IPPP1-443-632/08-2/AB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-632/08-2/AB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 21 marca 2008 r. (data wpływu 4 kwietnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku od towarów i usług dla usług szkolenia z zakresu public relations - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 kwietnia 2008 r. wpłynął wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku od towarów i usług dla usług szkolenia z zakresu public relations.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Firma świadczy usługi z zakresu public relations. Oferta usług Spółki obejmuje min. komunikację kryzysową - zarządzanie medialną sytuacją kryzysową przygotowywanie materiałów medialnych oraz tworzenie strategii komunikacyjnej dla firm.

W najbliższym czasie firma planuje wykorzystać swoje doświadczenia i rozszerzyć pakiet usług o szkolenia z zakresu public relations tj. szkolenia medialne jak efektywnie kontaktować się z mediami, pisarskie - jak pisać dobre teksty do publikacji, kryzysowe - jak zarządzać komunikacją w sytuacji kryzysowej, wystąpienia publiczne i prezentacje, public relations - techniki, narzędzia, rola public relations w organizacji itp.

W ocenie Spółki szkolenia te należy zaklasyfikować zgodnie z PKWiU do kategorii 80.42.2 usługi w zakresie pozostałych form kształcenia.

Zgodnie z wpisem do rejestru przedsiębiorców w dziale 3 rubryka - przedmiot działalności, Spółka wpisała w zakres działalności "80.42.Z pozostałe formy kształcenia, gdzie indziej nie sklasyfikowane".

Strona nie posiada akredytacji oświatowej przyznawanej przez ministerstwo edukacji narodowej lub kuratorium oświaty.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy zgodnie z obowiązującym prawem Spółka ma stosować zwolnienie z podatku VAT do świadczonych przez Spółkę usług szkoleniowych.

Zdaniem Wnioskodawcy należy stosować zwolnienie z podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, załącznik nr 4 do ustawy poz. 7 - usługi w zakresie edukacji (pkwiu ex 80), gdyż usługi szkoleniowe z zakresu public relations, które będzie świadczyć Spółka mieszczą się w kategorii 80.42.2 usługi w zakresie pozostałych form kształcenia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy poprzez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Stosownie do art. 8 ust. 3 ustawy usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

W opisanym we wniosku zdarzeniu przyszłym Spółka zamierza prowadzić szkolenia z zakresu public relations tj. szkolenia medialne, pisarskie, kryzysowe, wystąpienia publiczne i prezentacje, public relations - techniki, narzędzia, rola public relations w organizacji itp.

W ocenie Spółki szkolenia te należy zaklasyfikować zgodnie z PKWiU do kategorii 80.42.2, usługi w zakresie pozostałych form kształcenia.

Co do zasady stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 (art. 41 ust. 1 ustawy).

Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi. I tak, stosownie do zapisu art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 7 tego załącznika wymieniono usługi w zakresie edukacji sklasyfikowane w grupowaniu ex 80.

A zatem, jeżeli usługi szkolenia z zakresu public relations, które Spółka zamierza świadczyć, mieszczą się w grupowaniu ex 80 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, jako usługi w zakresie edukacji, to jako wymienione w załączniku nr 4 poz. 7 do ustawy, podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1.

Podkreślenia jednakże wymaga fakt, że Minister Finansów nie jest organem uprawnionym do klasyfikowania danych usług, bowiem uprawnionym w tym zakresie jest Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych, Urzędu Statystycznego w Łodzi, (ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź), przy czym odpowiedzialnym za prawidłową klasyfikację jest podmiot świadczący usługę lub dokonujący dostawy towarów.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl