IPPP1-443-65/10-2/AS - Możliwość dokonania korekty podatku w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 lutego 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-65/10-2/AS Możliwość dokonania korekty podatku w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 14 stycznia 2010 r. (data wpływu 18 stycznia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

*

możliwości dokonania korekty podatku należnego, o której mowa w art. 89a ustawy o VAT, jeżeli w stosunku do dłużnika Spółki po wykonaniu usług i wystawieniu faktur sprzedaży wszczęto postępowanie upadłościowe - jest prawidłowe;

*

możliwości dokonania korekty podatku należnego, o której mowa w art. 89a ustawy o VAT, w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy późniejszy niż okres, określony w art. 89a ust. 3 ustawy o VAT - jest nieprawidłowe;

*

możliwości dokonania korekty podatku należnego w terminie późniejszym poprzez korektę deklaracji podatkowej składanej za okres określony w art. 89a ust. 3 ustawy o VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 stycznia 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Przedmiotem działalności S. Sp. z o.o. jest świadczenie usług leasingu pojazdów, głównie samochodów ciężarowych. Ze względu na niekorzystną sytuację gospodarczą mającą wpływ na rynek usług transportowych, niektórzy kontrahenci Spółki zaprzestali regulowania należności na rzecz Spółki.

Stan faktyczny 1

W stosunku do wierzytelności których nieściągalność została uprawdopodobniona, Spółka skorzystała z przewidzianej w art. 89a ustawy o podatku od towarów i usług możliwości korekty podatku należnego z tytułu wykonanych usług leasingu (tzw. "ulgi na złe długi"). W stosunku do jednego z dłużników Spółki wszczęto postępowanie upadłościowe. Usługi zostały wykonane i faktury zostały wystawione na rzecz tego kontrahenta przed wszczęciem postępowania upadłościowego. W chwili dokonywania korekty VAT, o której mowa w art. 89a ustawy o VAT dłużnik był podatnikiem VAT czynnym. Pozostałe warunki dokonania korekty podatku należnego o których mowa w art. 89a ustawy o VAT również były spełnione. Przedmiotowa korekta podatku należnego została dokonana w deklaracji VAT za wrzesień 2009 r.

Stan faktyczny 2

Spółka posiada wierzytelności, w stosunku do których może skorzystać z prawa przewidzianego w art. 89a ust. 1 ustawy o VAT - spełnione zostały wszystkie przesłanki wskazane w art. 89a ust. 2 ustawy o VAT oraz Spółka otrzymała potwierdzenie odbioru przez dłużnika zawiadomienia o zamiarze skorzystania z ulgi na złe długi.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy Spółka była uprawniona do dokonania korekty podatku należnego, o której mowa w art. 89a ustawy o VAT, jeżeli w stosunku do dłużnika Spółki po wykonaniu na jego rzecz usług i wystawieniu faktur sprzedaży wszczęto postępowanie upadłościowe, a w momencie dokonywania korekty podatku należnego dłużnik był zarejestrowany jako podatnik VAT czynny...

2.

Czy Spółka może dokonać korekty podatku należnego, o której mowa w art. 89a ustawy o VAT, w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy późniejszy niż okres, w którym upłynął termin o którym mowa w art. 89a ust. 2 pkt 6 ustawy o VAT oraz w którym Spółka otrzymała potwierdzenie odbioru przez dłużnika zawiadomienia o zamiarze skorygowania podatku należnego na podstawie art. 89a ustawy o VAT...

3.

Jeżeli odpowiedź na pytanie drugie byłaby negatywna, czy Spółka może dokonać korekty podatku należnego w terminie późniejszym poprzez korektę deklaracji podatkowej składanej za okres w którym w którym upłynął termin o którym mowa w art. 89a ust. 2 pkt 6 ustawy o VAT lub za okres w którym Spółka otrzymała potwierdzenie odbioru przez dłużnika zawiadomienia o zamiarze skorygowania podatku należnego na podstawie art. 89a ustawy o VAT (w zależności który z tych okresów jest późniejszy)...

Ad pyt. 1

Zdaniem Spółki na tak zadane pytanie należy odpowiedzieć twierdząco.

Podkreślenia wymaga, że spełnione są wszystkie warunki od których zależy skorzystanie z uprawnień przewidzianych w art. 89a Ustawy o VAT, a zatem:

*

świadczenie usług zostało dokonane na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny;

*

wierzytelności zostały uprzednio wykazane w deklaracji jako obrót opodatkowany i podatek należny;

*

wierzyciel i dłużnik na dzień dokonania korekty są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni;

*

wierzytelności nie zostały zbyte;

*

od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona;

*

wierzyciel zawiadomił dłużnika o zamiarze skorygowania podatku należnego, a dłużnik nie uregulował należności w jakiejkolwiek formie.

Zgodnie z art. 89a ust. 2 pkt 1 kolejnym warunkiem dokonania korekty podatku należnego jest dokonanie dostawy towaru lub świadczenie usług na rzecz podatnika, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji.

Zdaniem Wnioskodawcy, warunek aby dłużnik nie był objęty postępowaniem likwidacyjnym lub upadłościowym musi być spełniony wyłącznie w momencie dokonywania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz kontrahenta. Przepis art. 89a ust. 2 pkt 1 określając warunek skorzystania z korekty VAT w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności wskazuje bowiem, że "dostawa towaru lub świadczenie usług jest dokonana na rzecz podatnika (...) niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji".

Jak zatem wynika z literalnej wykładni cytowanego przepisu warunek powyższy ma być spełniony jedynie w momencie transakcji, a zatem dokonania dostawy towarów lub wykonania usług na rzecz kontrahenta. Wszczęcie postępowania likwidacyjnego lub upadłościowego w stosunku do dłużnika Spółki w późniejszym terminie, nawet przed dokonaniem przez wierzyciela korekty należnego VAT wynikającego z faktur wystawionych na rzecz takiego dłużnika, nie ma wpływu na uprawnienia wierzyciela wynikające z art. 89a.

Zatem według Spółki zgodnie z językową interpretacją omawianych przepisów w sytuacji, gdy w momencie świadczenia usługi dłużnik nie był w stanie upadłości lecz postępowanie upadłościowe zostało wszczęte w terminie późniejszym - wierzyciel może skorzystać z uprawnień przewidzianych w art. 89a ustawy o VAT. Zdaniem Spółki warunek, aby dłużnik nie był w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji należy odnieść wyłącznie do daty dostawy towaru lub świadczenia usługi.

Z kolei na dzień dokonywania korekty podatku należnego wymagane jest jedynie, aby wierzyciel i dłużnik byli podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni - i ten warunek jest również spełniony.

Podkreślić należy iż, w orzecznictwie sądów administracyjnych jak również Sądu Najwyższego utrwalone jest stanowisko, że przy dokonywaniu interpretacji przepisów prawa podatkowego wykładnia językowa jest priorytetowym sposobem dokonywania wykładni przepisów (wyrok NSA z 14 kwietnia 1993 r., SA/Wr 1759/92, wyrok SN z 9 września 1993 r., sygn. akt III ARN 39/93, wyrok NSA z 8 czerwca 1994 r., SA/Po 592/94, wyrok NSA z 4 kwietnia 1994 r., SA/Sz 1553/95, wyrok NSA z 6 marca 1996 r., SA/Ka 183/95, wyrok NSA z 13 stycznia 1994 r., SA/Po 1598/93).

Stanowisko przedstawione w niniejszym wniosku przez Spółkę zostało potwierdzone przez Ministra Finansów w licznych interpretacjach wydanych na rzecz innych podatników (interpretacja wydane w imieniu Ministra Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie Nr IPPP1/443-590/09-2/AW z 7 września 2009 r., Nr IPPP2/443-821/09-4/ASZ z 15 października 2009 r., Nr IPPP3-443-735/09-4/JF z 20.1.1.2009 r., Nr IPPP1/443-556/09-4/IG z 21 sierpnia 2009, interpretacje wydane w imieniu Ministra Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu Nr ILPP2/443-682/09-2/AD z 3 sierpnia 2009 r., Nr ILPP1/443-669/09-4/AI z 13 lipca 2009 r. interpretacje wydane w imieniu Ministra Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach Nr IBPP2/443-178/09/ASz z 15 maja 2009 r., Nr IBPP2/443-379/09/WN z 23 czerwca 2009 r. Nr BPP2/443-514/08/JCi z 29 sierpnia 2008 r.)

Reasumując w przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawca jest uprawniony do dokonania korekty podatku należnego wynikającego z faktur wystawionych na rzecz kontrahenta, w stosunku do którego wszczęto postępowanie upadłościowe po wykonaniu na jego rzecz usług przez Wnioskodawcę.

W związku z powyższym, wnosimy o potwierdzenie przedstawionej interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Ad pyt. 2

Zdaniem Spółki odpowiedź na tak zadane pytanie powinna być twierdząca.

Podatnik, który chce skorzystać z tzw. ulgi na złe długi powinien zawiadomić dłużnika o swoim zamiarze. Wierzyciel może skorzystać z ulgi, jeżeli dłużnik w ciągu 14 dni od otrzymania zawiadomienia nie ureguluje zaległej należności (art. 89 ust. 2 pkt 6 ustawy o VAT). Ponadto warunkiem dokonania korekty podatku należnego jest otrzymanie potwierdzenia odbioru przez dłużnika powyższego zawiadomienia.

Zgodnie art. 89a ust. 3 ustawy o VAT, odnoszącym się do terminu korekty podatku należnego przez wierzyciela korzystającego z tzw. ulgi na złe długi, korekta taka może nastąpić w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym upłynął 14-dniowy termin na uregulowanie przez dłużnika zaległych należności, nie wcześniej jednak niż w rozliczeniu za okres, w którym wierzyciel uzyskał potwierdzenie odbioru przez dłużnika zawiadomienia.

Jak wynika wprost z powyższego przepisu okres rozliczeniowy w którym upłynął 14 dniowy termin (przy założeniu że wierzyciel uzyskał potwierdzenie odbioru zawiadomienia przez dłużnika) jest pierwszym możliwym okresem, w którym wierzyciel może skorzystać z ulgi. Ustawodawca użył bowiem sformułowania "korekta podatku należnego może nastąpić w rozliczeniu...". Gdyby ustawodawca chciał wskazać, że skorzystanie z ulgi ma mieć miejsce w konkretnym rozliczeniu użyłby sformułowania "korekta (...) następuje w rozliczeniu".

Ponadto z omawianych regulacji wynika, że korekta podatku należnego może zostać dokonana nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym wierzyciel uzyskał potwierdzenie otrzymania przez dłużnika zawiadomienia. Zwrot powyższy świadczy o tym, że otrzymanie powyższego potwierdzenia jest jedynie przesłanką umożliwiającą wierzycielowi dokonanie korekty, lecz omawiany przepis nie wyznacza konkretnego okresu rozliczeniowego w jakim korekta ma zostać dokonana.

Oba zdarzenia wskazane w art. 89a ust. 3 ustawy o VAT nie wyznaczają konkretnego rozliczenia w jakim korekta podatku należnego ma być przeprowadzona, lecz opisują przesłanki jakie muszą być spełnione aby wierzyciel mógł skorzystać z przewidzianej w art. 89a instytucji.

Dokonując interpretacji przepisów należy założyć racjonalność ustawodawcy tworzącego omawiane regulacje - zatem w ocenie Wnioskodawcy, zgodnie z brzmieniem omawianych regulacji, zamiarem prawodawcy było wskazanie momentu, w którym dokonanie korekty staje się możliwe, a nie wyznaczenie konkretnego okresu rozliczeniowego na jej przeprowadzenie.

Jak wynika z powyższych rozważań wykładnia językowa omawianych przepisów wskazuje, że ustawodawca wskazał jedynie pierwszy możliwy okres rozliczeniowy, w którym Spółka jest uprawniona do dokonania korekty podatku należnego dotyczącego nieściągalnych wierzytelności. Jak wskazaliśmy w punkcie 1 powyżej, zgodnie z utrwalonym poglądem prezentowanym w doktrynie i orzecznictwie sądowym, wykładnia językowa jest priorytetowym sposobem interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Pragniemy wskazać, że do 30 listopada 2008 r. wierzyciel pragnący skorzystać z ulgi uprawniony był do dokonania korekty w ściśle określonym terminie - tj. w rozliczeniu za okres następujący po miesiącu, w którym dłużnik otrzymał zawiadomienie o zamiarze skorzystania przez wierzyciela z instytucji przewidzianej w art. 89a ustawy o VAT. Tak określony termin zakładał dokonanie korekty w jednym wyznaczonym ustawowo rozliczeniu.

Jak wykazaliśmy powyżej, art. 89 ust. 3 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 grudnia 2008 r. nie wskazuje już rozliczenia w jakim korekta podatku należnego powinna być przeprowadzona. Obecnie przepisy wskazują jedynie pierwsze rozliczenie, w którym wierzyciel może skorzystać z tzw. ulgi na złe długi.

Biorąc pod uwagę przedstawioną argumentację, Spółka wnosi o potwierdzenie dokonanej przez nią interpretacji przepisów ustawy o VAT.

Ad pyt. 3

Zdaniem Wnioskodawcy jeżeli odpowiedź na pyt. 2 jest w ocenie Ministra Finansów negatywna i korekta podatku należnego może być dokonana tylko w pierwszej deklaracji za okres, w którym spełnione zostały obie przesłanki wynikające z art. 89a ust. 3 ustawy o VAT, możliwe jest skorzystanie przez wierzyciela z tzw. ulgi na złe długi w terminie późniejszym poprzez korektę wspomnianej deklaracji.

Przykładowo: Spółka zawiadomiła dłużnika o zamiarze skorzystania z tzw. ulgi na złe długi 1 grudnia 2009 r. (osobiście przedstawiając zawiadomienie w siedzibie dłużnika) i dłużnik w ciągu 14 dni nie uregulował przeterminowanej należności, a Spółka posiada potwierdzenie odbioru przez dłużnika zawiadomienia (dłużnik dokonał takiego potwierdzenia w dniu przedstawienia mu zawiadomienia tj. 1 grudnia 2009 r.).

Okresem rozliczeniowym, za który powinna zostać złożona deklaracja zawierająca korektę podatku należnego jest grudzień 2009 r. Spółka jednakże nie dokonuje korekty podatku należnego w rozliczeniu za grudzień 2009 r. W lutym 2010 r. Spółka podejmuje decyzję o dokonaniu korekty podatku należnego na podstawie art. 89a ustawy o VAT i koryguje deklarację podatkową za grudzień 2009 r.

Zdaniem Wnioskodawcy przedstawione powyżej rozwiązanie jest prawidłowe. W przypadku uznania przez Ministra Finansów, że przepisy ustawy o VAT wyznaczają konkretny okres rozliczeniowy, w deklaracji za który podatnik może skorzystać z tzw. ulgi na złe długi, możliwe jest skorzystanie przez Spółkę z tej ulgi w dowolnym późniejszym terminie poprzez korektę deklaracji za ten konkretny okres rozliczeniowy (przy założeniu zachowania przesłanek ustawowych).

Przede wszystkim wskazać należy, że przepisy wprowadzające ulgę na złe długi nie przewidują wyłączenia ogólnego uprawnienia do dokonania korekty deklaracji podatkowej, wynikającego z art. 81 ustawy - Ordynacja podatkowa (ustawa z 29 sierpnia 1997 r., tekst jedn. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.).

Przyjąć zatem należy, iż jeżeli tylko wszystkie przesłanki skorzystania z uprawnień wynikających z art. 89a ustawy o VAT są nadal spełnione, podatnik może dokonać korekty podatku należnego w odniesieniu do wierzytelności nieściągalnych w dowolnym terminie, poprzez korektę deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym skorzystanie z powyższych uprawnień stało się możliwe (w powyższym przykładzie - za grudzień 2009 r.).

W ocenie Wnioskodawcy uprawnienie do dokonania obniżenia podatku należnego na podstawie art. 89a ustawy o VAT nie wygasa wraz z upływem terminu na złożenie deklaracji podatkowej za konkretny okres.

Uprawnienie to, jako prawo nabyte wierzyciela, może zostać zrealizowane w terminie późniejszym poprzez korektę odpowiedniej deklaracji podatkowej, pod warunkiem że przesłanki skorzystania z ulgi są nadal spełnione.

Wobec powyższego zdaniem Spółki jeżeli nie skorzysta ona z uprawnienia do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym stało się to możliwe, nie jest konieczne ponowne wysyłanie zawiadomienia do dłużnika i oczekiwanie na otrzymanie potwierdzenia takiego zawiadomienia, lecz Spółka może skorzystać z przysługującego jej uprawnienia poprzez korektę złożonej uprzednio deklaracji podatkowej. Powyższa teza znajduje potwierdzenie w literaturze przedmiotu ("Nowa ulga na złe długi - wybrane problemy" Krzysztof Kłoskowski, Doradztwo Podatkowe Nr 2009/3/4).

Mając na uwadze przedstawione powyżej argumenty, Spółka wnosi o potwierdzenie prawidłowości tezy przedstawionej w niniejszym punkcie, w razie udzielenia przeczącej odpowiedzi na pytanie Nr 2.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za

*

prawidłowe w zakresie możliwości dokonania korekty podatku należnego, o której mowa w art. 89a ustawy o VAT, jeżeli w stosunku do dłużnika Spółki po wykonaniu usług i wystawieniu faktur sprzedaży wszczęto postępowanie upadłościowe;

*

nieprawidłowe w zakresie możliwości dokonania korekty podatku należnego, o której mowa w art. 89a ustawy o VAT, w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy późniejszy niż okres, określony w art. 89a ust. 3 ustawy o VAT;

*

prawidłowe w zakresie możliwości dokonania korekty podatku należnego w terminie późniejszym poprzez korektę deklaracji podatkowej składanej za okres określony w art. 89a ust. 3 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 89a ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, podatnik może skorygować podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona, z zastrzeżeniem ust. 2-5. Korekta podatku dotyczy również kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności odpisanej jako nieściągalna lub której nieściągalność została uprawdopodobniona.

Stosownie do art. 89a ust. 1a ww. ustawy nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną w przypadku, gdy wierzytelność nie została uregulowana w ciągu 180 dni od upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze.

W myśl ust. 2 powyższego artykułu, przepis ust. 1 stosuje się w przypadku gdy spełnione są następujące warunki:

1.

dostawa towaru lub świadczenie usług jest dokonana na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji;

2.

wierzytelności zostały uprzednio wykazane w deklaracji jako obrót opodatkowany i podatek należny;

3.

wierzyciel i dłużnik na dzień dokonania korekty, o której mowa w ust. 1, są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni;

4.

wierzytelności nie zostały zbyte;

5.

od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona;

6.

wierzyciel zawiadomił dłużnika o zamiarze skorygowania podatku należnego ze względu na wystąpienie okoliczności, o których mowa w ust. 1, a dłużnik w ciągu 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia nie uregulował należności w jakiejkolwiek formie.

Z pierwszego opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka skorzystała z przewidzianej w art. 89a ustawy o VAT możliwości korekty podatku należnego z tytułu wykonanych usług leasingu. Jednakże w stosunku do jednego z dłużników Spółki wszczęto postępowanie upadłościowe. Usługi zostały wykonane i faktury wystawione na rzecz tego kontrahenta przed wszczęciem postępowania upadłościowego. W chwili dokonywania korekty VAT, o której mowa w art. 89a ustawy o VAT dłużnik był podatnikiem VAT czynnym. Pozostałe warunki dokonania korekty podatku należnego o których mowa w art. 89a ustawy o VAT również były spełnione.

W drugim przedstawionym we wniosku stanie faktycznym, Spółka skorzystała z prawa przewidzianego w art. 89a ust. 1 ustawy o VAT w stosunku do nieściągalnych wierzytelności, odnośnie których spełnione zostały wszystkie przesłanki wskazane w art. 89a ustawy o VAT oraz Spółka otrzymała potwierdzenie odbioru przez dłużnika zawiadomienia o zamiarze skorzystania z ulgi.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, że zastosowanie prawnej regulacji w art. 89a ust. 1 ustawy o VAT jest możliwe, o ile zainteresowany spełni uprzednio wszystkie warunki w ust. 2 tego artykułu. Warunki te muszą być spełnione łącznie.

Odnosząc się do pytania pierwszego, wątpliwości Wnioskodawcy, co do możliwości skorzystania z procedury przewidzianej art. 89a ustawy o VAT, dotyczą sytuacji prawnej dłużnika, w stosunku do którego po wykonaniu na jego rzecz usług i wystawieniu faktur sprzedaży wszczęto postępowanie upadłościowe. Należy zgodzić się z Wnioskodawcą, iż warunek wymieniony w art. 89a ust 2 pkt 1 ustawy o VAT, tj. aby nabywca (dłużnik) nie był w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji należy odnieść wyłącznie do daty dostawy towaru lub świadczenia usługi. Z literalnego brzmienia przepisu wynika, iż postawienie dłużnika w stan likwidacji już po dokonaniu dostawy nie stoi na przeszkodzie w skorzystaniu z ulgi na złe długi. Istotnym jest by w momencie dokonania korekty dłużnik oraz wierzyciel byli zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni stosownie do wyżej cyt. art. 89a ust. 2 pkt 3.

W związku z powyższym Wnioskodawca jest uprawniony do dokonania korekty podatku należnego wynikającego z faktur wystawionych na rzecz kontrahenta, w stosunku do którego wszczęto postępowanie upadłościowe po wykonaniu na jego rzecz usług, jeżeli dłużnik na dzień dokonania korekty będzie zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym i przy spełnieniu pozostałych warunków wynikających z art. 89a ust. 2.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie należało uznać za prawidłowe.

Odnosząc się do pytania Nr 2, kwestię terminu dokonania korekty reguluje art. 89a ust. 3 ustawy o VAT. W myśl powyższego artykułu korekta podatku należnego może nastąpić w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym upłynął termin określony w ust. 2 pkt 6, nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym wierzyciel uzyskał potwierdzenie odbioru przez dłużnika zawiadomienia, o którym mowa w ust. 2 pkt 6. Warunkiem dokonania korekty jest uzyskanie przez wierzyciela potwierdzenia odbioru przez dłużnika zawiadomienia, o którym mowa w ust. 2 pkt 6.

Pierwszym etapem skorzystania z ulgi na złe długi przez podatnika jest zawiadomienie dłużnika o zamiarze odpisania wierzytelności jako nieściągalnej. Doręczenie tego zawiadomienia dłużnikowi powoduje rozpoczęcie 14-dniowego okresu oczekiwania. Jest to czas dla dłużnika na ewentualne uregulowanie należności, o zamiarze odpisania której został powiadomiony.

Do zawiadomienia, stosujemy przepisy Ordynacji podatkowej o doręczeniach (art. 89b ust. 5).

Korekta podatku, co do zasady, powinna mieć miejsce w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 14-dniowy termin na uiszczenie przez dłużnika zapłaty. Jednakże rozliczenie to nie może nastąpić w okresie rozliczeniowym wcześniejszym niż ten, w którym podatnik otrzymał potwierdzenie odbioru przez dłużnika zawiadomienia, o którym mowa w art. 89a ust. 2 pkt 6 ustawy o VAT.

W ocenie tut. Organu przepisy ustawy o VAT wyznaczają konkretny okres rozliczeniowy, w jakim korekta podatku ma być przeprowadzona; nie można zgodzić się z Wnioskodawcą iż jest to jedynie pierwszy możliwy okres, w którym Spółka jest uprawniona do dokonania korekty.

Zatem w zakresie pytania Nr 2 stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Odnośnie pytania Nr 3 trzeba zauważyć, iż stosownie do art. 81 § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa z dnia 29 sierpnia 1997 r. (tekst jedn. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację. Skorygowanie deklaracji w myśl § 2 ww. artykułu, następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyny korekty.

Zgodnie z art. 81b § 1 powyższej ustawy uprawnienie do skorygowania deklaracji:

1.

ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej - w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą;

2.

przysługuje nadal po zakończeniu:

a.

kontroli podatkowej,

b.

postępowania podatkowego - w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego.

Przepisy wprowadzające korektę podatku należnego z tytułu wierzytelności nieściągalnych nie przewidują wyłączenia z ogólnego uprawnienia do dokonania korekty deklaracji podatkowej.

Mając powyższe na względzie, przyjąć należy, iż jeżeli wszelkie przesłanki do skorzystania z uprawnień wynikających z art. 89a ustawy o VAT są spełnione, podatnik może dokonać korekty podatku należnego w odniesieniu do wierzytelności nieściągalnych w terminie wynikającym z art. 89a ust. 3, poprzez korektę deklaracji za właściwy okres rozliczeniowy.

Zatem w zakresie pytania Nr 3 stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Reasumując należy stwierdzić, iż Spółka była uprawniona do dokonania korekty podatku należnego, o której mowa w art. 89a ustawy o VAT, jeżeli w stosunku do dłużnika Spółki po wykonaniu na jego rzecz usług i wystawieniu faktur sprzedaży wszczęto postępowanie upadłościowe, jeśli w momencie dokonywania korekty podatku należnego dłużnik był zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, przy spełnieniu pozostałych warunków wynikających z art. 89a. Wnioskodawca nie może dokonać korekty podatku należnego, o której mowa w art. 89a ustawy o VAT, w deklaracji podatkowej składanej za późniejszy okres rozliczeniowy, niż okres rozliczeniowy określony w art. 89a ust. 3. Jednakże jeżeli wszystkie przesłanki skorzystania z uprawnień wynikających z art. 89a ustawy o VAT zostały spełnione, a korekta podatku należnego we właściwym okresie rozliczeniowym nie została dokonana, uprawnienie to może zostać zrealizowane poprzez złożenie korekty deklaracji podatkowej za ten okres w trybie art. 81 Ordynacji podatkowej, pod warunkiem że przesłanki do skorzystania z ulgi są nadal spełnione.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl