IPPP1-443-629/08-2/AB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-629/08-2/AB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 3 kwietnia 2008 r. (data wpływu 3 kwietnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji sprzedaży działek budowlanych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 kwietnia 2008 r. wpłynął wniosek Pana B. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji sprzedaży działek budowlanych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny i związane z nim zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest właścicielem (wraz z małżonką) działek zlokalizowanych w miejscowości G. w gminie G., woj.X. Działki te Podatnik nabył w dniu 24 września 2003 r. aktem notarialnym - umowa sprzedaży. Jest to 13 niewielkich działek, o łącznej powierzchni 0,4766 ha. Działki tworzą dwa kompleksy - każdy ok. 2500 m#178;. Wg miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy G. niniejsze grunty stanowią teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej.

Nieruchomości te zostały nabyte do majątku prywatnego na prawach wspólności ustawowej w celu rozpoczęcia budowy domu, w którym Wnioskodawca wraz z małżonką miał zamieszkać. Sytuacja jednak zmieniła się, na jakiś czas Podatnik wyjechał, po powrocie zakupił dom w D. Niniejsze działki Strona chce sprzedać, a środki uzyskane ze sprzedaży przeznaczyć na remont domu.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, nie związaną z obrotem nieruchomościami, jest taksówkarzem, żona nie pracuje. Zakup działek podyktowany był zamiarem wybudowania na nich domu przez Podatnika i zamieszkania w nim.

W tym roku Strona zamierza zbyć przedmiotowe grunty prawdopodobnie jednemu nabywcy jednym aktem notarialnym. (Przyszłymi nabywcami działek będzie małżeństwo.)

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku ze sprzedażą większej niż 1 liczby działek (jak w przypadku Podatnika) zakładając, że jednym aktem notarialnym jednym nabywcom, Wnioskodawca będzie musiał zapłacić podatek VAT od sprzedaży tych działek.

Zdaniem Wnioskodawcy, zbycie tych działek nie powinno być związane z zapłatą podatku VAT.

Strona podkreśla, iż działalność gospodarcza nie ma związku z obrotem nieruchomościami, a działki nie zostały nabyte z zamiarem ich odsprzedaży, ale w celu budowy na nich domu. Sytuacja życiowa Podatnika sprawiła, iż kupił dom i niniejsze działki w Górkach nie są Wnioskodawcy potrzebne.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Z kolei stosownie do ust. 2 tego artykułu działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem "podatnik" tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto podatnikiem staje się również ten, kto wykonał czynność, podlegającą opodatkowaniu, jednorazowo, ale w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Chociaż ustawa nie definiuje pojęcia "częstotliwości", przez zamiar wykonywania danej czynności w sposób częstotliwy należy rozumieć chęć, wolę powtarzalnego, a nie jednorazowego wykonywania określonych czynności, składających się na istotę prowadzenia działalności. O kwestii częstotliwości nie decyduje czasookres wykonywania czynności (rok, dwa czy pięć lat) ani ilość dokonanych transakcji. Decydującym kryterium jest powtarzalność czynności.

Z treści wniosku wynika, iż Wnioskodawca planuje sprzedaż 13 działek przeznaczonych pod zabudowę. Grunty tworzą dwa kompleksy - każdy ok. 2500 m#178;. Strona wskazuje, iż przedmiotowe nieruchomości nie zostały nabyte z zamiarem ich odsprzedaży, lecz w celu zaspokojenia osobistych potrzeb - budowy domu. Jednakże w związku ze zmianą planów życiowych przedmiotowe nieruchomości Strona planuje sprzedać jednym aktem notarialnym, najprawdopodobniej jednemu nabywcy.

Ponadto należy zauważyć, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług - świadczy usługi taksówek.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, zwalnia się od podatku od towarów i usług dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Zatem opodatkowaniu podlegają dostawy, których przedmiotem są tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

W związku z powyższym sprzedaż działek przeznaczonych pod zabudowę będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 22%, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl