IPPP1-443-732/07-4/AB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-732/07-4/AB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 12 grudnia 2007 r. (data wpływu 17 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z dysponowaniem lokalem - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 grudnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z dysponowaniem lokalem.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny

Wnioskodawca jest zarejestrowany na terenie kraju jako czynny podatnik podatku VAT. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej pod nazwą "X" - Y zawarł w 2005 r. umowę z deweloperem (zwanym dalej "Deweloperem") będącym czynnym podatnikiem VAT umowę przedwstępną sprzedaży lokalu. Zgodnie z postanowieniami umowy w dniu 3 września 2007 r. dokonano protokolarnie wydania lokalu wraz z kluczami do tego lokalu. W dniu 27 września 2007 r. Deweloper na podstawie art. 19 ust. 10 ustawy, w związku z wydaniem Wnioskodawcy lokalu wystawił fakturę. Wnioskodawca otrzymał fakturę VAT w dniu 29 października 2007 r.. Umowa sprzedaży w formie aktu notarialnego nie została zawarta do dnia złożenia niniejszego wniosku.

We wrześniu 2007 r. Wnioskodawca zadysponował lokalem - zawarł z innym podmiotem umowę najmu przedmiotowego lokalu, przez co Wnioskodawca pobiera z lokalu pożytki w postaci czynszu, podlegającego podatkowi od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w powyższym stanie faktycznym Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT wystawionej przez Dewelopera w związku z wydaniem lokalu w rozliczeniu za miesiąc, w którym Wnioskodawca otrzymał fakturę VAT, tj. w rozliczeniu za miesiąc październik 2007 r....

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18.

Zgodnie z art. 86 ust. 12 ustawy, w przypadku otrzymania faktury, z tyt. m.in. nabycia towarów, przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania.

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, iż w przedmiotowym wypadku Wnioskodawca uprawniony jest do odliczenia podatku VAT naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę VAT dokumentującą wydanie lokalu, w wyniku którego doszło do nabycia przez Wnioskodawcę prawa do rozporządzania lokalem jak właściciel. Przepis art. 86 ust. 12 ustawy nie uzależnia możliwości dokonania odliczenia podatku naliczonego od przeniesienia praw własności, lecz od uzyskania możliwości fizycznego dysponowania rzeczą przez nabywcę.

Dowodami wskazującymi na nabycie takiego prawa jest umowa przedwstępna sprzedaży lokalu oraz protokół wydania lokalu i kluczy do tego lokalu. Ponadto Wnioskodawca faktycznie zadysponował lokalem poprzez wynajęcie go innemu podmiotowi.

Reasumując, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w oparciu o przepis art. 86 ust. 12 ustawy prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje w rozliczeniu za miesiąc październik 2007 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535), zwaną dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Co do zasady, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy).

W myśl art. 86 ust. 10 ustawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18.

Natomiast art. 86 ust. 12 ustawy stanowi, że w przypadku otrzymania faktury, o której mowa w ust. 2 pkt 1 lit. a) lub lit. c), przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi, z wyłączeniem przypadków, gdy faktura dokumentuje czynności, od których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9-11 - prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi. W sytuacji zatem gdy podatnik dostaje fakturę przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel (wykonaniem na jego rzecz usługi), termin odliczenia ulega zawieszeniu do momentu, w którym to prawo nabędzie lub zostanie na jego rzecz wykonana usługa.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Podatnik otrzymał fakturę od Developera wystawioną na podstawie art. 19 ust. 10 ustawy w związku z wydaniem lokalu, mimo że, umowa sprzedaży przedmiotowego lokalu nie została zawarta w formie aktu notarialnego do dnia złożenia niniejszego wniosku. Lokal ten jest u Wnioskodawcy przedmiotem najmu i służy wykonywaniu czynności opodatkowanych.

W piśmie z dnia 1 lutego 2008 r. (data wpływu 4 lutego 2008 r.), będącym uzupełnieniem wniosku, Wnioskodawca wskazał, że do chwili obecnej nie dokonał zapłaty kwoty wynikającej z faktury wystawionej przez dewelopera w związku wydaniem lokalu. Płatność ta nastąpi dopiero po zawarciu w formie aktu notarialnego umowy przenoszącej własność przedmiotowego lokalu.

Pojęcie dostawy towarów zostało zdefiniowane w art. 7 ust. 1 ustawy. Zgodnie z tym przepisem przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W ustawie o podatku od towarów i usług ustawodawca posłużył się terminem "przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel". Definicja ta odwołuje się do ekonomicznego władztwa nad rzeczą, a zatem zwraca uwagę na ekonomiczną istotę transakcji, a nie wyłącznie jej charakter prawny. Mowa jest o takim rodzaju czynności, która daje otrzymującemu towar prawo do postępowania z nią jak właściciel.

Przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel w ramach dostawy towarów wiąże się z czynnością wydania towarów, jako zdarzenia, które rodzi powstanie obowiązku podatkowego po stronie dostawcy, nabywcy zaś przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w chwili otrzymania faktury, nie wcześniej jednak niż z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem.

W przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawca uzyskał ekonomiczne władztwo nad rzeczą, jak również możliwość rozporządzania lokalem jak właściciel. Nastąpiło, potwierdzone protokołem, wydanie lokalu, którym Podatnik zadysponował i zawarł umowę najmu przedmiotowego lokalu.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny w odniesieniu do przywołanych przepisów należy stwierdzić, iż Stronie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym Podatnik otrzymał fakturę dokumentującą wydanie lokalu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl