura świadczy o tym, że podatnikiem obowiązanym do zapłaty podatku jest nabywca usługi a osiągnięty przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10 09-402 Płock

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl