IPPP1/443-744/09-5/IG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 listopada 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-744/09-5/IG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 29 lipca 2009 r. (data wpływu 31 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nie podlegania odliczeniu podatku naliczonego wynikającego z faktury, która będzie wystawiona przez kontrahenta z tytułu sprzedaży budynku na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku VAT - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 lipca 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nie podlegania odliczeniu podatku naliczonego wynikającego z faktury, która będzie wystawiona przez kontrahenta z tytułu sprzedaży budynku na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku VAT.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

P. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ("Wnioskodawca ") zamierza zawrzeć z N S.A. umowę sprzedaży. Na podstawie tej umowy, Wnioskodawca nabędzie od N Polska S.A. szereg budynków, budowli i urządzeń, w tym, opisany poniżej budynek, co do którego szczegółowo określono wysokość nakładów poczynionych przez N S.A. na jego ulepszenie, od których N SA. odliczyła podatek naliczony VAT wraz z podaniem wielkości oraz czasu dokonania tych ulepszeń oraz okresu użytkowania tego budynku przez N S.A. w stanie ulepszonym:

* Magazyn i hala produkcyjna (szkło) - nakłady na ulepszenie w kwocie przekraczającej 30% wartości początkowej (wartości z dnia przyjęcia środka trwałego do używania 22 stycznia 2000 r.) zostały poniesione przez N S A w 2001 r.. Użytkowanie obiektu w stanie ulepszonym rozpoczęto w maju 2001 r.. Kolejne nakłady, których wartość przekroczyła 30% wartości początkowej (wartości z dnia przyjęcia środka trwałego do używania powiększonej o wartość ulepszenia z 2001 r.) zostały dokonane przez N S.A. w 2002 r. (użytkowanie środka trwałego w stanie ulepszonym rozpoczęto w grudniu 2002 r.) oraz w 2003 r. (użytkowanie środka trwałego w stanie ulepszonym rozpoczęto w październiku 2003 r.). N S A dokonywała również dalszych ulepszeń w następnych latach. Wartość żadnego z następnych ulepszeń nie przekroczyła 30% wartości początkowej (wartości z dnia przyjęcia środka trwałego do używania, powiększonej jej o wartość kolejnych ulepszeń z 2001, 2002 oraz 2003 r.). Ostatniego ulepszenia o wartości nie przekraczającej 30% wartości początkowej budynku dokonano w czerwcu 2006 r.

N S A uzyskała interpretację podatkową z dnia 15 czerwca 2009 r. Nr IPPPI-443-303/09-3/PR wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, w której uznano, że pięcioletni okres używania opisanego powyżej budynku przez N S A do czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, zaczyna się liczyć od "momentu zakończenia całego procesu ulepszania nieruchomości"

* We wniosku o interpretację N S.A. opisała dokładnie stan faktyczny budynku magazynu i hali produkcyjnej (szkło), w analogiczny sposób jak budynek ten opisano powyżej i zadała następujące pytanie:

"Od jakiego momentu należy liczyć okres 5 lat o którym mowa jest w art. 43 ust. 7 ustawy, jeśli wydatki na ulepszenie w wysokości przekraczającej 30% i nieprzekraczającej 30% wartości początkowej ponoszone były kilkakrotnie. Jak należy liczyć ten okres w stosunku do budynków i budowli wymienionych w pkt 1,2 oraz 16 stanu faktycznego..."

W interpretacji udzielono następującej odpowiedzi na to pytanie, w której de facto uznano, że sprzedaż tego budynku powinna być opodatkowana podatkiem VAT: "W odpowiedzi na pytanie nr 2, należy stwierdzić, iż intencją ustawodawcy było objęcie okresu użytkowania liczonego od ostatniego ulepszenia, na co wskazuje treść art. 43 ust. 7a cyt przepisu "budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika () rozumiejąc przez to czas od momentu zakończenia całego procesu ulepszania nieruchomości. Zatem, w odniesieniu do budynków/budowli, w stosunku co do których podatnik ponosił wydatki przewyższające 30% ich wartości początkowej, okres 5 lat, o którym mowa w art. 43 ust. 7a ustawy należy liczyć od chwili poniesienia ostatnich nakładów, przy czym wspomniany przepis będzie miał zastosowanie pod warunkiem, ze przedmiotowe nieruchomości po ich ulepszeniu były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych".

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy podatek naliczony wynikający z faktury, która będzie wystawiona przez N S A z tytułu sprzedaży opisanego powyżej budynku nie będzie podlegał u Wnioskodawcy odliczeniu od podatku należnego na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy.

Zdaniem wnioskodawcy podatek naliczony wynikający z faktury, która będzie wystawiona przez N S.A. z tytułu sprzedaży opisanego powyżej budynku nie będzie podlegał u Wnioskodawcy odliczeniu od podatku należnego na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 2 Ustawy. Zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 2 Ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury, w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą jest zwolniona od podatku.

Przedmiotem sprzedaży, z której wynikać będzie dla Wnioskodawcy podatek naliczony, o który pyta Wnioskodawca, będzie budynek magazynu i hali produkcyjnej (szkło), co do którego sprzedający - N S.A. poczynił następujące nakłady na jego ulepszenie w rozumieniu przepisów dotyczących podatku dochodowego od osób prawnych:

* nakłady na ulepszenie w kwocie przekraczającej 30% wartości początkowej (wartości z dnia przyjęcia środka trwałego do używania tj. 22 stycznia 2000 r.) poniesione przez N S.A. w 2001 r.. Użytkowanie obiektu w stanie ulepszonym rozpoczęto w maju 2001 r..

- nakłady na ulepszenie w kwocie przekraczającej 30% wartości początkowej (wartości z dnia przyjęcia środka trwałego do używania tj. 22 stycznia 2000 r., powiększonej o wartość ulepszenia z 2001 r.) poniesione przez N S.A. w 2002 r.. Użytkowanie obiektu w stanie ulepszonym rozpoczęto w grudniu 2002 r.;

* nakłady na ulepszenie w kwocie przekraczającej 30% wartości początkowej (wartości z dnia przyjęcia środka trwałego do używania tj. 22 stycznia 2000 r., powiększonej o wartość ulepszenia z 2001 r. i z 2002 r.) poniesione przez N S.A. w 2003 r.. Użytkowanie obiektu w stanie ulepszonym rozpoczęto w październiku 2003 r., Bazując na powyższej interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie N S.A. zamierza sprzedając Wnioskodawcy opisany powyżej budynek, obciążyć tą sprzedaż podatkiem VAT (według stawki 22%).

W związku z tym zdarzenie przyszłe, którego dotyczy niniejszy wniosek dotyczy nabycia przez Wnioskodawcę opisanego powyżej budynku od N S.A., gdzie N S.A. wystawi na rzecz Wnioskodawcy fakturę VAT obciążając sprzedaż tego budynku podatkiem VAT (według stawki 22%).

Dla pełnego wyjaśnienia stanu faktycznego Wnioskodawca ponadto informuje, że:

* N S.A. na podstawie umowy sprzedaży przedsiębiorstwa z dnia 22 stycznia 2000 r., zawartej w formie aktu notarialnego Rep - A nr 295/2000 nabyła prawo użytkowania wieczystego gruntu położonego w Warszawie przy ulicy M 12 oznaczonego w ewidencji gruntów numerem 14 oraz własność budynków, budowli i urządzeń posadowionych na tym gruncie, w tym opisanego powyżej budynku magazynu i hali produkcyjnej (szkło)

* z uwagi na fakt, iż przedmiotem tej umowy była sprzedaż przedsiębiorstwa, sprzedaż ta nie podlegała, na mocy art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem VAT.

N S.A. dokonywała kolejnych nakładów na ulepszenia w 2004 r. oraz w czerwcu 2006 r., przy czym wartość żadnego z tych następnych ulepszeń nie przekroczyła 30% wartości początkowej (wartości z dnia przyjęcia środka trwałego do używania tj. 22 stycznia 2000 r., powiększonej o wartość kolejnych ulepszeń z 2001, 2002 oraz 2003 r.),

Odnośnie tego budynku nakłady na ulepszenie w kwocie przekraczającej 30% wartości początkowej (wartości z dnia przyjęcia środka trwałego do używania w styczniu 2000 r.) zostały poniesione przez N S.A. w 2001 r.. W związku z tym użytkowanie obiektu w stanie ulepszonym rozpoczęto w maju 2001 r.. Zatem budynek ten jest użytkowany przez sprzedającego, N S.A. w stanie ulepszonym już ponad 8 lat (od maja 2001 r.) biorąc pod uwagę pierwsze ulepszenie, którego wartość przekroczyła 30% wartości początkowej lub ponad 5 lat (od października 2003 r. biorąc pod uwagę ostatnie ulepszenie, którego wartość przekroczyła 30% wartości początkowej.

Fakt, że N S.A. ponosiła na ten budynek dalsze nakłady na ich ulepszenie w opisanej powyżej wysokości i we wskazanych powyżej latach nie zmienia faktu, że budynek ten jest użytkowany przez N S.A. w stanie ulepszonym (czyli w stanie kiedy poniesiono nakłady na ich ulepszenie w kwocie przewyższającej 30% ich wartości początkowej) już ponad 5 lat od października 2003 r., lub ponad 8 lat licząc od maja 2001 r..

Wobec powyższego faktu, sprzedaż tego budynku jest zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. b) w związku z art. 43 ust. 7a Ustawy a faktura, którą wystawi N S.A. z tytułu tej sprzedaży, w której sprzedaż ta zostanie opodatkowana podatkiem VAT będzie fakturą nie dająca Wnioskodawcy prawa do odliczenia podatku VAT z niej wynikającego na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 2 Ustawy, gdyż faktura ta będzie dokumentować transakcje, która jest zwolniona od podatku VAT. Wnioskodawca uważa, że sprzedający - N S.A. zamierza błędnie opodatkować sprzedaż tego budynku uważając, że nie jest on użytkowany przez niego w stanie ulepszonym przez okres przekraczający 5 lat, gdyż ostatnie nakłady na jego ulepszenie zostały przez N S.A. poniesione w czerwcu 2006 r. (ich wartość nie przekroczyła 30% wartości początkowej budynku).

Zdaniem Wnioskodawcy stanowisko N S.A. jest w tym zakresie błędne, gdyż:

* zgodnie z art. 43 ust. 7a ustawy o VAT: "warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b), nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

* w art. 43 ust. 7a ustawy o VAT nie ma mowy o tym, aby okres 5 lat liczyć od ostatniego ulepszenia czy tez od ostatnich nakładów. Nie ma też tam mowy o zakończeniu całego procesu ulepszania nieruchomości. Zatem poniesienie w 2006 r. nakładów na ulepszenie budynku magazynu i hali produkcyjnej (szkło) w kwocie mniejszej niż 30% wartości początkowej tego budynku, nie zmienia faktu, że budynek ten jest użytkowany przez sprzedającego N S.A. w stanie ulepszonym już ponad 5 lat licząc od pierwszego ulepszenia (od maja 2001 r. kiedy poniesiono nakłady na jego ulepszenie przewyższające 30% jego wartości początkowej) lub ponad 5 lat licząc od ostatniego ulepszenia, którego wartość przewyższyła 30% wartości początkowej.

Wykładnia gramatyczna jest tu jednoznaczna, budynek w stanie ulepszonym był wykorzystywany przez podatnika (N S.A.) do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat. Skoro ulepszono budynek w 2001 r. oraz w 2003 r. (pierwsze i ostatnie ulepszenie, którego wartość przekroczyła 30% wartości początkowej) to przez następne lata użytkowano budynek ulepszony. W skrócie: jeśli coś ulepszono (zgodnie z przepisami o podatku dochodowym od osób prawnych) to po tym ulepszeniu, to co użytkowano było ulepszone. Wnioskodawca uważa, że nawet jeśli przyjąć za słuszne stanowisko, że dla potrzeb obliczania okresu użytkowania budynku w stanie ulepszonym należy brać pod uwagę ostatnie ulepszenie, to ulepszenie to musi przekraczać 30% wartości początkowej, gdyż tylko takie ulepszenie brane jest pod uwagę zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. b) ustawy.

Ponieważ w stosunku do przedmiotowego budynku takie ulepszenie miało miejsce w październiku 2003 r. (wartość żadnego z późniejszych ulepszeń nie przekroczyło 30% wartości początkowej) to budynek ten jest użytkowany wstanie ulepszonym przez N S.A. ponad 5 lat.

Podsumowując, jeśli N S.A. opodatkuje sprzedaż budynku magazynu i hali produkcyjnej (szkło) podatkiem VA T, mimo, że:

* nakłady na ulepszenie w kwocie przekraczającej 30% wartości początkowej tego budynku zostały poniesione przez N S.A. w 2001 r., oraz

* w związku z tym budynek ten jest użytkowany przez N SA - w stanie ulepszonym już ponad 8 lat licząc od pierwszego ulepszenia (od maja 2001 r. kiedy poniesiono nakłady na jego ulepszenie przewyższające 30% jego wartości początkowej) lub ponad 6 lat licząc od ostatniego ulepszenia, którego wartość przewyższyła 30% wartości początkowej, doprowadzi to do powstania sytuacji, gdy Wnioskodawca otrzyma od N Polska S.A. fakturę zawierająca podatek VAT, która będzie fakturą opisaną w art. art. 88 ust. 3a pkt 2 Ustawy, a zatem nie da ona podstawy dla Wnioskodawcy do odliczenia podatku VAT z niej wynikającego. Dlatego odpowiedź na pytanie Wnioskodawcy jest następująca: podatek naliczony wynikający z faktury która będzie wystawiona przez N S.A. z tytułu sprzedaży opisanego powyżej budynku nie będzie podlegał u Wnioskodawcy odliczeniu od podatku należnego na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 2 Ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą "opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem" podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju".

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy "stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Definicję pierwszego zasiedlenia zawiera art. 2 pkt 14 ustawy, zgodnie z którym, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Jak wynika z ww. przepisów ustawy, zwolnienie od podatku od towarów i usług stosuje się w odniesieniu do sprzedaży nieruchomości, jeśli jest ona już zasiedlone bądź zamieszkana.

Natomiast na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a tej ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Zgodnie z brzmieniem art. 43 ust. 7a ustawy, warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b), nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Dodatkowo, zgodnie z art. 16g ust. 13 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r., poz. 654 z późn. zm.) "jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków, ustaloną zgodnie z ust. 1 i 3-11, powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3.500 zł Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3.500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.

Należy wskazać, iż z brzmienia przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy w świetle przytoczonego wyżej treści art. 16g ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osobo prawnych, jasno wynika, że wartość początkową środków trwałych powiększa się o sumę wydatków poniesionych w związku z ich ulepszeniem.

W konsekwencji powyższego, odwoływanie się po każdym ulepszeniu do wartości "historycznej" jest błędne, gdyż zgodnie z powyższym wnioskowaniem właściwym jest odniesienie się do wartości początkowej, nakładów poczynionych w związku z ulepszeniem nieruchomości, które następnie podwyższają jej wartość początkową. Każde kolejne wydatki ponoszone na ulepszenie budynku/budowli należy porównywać z wartością początkową powiększoną o wartość dotychczasowych ulepszeń.

Należy stwierdzić, iż intencją ustawodawcy było objęcie okresu użytkowania liczonego od ostatniego ulepszenia, na co wskazuje treść art. 43 ust. 7a cyt. przepisu "budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika (...)", rozumiejąc przez to czas od momentu zakończenia całego procesu ulepszania nieruchomości. Zatem, w odniesieniu do budynków/budowli, w stosunku co do których podatnik ponosił wydatki przewyższające 30% ich wartości początkowej, okres 5 lat, o którym mowa w art. 43 ust. 7a ustawy należy liczyć od chwili poniesienia ostatnich nakładów, przy czym wspomniany przepis będzie miał zastosowanie pod warunkiem, że przedmiotowe nieruchomości po ich ulepszeniu były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych.

Artykuł 86 ust. 1 i 2 pkt 1a ustawy stanowi, że "w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7:

* suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

* z tytułu nabycia towarów i usług.

Natomiast art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy stanowi, że "nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury, w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą jest zwolniona od podatku".

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że wnioskodawca zakupi od kontrahenta budynek, który był przez niego wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych. Kontrahent wielokrotnie dokonywał nakładów na ulepszenie budynku i odliczał podatek naliczony związany z tymi ulepszeniami. Całkowita wartość ulepszenia budynku przekroczyła 30% jego wartości, jednakże od ostatniego ulepszenia nie upłynął okres 5 lat. Wynika z tego jednoznacznie, że zbywca budynku co prawda poniósł wydatki na ulepszenie w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w wysokości ponad 30% jego wartości początkowej, jednakże nie wykorzystywał tego budynku, do czynności opodatkowanych, przez okres 5 lat, od momentu jego całkowitego ulepszenia. W związku z tym, że warunek, o którym mowa w art. 43 ust. 7a nie zostanie spełniony, to sprzedaż tego budynku nie będzie mogła korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy.

Mając to na uwadze należy stwierdzić, że w opisanym we wniosku zdarzeniu przyszłym, transakcja udokumentowana fakturą będzie podlegała opodatkowaniu wg właściwej stawki podatku a nie będzie transakcją udokumentowaną fakturą nie podlegającą opodatkowaniu albo zwolnioną od podatku. W związku z tym podatek naliczony wynikający z faktury dokumentującej wyżej opisaną transakcję będzie u wnioskodawcy podlegał odliczeniu od podatku należnego na zasadach ogólnych.

W związku z tym zaprezentowane w tym zakresie stanowisko wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl