IPPP1/443-722/07-2/IG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-722/07-2/IG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku (data wpływu 20 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wykazania obrotu z tytułu eksportu ze stawką 0% z uwagi na otrzymaną zaliczkę jeżeli nie jest znana data realizacji transakcji i istnieje możliwość jej anulowania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 grudnia 2007 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wykazania obrotu z tytułu eksportu ze stawką 0% z uwagi na otrzymaną zaliczkę jeżeli nie jest znana data realizacji transakcji i istnieje możliwość jej anulowania.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W listopadzie 2007 r. otrzymaliśmy od naszego kontrahenta z U.... zaliczkę dotyczącą transakcji sprzedaży towarów na eksport do U..... w wysokości 100% wartości transakcji eksportowej opodatkowanej stawką VAT 0%. Planowaliśmy, że transakcja sprzedaży będzie zrealizowana w listopadzie. Z powodu trudności w przekraczaniu granicy przez samochody ciężarowe transakcja ta może dojść do skutku dopiero w styczniu lub lutym roku 2008. Dostawa towarów będzie zrealizowana przez nas przy pomocy wynajętego przewoźnika lub towary będą odbierane z naszych magazynów bezpośrednio przez nabywcę Istnieje możliwość, że transakcja ta będzie anulowana i zwrócimy otrzymaną zaliczkę jeżeli z powodu obiektywnych trudności transportowych realizacja tej transakcji będzie nadal odwlekana w czasie. Z tytułu otrzymanej zaliczki wykazaliśmy obrót exportowy w m-cu listopadzie 2007 r. ze stawką 0%.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy postąpiliśmy właściwie wykazując obrót exportowy ze stawką 0% z tytułu otrzymanej zaliczki jeżeli nie znamy daty realizacji transakcji exportowej i istnieje możliwość, że ta transakcja będzie anulowana. Kiedy w takiej sytuacji powinien być wykazany obrót z tytułu eksportu i w którym okresie wykazać zmniejszenie eksportu w przypadku anulowania tej transakcji. Jak postąpić, jeżeli uzgodnimy wyższą wartość tej transakcji np. o koszty transportu w efekcie zaliczka będzie mniejsza niż 100% transakcji.

Wykazaliśmy obrót z tytułu eksportu w miesiącu otrzymania zaliczki i w wysokości otrzymanej zaliczki w oparciu o art. 19 ust. 12 ustawy VAT. Uważamy, że w przypadku wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty Europejskiej w terminie 6 miesięcy od daty otrzymania zaliczki obejmującej 100% wartości transakcji eksportowej poprawne jest wykazanie obrotu eksportowego ze stawką VAT 0% w miesiącu otrzymania zaliczki. Jeżeli wartość transakcji ulegnie zwiększeniu to wykażemy dodatkową wartość eksportu w miesiącu wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty Europejskiej na ogólnych zasadach. Jeżeli transakcja eksportowa będzie anulowana to dokonamy korekty deklaracji VAT za ten miesiąc, w którym ta transakcja była deklarowana.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlega eksport towarów.

Artykuł 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W myśl art. 2 pkt 8 ustawy przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towaru z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz jest dokonywany przez:

a.

dostawcę lub na jego rzecz, lub

b.

nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz (...).

Generalna zasada dotycząca opodatkowania przedpłat otrzymanych przez podatnika przed dostawą towarów wyrażona została w art. 19 ust. 11 ustawy. Zgodnie z treścią tego przepisu, jeżeli przed wydaniem towaru otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Ust. 12 powołanego artykułu stanowi, iż przepis ust. 11 stosuje się odpowiednio w przypadku eksportu towarów, jeżeli wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności.

Stosownie do art. 106 ust. 1 podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy (...).

Przepis ten, w myśl ust. 3 powołanego artykułu, stosuje się odpowiednio do części należności otrzymywanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.

Wnioskodawca ma obowiązek opodatkowania podatkiem od towarów i usług każdej otrzymanej zaliczki, gdyż zgodnie z przedstawionymi przepisami rodzą one skutek w postaci powstania obowiązku podatkowego: w eksporcie towarów z chwilą otrzymania zaliczki. Ponieważ z opisanego stanu faktycznego wynika, że otrzymana zaliczka dotyczy transakcji eksportowej to słuszne jest wykazanie jej ze stawką podatku 0% w miesiącu jej otrzymania. Jeżeli wartość transakcji ulegnie zwiększeniu, to dodatkowa wartość eksportu zostanie wykazana w miesiącu wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty Europejskiej na ogólnych zasadach. Jeżeli transakcja eksportowa zostanie anulowana to należy dokonać korekty deklaracji VAT za ten miesiąc, w którym ta transakcja była deklarowana.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl