IPPP1-443-638/11-6/IGo

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 lipca 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-638/11-6/IGo

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 12 kwietnia 2011 r. (data wpływu 15 kwietnia 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 8 czerwca 2011 r. (data wpływu 10 czerwca 2011 r.) w odpowiedzi na wezwanie tut. Organu z dnia 31 maja 2011 r. oraz pismem z dnia 21 czerwca 2011 r. (data wpływu 24 czerwca 2011 r.) w odpowiedzi na wezwanie tut. Organu z dnia 15 czerwca 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji wniesienia przez Spółkę wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 kwietnia 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji wniesienia przez Spółkę wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa. Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 8 czerwca 2011 r. (data wpływu 10 czerwca 2011 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z dnia 31 maja 2011 r. oraz pismem z dnia 21 czerwca 2011 r. (data wpływu 24 czerwca 2011 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z dnia 15 czerwca 2011 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Sp. z o.o. (dalej "Spółka Wnosząca Aport" lub "Wnioskodawca" lub "Spółka") rozważa obecnie restrukturyzację swojej działalności. W ramach jednej z opcji restrukturyzacyjnych (w terminie do 30 listopada 2011 r.) rozważany jest aport zespołu składników majątkowych stanowiących łącznie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu Cywilnego do Sp. z o.o. (dalej "Spółka Otrzymująca Aport"). Przy okazji aportu przedsiębiorstwa do Spółki Otrzymującej Aport przejdą m.in.:

* grunty będące własnością Spółki Wnoszącej Aport o powierzchni 10,19 ha, ujęte w księgach jako towary (dalej "Nieruchomości");

* półprodukty i produkty w toku tzn. poniesione nakłady na przygotowanie projektów zabudowy;

* należności;

* środki pieniężne;

* otrzymane pożyczki związane z przedsiębiorstwem;

Przedmiot aportu zwiększy kapitał zakładowy Spółki Otrzymującej Aport. W zamian Spółce Wnoszącej Aport zostaną wydane udziały w podwyższonym kapitale zakładowym o wartości nominalnej odpowiadającej wartości przedsiębiorstwa wniesionego tytułem wkładu niepieniężnego.

W piśmie uzupełniającym Wnioskodawca podaje, iż zgodnie z bilansem Spółki na dzień 31 grudnia 2010 r. w aktywach i pasywach Wnioskodawcy znajdowały się:

* aktywa obrotowe, w tym:

1.

półprodukty i produkty w toku,

2.

towary,

3.

należności krótkoterminowe z tytułu podatków (VAT naliczony)

4.

środki pieniężne w kasie

* pasywa:

a.

kapitał podstawowy,

b.

strata z lat ubiegłych,

c.

strata netto,

d.

zobowiązania krótkoterminowe - kredyty i pożyczki. Spółka nie zatrudnia obecnie pracowników.

Spółka niniejszym wyjaśnia, że przy okazji aportu do Spółki Otrzymującej Aport przejdą wszystkie składniki majątkowe wykazane w bilansie D. Sp. z o.o., tzn.:

* grunty będące własnością Spółki Wnoszącej Aport o powierzchni 10,19 ha, ujęte w księgach jako towary (dalej "Nieruchomości");

* półprodukty i produkty w toku tzn. poniesione nakłady na przygotowanie projektów zabudowy;

* środki pieniężne;

* otrzymane pożyczki związane z przedsiębiorstwem (zobowiązania krótkoterminowe);

z wyłączeniem należności krótkoterminowych z tytułu podatków dotyczących VAT naliczonego do zwrotu, zgodnie bowiem z przepisami podatkowymi prawo do zwrotu podatku VAT przysługuje jedynie Spółce (podatnikowi VAT) i nie podlega przeniesieniu w przypadku aportu, gdyż nie dochodzi do sukcesji prawnej. W następstwie planowanego Aportu w Spółce nie zostaną żadne inne (poza należnością z tytułu VAT) składniki majątkowe (pasywa, aktywa).

W ramach Aportu do Spółki Otrzymującej Aport przejdą również wszelkie umowy, dokumenty i księgi związane z przenoszonym przedsiębiorstwem Spółki.

Zgodnie z art. 551 Kodeksu cywilnego przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Należy zaznaczyć, że powyższa definicja wskazuje na przykładowe elementy przedsiębiorstwa, których istnienie bądź nie, każdorazowo jest uzależnione od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. W konsekwencji w celu spełnienia powyższej definicji nie jest wymagalne występowanie wszystkich wymienionych powyżej elementów.

W przypadku Spółki w związku z prowadzoną działalnością inwestycyjną w skład obecnego przedsiębiorstwa Spółki wchodzą:

* własność Nieruchomości oraz półprodukty i produkty w toku;

* środki pieniężne;

* księgi i dokumenty związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa;

* zobowiązania z tytułu pożyczki

i łącznie tworzą one składniki niezbędne do i związane z obecną działalnością przedsiębiorstwa Spółki.

Przedsiębiorstwo, które ma być przedmiotem aportu nie zawiera m.in. praw wynikających z umów najmu, gdyż takie umowy nie były zawierane, czy tajemnic przedsiębiorstwa, licencji, które nie są właściwe dla tego rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej.

W konsekwencji w opinii Spółki nie ulega wątpliwości, że powyższe składniki majątkowe, które będą przedmiotem aportu spełniają przesłanki do uznania ich za przedsiębiorstwo w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Wszystkie składniki majątkowe, przy pomocy których Spółka obecnie prowadzi swoje przedsiębiorstwo, wejdą w skład aportu (za wyjątkiem należności krótkoterminowej z tytułu podatku VAT) i w Spółce Otrzymującej Aport będą samodzielnie realizować zadania przedsiębiorstwa, do których należy prowadzenie działalności inwestycyjnej.

Spółka potwierdza, że przedmiotem aportu będą zobowiązania krótkoterminowe tzn. otrzymane pożyczki od udziałowca związane z przedsiębiorstwem, które są zarazem jedynymi zobowiązaniami Spółki.

W piśmie uzupełniającym z dnia 21 czerwca 2011 r. Wnioskodawca podaje poniższe informacje.

Zgodnie z opisanym we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej (i uzupełnionym w piśmie z dnia 8 czerwca 2011 r.) zdarzeniu przyszłym, Spółka rozważa obecnie restrukturyzację swojej działalności. W ramach jednej z opcji restrukturyzacyjnych (w terminie do 30 listopada 2011 r.) rozważany jest aport zespołu składników majątkowych stanowiących łącznie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu Cywilnego do D. 2 Sp. z o.o. (dalej "Spółka Otrzymująca Aport").

Spółka wskazuje, iż na chwilę obecną nie zatrudnia pracowników, gdyż na chwilę obecną nie jest to niezbędne.

Wszelkie dotychczasowe prace, konieczne dla prowadzenia działalności Spółki, są zlecane na zewnątrz. W szczególności, Spółka zawarła:

* umowy z biurem rachunkowym na obsługę księgową;

* umowy na warunki przyłączeniowe infrastruktury energetycznej;

oraz jest w trakcie negocjowania:

* umowy na warunki budowy sieci wodno-kanalizacyjnej;

* umowy na projekt architektoniczny;

* umowy na przyłącze gazowe.

Spółka zaznacza, iż w praktyce gospodarczej ww. sposób prowadzenia działalności deweloperskiej jest powszechnie stosowany. W przyszłości, Spółka zamierza zatrudnić pracowników (na umowę o pracę lub umowę zlecenie), w tym w szczególności:

* koordynatora prac związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę;

* inżyniera (do nadzoru budowy);

* pracowników biurowych, a w dalszej kolejności również pracowników działu handlowego oraz marketingu.

Spółka planuje również zawrzeć umowę z firmą zewnętrzną do ochrony placu przyszłej budowy.

Zdaniem Spółki, w przedstawionym we wniosku o interpretację opisie zdarzenia przyszłego okoliczność braku (na chwilę obecną) pracowników nie ma znaczenia dla potrzeb określenia, czy przedmiotowy aport posiada przymiot przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego). Należy bowiem stwierdzić, iż w sytuacji, gdy na danym etapie prowadzenia działalności deweloperskiej zwyczajowo przyjętą praktyką jest podzlecanie określonych prac/usług firmom zewnętrznym, zatrudnianie własnych pracowników nie jest niezbędnym warunkiem umożliwiającym prowadzenie przedsiębiorstwa przez podmiot realizujący dany projekt. Zatrudnienie pracowników konieczne będzie dopiero w przyszłości tj. po dokonaniu czynności niezbędnych do uzyskania pozwolenia na budowę.

Spółka podkreśla, iż, pomimo, że obecnie nie zatrudnia pracowników przy realizacji przedmiotowego projektu, projekt ten jest prowadzony w sposób nieprzerwany. Wszelkie działania w tym zakresie podejmował zarząd Spółki (który posiada wieloletnie doświadczenie w tego typu przedsięwzięciach jako że wcześniej ci sami członkowie zarządu pełnili te same funkcje w innych podmiotach, które prowadziły inwestycje developerskie, w tym wybudowały już dwa duże osiedla): zlecał (albo jest w trakcie zlecania) firmom zewnętrznym wykonanie projektu architektonicznego, a także świadczenie innych usług (np. księgowych). Pracownicy nie są zatem niezbędni, aby działalność mogła być kontynuowana. Tym samym, składniki majątku wnoszone tytułem wkładu niepieniężnego do Spółki Otrzymującej Aport mogą funkcjonować jako niezależne przedsiębiorstwo bez zatrudniania pracowników.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że wszystkie składniki niematerialne i materialne, które Spółka wniesie aportem do Spółki Otrzymującej Aport stanowią składniki majątkowe związane z prowadzeniem działalności deweloperskiej w Spółce (budowa osiedla mieszkaniowego). Spółka nie wniesie do Spółki Otrzymującej Aport żadnych innych aktywów, a także nie pozostawi w swoim majątku żadnych aktywów związanych z tą działalnością (poza należnością z tytułu VAT). Wobec powyższego, skoro Spółka do dnia wniesienia aportu jest w stanie, w oparciu o składniki wnoszone do Spółki Otrzymującej Aport, prowadzić działalność gospodarczą, to także Spółka Otrzymująca Aport będzie mogła ją kontynuować. Przedmiotowy aport ma bowiem zdolność do funkcjonowania, jako niezależne przedsiębiorstwo. Natomiast sam fakt niezatrudniania pracowników przez Spółkę nie oznacza automatycznie, iż przedmiotowy zespół składników majątkowych nie może stanowić przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu Cywilnego. Spółka przy tym podkreśla, iż - jak już wskazała w uzupełnieniu wniosku o interpretację z dnia 8 czerwca 2011 r. - definicja przedsiębiorstwa zawarta w Kodeksie cywilnym wskazuje jedynie na przykładowe elementy przedsiębiorstwa, których istnienie bądź nie każdorazowo uzależnione jest od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. W konsekwencji, w celu spełnienia ww. definicji nie jest wymagane występowanie wszystkich wymienionych w niej elementów (zatrudnienie pracowników nie stanowi zresztą istotnego elementu składowego definicji przedsiębiorstwa, gdyż nie zostało wymienione wśród przykładowych składników przedsiębiorstwa w art. 551 Kodeksu Cywilnego).

Spółka nadto zauważa, że sądy cywilne wielokrotnie potwierdzały, iż przedsiębiorstwo nie musi obejmować wszystkich składników wyszczególnionych w art. 551 Kodeksu Cywilnego. Przykładowo, Sąd Apelacyjny w wyroku z dnia 17 stycznia 2006 r., (sygn. I ACa 2135/05, LEX nr 189385) stwierdził, że zespół składników stanowiący przedsiębiorstwo powinien obejmować "niezbędne minimum, bez którego konkretne przedsiębiorstwo nie mogłoby realizować swoich zadań gospodarczych". Podobnie, Sąd Najwyższy w wyroku z 8 kwietnia 2003 r. (sygn. IV CKN 51/01) stwierdził, że "dla oceny, że doszło do wniesienia przedsiębiorstwa jako aportu do spółki z o.o., nie jest konieczne ani decydujące stwierdzenie w akcie aportu, iż przedmiot aportu wyczerpuje wszystkie składniki przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 k.c."

W związku z powyższym, zdaniem Spółki, ponieważ w skład planowanego aportu wchodzą takie składniki majątkowe, które w pełni umożliwiają podjęcie i prowadzenie działalności gospodarczej, stanowiącej kontynuację prowadzonej przez Spółkę działalności deweloperskiej, aport wnoszony do Spółki Otrzymującej Aport będzie posiadać zdolność funkcjonowania, jako niezależne przedsiębiorstwo (w rozumieniu Kodeksu cywilnego).

Zgodnie ze stanowiskiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie wyrażonym w wyroku z dnia 15 kwietnia 2010 r. (sygn. I SA/Kr 31/10): "Brak samodzielnego wykonywania konkretnych usług wskazanych przez organ dokonujący interpretacji nie może przesądzać o braku samodzielnej realizacji zadań gospodarczych".

Prawidłowość stanowiska prezentowanego przez Spółkę (w zakresie wykorzystywania usług zewnętrznych w prowadzonej działalności gospodarczej w kontekście definicji przedsiębiorstwa) potwierdza również wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach w wyroku z dnia 29 czerwca 2010 r. (sygn. III SA/Gl 117/10), w którym sąd orzekł, iż: "Obecnie coraz więcej podmiotów gospodarczych, zwłaszcza w celu redukcji kosztów związanych z zatrudnianiem pracowników, bądź ze względów organizacyjnych, decyduje się na korzystanie w pewnych obszarach działalności z usług świadczonych przez podmioty zewnętrzne, co bynajmniej nie odbiera takim podmiotom charakteru samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym."

Stanowisko Spółki znajduje także potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych, (np. w interpretacjach Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 23 października 2008 r., sygn. IPPB3/423- 831/08-4/MB oraz z dnia 9 lutego 2011 r., sygn. IPPB5/423-796/10-5/DG).

Zgodnie z przedmiotem działalności zdefiniowanym w umowie spółki, Spółka prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie robót budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków, budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej, a także działalność związaną z obsługą rynku nieruchomości.

Spółka potwierdza zatem, iż prowadzi działalność operacyjną (w zakresie budownictwa mieszkaniowego). Jak wskazano powyżej, w chwili obecnej Spółka jest w trakcie realizacji projektu deweloperskiego (budowy osiedla mieszkaniowego), w ramach którego zawarte zostały (albo są w trakcie zawierania) wszelkie niezbędne umowy konieczne dla prowadzenia działalności Spółki (dotyczące m.in. przygotowania projektu architektonicznego osiedla, świadczenia usług księgowych, przyłączenia infrastruktury energetycznej oraz budowy sieci wodno-kanalizacyjnej).

Na dalszym etapie realizacji przedmiotowego projektu (tj. po dokonaniu czynności niezbędnych do uzyskania pozwolenia na budowę), Spółka będzie kontynuować działalność operacyjną (zamierza wówczas również zatrudnić niezbędnych pracowników, w tym inżyniera, pracowników biurowych oraz pracowników działu sprzedaży). Po uzyskaniu pozwolenia na budowę planowane jest rozpoczęcie prac budowlanych.

Jak już zostało wskazane w uzupełnieniu wniosku o interpretację z dnia 8 czerwca 2011 r., w następstwie planowanego aportu w Spółce nie zostaną żadne inne (poza należnością z tytułu VAT) składniki majątkowe (aktywa, pasywa, w tym zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek). Spółka nie zachowa zatem w swoim majątku żadnych składników majątkowych, zarówno materialnych oraz niematerialnych (poza wskazaną należnością z tytułu VAT). Tym samym, należy uznać, iż aport wnoszony do Spółki Otrzymującej Aport będzie posiadać zdolność funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo.

Skoro zatem w chwili obecnej Spółka niewątpliwie prowadzi przedsiębiorstwo (realizując określone zadania gospodarcze tj. działalność deweloperską), to zespół wszystkich składników majątkowych Spółki (będący, poza wskazaną należnością z tytułu VAT, przedmiotem planowanego aportu) będzie posiadał przymiot przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu Cywilnego) również na moment wniesienia do Spółki Otrzymującej Aport.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

1.

Czy wniesienie przez Spółkę wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie przedsiębiorstwa nie będzie stanowić czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in.: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Towarami, stosownie do treści art. 2 pkt 6 ustawy VAT są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Natomiast w świetle art. 6 pkt 1 ustawy VAT przepisów ustawy nie stosuje się m.in. do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pojęcie "transakcji zbycia" należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu "dostawy towarów" w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. "zbycie" obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu. Zbycie przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej, w tym także w formie aportu.

Biorąc pod uwagę powyższe zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy VAT, wniesienie przedsiębiorstwa aportem przez Spółkę będzie traktowane na równi ze zbyciem przedsiębiorstwa, a w konsekwencji będzie to czynność wyłączona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach wydanych przez organy podatkowe m.in. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 2 kwietnia 2010 r. o sygn. ITPP1/443-56/10/AT, który stwierdził, że: "...czynność wniesienia aportem przedsiębiorstwa Spółdzielni, spełniającego wymogi ujęte w treści art. 6 pkt 1 ustawy, do spółki z o.o., nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług."

Biorąc pod uwagę powyższe stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do treści art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy, należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Definicję towaru ustawodawca zawarł w art. 2 pkt 6 powołanej ustawy. Zgodnie z tym przepisem, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r., pod pojęciem towaru należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Jednocześnie przepisy art. 6 ustawy o VAT wskazują na wyłączenia określonych czynności spod zakresu opodatkowania. Są tutaj wskazane te czynności, które co do zasady należą do grupy czynności podlegających opodatkowaniu, mieszcząc się w zakresie odpłatnej dostawy towarów czy też odpłatnego świadczenia usług. Z uwagi jednakże na stosowne wyłączenie, czynności te - chociaż można je zakwalifikować jako odpłatną dostawę towarów czy też odpłatne świadczenie usług - nie podlegają opodatkowaniu. W świetle art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pojęcie "transakcja zbycia" należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu "dostawa towarów" w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. "zbycie" obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu. Zbycie przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej, w tym także w formie aportu.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji "przedsiębiorstwa", zatem dla potrzeb przepisów ustaw podatkowych należy stosować definicję zawartą w art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności: oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa), własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości, prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych, wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne, koncesje, licencje i zezwolenia, patenty i inne prawa własności przemysłowej, majątkowe prawa autorskie i pokrewne, tajemnice przedsiębiorstwa oraz księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Przedsiębiorstwo jako przedmiot zbycia, musi zatem stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, iż najistotniejsze dla przedmiotowego zagadnienia jest ustalenie, czy przenoszony majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, iż zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu. W tym miejscu należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 552 Kodeksu cywilnego, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo - obejmuje wszystko co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Ze zdarzenia przyszłego opisanego we wniosku wynika, że Wnioskodawca rozważa obecnie restrukturyzację swojej działalności. W ramach jednej z opcji restrukturyzacyjnych rozważany jest aport zespołu składników majątkowych stanowiących łącznie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu Cywilnego. Przy okazji aportu przedsiębiorstwa do Spółki Otrzymującej Aport przejdą m.in.:

* grunty będące własnością Spółki Wnoszącej Aport o powierzchni 10,19 ha, ujęte w księgach jako towary (dalej "Nieruchomości");

* półprodukty i produkty w toku tzn. poniesione nakłady na przygotowanie projektów zabudowy;

* należności;

* środki pieniężne;

* otrzymane pożyczki związane z przedsiębiorstwem;

Przedmiot aportu zwiększy kapitał zakładowy Spółki Otrzymującej Aport. W zamian Spółce Wnoszącej Aport zostaną wydane udziały w podwyższonym kapitale zakładowym o wartości nominalnej odpowiadającej wartości przedsiębiorstwa wniesionego tytułem wkładu niepieniężnego.

Spółka potwierdza, również że przedmiotem aportu będą zobowiązania krótkoterminowe tzn. otrzymane pożyczki od udziałowca związane z przedsiębiorstwem, które są zarazem jedynymi zobowiązaniami Spółki.

Spółka wskazuje, iż na chwilę obecną nie zatrudnia pracowników, gdyż na chwilę obecną nie jest to niezbędne. Wszelkie dotychczasowe prace, konieczne dla prowadzenia działalności Spółki, są zlecane na zewnątrz. Spółka zaznacza, iż w praktyce gospodarczej ww. sposób prowadzenia działalności deweloperskiej jest powszechnie stosowany. W przyszłości, Spółka zamierza zatrudnić pracowników (na umowę o pracę lub umowę zlecenie).

W Spółce nie zostaną żadne inne (poza należnością z tytułu VAT) składniki majątkowe (aktywa, pasywa, w tym zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek). Spółka nie zachowa zatem w swoim majątku żadnych składników majątkowych, zarówno materialnych oraz niematerialnych (poza wskazaną należnością z tytułu VAT). Tym samym, uznaje, iż aport wnoszony do Spółki Otrzymującej Aport będzie posiadać zdolność funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo.

O tym, czy nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa, decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności.

Jak wynika z przywołanych powyżej przepisów prawa, jeżeli zostaną spełnione warunki określone w art. 551 ustawy - Kodeks cywilny dotyczące definicji przedsiębiorstwa, to zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, wniesienie przedsiębiorstwa aportem do spółki, będzie czynnością wyłączoną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

W przedmiotowej sprawie przedmiotem aportu będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, zatem czynność ta będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

W związku powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W związku z tym, iż niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie zakresu podatku od towarów i usług, w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydana odrębna interpretacja.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl