IPPP1/443-687/14-6/MP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 września 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-687/14-6/MP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 28 maja 2014 r. (data wpływu 16 czerwca 2014 r.), uzupełnionym w dniu 4 sierpnia 2014 r. (data wpływu 5 sierpnia 2014 r.) na wezwanie Organu z dnia 25 lipca 2014 r. (doręczone w dniu 30 lipca 2014 r.) oraz w dniu 28 sierpnia 2014 r. (data wpływu 1 września 2014 r.) na wezwanie z dnia 18 sierpnia 2014 r. (doręczone w dniu 25 sierpnia 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy lokalu mieszkalnego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 czerwca 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy lokalu mieszkalnego. Wniosek uzupełniono w dniu 4 sierpnia 2014 r. (data wpływu 5 sierpnia 2014 r.) w odpowiedzi na wezwanie Organu z dnia 25 lipca 2014 r. (doręczone w dniu 30 lipca 2014 r.) oraz w dniu 28 sierpnia 2014 r. (data wpływu 1 września 2014 r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 18 sierpnia 2014 r. (doręczone w dniu 25 sierpnia 2014 r.).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca zamierza nabyć od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej stanowiący jej własność używany lokal mieszkalny o powierzchni około 58 metrów kwadratowych położony w kamienicy z roku 1925 oraz odpowiedni udział w prawie użytkowania wieczystego gruntu pod budynkiem, w którym znajduje się wzmiankowany lokal (dalej dla uproszczenia cały przedmiot sprzedaży nazwano "Mieszkaniem"). Wcześniej formalnie Mieszkanie objęte było własnościowym spółdzielczym prawem do lokalu na rzecz zbywcy, które na mocy ustanowienia odrębnej własności lokalu i przeniesienia jego własności w dniu 29 lipca 2009 r. przekształciło się w prawo własności. Mieszkanie posiada urządzoną księgę wieczystą. Mieszkanie było zamieszkiwane według informacji Wnioskodawcy od roku 1925. Przetrwało Powstanie Warszawskie (było tylko jak cały budynek wypalone) i od 1945 r., aż do dnia złożenia niniejszego zapytania było zamieszkiwane przez poprzedników zbywcy, potem zbywcę lub inne osoby, którym je udostępniano. Zakup Mieszkania w związku z tym, że będzie dokonywany przez osobę fizyczną i dotyczy rzeczy używanej nie będzie opodatkowany podatkiem VAT.

Obecnie Mieszkanie wymaga generalnego remontu, zarówno w zakresie odtworzenia jego wcześniejszej substancji, jak i zasadniczej modernizacji. Do wymiany jest między innymi cała instalacja elektryczna, cieplna (kaloryfery), od nowa należy ułożyć podłogi, instalacje wod-kan, elementy wyposażenia wnętrz, armaturę, płytki glazurę, malować ściany itp. W skrócie można stwierdzić, że renowacji wymaga prawie wszystko, łącznie z przesuwaniem ściany działowej i zamiany funkcji jednego pomieszczenia w inne (łazienka będzie kuchnią i odwrotnie).

Mieszkanie zostanie zakupione częściowo ze środków własnych, a częściowo z kredytu bankowego w kwocie 150 000 zł. Kupującymi oraz kredytobiorcami będzie Wnioskodawca oraz jego żona, z którą pozostaje we wspólności ustawowej małżeńskiej. Mieszkanie wejdzie także do majątku dorobkowego obydwojga małżonków. Mieszkanie jest kupowane zatem przez dwie osoby fizyczne (małżeństwo) nieprowadzące działalności gospodarczej. Umowa sprzedaży oraz przedwstępna umowa sprzedaży oraz faktury zostaną wystawione na te dwie osoby fizyczne.

W Mieszkaniu Wnioskodawca zamierza prowadzić działalność gospodarczą - kancelarię adwokacką na całej jego powierzchni. Zamierza także wprowadzić Mieszkanie do ewidencji środków trwałych oraz dokonywać jego amortyzacji.

W uzupełnieniu wniosku złożonym w dniu 4 sierpnia 2014 r. Wnioskodawca wskazał, że jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca nie poniesie wydatków na ulepszenie lokalu (Mieszkania) przekraczających 30% jego wartości początkowej.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 28 sierpnia 2014 r. Wnioskodawca wskazał, że transakcja sprzedaży przez osobę fizyczną na rzecz Wnioskodawcy i jego małżonki opisanego lokalu mieszkalnego nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie będzie dokumentowana fakturą VAT.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku sprzedaży lub odpłatnego zbycia Mieszkania wpisanego do ewidencji środków trwałych, fakt jego amortyzowania oraz zaliczania odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodu będzie miał wpływ na ewentualne opodatkowanie transakcji sprzedaży w przyszłości, a w szczególności czy Wnioskodawca będzie zobowiązany do zapłaty podatku z tytułu przychodu w związku ze sprzedażą wzmiankowanego Mieszkania oraz czy taka sprzedaż będzie opodatkowana podatkiem VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Sprzedaż Mieszkania we przedstawionych okolicznościach nie będzie przychodem z działalności gospodarczej ani przychodem z innego źródła. Nie będzie też opodatkowana podatkiem VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ustawy. Zgodnie z zapisem zawartym w tym przepisie, przez towary rozumie sie rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Przepis art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W świetle przedstawionych powyżej przepisów, budynek (część budynku) i grunt spełniają definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a ich sprzedaż stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Nie każda czynność stanowiąca dostawę, w rozumieniu art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

W świetle zapisów art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - zgodnie z ust. 2 powołanego artykułu obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług - w świetle powyższych przepisów - jest łączne spełnienie dwóch przesłanek: po pierwsze czynność winna być ujęta w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie musi być dokonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Na mocy art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednocześnie zaznacza się, że w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r. na podstawie art. 146a pkt 1 ustawy, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%, z zastrzeżeniem art. 146f.

Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział stawki obniżone, jak również zwolnienie od podatku VAT.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług.

I tak, na mocy art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy - zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, od 1 stycznia 2014 r. dotyczy wszystkich towarów - zarówno nieruchomości, jak i ruchomości - przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych - niezależnie od okresu ich używania przez podatnika (kilka dni, miesięcy czy lat) - wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Jeżeli przy zbyciu towaru wystąpią przesłanki uniemożliwiające zastosowanie opisanego zwolnienia od podatku VAT, to w przypadku nieruchomości może znaleźć zastosowanie inne zwolnienie przewidziane w art. 43 ustawy, jeśli zostaną spełnione warunki wskazane w tych przepisach.

W świetle art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Przez pierwsze zasiedlenie - zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy - rozumie sie oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z powyższej definicji wynika, że oddanie do użytkowania powinno nastąpić w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu, a za taką należy rozumieć sprzedaż, a także umowy najmu i dzierżawy podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT.

W przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom - po spełnieniu określonych warunków - skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Warunku, o którym mowa w 43 ust. 1 pkt 10a lit. b - stosownie do art. 43 ust. 7a - nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Stosownie do art. 29a ust. 8 ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

W świetle tych przepisów przy sprzedaży budynków i budowli lub ich części, grunt na którym są one posadowione dzieli byt prawny budynków i budowli w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu (prawa wieczystego użytkowania gruntu) stosuje sie analogiczną stawkę podatku, jak przy dostawie budynków i budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków / budowli korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym one są posadowione.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że Wnioskodawca zamierza nabyć od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lokal mieszkalny położony w kamienicy z roku 1925 oraz odpowiedni udział w prawie użytkowania wieczystego gruntu pod budynkiem, w którym znajduje się wzmiankowany lokal. Mieszkanie było zamieszkiwane od roku 1925. Przetrwało Powstanie Warszawskie i od 1945 r., aż do dnia złożenia niniejszego zapytania było zamieszkiwane przez poprzedników zbywcy, potem zbywcę lub inne osoby, którym je udostępniano.

W Mieszkaniu Wnioskodawca zamierza prowadzić działalność gospodarczą - kancelarię adwokacką na całej jego powierzchni. Zamierza także wprowadzić Mieszkanie do ewidencji środków trwałych oraz dokonywać jego amortyzacji. Wnioskodawca nie poniesie wydatków na ulepszenie lokalu (Mieszkania) przekraczających 30% jego wartości początkowej.

Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Dokonując sprzedaży opisanego we wniosku lokalu mieszkalnego, wykorzystywanego przez Wnioskodawcę do prowadzenia kancelarii adwokackiej, Wnioskodawca będzie występował w charakterze podatnika, a czynność sprzedaży będzie stanowiła działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. Planowana sprzedaż lokalu będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jak wynika z opisu sprawy nieruchomość (lokal mieszkalny) będzie przez Wnioskodawcę wykorzystywany do prowadzenia opodatkowanej działalności gospodarczej (kancelaria adwokacka). W świetle powyższych okoliczności, do planowanej przez Wnioskodawcę dostawy opisanego lokalu nie znajdzie zastosowania zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

W związku z tym, konieczne jest przeanalizowanie zwolnień wynikających z art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy.

Z uwagi na treść powołanych przepisów oraz opis stanu faktycznego należy stwierdzić, że planowane przez Wnioskodawcę zbycie wcześniej nabytego lokalu nastąpi w ramach pierwszego zasiedlenia. Wnioskodawca planuje nabycie lokalu mieszkalnego od osoby fizycznej, nieprowadzącej działalności gospodarczej, transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. Opisany lokal wykorzystywany był dotąd na cele mieszkaniowe (zamieszkiwany przez Zbywcę i jego poprzedników). Planowana przez Wnioskodawcę ewentualna sprzedaż ww. lokalu stanowić będzie zatem pierwszą czynność opodatkowaną podatkiem od towarów usług, której przedmiotem będzie ten lokal i w konsekwencji, nie będzie mogła korzystać ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Jednakże, planowana przez Wnioskodawcę sprzedaż ww. lokalu będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy. Przy nabyciu lokalu Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego (zakup dokonany od osoby fizycznej a transakcja wyłączona z opodatkowania podatkiem VAT), ponadto zgodnie ze wskazaniem Wnioskodawcy nie poniesie on wydatków na ulepszenie tego lokalu przekraczających 30% jego wartości początkowej.

W konsekwencji, planowana przez Wnioskodawcę transakcja dostawy ww. lokalu będzie korzystała ze zwolnienia od podatku wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT. Również zbycie udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu pod budynkiem, w którym znajduje się opisany lokal będzie korzystało ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 29a ust. 8 ustawy o VAT.

W analizowanej sprawie bez znaczenia pozostaje fakt, że Mieszkanie zostanie zakupione częściowo ze środków własnych, a częściowo z kredytu bankowego oraz, że Mieszkanie zostanie zakupione przez dwie osoby fizyczne (małżeństwo) nieprowadzące działalności gospodarczej.

Jednocześnie wskazać należy, że Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Z tych też względów, z uwagi na indywidualny charakter interpretacji przepisów prawa podatkowego, niniejsza interpretacja rozstrzyga wyłącznie o obowiązkach i uprawnieniach Wnioskodawcy, nie wywołuje ona skutków prawnych dla pozostałych współwłaścicieli lokalu (małżonki Wnioskodawcy).

W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych sprawa zostanie rozpatrzona odrębnie.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl