IPPP1-443-719/07-3/IZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-719/07-3/IZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Sp. z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 17 grudnia 2007 r. (data wpływu 20 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług wynajmu lub dzierżawy pozostałych maszyn i urządzeń bez obsługi - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 grudnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług wynajmu lub dzierżawy pozostałych maszyn i urządzeń bez obsługi.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka z o.o. świadczy usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 71.34.10-00.00 "Usługi wynajmu lub dzierżawy pozostałych maszyn i urządzeń, bez obsługi".

Usługi te obejmują:

* wypożyczenie i wykonanie zabudowy powierzchni (projekt, montaż i demontaż),

* dostarczenie indywidualnych elementów zabudowy,

* wypożyczenie mebli, sprzętu agd, sprzętu audio-video na odrębne zlecenie.

Usługi te świadczone są:

1.

na rzecz polskich podmiotów gospodarczych w kraju i poza jego granicami

2.

na rzecz zagranicznych podmiotów gospodarczych (z krajów UE oraz z krajów trzecich) na targach w kraju jaki poza jego granicami.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jak powinna być opodatkowana usługa sklasyfikowana pod symbolem PKWiU 71.34.10-00.00 "Usługi wynajmu lub dzierżawy pozostałych maszyn i urządzeń, bez obsługi" świadczona na rzecz:

1.

polskich podmiotów gospodarczych na targach w kraju i poza jego granicami

2.

zagranicznych podmiotów gospodarczych na targach w kraju i poza jego granicami.

Spółka z o o. uważa, że usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 71.34.10-00.00 "Usługi wynajmu lub dzierżawy pozostałych maszyn i urządzeń, bez obsługi"

1.

świadczone na rzecz polskich podmiotów gospodarczych w kraju i poza jego granicami - podlegają opodatkowaniu w Polsce,

2.

świadczone na rzecz zagranicznych podmiotów gospodarczych (z krajów UE oraz z krajów trzecich) na targach w kraju jak i poza jego granicami - nie podlegają opodatkowaniu w Polsce.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z generalną zasadą, wyrażoną w art. 27 ust. 1 ustawy w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Ustawodawca przewidział jednak dla pewnych usługi szczegółowe regulacje dotyczące określenia miejsca ich świadczenia.

Stosownie do zapisu art. 27 ust. 3 ww. ustawy w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz:

1.

osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub

2.

podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę

* miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. W powołanym powyżej ust. 4 pkt 6 wymieniono usługi wynajmu, dzierżawy lub innych o podobnym charakterze, których przedmiotem są rzeczy ruchome, z wyjątkiem środków transportu.

Ze złożonego wniosku wynika, iż Strona świadczy usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 71.34.10-00.00 tj. usługi wynajmu lub dzierżawy pozostałych maszyn i urządzeń, bez obsługi. Nabywcami tych usług są zarówno podmioty krajowe jak i zagraniczne.

Gdy nabywcą usługi jest podmiot zagraniczny z kraju trzeciego lub z terytorium Wspólnoty miejscem świadczenia przedmiotowej usługi jest miejsce gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności bądź stały adres lub miejsce zamieszkania. W odniesieniu do nabywców z terytorium Wspólnoty zasada ta będzie miała zastosowanie, pod warunkiem, iż nabywca posiada status podatnika i ma siedzibę w kraju innym niż świadczący usługę.

W przypadku gdy nabywcą usługi świadczonej przez Wnioskodawcę jest podatnik polski, mający siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale nie w kraju innym niż w kraju świadczącego usługę, nie może mieć zastosowania zasada określona w ww. art. 27 ust. 3 pkt 2. W takiej sytuacji ustalając miejsce świadczenia dla przedmiotowej usługi kierować się należy generalną zasadą określoną w art. 27 ust. 1 ustawy.

W świetle powyższego stanu faktycznego i prawnego stwierdzić należy, iż usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 71.34.10-00.00 "Usługi wynajmu lub dzierżawy pozostałych maszyn i urządzeń, bez obsługi" świadczone dla polskich podatników podlegają opodatkowaniu w kraju (mieszczą się w dyspozycji art. 5 ust. 1 ww. ustawy), świadczone dla nabywców zagranicznych nie podlegają opodatkowaniu w Polsce.

Jednocześnie tut. Organ podatkowy zauważa, że nie dokonuje klasyfikacji statystycznej usług świadczonych przez podatnika. Organem właściwym w tym zakresie jest Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, który na wniosek zainteresowanego klasyfikacji takiej dokonuje.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl